Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2006., 12:02   #21
grgeč je rječna riba, ali nema veza sa onim muljevitim smrdljivim brkatim ribama iz bazena
tuna je plava i meni malo preteška, kad bi kod nas bilo odkrvljene tune vjerojatno bi mi se više sviđala

pretpostavljam da bi ti se grgeč više dopao


moja mama isto ne voli ribe zbog kostiju, mislim voli ih jesti, ali je kosti muče
pa smo imale dogovor da ona sprema ribu, a ja njoj čistim
kaj sam se ja riba načistila
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 12:03   #22
meni jednostavno ne paše ukus pesa
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 12:04   #23
jebesh ti to dok ocistim jedan zalogaj, zaboravim da sam onaj prethodni pojela

probamo pa javim kak je proslo
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 12:31   #24
Quote:
Emericzy kaže:
Po meni najbolja ribarnica uopće je Dupin u Palmotićevoj (na uglu s Đorđićevom).
Potpisujem
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 12:58   #25
Quote:
atlantis kaže:
pa kaj nema ugor hrpu kostiju koje zmlatish i pogurash u rep?
ugor ima gro kostiju. ja nisam znao ovu foru s mlaćenjem pa sam više bacio nego se najeo.

btw - meni se oslići i škrpine gade više. kud god se okreneš - oslić ili škrpina. katastrofa.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 14:46   #26
Quote:
Dora K kaže:
[Kvatrić [/B](nadsvođena ribarnica, prednji štandovi mi nikad nemaju frišku ribu, lik koji drži zadnji štand s lijeve strane (nije tamo svaki dan, bum provjerila kad odem na go, pa napišem, sam ribari i ima frišku ribu, obično prodaje sa curicom (kćerka) od kojih 8-9 godina)

on je svaki dan tamo, osim pon. jer ribarnica ne radi...

a i čisti ribu baš super, moje je samo da skuham kad dodjem doma
inače, i štand nasuprot drži ista firma
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 14:48   #27
Quote:
atlantis kaže:
pa kaj nema ugor hrpu kostiju koje zmlatish i pogurash u rep?
Ne vjeruj baš SVEMU što ti kažu.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 14:54   #28
gle macko, disklejmala sam se odmah nakon toga sto sam napisala, tak da citiraj sve, molim

i kad vech namigujesh ondak i objasni gdje su kosti iz x-typeovog posta ako ih u ugoru kojeg sam ja probala nije bilo?
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 14:58   #29
Quote:
atlantis kaže:
gle macko, disklejmala sam se odmah nakon toga sto sam napisala, tak da citiraj sve, molim

i kad vech namigujesh ondak i objasni gdje su kosti iz x-typeovog posta ako ih u ugoru kojeg sam ja probala nije bilo?
Kod ugora je tako da je rep pun kostiju, malih oštrih, a dijelovi oko trbuha ih imaju daleko manje. Dakle, ako su ti u tanjur dali kolutiće koji su na jednom kraju imali rupu, onda si dobila manje koščati dio.

Znam da si disklejmirala, ali znam da i ovo važi za jednu od popularnijih lovačkih priča kojima znaju blesat jadne kontinentalce. Da probaš namlatit ugora, samo bi sve podrobila i dobila kašu.


A ako već nešto oćeš mlatit a da bude koristi od toga, onda udri po hobotnici.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 15:02   #30
e, tako kad se vech smijete nasim 'lovackim' onda nas i naucite tako da nam slijedeci put ne mogu uvaljat lovacku

hvala
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 15:03   #31
Quote:
Emericzy kaže:
Po meni najbolja ribarnica uopće je Dupin u Palmotićevoj (na uglu s Đorđićevom). Kupujte tamo stalno, upoznajte se s ljudima i garantirana vam je dobra riba, odlične školjke, rakovi itd itd. Sve hoće očistiti i pripremiti, za neke stvari imaju dobre savjete za pripremanje itd. jako velik izbor; mislim da je najveći u Zagrebu.
on je jako ok; samo što je osjetno skuplji od drugih.

ribarnicu u mercatora drži euroalfa, ono što se miče iz EU.dućana oni preuzimaju i prodaju nama
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 09:42   #32
Quote:
Cats kaže:
Kod ugora je tako da je rep pun kostiju, malih oštrih, a dijelovi oko trbuha ih imaju daleko manje. Dakle, ako su ti u tanjur dali kolutiće koji su na jednom kraju imali rupu, onda si dobila manje koščati dio.

Znam da si disklejmirala, ali znam da i ovo važi za jednu od popularnijih lovačkih priča kojima znaju blesat jadne kontinentalce. Da probaš namlatit ugora, samo bi sve podrobila i dobila kašu.


A ako već nešto oćeš mlatit a da bude koristi od toga, onda udri po hobotnici.
Nije sve lovačka priča, kad je o kostima ugora riječ.
Ribari su imali običaj "štrukat" iliti "pomust" ugora, ne izmlatit. Postupak je takav da bi još živog ugora objesili za jarbol, glavom gore, i čvrstim stiskom ruku prelazili(stiskali-štrukali) ugora od glave prema repu, nakon više uzastopnih tretmana, kosti bi sve sišle u rep, sam rep bi se odrezao i bacio a ostao bi ugor bez većine kostiju.
E sad, osobno nikad nisam to isprobao ali ako pitate ribare činjenica je da ćete čut tu priču. Nisam baš uvjeren da tako što funkcionira ali s obzirom da se sam nisam uvjerio ne mogu baš tvrdit suprotno.
brundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 11:43   #33
bila danas kod doktorice pa svratila na plac Kustosija

daklem, ribarnica - ima
izbor ribe - neshto malo smrznuto
svjeze - hobotnica, lignje, som, cvergli, srdelice, pastrva i josh poneka...
nisam nish kupila jerbo neij bilo onoga kaj sam si zamislila
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 12:31   #34
Quote:
atlantis kaže:
cvergli
obožavala sam ih kao djete
sve koje sam ulovila sam i pojela

sad ih se nekak ne usudim kupit
a faza ribolova me davno prošla i mislim da me nikad više ne bu našla
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 12:53   #35
Quote:
Cats kaže:
...A ako već nešto oćeš mlatit a da bude koristi od toga, onda udri po hobotnici.
Iako bih to iz sve duše željela raditi, npr. pred zgradom i pred nekim likovima, ipak ju samo smrznem umjesto ovog antistresnog recepta

Ah, tko će dočekat ljeto i more, da se čovjek može prepustiti svim čarima čišćenja ribe

Što se ribarnica tiče, Dolac rules...uvijek se može naći svježa riba i to kasnije, samo treba upoznat ljude.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 11:06   #36
Question Ribe na gradele

Zanimaju me "tajne" majstora za pripremanje riba na gradelama - budite dobri, pa ih podijelite s neukima! Opišite nam cijelu proceduru, od A do Ž!
- koja je riba najbolja za gradele? (znam - svježa )
- kako je pripremiti za gradele? (kad se, i da li se soli prije gradelanja ili poslije, mora li nasoljena odstajati neko vrijeme, kad se naulji...?)
- na kakve gradele (malo ili jače zagrijane) se riba stavlja, na kakvoj vatri (jačoj/slabijoj) se peče?
- koliko puta ju preokrećete,... kad je gotova?
.....i još neke druge stvari koje nisam spomenula, a mislite da su važne za uspjeh "pothvata"?

Ajmo, meštri od gradela, i hvala unaprijed!
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 11:37   #37
- koja je riba najbolja za gradele? (znam - svježa )
Bilo koja, od srdele do orade. Samo da nije prevelika jer je velke komade ribe fakat tesko dobro ispeci. Moze se ali treba stvarno njezna vatra, puno strpljivosti i iskustvo.

- kako je pripremiti za gradele? (kad se, i da li se soli prije gradelanja ili poslije, mora li nasoljena odstajati neko vrijeme, kad se naulji...?)
Ja ju solim naknadno (odnosno morsku uopce ne solim, ako nekome nije dosta slana neka ju soli na tanjuru). Opcenito ne solim meso prije rostilja.

- na kakve gradele (malo ili jače zagrijane) se riba stavlja, na kakvoj vatri (jačoj/slabijoj) se peče?
Slabija, narocito ako su deblji komadi.

- koliko puta ju preokrećete,... kad je gotova?
Jednom

.....i još neke druge stvari koje nisam spomenula, a mislite da su važne za uspjeh "pothvata"?
Strpljivost, njezna ruka, ne okretati svako malo (nije to krmic kome mozes raditi sto hoces), povremeno grancicom ruzmarina premazivati uljem, isto tako pomalo zalijevati grlo gemistom ili bevandom.
Uglavnom polako i skupljaj iskustvo. Niko se nije rodio kao majstor, sve je to praksa.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 11:41   #38
Ako dobro osušiš ribu prije stavljanja na gradele, a gradele premažeš sa uljem i pustiš da ulje počne isparavat - kad staviš ribu na gradele nakon par sekundi je prstima malo pomakni (ne okrenut) - onda se neće zaljepit.

Lakše je radit na gradelama sa širokim rebrima.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 20:06   #39
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Zanimaju me "tajne" majstora za pripremanje riba na gradelama - budite dobri, pa ih podijelite s neukima! Opišite nam cijelu proceduru, od A do Ž!
- koja je riba najbolja za gradele? (znam - svježa )
- kako je pripremiti za gradele? (kad se, i da li se soli prije gradelanja ili poslije, mora li nasoljena odstajati neko vrijeme, kad se naulji...?)
- na kakve gradele (malo ili jače zagrijane) se riba stavlja, na kakvoj vatri (jačoj/slabijoj) se peče?
- koliko puta ju preokrećete,... kad je gotova?
.....i još neke druge stvari koje nisam spomenula, a mislite da su važne za uspjeh "pothvata"?

Ajmo, meštri od gradela, i hvala unaprijed!
riba za gradele mora biti suha, a uvijek dodam malo soli u rupu od želudca prije nego je pečem.

moje gradele (el.roštilj) radi samo na jednoj temp., ali ga uvijek prije ugrijem, tj. ne stavljam ribu na hladno.


ribu okreneš kada joj pobijeli oko, to znači da je pečena s donje strane, kad je okreneš druga se strana peče nešto manje.

a izbor ribe, velika naj volim trlje od kamena na gradele i škarpinu.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 18:28   #40
Riboljupci i ribomani...
Kaj kazete na ideju da vam je riba po narudzbi dostavljena doma?
__________________
I said I'd write a letter
But I never got the time
sora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:01.