Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Šta ćemo s HR brodogradilištima
Privatizirati ih i restrukturuirati ih pod svaku cijenu (pa makar i za 40 milijardi kuna) i zadržati ljude 4 17.39%
Riješiti se toga pod hitno i sve ključ u bravu i ljude na ulicu 7 30.43%
Naći međurješenje i pokušati izvući nešto i za radnike i za državu 10 43.48%
Neko sasvim novo rješenje - molim obrazložiti u raspravi 2 8.70%
Glasovatelji: 23. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2008., 15:29   #21
http://business.hr/Default2.aspx?Art...18&ref=lastadd

Jurčić: Vladin pristup brodogradnji je poguban
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 17:13   #22
http://www.slobodnadalmacija.hr/Spli...1/Default.aspx
Markov trg prihvatio ugovor 'jadroplova’ i 'brodosplita’

Vlada poklonila škveru 105 milijuna dolara

Potpisani ugovor između Uprava “Jadroplova” i “Brodosplita” o gradnji dva bulk carriera vrijedan 105 milijuna dolara Vlada je odobrila. Ovu informaciju potvrdio nam je glasnogovornik Uprave splitskog brodogradilišta Josip Jurišić.

...
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 17:29   #23
Može par naivnih pitanja?

"Vlada poklonila škveru 105 milijuna dolara" - kakav je ovo je8eni debilni naslov?
Tko je kome išta poklonio?
Kakvih 105 milijuna dolara?
...
(A, zaboravio sam. To je veleštovana Slobodna Dalmacija, ona ista koja je pred par tjedana objavila da inženjeri iz splitskog škvera rade za korejska brodogradilišta za 8 tisuća eura mjesečno...)
...
Zapravo, jadno je to, što nam je brodogradnja postala izvor za novinarsko žutilo...
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 15:47   #24
Evo mene osobno zanima zašto naša brodogradilišta odbijaju raditi brodove za Atlansku plovidbu? Ista tvrtka je bila primorana zbog kako kažu duplo veće cijene i nezainteresiranosti za poslovnu suradnju od strane naših brodograditelja dati proizvodnju u Narodnu Republiku Kinu. Tako danas Kinezi grade brodove za našu Atlansku plovidbu u vrijednosti od 300 milijuna dolara.

Sasvim mi je jasno kako nije rješenje za naša brodogradilišta da i dalje grade brodove koji stoje 2.000$ / toni, treba se okrenuti brodovima koji nose veću vrijednost, kao norveški koji stoje po 6.000$ / toni, ali to nije nimalo jednostavan zadatak i za tako nešto trebaju godine i godine rada i ulaganja.

Meni se čini, a tako i izgleda kako Hrvati nikada nisu znali gospodariti sa vlastitom imovinom, te nam trebaju Nijemci, Amerikanci, Japanci ili Francuzi da uvedu red, rad i disciplinu, a sa njima naravno onda dolaze i pozitivni poslovni rezultati.

Isti recept treba primjeniti i na naša brodogradilišta, pošto je očito da dokle su ona u državnom vlasništvu kruha od njih nema, nego jedino i isključivo gubici koje pokrivaju ona zdrava poduzeća koja plaćaju uredno svoje poreze i koja su ironije li u stranom vlasništvu.
Lucas 001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 07:25   #25
Pogledajte malo ovu stranicu:
http://www.meyerwerft.de/page.asp?ma...ub=m1s0&lang=e

Radio sam jedno vrijeme u ovom škveru. Kako to privatno brodogradilište može poslovati sa dobitkom a nema čak ni navoz? Svi brodovi se rade u natkrivenim halama koje se nalaze u Papenburgu udaljenom od mora jedno 50-tak km. Koje oni brodiće rade. Naši škverovi nemogu ni proizvesti mali kajić, a da nisu u gubitku.




Škver je tu ,a nigdje nema mora
dejo77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 08:36   #26
Quote:
Lucas 001 kaže: Pogledaj post
Evo mene osobno zanima zašto naša brodogradilišta odbijaju raditi brodove za Atlansku plovidbu?
Pa nitko nikoga ne odbija, štoviše vrlo rado bi surađivali samo je stvar u $$$
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 22:51   #27
A kako drugačije nazvati traženje duplo više $$$ za jedan brod nego fino, gospodsko odbijanje?
Lucas 001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 14:00   #28
http://www.vecernji.hr/home/manager/3125785/index.do

HUS traži od Vlade hitan sastanak u vezi restrukturiranja brodogradilišta
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 14:53   #29
A zašto? Gdje je problem? Po meni je problem taj što sindikati, zaposleni i Vlada RH već 15 godina rade na štetu svih poreznih obveznika. Do danas je u brodogradilišta upumpano više od 25 milijardi kuna i kako sam Polančec kaže, ukoliko ostane status quo, u sljedećih pet godina će trebati uložiti dodatnih 10 milijardi kuna.

Suma sumariju preračunato; u brodogradilištima radi 11 tisuća ljudi, a sa kooperantima se to penje na 40 tisuća ljudi, ispada kako bi se bespovratno dalo preko 850.000 kn. po zaposlenom radniku, naravno tu su uključeni i svi kooperanti i njihov radnici. Koliko se ja sjećam, jedno radno mjesto nije skuplje od 400.000 kn., što znači da smo mogli zaposliti sve te ljude iz brodogradnje u drugim gospodarskim granama u kojima bi stvarali dobit i nove vrijednosti za razliku od radnih mjesta gdje danas rade i uštedjeli bi par milijardi kuna.

Sindikati već punih 15 godina sa svojom politikom vuku hrvatsku brodogradnju u ponor misleći pri tome kako joj rade uslugu. E pa mislim gospodo iz sindikata kako je bilo dosta slušanja vaše politike i mislim kako je ovo što danas radi EU pozitivno i kako samo može pomoći hrvatskoj brodogradnji da opstane. Nitko ne tvrdi da sva brodogradilišta moraju opstati, neka opstanu dva ili tri, ali će ona proizvoditi dobit i stvarat će nove vrijednosti u ovoj državi za razliku od danas, gdje su na grbači onih društvenih subjekata koji posluju sa dobiti.
Lucas 001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 22:08   #30
Quote:
Lucas 001 kaže: Pogledaj post
Sindikati već punih 15 godina sa svojom politikom vuku hrvatsku brodogradnju u ponor misleći pri tome kako joj rade uslugu. E pa mislim gospodo iz sindikata kako je bilo dosta slušanja vaše politike i mislim kako je ovo što danas radi EU pozitivno i kako samo može pomoći hrvatskoj brodogradnji da opstane. Nitko ne tvrdi da sva brodogradilišta moraju opstati, neka opstanu dva ili tri, ali će ona proizvoditi dobit i stvarat će nove vrijednosti u ovoj državi za razliku od danas, gdje su na grbači onih društvenih subjekata koji posluju sa dobiti.
sa ovim se apsolutno slažem. sindikati nisu ništa bolji od onih u upravama i svi zajedno su zajedno sa vladom krivi za takvo stanje.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 11:07   #31
http://www.poslovni.hr/94185.aspx
Sindikati šokirani uvjetima za prodaju brodogradilišta


http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...1/Default.aspx
Sindikati brodogradnje: Radna mjesta i kontrolni paket dionica ili štrajk!

Samo VI štrajkajte - ionako niš' ne delate!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 12:06   #32
Slobodan Ljubičić slaže ponudu za Brodotrogir:

http://www.presscut.hr/Web%20Sharing...ut_8421958.pdf


Maske su pale...
sprint1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 09:17   #33
evo što jurčić kaže o situaciji u brodogradnji.

Hrvatska treba spasiti brodogradilišta kao što je Europa spašavala banke

Smanjenje cijena brodova u eksploataciji, a time i pad potražnje za brodovima u novogradnji, smanjit će interes potencijalnih kupaca u privatizaciji, tvrdi sindikalist Ozren Matijašević.

brodogradnja nam ide u siguran bankrot.
Lucas 001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 09:15   #34
Meni je intresentno da i dalje nemamo nikavu suvislu diskusiju, a radi se o toliko ljudi, o takvoj lovi (čitaj: potencijalnoj pljački), o jednome o uvjeta za ualazak u EU, o cca. 2 GDP-a, o vrlo atraktivnim lokacijama, itd...

Samo imamo neke paušalne procjene i poneki link s intrneta.

I teško mi je za povjerovati da se nitko tko je IN nije javio.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 10:26   #35
treba sve zaprit i zemlju prodati rusima ili srbima da tamo izgrade hotele jer tko je vidio proizvoditi neke moderne brodove koji neće gutati novce poreznih obveznika.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 10:34   #36
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post

I teško mi je za povjerovati da se nitko tko je IN nije javio.
Sta, da ti kaze kako je Brodosplit trebao dobiti i drugu licencu za LNG brodove (pogledaj omjer cijene njih i "obicnih" suezmaxa, panamaxa i ostalih maxova koji se proizvode, ali je promjenom direktorske garniture stopirano radi klanske podjele?

Da ti kaze kako je u Brodogradilistu specijalnih objekata izgrađen navoz za bocno porinuce brodova koji je u funkciji bio jednom, kad je F.T. dosao u posjet, a onda se shvatilo da to bas i nije bilo potrebno gradit?

Kako je covjek s 40 porinuca iza sebe u Brodosplitu ostao bez posla radi krvnih zrnaca, a dosao novi po babi i stricevima i vidi cuda, puce brod napola.

Kako je BSO izgradio tri cruisera za Amerikance i na svakom probio rokove i ostvario profit, onda otisao u Polanceca po jamstva za tri ista nova za istog brodovlasnika i ovaj ih odbije dat jer "ne moze bit siguran da su oni te brodove sposobni napravit", a sve da se srusi cijena tako da Sklad (vl. Zuzulov necak) moze kupit firmu jeftinije.

Kako Sklad drzi sve kooperantske poslove u BSO i kao kvalificirane varioce salje Bosance koji su aparat za varenje prvi put u ruke uzeli nakon sto su presli granicu?


Kako je izmisljeno u BSO mjesto "Pomocnika direktora za istrazivanje i razvoj" za lokalnog kabadahiju.

Kako ThyssenKrupp zeli preuzeti BSO, ako NATO proglasi interes (a pokazuje) za RL Lora (ne strateskih razloga, nego radi izvanrednih nastavnih kapaciteta) i zeli napraviti transfer tehnologije po kojem bi se radio remont NATO brodova i gradnja novih obalnih brodova (za HRM i za izvoz) na zatvorenom navozu, ali nitko nista ne govori, a lokalna vlast se upire u turizam, a sta ce nama proizvodnja, a drzavna u Zuzulova necaka i Skladgradnju?

Kako je jedan od pomocnika direktora (ing. strojarstva) BSO rekao Dancima koji su trazili izgradnju 70 stupova za VE prve godine i 100 svake sljedece u trajanju 10 godina rekao na sastanku kako BSO nema mogucnosti za koso presanje limova, a sto je u BSO-u vec desetljecima rutinski posao? Al' nema veze, glavno da je on u Hrvatskom bloku.
Da ti kaze koliko je Vlada bila sretna kad je BSO dosao traziti pomoc oko kreditiranja jer je trebalo prosiriti proizvodnu liniju za ovaj posao?

Pogledaj sljedeci link pa vidi kako se Brodosplit odnosi prema VSS kadrovima:
http://img231.imageshack.us/my.php?i...landzicjy2.jpg

Dozvoli mi da ne otkrijem kakav sam insider u tom sustavu, ali da moram svako jutro tamo na posao, "rađe bi se macunon u glavu tuka" (c) Zuhra
Inace, nije ni u VL, rijeckima, Kraljevici ista bolje, da ne bi netko shvatio kako je Split u k_cu, dapace u Splitu je bolja situacija nego u svim ostalim skverovima osim Uljanika.

E da, za kraj, sta ce nama brodogradnja to se ionako sve seli u Aziju , evo ima na sljedecem linku:
http://img221.imageshack.us/my.php?i...gradnjagv1.jpg

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 31.10.2008. at 10:41.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 12:02   #37
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Sta, da ti kaze kako je Brodosplit ...[/url]
Bravo!

Ma znamo mi OUTSIDE da je tako, ali ne znamo INSIDE detalje kako si ih ti iznio.
Dakle izgleda da sam bio u pravu; dolazi s velikom vjerojatnošću - nova velika pljačka Hrvata od Hrvata - a svi šute o tome, jer život je težak i treba pognuti glave.

A sve preko leđa poreznih obveza!

E da je više ovakvih postova.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 16:23   #38
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
A sve preko leđa poreznih obveza!

E da je više ovakvih postova.
Ulazim u raspravu ovde, propustio sam onu na Politici, tamo su ljudi stvarno baljezgali svasta.

Nisam ekonomist, uzdrzavam se pisat o stvarima o kojima ne znam, jos jednom hvala Luckyu sto mi je neke stvari rasvijetlio, jako brzo ucim.

Drzim da dvije stvari ova drzava sada ne smije upropastit:

1. Energetsku strategiju (prvenstveno gradnja NE) i o tome sam dosta pisao na Politici, mozes pogledat temu "HDZ ne zeli nuklearku", ako te zanima argumentacija. Primjeti da nisam protiv privatizacije HEP-a, tamo sam se malo nespretno izrazio, nego protiv onakve kakva je izvedena za HT i INA-u jer je drzava kod ove druge izgubila utjecaj na sektor.

2. Ugasit brodogradnju

Hrvatska je na svjetskom pie sliceu imala vidljivi dio samo u brodogradnji i proizvodnji energetskih transformatora. Ova druga je procvjetala kad ju je 51% preuzeo Siemens. Ista stvar je i s brodogradnjom. Naime, ono plasenje istocnom konkurencijom je otprilike isto kao sto dr. Ivo pred izbore plasi ljude komunizmom i Jugoslavijom.
Dozvoli da ti ilustriram na jednostavnom primjeru (i pogledaj one grafove iz prethodnog posta, je, sad je kriza, ali dobro ilustriraju normalna vremena).

Kaciga za baustelca proizvedena u Kini mora biti jeftinija od one na Zapadu i u Hrvatskoj, tu ne mozemo bit konkurentni, nikako.
Međutim, ona kaciga proizvedena u Karlovcu od kevlara za americku i nasu vojsku, certificirana po STANAG-u itd. je itekako konkurentna. Ista stvar je i s brodovima.
Uostalom, tu cinjenicu dokazuju gornji grafovi i interesi:
- Mitsubishija i Korejaca za Brodosplit;
- ThyssenKruppa (vlasnik tehnoloskog vrha brodogradnje poput Kockumsa i Blohm&Vossa) za BSO Split
- Aker Yardsa za Kraljevicu itd.

Samo, udio know-howa i opreme u cijeni broda na zapadu je daleko veca od one na istoku (iskljuci Koreju i Japan, u konacnici, jedna obicna selidba u Japanu kosta oko preko 15 k$, ne rade oni tamo za brokve).

Zapravo, cesto se ljude dovodi u zabludu da se nasa brodogradilista kupuju zato da bi se ovde proizvodila jeftinjava, da to netko zeli, otisao bi on davno negdje drugdje gdje se stvarno radi za kikiriki. Doduse, ako mi ne budemo stvorili uvjete i povoljnu klimu za visoke tehnologije, e onda ce nas jeftiniji pojest.

Ako Hrvatska ima kvalificirane radne snage (a pri tome prvenstveno mislim na VSS) strani kapital nece propustit priliku da ih zaposli. U onoj najuskogrudnijoj varijanti gledanja na stvari kakva se servira u novinama, inzenjer u Hrvatskoj je jos uvijek slabije placen od onog u Svedskoj i Finskoj.

Za razvoj brodogradnje kljucna su 4 VSS kadra:

1.Inzenjeri brodogradnje
2.Inzenjeri strojarstva
3.Inzenjeri elektrotehnike
4.Ekonomisti

Ovi 2. i 3. su posebice bitni kad se govori o cijeni dodatne opreme na brodu (a to je jedan od kljuceva naseg uspjeha) , Hrvatska tu ima jako uspjesnih firmi, poput Elektromehanike iz Rijeke.

Recimo, Svedska brodarska kompanija Stena uvjetuje ABB-ovu (ugrubo, svedsko-svicarski Siemens, mislim da nema tko nije cuo za njih) opremu na svojim brodovima, jednostavno nacin guranja vlastite industrije. Kad se prosetas po brodu u gradnji, pa kad pogledas koje stvari su na brodu od Koncara, a koje strane (a Koncar ih ima u proizvodnom programu) onda ti dodje da se zapitas. E, nesposobnost Koncara je problem brodogradilista, ali nije njegova krivnja.

Recimo na zadnjim cruiserima iz BSO Split koje sam spominjao nije se mogao nac obrtnik u Splitu koji ce postavit tendu na gornju palubu jer im nije bilo isplativo, trazili su dodatno ovo i ono, da se nasalim na svoj racun, splitski đir. Onda je dosao covjek iz Bjelovara, poslao 13 radnika i platio im dnevnice, hranu i smjestaj u Splitu i zadovoljno trljao ruke. Tko je tu lud?

Drvenariju na tim brodovima radili su Grci, po zahtjevu vlasnika. Kad sam vidio kako su neki dijelovi ispolirani tako da uopce ne mozes vidjet prijelaz između dva drvena komada. Nema covjeka koji je ugazio na brod, a da nije pogledao taj doslovno umjetnicki rad. Ja sam prislonio nos na sank i nisam mogao nac prijelaz. E, al u Hrvatskoj je lakse otvorit firmu za uvoz, nego postat dobar obrtnik. E, vidis, to je zajeb na razini drzave, nije tu samo brodogradiliste.

Dakle, kao sto vidis, ja drzim da RH jos uvijek ima jako dobre kapacitete stvaranja kadrova, imamo Brodarski institut jos uvijek (takav kakav je, daleko od predratnog) imamo FSB, FESB,i FER. Nece kod nas bit Alang, ne moramo se toga bojat. Dok god imamo dobar akumulirani kapital znanja necemo bit Kina ni Filipini. Generalno gledano, Kinezi ne rade brodove po narudzbi, oni imaju 5-6 tipova brodova koje stancaju serijski. Cim ti zatreba vece znanje kao kod LNG-a, zdravo djaci. Uostalom, pogledaj one gore grafove, jasno se vidi da je Europa konkurentna u brodogradnji.

Nije niti problem nama napravit putnicki brod, pogledaj samo Amorellu, Isabellu, Frans Suella. http://en.wikipedia.org/wiki/M/S_Frans_Suell

Most Outstanding ( Najsjajniji ) Ship of the year, by the US magazine ‘’Maritime Reporter & Engineering News’’.
- Kriti Color – 1987.
- Jahre Traveller – 1990.
- Amorella – 1988.
- Isabella – 1989.
- Frans Suel – 1992.

Significant ( Najistaknutiji ) Ship of the year – The Naval Architects published by RINA, London.
- Podravina – 1999.
- Stena Paris – 2005.

Distinctive ( Najznačajniji ) Ship of the year, by the US magazine ‘’MARINE LOG’’.
- Stena Performance – 2006.

Mislim da ovo dovoljno govori o sposobnosti brodogradilista, gdje onda lezi problem?

Problem je popratne industrije, tko ce tebi u Hrvatskoj napravit vrhunski namjestaj za takav brod, vrhunske keramicke plocice? Ovi brodovi su iznutra oslikani freskama iz svedske/finske pomorske povijesti. Tko ce to tebi u Hrvatskoj napravit? Malo firmi imamo koju su sposobne stvorit dodatnu vrijednost u opremanju broda kao sto to radi Elektromehanika (kompletna rjesenja automatizacije, vođenja, upravljanja, nadzora, regulacije brodskih pogonskih i popratnih sustava).
E, to je problem brodogradilista, ali nije njihova krivnja.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 31.10.2008. at 16:35.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 16:26   #39
Vjerojatno vec primjecujes da kao jedan od krupnijih problema brodogradnje stavljam ljudske potencijale.


Problem u Splitu je konkretno losa motivacija radnika (pri tome ovde mislim i na kvalificirane "mestre" zanatlije, koji su nevjerojatno bitna karika u brodograđevnom lancu. Brod nije baustela, tko to ne razumije, o brodogradnji neka suti.
Međutim, gdje lezi problem?
Problem lezi u tome sto je, barem u Splitu, velika vecina radnika sa sela. E, njima se jednostavno ne isplati radit niti se zalagat u osnovnom radnom vremenu, a kamoli odradit prekovremeni. Zasto? Zato jer doma ima dva prasca, vrt oko kuce, kokosi, jaja, vinograd, masline i eto ti, on se pokrije i s onim osnovnim parama.

Recimo jednom prilikom sam u BSO dosao i otisao pogledat stroj (rekao bih prije postrojenje) za plazma rezanje, mehatronika je jedan od dijelova moje struke.
Nije mi ni na kraj pameti bilo pitat da ga netko pali za mene, međutim, operater stroja ga je potpalio da sebi napravi sataru (sjekiru) za rascerecit doma prasad. E, vidis, taj stroj ima svoj resurs (radni vijek) u satima i cijenu rada po satu.
Isto tako stroj se koristi za kiparsko izdrkavanje dipl.ing. Bavcevica (proguglaj, ima ga po novinama, cega se pametan srami time se budala ponosi) koji od limova radi 20-metarskog Isusa pa ga raskomada uz laserski performans dizalicama. E, to kosta, jednog dana kad brodogradiliste bude privatno, toga nece bit.
E, inace, na pomicnoj konzoli na kojoj stoji operater stroja nije predviđeno mjesto za stolicu, zbog preglednosti. Normalno da ju je "gazda" tamo stavio i jos na njoj napisao "reziser". Vidis, to nije problem konkuretnosti na svjetskom trzistu, to je problem ljudskog idiotizma. E, kad radis za privatnika pa kad mozes dobit otkaz, takve stvari neces radit.

Drugo, nemoj se smijat, problem je alkoholizam, ponekad mi se ucini da su se Grci zajebali (oprosti sto psujem) kad su rekli da bogovi stoluju na Olimpu, meni se cini da stoluju na Kozjaku pokraj Splita, kad vidim neke ljude jos dan danas bez ikakve nesrece na radu. Jednog dana kad brodogradiliste bude privatno, na poslu pit neces. Vec danas su ih dobro doveli red, kad nakon opomene sada dobijes otkaz.

Pazi, sve ovo sto ti pisem, nije problem samo u brodogradilista, toga ima i u hotelima, bolnicama, fakultetima, vojsci, to je hrvatsko stanje svijesti.

Brodogradiliste u Nagoyi ima parking koji radi po FIFO (first in-first out) principu jer je normalno da tamo onaj koji na posao prvi dodje, s njega prvi ide. Jesi li to vidio igdje u Hrvatskoj?

Međutim, nemoj mislit da su to sve losi ljudi, paraziti na drzavnoj sisi koji su povukli Boga za bradu, jer ne moraju radit, nemoj stec krivi dojam.
Skverani splitski su pod pucnjavom radili oklopne transportere za izvlacenje ranjenika i oklopni vlak za HV, u ratu izgradili P-01 "Velebit", jedinu podmornicu HRM, a puno vise nego sto mislis ih je ostavilo kosti po raznim ratistima Hrvatske da bi mi mogli piskarat po forumu.hr.
Ima tu i plemenitosti, klub Dobrovoljnih davaoca krvi Brodosplit je jedan najsvjetliji primjer. Ili radnici iz Uljanika ili 3. maja koji su staru lokomotivu obnovili i postavili na djecje igraliste. Okacit cu sliku kad je nadjem, postoji mi negdje.

Dapace, ne staje stvar samo na tome, velika vecina zaposlenih radnika dole posteno zaradi svoj kruh, radit ljeti na preko 40+ kad ugrije lim, a zimi kad se bura spusti, ili u pjeskari i hali za varenje. Nakon takvog rada, baustela ti se cini kao lunapark, ako ne vjerujes i zelis probat - it can be arranged, sala mala.
Imas i hrpu ljudi koji po takvim uvjetima naprave po 100 sati prekovremenog mjesecno, e al' sta se onda desi, onda se desi to da ti se smanji "bod" (mjera za zalaganje, i to za puno manje prekovremenih) tako da ti cijena sata sto vise padne. I sad se ti trudi i radi. Kod privatnog kapitala to tako nije.

Da ne piskaram dalje, dobar pregled dat ce ti ova dva filmica s Youtubea.
http://uk.youtube.com/watch?v=JfBh1WSQPxk
http://uk.youtube.com/watch?v=oygBl6...eature=related

Ovaj drugi nije izmisljen, dispecer vatrogasaca je kucni prijatelj mog kolege.

Sto se tice VSS kadrova, istina je ono o odljevu i visokim placama, to su ljudi koji dodju u middle management, pozicije team leadera itd. Recimo, direktor prodaje Brodosplita je otisao u konzultantsku grcku firmu, ured u Sangaju. Kad takvi ljudi odu, generalno imas problem, dobro, ovaj slucaj je malo specifican, covjek ima kaznenu prijavu zbog malverzacija.

Jedan od interno najboljih projektanata u skveru, ___________ (ova crta oznacava jos hrpetinu stvari koje mogu rec o njemu, ali ipak, mali je to krug ljudi) ne moze na rukovodecu poziciju, jer eto, nije u stranci.
Pa ne idu ljudi cija djeca vec imaju djecu radit u Koreju i drugdje radi para i pizdarija, idu zato jer im politika ne da disat.

Isto tako, u kontekstu ljudskog kapitala poznam covjeka koji je zaposlen "na ugovor" (sto znaci da ima fiksnu placu od blizu 10 kkn bez obzira na broj radnih sati). E, tog nije neobicno vidit subotom i nedjeljom oko 2 ujutro kako odlazi s posla. Vidis, privatnik ce maknut onog truta iz Hrvatskog bloka koji ne zna kakve limove moze presat u svom pogonu i jos takvu glupost bubne ispred ljudi koji ti nude posao stoljeca i takvog dovest na rukovodeci polozaj. Tad me vise neces pitat treba li brodogradilista zatvorit, nego da ti pomognem oko fundamentalne analize za njihove dionice.


Jednostavno, iz brodogradilista treba maknut politiku. Nicolas Sarkozy kad se obracao parlamentu oko energetske i daljnje nuklearne strategije rekao je "Mi nemamo naftu, mi nemamo plin, mi nemamo ugljen, ali imamo ideje." Vec sam napisao na odgovarajucoj temi da je zaboravio napomenut da oni nemaju Damira Polanceca.
http://uk.youtube.com/watch?v=TOpr9N4FeaE

O aferi "Brodosplit" svi sve znaju, o Linicu i Vrhovniku u Lencu mozes citat u novinama, ne trebam ti ja to pisat. Ali ti mogu rec o interesu Irana da se njihova tankerska flota gradi kod nas do maksimalne popunjenosti nasih kapaciteta sto je nasa vlada odbacila, na neformalnu preporuku Velikog Brata. Sad taj posao rade Francuzi. E da, obecane poslove od Velikog Brata koji su trebali kompenzirat ovo s Irancima...pogodi sta je bilo s njima?

Na isti nacin smo skoro izgubili i gradnju ratnih brodova za Libiju, samo tu je bio privatni kapital, a on ne zna takve besmislene granice.

Kad su za izgradnju takvih ratnih brodova neki od nasih privatnika od Sibensko-kninske zupanije i gradskih vlasti Sibenika trazili lokaciju za brodogradiliste receno im je da nema otvaranja novih pogona, strateska orijentacija je turizam. O odnosu turizma i sekundarne (izvozno orijentirane) industrije je sve rekao Lucky.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 31.10.2008. at 17:55.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 16:30   #40
Sukus svega, politika i neradnici moraju iz brodogradilista van, jedini nacin da se to desi je privatni kapital i to onaj zdravi za razliku od raznih Zuzula i Ljubicica koji samo cekaju izgradit marine i hotele, opet, o turizmu je Lucky rekao dosta toga. Turizam jednostavno ne generira visoka primanja, tough luck.

Ukratko, brodogradilista su kao dijete koje je bilo dobro, ali je uletilo u mafijasko drustvo, pocelo se drogirat i sad tone. Ne treba dignut ruke od njega, treba ga dobro nasamarat, dat mu strucnu pomoc, izvest ga na pravi put i onda ce ono jednog dana vratit ulozeno roditelju. Mislim da ti je iz ove alegorije jasno tko predstavlja sto u ovoj prici.

Dakle, kako bi ja rijesio problem, otpisao sto je moguce vise dugova brodogradilistima, ako propadnu ionako ih nece drzava naplatit, prodao ih za jednu kunu uz klauzulu zadrzavanja brodograđevne djelatnosti i investitoru pripisao obavezu za stipendiranje VKV i VSS kadrova (sto je gotovo zanemariv trosak u ukupnom poslovanju, zapravo kad pogledas , niti nije trosak). Cak bi rekao da je takva obaveza nepotrebna jer vec sad brodogradilista stipendiraju i srednjoskolce i studente, al' eto, nek se nađe. Privatnici ce radit to jos agresivnije, kao sto je slucaj upravo onog Siemens-Koncar joint venturea koji nakon ulaska Siemensa FER-ovcima i FSB-ovcima da preko 10 stipendija godisnje, a u suradnji s FER-om je otvorio specijalisticki studij "Transformatori", prvi elektrotehnicki specijalisticki studij u drzavi.

Eto, toliko od mene. Idem i ja na amfetamine.

EDIT: Da se odma ogradim, ni na koji nacin nisam jedan od onih koji profitiraju ovakvim stanjem brodogradilista, a i vec duze vremena ne zivim u Splitu.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 31.10.2008. at 17:58.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:31.