Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Šta ćemo s HR brodogradilištima
Privatizirati ih i restrukturuirati ih pod svaku cijenu (pa makar i za 40 milijardi kuna) i zadržati ljude 4 17.39%
Riješiti se toga pod hitno i sve ključ u bravu i ljude na ulicu 7 30.43%
Naći međurješenje i pokušati izvući nešto i za radnike i za državu 10 43.48%
Neko sasvim novo rješenje - molim obrazložiti u raspravi 2 8.70%
Glasovatelji: 23. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2009., 11:58   #61
Zašto si toliko zainteresiran za temu HR brodogradilišta pa postaš sam sa sobom? Osobni razlozi, ili nemaš pametnijih sugovornika?
On topic: cifra od 180.000.000,00 kuna zapisana na ovaj način djeluje još groznije, pogotovo što smo ju svi mi platili/platit ćemo ju...
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 10:30   #62
Quote:
Saško kaže: Pogledaj post
Zašto si toliko zainteresiran za temu HR brodogradilišta pa postaš sam sa sobom? Osobni razlozi, ili nemaš pametnijih sugovornika?
što se ti piliš oko toga ??

btw, brodogradnja je značaja dio našeg gospodarstva pa je primjereno da netko prati tu granu industije...

free
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 12:33   #63
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
što se ti piliš oko toga ??

btw, brodogradnja je značaja dio našeg gospodarstva pa je primjereno da netko prati tu granu industije...

free
Imaš neki konkretni dokaz osim političkih pamfleta?
Značajan je utoliko što guta enormne količine proračunskog (mojeg, tvojeg,...) novca. Ja smatram da se taj novac može bolje uložiti - neka država daje beskamatne kredite poduzetnicima koji će otvarati radna mjesta, sufinancirati izvoz zdrave hrane, itd.
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 12:39   #64
Pa i ja sam da se gase. Vidi po glasovanju.
A tako će biti, jer ih nitko niti za 1,00 kuna neće.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 22:53   #65
Quote:
Saško kaže: Pogledaj post
Imaš neki konkretni dokaz osim političkih pamfleta?
Značajan je utoliko što guta enormne količine proračunskog (mojeg, tvojeg,...) novca. Ja smatram da se taj novac može bolje uložiti - neka država daje beskamatne kredite poduzetnicima koji će otvarati radna mjesta, sufinancirati izvoz zdrave hrane, itd.
uh, stvarno teško pitanje .........

pa naravno da imam ....

Uljanik Brodogradilište, ... poznato ? da li ti trebam govoriti o RDG, bilanci, dobiti, subvencijama (ček, kojim subvencijama ???), ....
nemoj misliti da sam političar, i znam da niti Uljanik nije u blistavoj situaciji, ali i ti znaš da su uspjeli ono što drugi nisu, ....

tvoj prijedlog je u najmanju ruku ... pamfletski
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 02:59   #66
Svi ovdje pričate koliko država izdvaja novca poreznih obveznika za škverove.
Nitko se nije sjetio da su i djelatnici brodogradilišta porezni obveznici,
Koliko država dobije iz doprinosa zaposlenika. 21 ooo ljudi..
Kolika su izdvajanja? .....
Puno veća od iznosa koje država vraća nazad.
Da i ne spominjem plaćanje pdv ponovno državi dok se troše te plaće...
Što kada ta rijeka ljudi završi na burzi..Kako će to izgledati onda
Ne padajte na fore političara kriminalaca i EU koja radi za sebe a ne za nas
Stotinama godina na našoj obali postoje brodogradilišta..
Desetine i desetine malih srednjih i velikih brodogradilišta...
Vi bi sve to ugasili jer to velika Europa želi
Ljudi skontajte 2 + 2
fisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 08:13   #67
Quote:
fisi kaže: Pogledaj post
...
Vi bi sve to ugasili jer to velika Europa želi
Ljudi skontajte 2 + 2
Ne.
Ja bih to ugasio jer to ja želim.
Smatram da se moji novci mogu pametnije utrošiti.
Glede 20.000 poreznih obveznika iz brodogradilišta, država im je mogla isplaćivati plaću dok sjede doma i ništa ne rade i jeftinije bi joj bilo (manje novca bi utrošila nego ovako-subvencijama).
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 10:34   #68
Quote:
Saško kaže: Pogledaj post
Ne.
Ja bih to ugasio jer to ja želim.
Smatram da se moji novci mogu pametnije utrošiti.
Glede 20.000 poreznih obveznika iz brodogradilišta, država im je mogla isplaćivati plaću dok sjede doma i ništa ne rade i jeftinije bi joj bilo (manje novca bi utrošila nego ovako-subvencijama).
kad se već praviš pametan, daj neku računicu, koliko što košta ... argumentiraj svoj stav !
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 23:19   #69
U Splitskom škveru ne valja sljedeće
Mješanje vlade u realno gospodarstvo(Nadzorni Odbor)
Korumpirana i totalno nesposobna uprava Cjeloukupna
Nesposobni i bezvoljni inžinjeri(istina vezane su im ruke ovima gore)
Totalno bezvoljni radnici koji samo čekaju penziju
neiskusni Koperanti(jebiga tribalo bi ih i platit na vrijeme pa bi došli i bolji)
nedisciplina i neorganiziranost
nevjerovatno neljudski uvjeti rada(ja mislim da takvih uvjeta nema ni u Africi)

dobro u škveru
U Split se sljevaju miljuni poreznih obveznika iz cijele Hrvatske(bolje ikako nego nikako)
Ipak tisuće obitelji žive od škvera koji bi teško našli drugi posao(oni najbolji su davno otišli u Njemačku,Italiju,Koreju,Kinu,Poljsku,Japan,Finsku, USA,GB,Emirate,Nigeriju i tako dalje ustvari sada se več pomalo vračaju nazad)
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 09:34   #70
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Nesposobni i bezvoljni inžinjeri(istina vezane su im ruke ovima gore)
To su, pretpostavljam, oni inzenjeri, koji su projetirali sve one Significant, Distinctive, Most oustanding i ostale nagrađene brodove?


Quote:
nevjerovatno neljudski uvjeti rada(ja mislim da takvih uvjeta nema ni u Africi)
Stvarno, bio si u Alangu, naprimjer?
Kad se razbacujes ovakvim recenicama bilo bi u redu da prosetas do direktora zastite na radu, do Segvica i Pube, jel ok?

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 19.05.2009. at 09:45.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 06:26   #71
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
To su, pretpostavljam, oni inzenjeri, koji su projetirali sve one Significant, Distinctive, Most oustanding i ostale nagrađene brodove?

Oprosti ali ovo ti malo vrijedi, mos' imati znanja za prozvodnju "broda godine" a da to apsolutno nije isplativo. I da me se krivo neshvati, mislim da inzinjri koji rade u Brodosplitu nisu skart, sasvim sigurno.
Takodjer je evidentno,nazalost, da vrijedi negativna selekcija.

Stvarno, bio si u Alangu, naprimjer?
Kad se razbacujes ovakvim recenicama bilo bi u redu da prosetas do direktora zastite na radu, do Segvica i Pube, jel ok?
A Segvic bi trebao kao biti ekspert za sve? Krasan lik,nema sta, ostavio zdravlje i posvetio svoju mladost skveru

Evo da nabacim i ja par svojih misli. Za mene je grozno da smo potrosili godine uzleta svjetske brodogradnje za nista. Sjetili smo se da treba nesto napraviti, kada nas je Brisel na to natjerao. No gle cuda,stvari/okolnosti su se na globalnoj razini pinkicu promjenile. Sada bi mi htjeli ali objektivno nemamo uvjeta.
Grozno je da je dobar dio javnosti uvjeren da su nam brodogradilista mastodonti koji se po inerciji "kotrljaju" iz samoupravnog socijalizma i da ni u jednoj varijanti nije moguce preusmjeriti ih u profitabilna poduzeca.
Ogavno je da nitko nece odgovarati za zlodjela ucinjena hrvatskoj brodogradnji.
Sada bi mi trazili investitora/partnera?! A sto je sa stavom,ne tako davnim, da nismo spremni niti kurtoazno primiti strana izaslanstva zainteresirana za preuzimanje brodogradilista?
agnus girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 09:21   #72
Quote:
agnus girl kaže: Pogledaj post
A Segvic bi trebao kao biti ekspert za sve? Krasan lik,nema sta, ostavio zdravlje i posvetio svoju mladost skveru
Segvic je predsjednik jednog od sindikata (a ima ih jos, i svaki ima svoje povjerenike), on bi se trebao bavit uvjetima rada i njemu se radnici trebaju zalit, a postoji i povjerenik poslodavca za zastitu na radu, dipl.ing. G.T., a NSB je, zamisli, imenovao 11 povjerenika radnika za zastitu na radu.
No, i dalje brkate jednu stvar, uvjeti rada u brodogradilistu su teski, i nema nijedno brodogradiliste u svijetu gdje su lagani. Zato i ovako reagiram na laprdanje po forumu od ljudi koji nikad u brodogradilistu nisu bili, osim na izlozbama fotokluba.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 20.05.2009. at 09:29.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 12:09   #73
Mislim da je više i Bogu i vragu dosta brodogradilišta...Shvačam ljude,teško je s 50.god.ostati bez posla,ali jebem mu sve,koji če to stranac doći i kupiti brodogradilište,a ovi mu postavljaju uvjete zadržavanja 5000 radnika...halo !!!
Cijeli svoj staž radim kod privatnika,kolko se potrudim da napravim,tolku plaču dobijam i državi odvajam za poreze,prireze...da bi oni tu lovu slali brodograditeljima...Kaj kad ja i ova trojica kaj radimo u firmi,dobijemo s nogom vrit???Ko bude nama pomagal,ili da nas tri izađemo na cestu i blokiramo promet?
Pa nemremo blokirati ni pješake na pješačkom...
Krajnji čas je da država stane na loptu s tim pomaganjima...
sammir 10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 12:20   #74
Quote:
sammir 10 kaže: Pogledaj post
Krajnji čas je da država stane na loptu s tim pomaganjima...
Hoces rec da je i krajnji cas da EU prestane isplacivat 45% proracuna za subvencije poljoprivrednicima?

Subvencija određenim granama ce uvijek bit, recimo, ovdje ljudi cesto spominju Talijane i Fincantieri, a nikome ne pada na pamet kako talijanska vlada prikriveno subvencionira brodogradnju nerealno visokim cijenama ratnih brodova.
Nije pitanje postojanje subvencija (koje se mogu isplacivati i na brojne druge nacine prikriveno) nego njihovog racionalnog koristenja.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 20.05.2009. at 12:25.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 12:55   #75
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Hoces rec da je i krajnji cas da EU prestane isplacivat 45% proracuna za subvencije poljoprivrednicima?
.
Pa i njima pogotovo,al o njima tu nije riječ...

Pitam te ja;jel smo mi koji radimo i crnčimo u drugim granama,druga klasa ljudi???Nas se može bacati na ulicu???Moja subvencija je onda 1000 kuna,tolke su mi režije,otpremnina mi je noga u guzicu,a plakati se mogu svetom Petru...
I kod mene u firmi bi bilo posla za 10 ljudi,bez problema...5 bi ih konstantno bilo na bolovanjima,a nas 5 bi krv pišalo da zaradimo plače...
Al tak jednostavno nejde,danas troje ljudi mora raditi ono kaj je prije 20 godina radilo 10 ljudi...Kapitalizam smo htjeli,kapitalizam smo i dobili... al tak je u cijelom svijetu...Borba za tržište(manja zarada,veči obrtaj robe),smanjenje troškova proizvodnje(gdje naravno najviše pate radnici) itd...itd...
Najmanje Hrvatsko brodogradilište ima zaposlenih kolko možda največe Nizozemsko brodogradilište,koje proizvodi duplo više brodova,a jeftinijih...di je tu opstanak i šansa u nekoj tržišnoj utakmici???
sammir 10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 13:08   #76
Quote:
sammir 10 kaže: Pogledaj post
Pitam te ja;jel smo mi koji radimo i crnčimo u drugim granama,druga klasa ljudi???Nas se može bacati na ulicu???Moja subvencija je onda 1000 kuna,tolke su mi režije,otpremnina mi je noga u guzicu,a plakati se mogu svetom Petru...
Jeste. Neke grane su strateske, neke nisu. Tough luck, dobrodosao u stvarni svijet. (Disclaimer: Nisam zaposlen u brodogradilistu.)
Iako, da se razumijemo, i ja sam protiv subvencija u ovom smislu jer su, kako sam rekao, dugorocno neefikasne.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 13:22   #77
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Jeste. Neke grane su strateske, neke nisu. Tough luck, dobrodosao u stvarni svijet. (Disclaimer: Nisam zaposlen u brodogradilistu.)
E pa meni nije strateško ono kaj več godinama zadužuje državu(dobro došo u stvarni Hrvatski svijet),a na taj način i mene...
sammir 10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 13:42   #78
Quote:
sammir 10 kaže: Pogledaj post
E pa meni nije strateško ono kaj več godinama zadužuje državu(dobro došo u stvarni Hrvatski svijet),a na taj način i mene...
Tebi nije, al postoje dobri razlozi zasto drzavi jest. Brodogradnja je specificna djelatnost jer na sebe veze izraziti broj drugih struka, redom onih zastupljenih u visokim tehnologijama. Danasnji brod, gotovo bilo kakav je visokotehnoloski proizvod, a takvih grana u Hrvatskoj imamo jako malo. Uz proizvodnju transformatora jedina je gospodarska grana gdje hrvatska ima vidljivi dio na svjetskom pie sliceu. Jedan Uljanik sam ima između 10-20% svjetskog trzista brodova za transport automobila.
Skraceno, brodogradnja je idealna grana (uz nuzno restrukturiranje) za plasman proizvoda niza drugih firmi (o cemu govori i velik multiplikativni faktor od 2,9), a ogromni problem hrvatske brodogradnje je sto nema adekvatnu pratecu industriju u drzavi. Recimo, nedavno je u Lideru izasao clanak o tome kako se u Hrvatskoj ugrađuje Slovenijalesova "drvenarija" dok je nasa drvna industrija u problemima i autorica je potpuno omasila fudbal. Hrvatska drvna industrija listom nema certifikate potrebne da bi uopce dosla u razmatranje za ugradnju u brodove. Bas zbog ovog problema je udio hrvatskog proizvoda u cijeni gotovog broda nekih 40%.

Nadalje, jedna Pliva je dobila vise subvencija nego sva brodogradilista zajedno, a sad nije niti sjena onog sto je bila, niti je nasa i time smo gotovo rasturili jos jednu VT granu privrede, a jedini nacin da RH kao mala otvorena ekonomija egzistira bez duznickog ropstva je silovanje onog nacela komparativnih prednosti do iznemoglosti (Finska, Izrael, Irska) u visokim tehnologijama. I jos smo u dobrom startu jer imamo prakticki poklonjen devizni priliv od turizma koji jos nije ni blizu iskoristen do kraja.
Treba malo mislit dugorocno kad je vođenje drzave u pitanju, iz BDI-ja i P/E-a dionica brodara se ne moze vidit sira slika.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 20.05.2009. at 13:51.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 11:52   #79
Napokon!

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=79542
Vlada 16. srpnja raspisuje natječaje za šest državnih brodogradilišta

Vlada bi idući četvrtak, 16. srpnja, mogla raspisati natječaje za privatizaciju šest 'državnih' brodogradilišta te potpisati sporazume s brodogradilištima o naknadi za izdvajanje pomorskog dobra iz njihovog temeljnog kapitala, izjavio je u stanci razgovora s upravama brodogradilišta i sindikatima državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva Leo Begović.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 03:12   #80
"Begović kaže da Vlada u postupku privatizacije želi zaštititi brodogradilišta od ulaska špekulativnog kapitala, zadržati brodograđevnu djelatnost, ispuniti obveze prema Europskoj komisiji te očuvati svih 12 tisuća radnih mjesta"

Sve 5,samo jos da to i sprovedu! Sto se tice prve dvije stavke to cemo valjda uspjeti provesti. Treca dolazi sama od sebe a za zadnji uvjet cisto sumljam. Za sprovodjenje istog potrebna je znacajnija investicija u tehnologiju koje,bojim se, nece biti.
Osobno,vjerujem da je dobro da smo oduzili sa raspisivanjem natjecaja,panika zbog krize je dijelom ublazena a i lagano se ozivljava trziste novogradnji.
Ono sto bi ja savjetovao vladi,besplatno, je da pokusa naci partnera koji ce graditi dokove. Pod tim uvjetom je naravno moguce ne samo zadrzati 12K zaposlenih nego taj broj i povecati kada nastupe povoljni uvjeti na trzistu.
Nadalje, da ce nedostajati dokova za remont je vise nego ocigledno. Zemlje koje su napustile masovnu brodogradnju prije 30-40 godina sada ponovo investiraju u gradnju dokova!!!
agnus girl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:04.