Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2008., 21:40   #1
Juzni i sjeverni Talijani

Evo nesto sam slusao o djeljenju Italije,neki su rekli da se jedan narod ne moze podjeliti na dva naroda,pa su neki rekli da oni nikada nece biti jedan narod zato sto su jedni crnokosi i jaci po gradji a da su drugi plavokosi i da su krhki.
Sad mene zanima koji su talijani crnokosi aa koji plavokosi?
I kako je do toga doslo(mislim jel do toga doslo krizanje s drugim narodom ili je na to utjecala sredina u kojoj zive)?
1234567 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 22:56   #2
Quote:
1234567 kaže: Pogledaj post
Evo nesto sam slusao o djeljenju Italije,neki su rekli da se jedan narod ne moze podjeliti na dva naroda,pa su neki rekli da oni nikada nece biti jedan narod zato sto su jedni crnokosi i jaci po gradji a da su drugi plavokosi i da su krhki.
Sad mene zanima koji su talijani crnokosi aa koji plavokosi?
I kako je do toga doslo(mislim jel do toga doslo krizanje s drugim narodom ili je na to utjecala sredina u kojoj zive)?
Pitanje za milijun kunâ. Odgovor glasi: isto onako kakono i Hrvati, odnosno Slouenci.
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 13:11   #3
Quote:
dementiapraecox kaže: Pogledaj post
Pitanje za milijun kunâ. Odgovor glasi: isto onako kakono i Hrvati, odnosno Slouenci.
Ja mislim da postoji razlika,jer nebi dzabe postavljao temu,oni talijani koji zive u Anconi su plavokosi,a oni u rimu su Crnokosi.
1234567 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 16:08   #4
uglavnom im je fudbalska reprezentacija crnokosa
delpiero is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 16:30   #5
Quote:
delpiero kaže: Pogledaj post
uglavnom im je fudbalska reprezentacija crnokosa
a bas to prema sportasima i zakljucio,gledao sam na wikipedii koji je sportas odaklen.
1234567 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 20:42   #6
samo su plavi de rosi i ambrosini, i totti je malo smeđ
delpiero is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 11:24   #7
Quote:
delpiero kaže: Pogledaj post
uglavnom im je fudbalska reprezentacija crnokosa
Ko i kod nas, siromašniji daju više sportaša...

A zna se koji su siromašniji,jug i Sicilija...

Talijani genetski nisu jedan narod, sjevernjaci potječu od Langobarda (Germana),a na jugu je miks Grka, Arapa,ali i starih Latina(pitanje koliko je ostalo od Rimljana)...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 19:00   #8
Etnolingvisticki, Italija se ne dijeli na sjevernu i juznu, nego: sjevernu, sredisnju i juznu.

U sredisnoj Italiji (Toscana, Umbria, Marche, Lazio) govore se dijalekti srodni knjizevnom talijanskom.

Na sjeveru se govore galoitalski jezici, a na jugu juznoromanski i italodalmatinski (primjer italodalmatinskog je: napuljski).

Standardni jezik Italije se temelji na firentinskom, standardni jezik u Svicarskoj ima drugaciji izgovor, koji se temelji na lombardskom jeziku.

---
A tek Hrvatska, u sjevernoj Hrvatskoj ljudi su manje tamni nego u Dalmaciji.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 19:45   #9
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post

U sredisnoj Italiji (Toscana, Umbria, Marche, Lazio) govore se dijalekti srodni knjizevnom talijanskom.


.
i jos kad pomislim da je mitorhondrijski dna toscanske krave isti ko onaj od turske skuzis da sam se na kraju udala za turcina (renato zero, mia martini, loredana berté... )
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 19:54   #10
Quote:
Talijani genetski nisu jedan narod, sjevernjaci potječu od Langobarda (Germana),a na jugu je miks Grka, Arapa,ali i starih Latina(pitanje koliko je ostalo od Rimljana)...
smiješno germani su italiju naselili u manjim skupinama zato se nisu ni očuvali.a tvoje pitanje koliko ima rimljana je preglupo.
delpiero is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 09:32   #11
jos je najzanimljivije da se samo dio italije i finska genetski razlikuju od ostatka cijele europe
normal88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 09:32   #12
Quote:
delpiero kaže: Pogledaj post
smiješno germani su italiju naselili u manjim skupinama zato se nisu ni očuvali.a tvoje pitanje koliko ima rimljana je preglupo.
kako se nisu ocuvali, idi pa vidi, jedino sta su uzeli jezik
normal88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 09:41   #13
Quote:
kako se nisu ocuvali, idi pa vidi, jedino sta su uzeli jezik
u čemu ću videt
delpiero is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 09:48   #14
Quote:
delpiero kaže: Pogledaj post
u čemu ću videt
u radnoj etici ponaprije, i ucestalosti svijetlijih, pa boze pola italije je bilo 1500 godina pod njemcima
normal88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 12:57   #15
Quote:
u radnoj etici ponaprije, i ucestalosti svijetlijih, pa boze pola italije je bilo 1500 godina pod njemcima
ne bi reko, vidio sam kako izgledaju i na juu a in sjeveru svi su crni, ovi na sjeveru imaju nešt bijelju kožu ali su i oni crni.
delpiero is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 09:12   #16
Quote:
delpiero kaže: Pogledaj post
ne bi reko, vidio sam kako izgledaju i na juu a in sjeveru svi su crni, ovi na sjeveru imaju nešt bijelju kožu ali su i oni crni.
vidi se da zivis medju talijanima
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 09:14   #17
evo malo o distribiciji kelta (celti) u europi pa tako i u sadasnjoj italiji...

http://it.wikipedia.org/wiki/Celti#L...ione_in_Europa
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 11:00   #18
Quote:
vidi se da zivis medju talijanima
reci da nisam u pravu
delpiero is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 23:11   #19
Quote:
1234567 kaže: Pogledaj post
Evo nesto sam slusao o djeljenju Italije,neki su rekli da se jedan narod ne moze podjeliti na dva naroda,pa su neki rekli da oni nikada nece biti jedan narod zato sto su jedni crnokosi i jaci po gradji a da su drugi plavokosi i da su krhki.
Sad mene zanima koji su talijani crnokosi aa koji plavokosi?
I kako je do toga doslo(mislim jel do toga doslo krizanje s drugim narodom ili je na to utjecala sredina u kojoj zive)?
Za tu razliku (malu da naglasim) su odgovorna premjestanja ljudi koja su se desila
jako jako davno i na nju nisu utjecale nikakve nedavne seobe naroda (kao npr. ona na kraju antike).
F.Centumalus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2008., 06:12   #20
Quote:
delpiero kaže: Pogledaj post
ne bi reko, vidio sam kako izgledaju i na juu a in sjeveru svi su crni, ovi na sjeveru imaju nešt bijelju kožu ali su i oni crni.
Wow... nemoj zafrkavat? Talijani crni jel? A što su Hrvati? Oličenje plavokosoga skandinavsko-fjordovskog izgleda? hahahah... to prodaji nekome drugome tu priču... Talijani su u većini crnokosi da, a što su hrvati? Ovdje je netko rekao da imaju samo plavokosog Ambrosinija i De Rossija, koliko su hrvati imali osim Prosinečkog? ... Kad vas čitam tu dođe mi smješno, naravno da su juzni talijani crnoputiji iz više razloga, onaj najočitiji je mediteran i klima, to nije nikome od vas "pametnih" glavica palo na pamet ha? Druga stvar su povijesna zbivanja toga prostora, ali koliko god juzni talijani imali arapske, normanske ili grcke krvi, svoju vjeru nikad zabravili nisu a bogami niti Italiju, jer upravo zbog tih stranih sila MAFIA je i nastala kao otpor. Što se tiče sjevernih i "srednjih" Talijana oni su produkt što starih rimljana (u većoj mjeri) nego su ovi na jugu, te germanskog itd stanovnistva... Uostalom romanski tip rase kao bijele europske rase je tamnoputiji od germanske i slavenske, a ja čisto sumnjam da su hrvati slaveni, barem po izgledu sudeći... nema brate, "čistokrvni" poljaci hahah... daj radije riješite pitanje svog porijekla kako kulturnog, etno-genetickog i jezičnog pa onda se pozabavite ITALIOM... biserom Europe i svijeta.

ADIO MARE
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:37.