Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2017., 22:10   #781
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Neće morati van i ako je svekrvina kuća, jer u tom slučaju je svekrva potpisala za nju na MUP-u kada joj je davala dozvolu da se prijavi na adresu nekretnine koja je njeno vlasništvo.
ma daaaj! i opet ju svekrva može odjavit
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 22:12   #782
Quote:
ray of light kaže: Pogledaj post
a kako dokazati ulaganje ako je lova na štednom računu? mislim, dignem lovu platim npr. postavljanje laminata, polaganje pločica- i što tada?ispričavam se ako lupam gluposti, ali ne kužim se u te stvari, tim prije se mogu zeznuti
ma joj samo plaše
ko da su ljudi nekaj za sve imali račun, pomagali prijatelji kupovali na crno materijal... vještačenje može sve napravit. ionako će ti trebat financijsko i u slučaju računa pa može onda i gradjevinsko.
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 22:26   #783
Quote:
mikidragi kaže: Pogledaj post
može li se sada pokrenuti postupak za diobu ili bar za naknadu, postoji li zastara?
Može. Na potraživanja po osnovi bračne stečevine ne postoji zastara.

Quote:
Ivana335 kaže: Pogledaj post
ma daaaj! i opet ju svekrva može odjavit
Ja govorim o tome da ju ne može fizički izbaciti iz nekretnine samo tako.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 00:08   #784
Mogu li coinovi na internetu biti predmet raspodjele kao bračna stečevina? Kako me sud može uopće ovršiti ili dokazati da išta posjedujem, kada nema pristup mom walletu koji je u potpunosti anoniman?
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 00:20   #785
Quote:
mikidragi kaže: Pogledaj post
lijep pozdrav svima.

volio bih da mi netko pomogne ako može.

naime u braku je registrirana firma 1994. godine, kao vlasnik je upisan muž.
nakon toga muž 2006 godine firmu prepisuje na sina bez znanja žene.
koju godinu nakon toga (ne znam točno) oni se rastaju.

pitanje, firma bi trebala biti bračna stečevina? može li se sada pokrenuti postupak za diobu ili bar za naknadu, postoji li zastara?
Haha joooj.. uzmimo primjer, ti i žena ste u braku kupili 10 dionica Agrokora, koje ste kasnije prodali (ili poklonili) Ivici Todoriću. Nakon par godina se ti i supruga razvodite i ti i ona dobivate po 5 dionica natrag od Todorića, budući da je to bračna stečevina?


Mislim kako će se dijeliti nešto što nije u vašem vlasništvu?
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 20:01   #786
Ugovor o diobi bračne stečevine

Pozdrav, ako bi mi netko mogao pomoći oko nekih nedoumica. Muž i ja se sporazumno razvodimo. Nemamo djece, a za ušteđevinu koja je stečena u braku smo se dogovorili o podjeli, doduše ne popola. Kako sam ja u nepovoljnijoj životnoj situaciji, meni bi ostao veći dio. Koliko sam saznala/shvatila, dioba bračne stečevine je posebni postupak i u sam tekst zahtjeva za razvod braka ne navodimo ništa o bračnoj stečevini i dogovoru o njoj, nego odlazimo kod javnog bilježnika s ugovorom o diobi na potpis.
Moje je pitanje da li se to radi nakon okončanja braka, prije, tijekom ili je svejedno? I što onda s tim ugovorom? Svakom njegov primjerak i to je to? Da li samo ovjeravamo potpis ili se radi solemnizacija i zna li netko koliko to košta? I možemo li sami sastaviti ugovor? Htjela bih izbjeć skupo savjetovanje i sastavljanje papira kod odvjetnika s obzirom da smo sve dogovorili, ali bih opet htjela da se sastavi kak se spada i da sve štima pravno i da je sve pokriveno, pa ako netko možda ima primjerak da li bi mi mogao poslati? Hvala!
Sparkle Blondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 20:42   #787
Dakle,

- možete sami sastaviti ugovor, ako znate
- ugovor možete sastaviti u bilo kojoj fazi, nevezano uz postupak razvoda
- ne treba ga solemnizirati, ali bi trebalo ovjeriti potpis
- ako se radu o nekretninama - trebalo bi ga provesti u zemljišnim knjigama
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 14:48   #788
od svog izvanbračnog partnera odselio sam se prije godinu i dva mjeseca, mogu li pokrenuti postupak za podjelu bračne stečevine? obzirom da se radi o kućnoj aparaturi, bijeloj tehnici tipa perilice, itd. isplati mi se to uopće? koliko košta vještačenje i na koji se način određuje, ako npr. druga strana ne želi dati račun kada je to kupljeno, odnosno da je kupljeno u zajedničkom životu, tj. trajanju izvanbračne zajednice?
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 01:00   #789
Daj si mira od toga.
Zastara za potraživanje po osnovi bračne i izvanbračne stečevine ne zastarijeva, ali i sam kažeš da nemaš račune kao dokaz kupnje, tako da tu priča završava.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:29   #790
Podjela ušteđevine tužbom

Dobar dan!
Ušteđevina koja je stečena za vrijeme trajanja zajedničkog života, koja je stečena radom, je bračna stečevna. Npr., u tužbi za diobu bračne stečevine partner navede iznos na računu drugog partnera recimo 100 tis.kuna i potvrdi to bankovskim izvadatkom na taj dan. Dok dođe do ročišta iznos može biti znatno manjie. Koji iznos sud će uzeti u obzir?
Roxolana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 09:35   #791
Traženi iznos u tužbi će biti osnova. To što je partner išta potrošio je njegov problem.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 22:48   #792
Hvala! Na ovoj temi nisam našla postova o podjeli imovine bez razvoda.
Je li netko prolazio kroz to? Naravno, da sporazumno dogovoriti sa suprugom več nije moguče.
Ako ja podnesem tužbu koliko bi to otprilike koštalo?
Roxolana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 23:10   #793
Quote:
Roxolana kaže: Pogledaj post
Hvala! Na ovoj temi nisam našla postova o podjeli imovine bez razvoda.
Ne razumijem baš ovo pitanje.

Troškvi tužbe za podjelu bračne imovine? Zavisi o visini iznosa koji tražiš.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 08:59   #794
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Troškvi tužbe za podjelu bračne imovine? Zavisi o visini iznosa koji tražiš.
Da. Sve zajedničke nekretnine i pokretnine su uknijženi na njega. Ja predlažem da to tako i ostane ali da on meni isplati pola od vrijednosti u iznosu, recimo 100 tis€.
Roxolana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 10:47   #795
Imam pitanje u vezi izvanbračne stečevine.

Situacija je sljedeća:
U vezi smo šest godina, a zajedno živimo zadnjih pet tako da smo u izvanbračnoj zajednici. Prvih šest mjeseci zajedničkog života smo bili podstanari u stanu u kojem sam ja i ranije živio, a ona je k meni tada doselila. Dijelimo stanarinu i režije.

Tada, znači nakon godinu i pol veze, odnosno pola godine zajedničkog života, ja kupujem stan na kredit, na svoje ime. Kredit svo vrijeme u cijelosti ja otplaćujem.

Da smo u tom trenutku prekinuli, jasno mi je da ona ne bi imala pravo na stan. Međutim, ona sada, nakon pet godina zajedničkog života, tvrdi da ima pravo na pola stana (za kojeg je još ostalo dosta kredita).

Dakle, pitanje je sljedeće - budući da se izvanbračnom zajednicom smatra ona koja traje dulje od tri godine, ulazi li u izvanbračnu stečevinu i imovina stečena u prve tri godine zajedničkog života, ili samo ona stečena nakon toga. Ja, naravno zastupam drugu soluciju. Ova prva bi značila da se prava nad imovinom stječu retroaktivno pod uvjetom da veza postigne određeno trajanje, što mi ne izgleda kao pravno najsretnije rješenje. Kakva je po ovom pitanju sudska praksa?

Edit: sada vidim da postoji tema za izvanbračne zajednice pa ako moderator smatra da je moje pitanje tamo prikladnije, neka premjesti
Xenoblade is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 23:29   #796
Quote:
Xenoblade kaže: Pogledaj post
Ja, naravno zastupam drugu soluciju.
Naravno da zastupaš
Ne, računa se sva imovina od početka zajedničkog života, bez obzira na tvoje zanimljivo tumačenje zakona. Da, u tvom slučaju je to 3 godine, ali taj rok inače zavisi i od drugih okolnosti.
No za utjehu - nije niti ona u pravu.
Nema pravo na pola stana. U slučaju raskida zajednice, imala bi pravo samo na polovicu otplaćenog dijela, s tim da sud prema novijoj praksi sada uzima u obzir i kamate koje je strana koja otplaćuje kredit, platila.
Dakle za primjer, ako si ti otplatio u ratama do sada 100k kuna, to znači da si realno platio cca 35k kuna glavnice i ona bi imala pravo na tu polovicu glavnice. Ok, vjerovatno bi njen odvjetnik probao ubaciti tu i neka dodatna ulaganja, ako ih je bilo i ako je nekretnini porasla vrijednost, pa da se ušićari još koja tisuća kuna dodatno, ali to bi u osnovi bilo to.
I kog vraga ne potpisujete ugovore na vrijeme?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 08:32   #797
Hvala na odgovoru!

Bilo je dosta ulaganja u stan, ali najveći dio (pvc stolarija) je subvencioniran uz manji trošak s naše strane. Sad, po mom tumačenju, subvencionirana sredstva nisu "stečena radom" pa bi ona tu mogla zahtijevati eventualno pola ulaganja koja smo mi platili.
Xenoblade is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 08:40   #798
Quote:
Roxolana kaže: Pogledaj post
Hvala! Na ovoj temi nisam našla postova o podjeli imovine bez razvoda.
Je li netko prolazio kroz to? Naravno, da sporazumno dogovoriti sa suprugom več nije moguče.
Ako ja podnesem tužbu koliko bi to otprilike koštalo?
Zavisi od vrednosti imovine, postoji tabela sudskih taksi advokatskih tarifa, i tamo se to moze videti.
Woody is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 15:51   #799
Quote:
Xenoblade kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru!

Bilo je dosta ulaganja u stan, ali najveći dio (pvc stolarija) je subvencioniran uz manji trošak s naše strane. Sad, po mom tumačenju, subvencionirana sredstva nisu "stečena radom" pa bi ona tu mogla zahtijevati eventualno pola ulaganja koja smo mi platili.
Pa povrat subvencioniranog ne, ali ali eko je to diglo vrijednost, može tražiti razliku... gle, ovo je jako nezgodno napamet govoriti, ali uglavnom nema nikakve polovice stana za nju.
I sad se vi možete dogovoriti i staviti na papir na šta ona ima ili nema pravo
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 16:23   #800
Uvijek pomaže stara metoda : neka jedan definira podjelu na osobu A i osobu B, a onda drugi bira koji dio će uzeti.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.