Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2010., 19:25   #21
Quote:
baredos kaže: Pogledaj post
, kada bi cijene kvadrata ozbilnije pale dogodio bi se efekt kao u SAD-u, tj. isplatilo bi se više ne vračati kredit banci prepustiti nekretninu koja manje vrijedi od iznosa kredita
ti ozbiljno misliš da te banka ne bi tražila da vratiš razliku posuđenog novca
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 19:41   #22
Neke nove informacije su se pojavile u medijima

300 eura ako je cijena stana do 1200 eura
200 eura ako je cijena stana do 1500 eura
100 eura ako je cijena stana do 1600 eura

Valjda sam dobro zapamtio.

Samo me zanima hoce li se to odnositi i na stare stanove, i ako ne, kako se nadaju da ce to proci na Ustavnom sudu.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 10:41   #23
odnosi se na kupnju prve nekretnine.

sto se tice ustavnog suda, obzirom da je prosao harac, za koji je preocito da je zajeb teske kategorije, mislim da im tamo moze proci apsolutno sve.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 14:10   #24
http://danas.net.hr/hrvatska/page/20...06.html?pos=n0

jel ovo vrijedi i za POSove stanove?
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 14:14   #25
inace malo mi se vise svida ovaj zakon

ona prva varijanta mi se nije svidala kad su najavili da sto je skuplji kvadrat to ce poticaji biti veci, ali sad mi nekako izgleda da ce (barem kratkorocno) prisilit gradevinare da spuste cijene.
a od toga moze i mali covjek imati puno koristi.

kad se samo sjetim nekih mojih prijatelja koji su kao i ja diplomirali pred par godina i uzeli prvu nekretninu jer one, citiram, "stalno rastu". neki su placali kvadrat i po 3500 eura :/
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 17:41   #26
Meni se isto cini da je ovako napisan zakon dobar i da bi mogao potaknuti prodaju a mozda i novu stanogradnju.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 17:50   #27
Naravno, u trenutku kada tisuce stanova stoje neprodani, treba potaknuti novu stanogradnju. Kad trziste kaze da necega ima previse, onda toga treba jos dodati. Nesto kao subvencije u poljoprivredi - stimuliraj ono cega ima viska na trzistu.
U clanku navode 2.000 neprodanih stanova, ali mislim da su fulali ko sretni... Godisnje se u Hrvatskoj gradi oko 25.000 stanova. 2009. i 2010. do sada je prodano jako malo stanova, a i dalje ih ima u izgradnji i sad "kapa" polako. 20.000 bi prije bila brojka IMHO.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 17:59   #28
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Naravno, u trenutku kada tisuce stanova stoje neprodani, treba potaknuti novu stanogradnju. Kad trziste kaze da necega ima previse, onda toga treba jos dodati. Nesto kao subvencije u poljoprivredi - stimuliraj ono cega ima viska na trzistu.
U clanku navode 2.000 neprodanih stanova, ali mislim da su fulali ko sretni... Godisnje se u Hrvatskoj gradi oko 25.000 stanova. 2009. i 2010. do sada je prodano jako malo stanova, a i dalje ih ima u izgradnji i sad "kapa" polako. 20.000 bi prije bila brojka IMHO.
Nema previse nego je vecini nedohvatljivo.S ovim subvencijma ce dijelu postat dohvatljivo.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 18:02   #29
Da, nekome ce stan postati dohvatljiv, a ostalima koji to financiraju ce nesto drugo postati - nedohvatljivo. Mozda auto, cokolada, izlazak u kino ili restoran, igracka za dijete ili kazaliste.
Jer taj novac za subvencije na pada sa neba, nego je uzet kroz porez svima. Subvencionirana gradjevina ce istiskivati ostalu industriju, a svi ce se cudom cuditi zasto hrvatska industrija odumire.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 18:22   #30
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Da, nekome ce stan postati dohvatljiv, a ostalima koji to financiraju ce nesto drugo postati - nedohvatljivo. Mozda auto, cokolada, izlazak u kino ili restoran, igracka za dijete ili kazaliste.
Jer taj novac za subvencije na pada sa neba, nego je uzet kroz porez svima. Subvencionirana gradjevina ce istiskivati ostalu industriju, a svi ce se cudom cuditi zasto hrvatska industrija odumire.
Jadranaki ce se vise od PDVa vratit nego kaj ce subvecionirat. Nadalje, puno industrijre u HR i proizvodi bas gradjevinske materijale, stan je proizvod koji moze biti kompletno napravljen od proizvoda HR industrije izuzev zeljeza kojeg nemamo.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 18:28   #31
Pa da, upravo ta industrija za stanove ce istiskivati ostalo. A moras i ostalo proizvoditi ili moras uvest. A da bi uvezo nesto, nesto drugo moras izvest ili se mozes zaduzivat do besvjesti.
Sto se tice PDV-a... Ovo ce samo dovuci PDV iz buducnosti u sadasnjost. Netko ce dignuti kredit, zaduziti se za stan i platiti PDV. Sljedecih mjeseci i godina ce otplacivati ratu kredita i smanjit ce svoju potrosnju, a time i PDV koji ce drzava dobivati. Problem je sto nemozes beskonacno dovoditi buducu potraznju u sadasnjost. Moras, na kraju krajeva, i vlastitoj djeci ostaviti da od necega zive. Mada drzava naravno voli da se ti zaduzis u inozemstvu i iskesiras danas cijeli PDV. Ne razmisljaju oni na duzi rok.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 23:37   #32
nece ni PDV donijet. zato sto je to poticaj na prvu nekretninu, a na prvu nekretninu takoder ne placas ni PDV ni ostale poreze

inace, meni koji sam bez nekretnine i imam neku ustedevinu ovo bi moglo sjesti ko budali samar.
ali u praksi ovakvi poticaju nisu nikad dobri, i iskreno se nadam da novi val stanogradnje nece poceti dok se svi neprodani stanovi ne prodaju.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 23:49   #33
Od kad se ne placa PDV?

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=8231

"...
Nekretnine s PDV-om

Građevine sagrađene nakon 1. siječnja 1998. oporezuju se PDV-om prema stopi od 22 posto. Pri to-me se porez na dodanu vrijednost zaračunava na građevinski dio vrijednosti nekretnine, a dio vrijednosti koji se odnosi na zemljište i troškove komunalnog uređenja zemljišta oporezuje se porezom na promet nekretnina.
..."
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 07:21   #34
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
nece ni PDV donijet. zato sto je to poticaj na prvu nekretninu, a na prvu nekretninu takoder ne placas ni PDV ni ostale poreze

inace, meni koji sam bez nekretnine i imam neku ustedevinu ovo bi moglo sjesti ko budali samar.
ali u praksi ovakvi poticaju nisu nikad dobri, i iskreno se nadam da novi val stanogradnje nece poceti dok se svi neprodani stanovi ne prodaju.
Naravno da se placa PDV. Neces eventualno platiti porez na promet, jer ti je prva nekretnina. Ali i to ovisi o tome koliko veliki stan kupis.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 07:22   #35
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
...Problem je sto nemozes beskonacno dovoditi buducu potraznju u sadasnjost. Moras, na kraju krajeva, i vlastitoj djeci ostaviti da od necega zive. Mada drzava naravno voli da se ti zaduzis u inozemstvu i iskesiras danas cijeli PDV. Ne razmisljaju oni na duzi rok.
Jako dobro. U jednoj recenici objasnjen problem.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 08:40   #36
To sa PDv-om......
Skroz sam iz druge branše, pa možda ne kužim stvar u potpunosti.

Zar država nije već dobila taj PDV?

Investitor ja platio taj PDV nabavkom materijala, i on je već u državnoj kasi.
A investitor čeka da proda stanove da prebije taj PDV.

Tako da sa tom pričom o PDVu čini mi se da država ne dobiva ništa ili vrlo malo, nego samo investitor koji je i poklone ljubavnici kupovao preko firme.
TransAm.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 12:34   #37
Čak i da zanemarimo činjenicu da pojedini investitori duguju taj pdv, oni su platili pdv na materijal koji košta 600 EUR-a po m2 stana u prosjeku, a krajnji kupac plaća pdv koji je uračunat u prodajnoj cijeni m2 stana koji košta 1700 EUR-a u prosjeku. Ugrubo, državi će se subvencija vratiti odmah u obliku razlike tih pdv-a i još će krajnji kupac stana vratiti ukamaćenu subvenciju.
Postoji još jedan jako bitan moment. Koja cijena će biti relevantna pri dodijeli subvencija, da li ona navedena u kupoprodajnom ugovoru ili prema procijeni vrijednosti stana po tablicama porezne uprave. U oba slučaja bit će problema...
dajrakije is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 12:48   #38
Sasvim sigurno da će mnogi u ugovor napisati najmanju cijenu (zbog najvećih subvencija) a ostatak ispod stola...
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 13:02   #39
Zato i kažem da će sigurno biti problema. Ili će odjednom novogradnja u zg-u koštati 999EUR-a/m2 ili će biti slučajeva kad će država bezrazložno umanjiti subvenciju. Kao kod plaćanja poreza na kupovinu rabljenih automobila, platiš auto 5000 EUR-a i onda ti na poreznoj kažu da vrijedi 6500. Daj mi onda 6200 i evo ti odmah ključevi i knjižica
dajrakije is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 14:31   #40
jesam ja to dobro skužila da ta subvencija vrijedi samo za stanove, a za kuće ne ili sam nešto krivo pokopčala
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:08.