Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2010., 17:30   #1
34 milijarde kuna za mirovine

http://www.royal-mirovina.hr/default.aspx?id=507

http://www.poslovni.hr/vijesti/u-prv...o--153331.aspx



počela se dizati buka oko umirovljenika a nedostaje samo trećina iznosa ili ti 12 milijardi kuna za mirovine.

prema dosadašnjem isplatama valja izdvojiti 5 milijardi € godišnje,a samo potezom pera mi to možemo realno svesti na

oko 3,5 milijarde €,tako bi forma bila zadovoljena,vuk sit a koza cijela.

isto tako nije jasno zašto tolike priče oko prijevremenih mirovina i to famozno kažnjavanje umanjenjem od 20%.

zar nije dovoljno što čovjek pet godina ide prije u mirovinu pa će imati manju mirovinu nego da radi do pune nego mu još skinu toliko od toga malo?!

s druge strane oni koji idu u punu mirovinu osim što će dodatno zaraditi kroz plaću još će imati veću mirovinu zahvaljujući ovima kojima će uzeti toliko posto.

mislim stvarno raditi tolike razlike nema smisla.

nekako je najpoštenije ukinuti privremenu mirovinu kad su sada smo bitne godine, prema stažu i uplatama napravi se računica.

treba napraviti reviziju mirovina jer to stvarno više nije normalno,mnogi sad zloupotrebljavaju prijevremenu mirovinu za zbrinjavanje viška radnika.
__________________
Za naše radnike nije katastrofa to što žive loše;
tragedija je ako netko drugi živi bolje !!!
rondomilk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 10:38   #2
Pa odgovor je jednostavan: nema novaca za to. Umirovljenje nekoga kosta i sve je vise onih koji su u mirovini, a sve je manje onih koji rade. Jel to odrzivo!?
A "samo" 12 miljardi kn... Da se skupi "samo" 12 miljardi kn treba svakom zaposlenom u Hrvatskoj svaki mjesec uzeti 700 kn. Samo 700 kn.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 10:46   #3
Kada se radila mirovinska reforma zbog čega se nije išlo na sistem (barem kod novozaposlenih) da uplačuješ u "svoj" fond kao kod recimo životnog osiguranja i da ti je to mirovina a ne ovako uplačuješ a ne znaš što će biti kad se umiroviš?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 10:52   #4
A sto bi sa onima koji su prije uplacivali, a fonda nema? Chile je privatizirao mislim mirovinski sustav, trebalo bi pogledati kako su oni to napravili.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 11:13   #5
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
A sto bi sa onima koji su prije uplacivali, a fonda nema? Chile je privatizirao mislim mirovinski sustav, trebalo bi pogledati kako su oni to napravili.
Meni se cini da smo to vec kopirali. Ono prvi, drugi stup itd.
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 11:17   #6
A nema na kraju puno mudrosti... 2 stupa i kako umiru oni iz proslog sustava tako povecavas udjel u 2 stupu, a smanjujes u 1. I za jedno 30 godina si ok.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 11:17   #7
Quote:
rondomilk kaže: Pogledaj post
http://www.royal-mirovina.hr/default.aspx?id=507

http://www.poslovni.hr/vijesti/u-prv...o--153331.aspx



počela se dizati buka oko umirovljenika a nedostaje samo trećina iznosa ili ti 12 milijardi kuna za mirovine.

prema dosadašnjem isplatama valja izdvojiti 5 milijardi € godišnje,a samo potezom pera mi to možemo realno svesti na

oko 3,5 milijarde €,tako bi forma bila zadovoljena,vuk sit a koza cijela.

isto tako nije jasno zašto tolike priče oko prijevremenih mirovina i to famozno kažnjavanje umanjenjem od 20%.

zar nije dovoljno što čovjek pet godina ide prije u mirovinu pa će imati manju mirovinu nego da radi do pune nego mu još skinu toliko od toga malo?!

s druge strane oni koji idu u punu mirovinu osim što će dodatno zaraditi kroz plaću još će imati veću mirovinu zahvaljujući ovima kojima će uzeti toliko posto.


mislim stvarno raditi tolike razlike nema smisla.

nekako je najpoštenije ukinuti privremenu mirovinu kad su sada smo bitne godine, prema stažu i uplatama napravi se računica.

treba napraviti reviziju mirovina jer to stvarno više nije normalno,mnogi sad zloupotrebljavaju prijevremenu mirovinu za zbrinjavanje viška radnika.
O, itekako ima razlike, čovjek koji radi 5 godina više proizvodi 5 godina više nekakve vrijednosti, dok umirovljenik tih istih 5 godina samo troši novce, a ne proizvodi ništa. U Hrvatskoj nikako da shvate da rad postoji da bi se proizvodili proizvodi i usluge, a ne samo da bi se primala plaća.
Grupa Queen is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 11:20   #8
E, ali u hrvatskoj ekonomiji se ne radi o tome sto i kako proizvesti, nego od koga uzeti da nebi morao nedaj boze raditi.
Rent seeking dotjeran do apsurda.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 11:21   #9
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
A nema na kraju puno mudrosti... 2 stupa i kako umiru oni iz proslog sustava tako povecavas udjel u 2 stupu, a smanjujes u 1. I za jedno 30 godina si ok.
Tih 30 godina je jaaaako optimisticna procjena.

Svi imaju problema sa sve vise i vise starijeg stanovnistva (u Europi tj.) koje sve veci dio zivota provodi u mirovini... a mi genijalci smo rjesavali problem stecaja tvornica tako sto smo 30 godisnjake gurali u mirovine.

Nema sanse da se iz tog govna iskopamo za 30 godina.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 11:38   #10
U potpunosti podržavam da se prijevremena umirovljenja koja nisu opravdana zahtjevima posla (budimo realni, ima nemali broj poslova koje teško da može raditi čovjek sa 60 i kojom godinom) sankcioniraju. Primjer je žene koju znam, radi u HEP-u, cijeli dan ... a dobro, nešto i radi. Ima 56 godina i ona bi u penziju jer jos se više ne da. Ne jer ne može, nego jer joj se ne da. To bih itekako kaznila. Puno jače nego se to do sada čini.
Ono što mene brine (sebično, polazim od sebe) jest slijedeće. Novom reformom se planira potaknuti ostanak na poslu iza 65 godina života. Nasreću ili nažalost, radim u sustavu znanosti. Započela sam kao SSS, sada imam VŠS, a iduće godine i VSS (školujem se uz rad, na jedvite jade) i realno nemam baš nikakve šanse za napredovanje (plaća mi je još uvijek na razini SSS, a posao visoke spreme radim zadnje 3 godine). Zašto? Jer 3 žene koje su pred penziju (63 i 64 godine) i na čija se mjesta računa za nas nekoliko mlađih su već izjavile da nema nikakve šanse da odu. Zašto i bi? Imaju oko 7000 kn plaće, ne rade ni k***, imaju godišnji i bolovanje kad god im se prohtije. Sa druge strane se konstantno priča i to najčešće sa punim pravom o nikakvoj usluzi javnog sektora i opterećenju na realni sektor. Opet, često s punim pravom. A ovom pričom mislim da će stvar biti samo gora. Mladi/mlađi ljudi jednostavno neće moći ni ući u sutav, još manje napredovati i eventualno, u nekoj dajBože ljepšoj budućnosti i nešto promijeniti. Jer babe se neće dat u penziju
hopeless_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 12:24   #11
Samo da stavimo malo stvari u realne odnose, za one koji govore "samo 12 miljardi kn" i slicno. Suma godisnjih neto placa u Hrvatskoj je oko 100 miljardi kn. Stvarni iznos placa je nesto visi zbog isplata na crno, ali cisto da se dobije uvid koliko dohodka se mora uzeti stanovnistvu da bi se naslo "samo" 12 miljardni kn.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 12:33   #12
Ako je 100 milijardi netto isplata novca za rad na bijelo, koliko je otprilike novačana masa u kunama koja se uplati kroz sva davanja državi (mirovinsko, zdravstveno, porezi, prirezi itd.)?
Grupa Queen is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 12:34   #13
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
A nema na kraju puno mudrosti... 2 stupa i kako umiru oni iz proslog sustava tako povecavas udjel u 2 stupu, a smanjujes u 1. I za jedno 30 godina si ok.
Pa kada bi se napravila reforma braniteljskih mirovina i smanjile ionako velike iste (vrijedi i za saborske mirovine...) taj rok bi se mogao i smanjiti. Kad bolje razmislim vojska ima puno nekretnina u vlasništu što se to ne bi prodalo/iznajmilo/što već i od tuda se namirivale braniteljske mirovine
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 12:37   #14
Da rasprodas svu vojnu imovinu, ne mozes jednu godinu financirati vojne mirovine. Pogotovo sada.
Sutnuo si konzervu niz ulicu, da bi te docekala sljedece godine. A sto ces onda prodati? Bojim se nista. Ali u svakom slucaju nema smisla da drzava ima u posjedu veliku imovinu koja ne sluzi nicemu, ali to je drugi par rukava.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 12:39   #15
Rekao sam i iznajmi i što već
btw. ima li negdje nekakav bar približan podatak koliko je teška vojna imovina?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 12:44   #16
Nemam pojma... Tesko je to i procijeniti, da i imas popis. Ne vjerujem da ce se ici na reviziju vojnih mirovina, ici ce se na njihovo smanjivanje. Otpori reviziji bi bili preveliki. Tak je mislim i nekako bilo nedavno, ako se dobro sjecam.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 12:48   #17
Po čemu onda zaključuješ da bi prodaja vojne imovine bila dovoljna samo za godinu dana? Ima imovine na samom moru to vrijedi suhoga zlata.
Slažem se da vjerovatno ne bi dugo potrajala ali opet smanjila bi onih 30 godina...a nešto bi moglo i u koncesiju/najam.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 12:51   #18
Potrazna strana... Hrvatsko trziste ne moze apsorbirati neku znacajniju cifru, a stranci su nezainteresirani uglavnom. Precjenjujete svi vrijednost zemljista na obali. Zemljista uz obalu u Hrvatskoj ima u prakticno neogranicenim kolicinama.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 13:52   #19
Ima zemljišta ali je negrađevinsko i time bezvrijedno. Da je građevinsko nitko ne bi ni trebao raditi, svi bi mogli u mirovinu (i to saborsku)
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 13:55   #20
5 miljardi EUR-a kostaju sada mirovine otprilike. Da bi generirao 5 miljardi EUR rente godisnje, morao bi neto profit (bez rente uracunate) biti veci od toga, jel tako? Tesko da ces u turizmu raditi sa vise od 5% neto profitne marze, ako i toliko... Prihod od turizma Hrvatske bi trebao biti 100 miljardi EUR da bi opravdao tu rentu, uz 5% neto profitne marze (i onda ne bi nista ostalo onome tko ulaze, a on mora vratiti svoj kapital i zaraditi na njemu). Od oka bi u Hrvatsku po ljeti trebalo doci oko dvajest do trideset miliona turista da bi funkcioniralo.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:35.