Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2011., 20:54   #1
Question pilići povračaju

bijeli pilići za tov, stari 5 tjedana povračaju(ne svi) i imaju zelenkasto vodeni izmet te sam na nekima primjetila i povečanu gušu koja je puna vode
sta bi to moglo biti?
maša&maša is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 21:50   #2
napominjem nisam veterinar, ali imam nekog iskustva sa pticama, doduse divljima ali nema veze

ja ti ne mogu reci sto je tvojim pticama, ali ti mogu reci slijedece

po ovome sto si napisala u uvodnom postu, uzrok moze biti jedna od 4 stvari:
- virus
- bakterija
- parazit
- uzrok u hrani (pokvarena, otrovana itd...)

velika je sansa da je uzrok 1. ili 2. tj zaraza, te da oboljevanje sviju ptica (mozda) mozes sprijeciti (ili barem ublaziti) mjerama higijene i izolacije.

s obzirom da neke ptice pokazuju znakove bolesti a neke ne, ja bi ih vec sad definitivno odijelila na zdrave i one sa simptomima, s tim da zdrave idu u novu nastambu (prostoriju) a vec oboljele ostaju tamo gdje jesu. Razlog: ne raznosenje zaraze.

cak i ako ne uspijes lijeciti ptice, oko nekih poteskoca im mozes pomoci simptomatski, tj ublazavanjem simptoma.

npr.
pobrini se da imaju dostupnu tekucinu tj da piju (pa makar na zlicu). davati se moze voda ili ORS otopina glukoze i NaCl u omjeru 18 g secerar (= 8 kockica) i 3 g soli (= 1 cajna zlicica) na 1 litru vode.
to da im popavi elektrolite (koje sigurno gube kroz formiranje infiltrata u gusi i diareu).

brini se i za svoje zdravlje, tj sprijeci mogucu zoonozu kroz upotrebu rukavica, pregace i marame preko usta (ili ako imas masku), redovno pranje i dezinficiranje ruku.

s obzirom na mjere protiv H5N1 (avian gripe) nisam sigurna da li se svaka ovakva bolest mora prijaviti u vet. stanicu ili ne tj kako je to regulirano u RH, za to bi ti bas morao odgovoriti netko tko zna stanje na terenu.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 21:50   #3
generacije i generacije pilica sam imao, ali nikad nisu povracali... pokusaj im promjeniti hranu, ili vodu... treceg vjerujem da nema...
Beast91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 22:02   #4
ja kad sam ovako nesto vidjala uglavnom je bila nekakva gastro viroza ili slicno. akutnog tijeka.

samo molit boga da se sto prije oporave,inace se ne moze bas puno uciniti: svjeza hrana, voda, elektroliti, odvajanje zdravih i bolesnih i to je to.

ako je na bakterijskoj bazi onda se i moze pomoci ljekovima
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 22:13   #5
na ovom linku imas pod dhiarrea 7 slika za pregledati usporedbu za proljev koji imaju tvoje ptice.

s desne strane svake slike ti pise od cega je.
mozda ti to pomogne.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 22:43   #6
hvala svima na odgovorima, sutra cu nazvat veterinara da vidim sta bi to moglo biti
maša&maša is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 22:53   #7
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
po ovome sto si napisala u uvodnom postu, uzrok moze biti jedna od 4 stvari:
- virus
- bakterija
- parazit
- uzrok u hrani (pokvarena, otrovana itd...)

Da rezimiram, nije im dobro

Na žalost dr.forum i dr.guglo ti neče baš previše pomoči. Isto tako lječenje na svoju ruku. Tim pristupom možeš i veču štetu napraviti no što je

Bez ljutnje svima

Sutra je radni dan, raspitaj se kod veterinara.
Ukoliko ni oni nemaju konkretna rješenja...
S obzirom da se radi o tovnim piličima, a njih u pravilu ima veči broj. Možeš, npr. jednog žrtvovati i poslati u Centar za peradarstvo preko veterinara. Tako češ dobiti konkretnu dijagnozu i temelj za kvalitetnu terapiju
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.