Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2012., 01:33   #1
Politička korektnost

E da, taj toliko prostituiran pojam nema svoju temu na Društvenim znanostima. Barem je ja ne nalazim ni guglajući ni pretražujući podforum. Na Politici se o tome raspravljalo, ovdje je se svako malo dotakne u raznim kontekstima, često taj termin ima pejorativnu konotaciju, ali ne vidim da se o pojmu političke korektnosti zaista razgovara sa znanstvenog stajališta (može i impresionističkoga, ajd', ipak je ovo samo forum).

Što, dakle, za vas znači taj pojam? Shvaćate li ga kao zločin protiv misli, zločin protiv slobode govora, koliko se često uopće uhvatite da razmišljate o njemu? Ograničava li vas? Vidite li ga kao korektivnu mjeru koja dugoročno može utjecati na iskorjenjivanje mišljenja koja su već sada stigmatizirana, ili pak kao puko površinsko i estetičko sredstvo čiji je rezultat zapravo izbjegavanje ili privremeno odgađanje sukoba (mišljenja, riječi i djela)?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 01:47   #2
Dovoljno je politika kao sinonim prostituirana, pa još na to i korektnost.
Nema šanse da to išta dobroga danas predstavlja.
Za mene predstavlja šabloniziranje i alat je za indoktrinizaciju, a smatran se liberalnim i tolerantnim bićem.
Društva gdje bi morao konstantno paziti na svoje stavove me ne izazivaju na obranu istih, već na bijeg.
speculaas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 02:11   #3
Onako impresionistički, mislim da nema bolje podloge za humor od političke hiperkorektnosti.
Inače, kao i sve ostalo u jeziku, to je nešto što se ne može nametnuti, već u obrazovnom sustavu, a i obiteljskom odgoju, jednostavno treba izbjegavati pogrdne nazive i sl. Ako ih neprestano ponavljamo u smislu ne smiješ to govoriti jer je ružno, djeluju poput crvene krpe.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 02:27   #4
Sâm termin nastao je kao poruga. A onda su ga oni kojima se rugao prihvatili jer, jadni, nisu ni shvatili uvredu.

Inače je politička korektnost samo varijacija na temu tabua. Nema nikakve razlike između “nemoj reći black; reci African American” i “nemoj reći pička; reci vagina”. Ili “tu životinju spominjemo samo kao medvjed jer ne želimo izgovoriti njeno pravo ime da je ne bismo prizvali”.
Dakle, da, politička je korektnost zatvor u koji guramo svoje misli. Samo što se ovaj put ne bojimo da ne prizovemo opasnu životinju dok šetamo šumom, već nešto mnogo gore: čovjek je, kažu, čovjeku vuk; politička korektnost prilagođava naš izričaj da se ne bismo zamjerili (nerijetko posebno glupim) primjercima vlastite vrste. Osjetio je to na svojoj koži neki američki političar koji je nesmotreno uporabio riječ niggardly, koja znači “štedljiv” i nema apsolutno nikakve veze s crncima. Čak ni etimološke. Ali je zbog te riječi, tj. zbog polupismenih budaletina u biračkom tijelu koje su na nju reagirale, morao odstupiti.
Čista i nepatvorena tabuizacija.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 10:21   #5
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
E da, taj toliko prostituiran pojam nema svoju temu na Društvenim znanostima. Barem je ja ne nalazim ni guglajući ni pretražujući podforum. Na Politici se o tome raspravljalo, ovdje je se svako malo dotakne u raznim kontekstima, često taj termin ima pejorativnu konotaciju, ali ne vidim da se o pojmu političke korektnosti zaista razgovara sa znanstvenog stajališta (može i impresionističkoga, ajd', ipak je ovo samo forum).
Na što misliš kad veliš "s impresionističkog" stajališta?

Quote:
Što, dakle, za vas znači taj pojam? Shvaćate li ga kao zločin protiv misli, zločin protiv slobode govora, koliko se često uopće uhvatite da razmišljate o njemu? Ograničava li vas? Vidite li ga kao korektivnu mjeru koja dugoročno može utjecati na iskorjenjivanje mišljenja koja su već sada stigmatizirana, ili pak kao puko površinsko i estetičko sredstvo čiji je rezultat zapravo izbjegavanje ili privremeno odgađanje sukoba (mišljenja, riječi i djela)?
Zekoslawa, ovo su četiri pitanja.
Odaberi jedno.




-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 10:51   #6
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Na što misliš kad veliš "s impresionističkog" stajališta?
Na temelju (osobne) impresije.
__________________
Those who dance are considered insane by those who cannot hear the music. (G.C.)
Velia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 10:57   #7
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Na što misliš kad veliš "s impresionističkog" stajališta?
Bogati, Stipe - volem/ne volem, podržavam/ne podržavam, lajkam/ne lajkam...

Edit: Eno ti i Velia rekla, nju valja slušati ako mene nećeš.


Quote:
Zekoslawa, ovo su četiri pitanja.
Odaberi jedno.




-Stipe
Kako se tebi, ovako, Stipe, čini PC?

-Zeka
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 11:04   #8
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Sâm termin nastao je kao poruga. A onda su ga oni kojima se rugao prihvatili jer, jadni, nisu ni shvatili uvredu.

Termin se u početku koristio u značenju onoga što je u skladu s prevladavajućom političkom mišlju ili politikom. Korektnost se koristila u doslovnom zančenju, bez reference na to da se određene pojmove, riječi itd. može smatrati uvredljivim ili diskriminatornim.
A tek je krajem 20. st. (zapravo u 90-ima) započeo dobivati ove naznake, odnosno tada se dogodilo ovo o čemu ti pišeš.

A što se tiče Zekoslavinih pitanja:
Quote:
Što, dakle, za vas znači taj pojam? Shvaćate li ga kao zločin protiv misli, zločin protiv slobode govora, koliko se često uopće uhvatite da razmišljate o njemu?
Ne razmišljam previše o njemu, iako se ponekad uhvatim razmišljajući o tome kako bi određeni film izgledao skroz drugačije da je snimljen 1980.
No, rekla bih da u svom esktremnom obliku politička korektnost može postati ograničavajuća u smislu slobode govora, no ako govorimo čisto o korektnom ophođenju u društvu - ne vidim problem u tome. To mi je u rangu bontona.

Quote:
Ograničava li vas? Vidite li ga kao korektivnu mjeru koja dugoročno može utjecati na iskorjenjivanje mišljenja koja su već sada stigmatizirana, ili pak kao puko površinsko i estetičko sredstvo čiji je rezultat zapravo izbjegavanje ili privremeno odgađanje sukoba (mišljenja, riječi i djela)?
Što se tiče ovog pitanja. Zapravo puno veći problem u tom smislu, ako se mene pita, jest forsiranje tolerancije - gdje se sve tolerira, umjesto da se rješavaju neki dubinski strukturni problemi (bila sam već razmišljala da bismo mogli otvoriti ovdje temu o tome).
Civilizirano ophođenje je preduvjet funkcioniranja društva te ga u tom smislu ne vidim kao problem (nećeš ni vlastitoj tetki reći u društvu da je drolja, mada to možda misliš, pa ne vidim zašto bi se osjećao uskraćenim time da se nekome drugome ne obraćaš na pogrdan način).
Imali smo kurtoaziju na dvorovima, imamo političku korektnost danas.

No, ponavljam, ne pričam o ekstremima.
I ekstremnim tumačenjima i rastezanjima tog pojma.
__________________
Those who dance are considered insane by those who cannot hear the music. (G.C.)
Velia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 11:10   #9
Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
Ne razmišljam previše o njemu, iako se ponekad uhvatim razmišljajući o tome kako bi određeni film izgledao skroz drugačije da je snimljen 1980.
No, rekla bih da u svom esktremnom obliku politička korektnost može postati ograničavajuća u smislu slobode govora, no ako govorimo čisto o korektnom ophođenju u društvu - ne vidim problem u tome. To mi je u rangu bontona.
E baš to - pitam se što se sve počelo trpati pod ovaj pojam i koliko je negativan predznak dobio, a zapravo se ponekad radi o najobičnijem bontonu. Stvarima koje nitko ne zabranjuje pomisliti, ali reći iste te stvari nikad zapravo nije bilo poželjno ni prihvatljivo.

E sad, gdje točno započinje ta ekstremnost, kad postaje ograničavajuće i pretjerano - to se otprilike ja pitam.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 11:35   #10
Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
Termin se u početku koristio u značenju onoga što je u skladu s prevladavajućom političkom mišlju ili politikom. Korektnost se koristila u doslovnom zančenju, bez reference na to da se određene pojmove, riječi itd. može smatrati uvredljivim ili diskriminatornim.
A tek je krajem 20. st. (zapravo u 90-ima) započeo dobivati ove naznake, odnosno tada se dogodilo ovo o čemu ti pišeš.
Zapravo, to se počelo događati dosta prije 90-ih; mislim da negdje u 70-ima. Možda nisam naglasio da govorim o današnjem značenju, no poanta je u tome da je to značenje nastalo kao poruga jer je riječ o terminu kojim su se služili Rusi/komunisti, a u SAD-u je počela njegova ironična primjena.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 11:37   #11
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
E baš to - pitam se što se sve počelo trpati pod ovaj pojam i koliko je negativan predznak dobio, a zapravo se ponekad radi o najobičnijem bontonu. Stvarima koje nitko ne zabranjuje pomisliti, ali reći iste te stvari nikad zapravo nije bilo poželjno ni prihvatljivo.

E sad, gdje točno započinje ta ekstremnost, kad postaje ograničavajuće i pretjerano - to se otprilike ja pitam.
Ekstremnost počinje u trenutku kad počneš cenzurirati jezik da se netko ne bi nedajbože uvrijedio jer, eto, nekad je netko upotrijebio neku riječ u uvredljivom kontekstu.

Recimo, OK je zamijeniti riječ nigger riječju black. Ekstremno je black zamijeniti s African American, tim više što je i netočno.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 11:42   #12
Da, po Lastanovom kao i obično eruditskom pristupu, politička korektnost je stara tisućljećima i nećemo se je tako lako riješiti. Kako bi ono zvali medvjeda? Rać?

Zanimljiv je uvijek bio primjer Crnaca. Kako ih zvati? Kako god ih zvali -- uvijek je naziv stekao negativne konotacije.

Recimo, ime negro nekad uopće nije bilo negativno, recimo i danas postoji United College Negro Fund, a M. L. King je sebe samog zvao Negro. http://en.wikipedia.org/wiki/Negro

Zanimljivo je da je u to doba pogrdnije bilo black.

Dakle, nije bit u imenu, već u onom što ono označava, a što je nešto nepoželjno.

Po mojem skromnom mišljenju blizu ovog su eufemizmi. Kad se sjetim kako sam bio začuđen kad sam prvi put pročitao engleski izraz bowel movement
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 11:49   #13
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Bogati, Stipe - volem/ne volem, podržavam/ne podržavam, lajkam/ne lajkam...

Edit: Eno ti i Velia rekla, nju valja slušati ako mene nećeš.
Svašta ti je meni Velia znala reći.

Quote:
Kako se tebi, ovako, Stipe, čini PC?

-Zeka
lol @ "Zeka"

OK, to mi je zapravo zanimljiv fenomen.
Slijedi moje osobno mišljenje o političkoj korektnosti. Nijedan dio ovog teksta ne smije se citirati bez dozvole autora.

Politička korektnost je dobra stvar. Civilizacijsko dostignuće. Posljedica tolerancije i uviđavnosti. Negdje putem je nekome palo na pamet da iako se može ići kroz život na način da se svakom debelom čovjeku stalno nabija na nos da je debeo, to baš i ne mora biti tretirano tako. Isto vrijedi za svakoga tko je mršav, svakoga tko je dio neke manjine, svakoga tko je ovo ili ono.
Ja se jako slažem s time i ne odbacujem nikako PC a priori.


No, potom je ta ideja praktički institucionalizirana u PC pokret, koji je uzeo previše maha. Problem je u tome što se odjednom sve što nije u skladu s PC stavom silovito napada i praktički eliminira. Dijete civilizacije se otelo kontroli i preraslo u čudovište.

Danas se tako pojavio liberalni fašizam, koji pokušava ostvariti snažni peer pressure na sve što nije PC approved. Danas se već automatski, čim se spomene "politička korektnost", tu implicira ili faktička netočnost (što je užas IMO), ili neki manjak zdravog razuma i zdrave logike. To je vrlo indikativno za situaciju do koje se došlo, jer to ne bi trebalo biti tako.


To bi trebala biti varijanta uviđavnosti civiliziranog društva. Davanje šanse svakome, ravnopravan tretman svakome, obzir spram svakoga.
Ono u što je prerasla se jako razlikuje od toga; prerasla je u planine pasivne agresije i rigidno knee-jerk osuđivanje. Kad tome još dodamo i da se ljudi toliko zanesu u to da ignoriraju činjenice, dolazimo čak i do nekog nasilnog pokušaja da se svijet oko sebe (i sebe) uvjeri da je drugačiji, nego što zaista jest.
Uzmi "Oh, to je stereotip!" rečenicu koja bi trebala automatizmom nešto osporiti (!).
Normalno da jest, Sherlock, a kako misliš da stereotip nastane?


Ja vidim (jako!) dobre stvari u obziru kod ophođenja s ljudima. Tu vidim plus.
Ne vidim ništa dobroga u iskrivljavanju realnosti, fanatizmu ili hiperosjetljivosti. Tu vidim pain in the ass.
Tako da cijelu priču od slučaja do slučaja uvijek gledam kroz te dvije strane medalje.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 12:07   #14
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
E baš to - pitam se što se sve počelo trpati pod ovaj pojam i koliko je negativan predznak dobio, a zapravo se ponekad radi o najobičnijem bontonu. Stvarima koje nitko ne zabranjuje pomisliti, ali reći iste te stvari nikad zapravo nije bilo poželjno ni prihvatljivo.

E sad, gdje točno započinje ta ekstremnost, kad postaje ograničavajuće i pretjerano - to se otprilike ja pitam.
Da, to jest zanimljivo pitanje.
No, trenutno mu ne mogu posvetiti dužno vrijeme i pozornost, pa se možda vratim na njega kasnije.
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Zapravo, to se počelo događati dosta prije 90-ih; mislim da negdje u 70-ima. Možda nisam naglasio da govorim o današnjem značenju, no poanta je u tome da je to značenje nastalo kao poruga jer je riječ o terminu kojim su se služili Rusi/komunisti, a u SAD-u je počela njegova ironična primjena.
Da, jest počelo negdje u 70-ima, ali je pravi vrhunac doseglo u 90-ima kada ga je politička desnica u SAD-u počela pojačano koristiti.
__________________
Those who dance are considered insane by those who cannot hear the music. (G.C.)

Zadnje uređivanje Velia : 11.09.2012. at 14:08. Reason: tipfeler
Velia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 14:07   #15
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Po mojem skromnom mišljenju blizu ovog su eufemizmi. Kad se sjetim kako sam bio začuđen kad sam prvi put pročitao engleski izraz bowel movement
Naravno da su eufemizmi naličje tabua. Kad nešto ne smiješ izreći, moraš naći drugi način da to spomeneš.
Nekoć je u engleskom riječ erection označavala građevinu, recimo.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 14:07   #16
Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
Da, jest počelo negdje u 70-ima, ali je pravi vrhunac doseglo u 90-ima kada ga je politička desnica u SAD-u počela pojačano koristiti.
Ili, kao što rekoh, ljudi preglupi da shvate ironiju.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 15:03   #17
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Što, dakle, za vas znači taj pojam? Shvaćate li ga kao zločin protiv misli, zločin protiv slobode govora, koliko se često uopće uhvatite da razmišljate o njemu? Ograničava li vas? Vidite li ga kao korektivnu mjeru koja dugoročno može utjecati na iskorjenjivanje mišljenja koja su već sada stigmatizirana, ili pak kao puko površinsko i estetičko sredstvo čiji je rezultat zapravo izbjegavanje ili privremeno odgađanje sukoba (mišljenja, riječi i djela)?
Evo par definicija koje ti svakako mogu pomoći:
Conformity to a body of liberal or radical opinion on social matters, characterized by the advocacy of approved views and the rejection of language and behaviour considered discriminatory or offensive. (Oxford Dictionary of New Words, 1997)

The most powerful mental tyranny in what we call the free world is Political Correctness, which is both immediately evident, and to be seen everywhere, and as invisible as a kind of poison gas, for its influences are often far from the source, manifesting as a general intolerance. (Doris Lessing, 2004)

Political Correctness is a concept invented by hard-rightwing forces to defend their right to be racist, to treat women in a degrading way and to be truly vile about gay people. They invent these people who are Politically Correct, with a rigid, monstrous attitude to life so they can attack them. But we have all had to learn to modify our language. That’s all part of being a human being. (Clare Short, Guardian, February 18, 1995)

Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
Da, jest počelo negdje u 70-ima, ali je pravi vrhunac doseglo u 90-ima kada ga je politička desnica u SAD-u počela pojačano koristiti.
Izraz se koristio i ranije, posebno među marxistima, odnosno komunistima u Staljinovoj Rusiji. Politička desnica je izgleda samo amerikanizovala kulturni marxizam. Raymond V. Raehn veli:

Political Correctness seeks to impose a uniformity of thought and behavior on all Americans and is therefore totalitarian in nature. Its roots lie in a version of Marxism which seeks a radical inversion of the traditional culture in order to create a social revolution.

Neverovatno je da je marxizam (a samim tim i komunizam) glavni izvor političke korektnosti. Ovo bi valjalo istražiti više, naravno, za onog ko ima vremena i motivacije.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 16:28   #18
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
(...)

Izraz se koristio i ranije, posebno među marxistima, odnosno komunistima u Staljinovoj Rusiji. Politička desnica je izgleda samo amerikanizovala kulturni marxizam. Raymond V. Raehn veli:

Political Correctness seeks to impose a uniformity of thought and behavior on all Americans and is therefore totalitarian in nature. Its roots lie in a version of Marxism which seeks a radical inversion of the traditional culture in order to create a social revolution.

Neverovatno je da je marxizam (a samim tim i komunizam) glavni izvor političke korektnosti. Ovo bi valjalo istražiti više, naravno, za onog ko ima vremena i motivacije.
Napisala sam da se koristio ranije. Zapravo, još negdje od 18. stoljeća.
Ovaj dio na koji si se referirao je bio odgovor Lastanu, s obzirom na njegov komentar.

A što se tiče kulturnog marksizma - radi se o tome da je dio autora 90-ih (npr. Lind i Buchanan) političku korektnost definirao kao kulturni marksizam.

Lind:
Quote:
Political Correctness is cultural Marxism. It is Marxism translated from economic into cultural terms. It is an effort that goes back not to the 1960s and the hippies and the peace movement, but back to World War I. If we compare the basic tenets of Political Correctness with classical Marxism the parallels are very obvious.
__________________
Those who dance are considered insane by those who cannot hear the music. (G.C.)
Velia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 16:43   #19
Mislim da se ne slažem.

Za mene je politička korektnost kad se umjesto policeman kaže policeperson. To se graniči s idiotlukom, kao i kad se history analizira kao his-story pa se izmišlja neka druga riječ.

Kao kad se traži da svugdje u zakonu piše "predsjednik/ca", "zaposlenik/ca" i sl.

Marksisti su ipak redovno relativno obrazovani ljudi, iako gledaju na svijet jednostrano i pomalo naivno.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 18:18   #20
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Mislim da se ne slažem.

Za mene je politička korektnost kad se umjesto policeman kaže policeperson. To se graniči s idiotlukom, kao i kad se history analizira kao his-story pa se izmišlja neka druga riječ.

Kao kad se traži da svugdje u zakonu piše "predsjednik/ca", "zaposlenik/ca" i sl.

Marksisti su ipak redovno relativno obrazovani ljudi, iako gledaju na svijet jednostrano i pomalo naivno.
Ja sam video da kad vas u Rvatskoj se kaže "barmenica" i "golmanica".

Inače je svojevremeno bio zaista "ozbiljan" predlog da se Ada Ciganlija u Beogradu preimenuje u Ada Romanlija.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:13.