Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2013., 19:10   #201
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Pa onda ću štediti u inozemstvu i sve će biti ok
Misliš da će sve biti ok,propada banka/štednja i u inozemstvu
Mikahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 09:07   #202
Čemu ljudi dižu toliku frku oko propadanja banaka? Pa ima milijun banaka, fondova, dionica, obveznica, investicijskog zlata i srebra i čega sve ne, pa porazbacajte lovu unaokolo i adio mare. Kupovinom jednog jedinog američkog indeksa kupili ste udjele u 1000 i više najjačih US kompanija. Pa neće valjda sve one propasti? Sad smo formalno dio zapadnog svijeta, lovu možete slobodno slati gdje god želite, nema nikakvog razloga da je 100% držite u ovoj našoj maloj državici. A ako baš cijeli svijet propadne, ušteđevina će vam biti najmanji problem.

Za katastofičare, dio love možete uložiti u konzerve i mlijeko u prahu Moja baba je uvijek imala bar po pedeset kila brašna, šećera, soli itd na zalihi "ako bude rata".. I fakat bi rat
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 09:24   #203
Quote:
kinas kaže: Pogledaj post
... Pa neće valjda sve one propasti? Sad smo formalno dio zapadnog svijeta, lovu možete slobodno slati gdje god želite, nema nikakvog razloga da je 100% držite u ovoj našoj maloj državici....(
Lovu su slali Rusi u Cipar,pa Englezi i Nizozemci u Island....bilo je problema,pogotovo jer su stranci,ne znam kako je na kraju završilo jer nisam pozorno pratio.

Ako kod nas propadnu Zaba i/ili Pbz piši kući propalo jer Linić nema tih para da vrati štedišama kao što vraća kada propadnu male banke,eventualno ti bude vraćao u ratama 50-ak godina.(:-optimista-:-)-
Mikahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 10:18   #204
Quote:
Mikahr kaže: Pogledaj post
Lovu su slali Rusi u Cipar,pa Englezi i Nizozemci u Island....bilo je problema,pogotovo jer su stranci,ne znam kako je na kraju završilo jer nisam pozorno pratio.
Cipar, Island, šteta što nisi spomenuo i Obalu bjelokosti, Sao Tome i Principe, Liberiju i eventualno Urugvaj kao potencijalne ulagačke meke? Sigurno si čuo za izraz "zemlje OECD-a"? Pa da prošećeš po Zagrebu, Grazu ili Trstu i staviš nešto love u svaku banku na koju naiđeš, bit će ti lova sigurnija nego u tim lijevim državicama koje uglavnom služe ili su služile za pranje novca. A 100% sigurna lova je jedino kad je potrošiš
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 14:44   #205
Ja ne bi ocekivao da neka od vecih Hr banaka propadne iz jednostavnog razloga da su ih strani vlasnici postavili tako da budu profitabilne i donose im lovu s hrvatskog trzista kroz dugo vrijeme: dakle imaju nizak trosak prema prihodu i dobro rade. Uz to imaju u postotku vece rezerve nego njihovi vlasnici.
Sto se tice malih bancica, to je vec druga prica, ali i one imaju drzavnu garanciju.

Sto se tice ideje ulaganja po EU to bas i nije tako sjajno kako kolege pisu. Njemacke banke daju kamate na neorocene uloge nula, a na orocenja mozda 1-2%, u svakom slucaju ispod inflacije. Uz to racunaju i neke pausale zato sto vode racun. Ako racun ne otvarate za placu neke ce vas banke odbiti.

Juznjaci su se plasili pred koju godinu da ce im uvesti Lire, Drahme i Pezete i automatski kovertirati Eure u to, pa onda zamrznuti na neko vrijeme i udrti inflaciju. Zato su brojni odnjeli na sjever. Da li je to jos uvijek aktualno ne znam. U biti nije se bas nesto promjenilo, osim sto dionice lete visoko na krilima koje ce taper podrezati.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 17:53   #206
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Pa onda ću štediti u inozemstvu i sve će biti ok
Možeš i na mjesecu, osim naših vlastitih dubioza, problemi su i globalni...sve dok se govori o dužničkoj krizi, na drugom kraju batine je kriza štednje.
Keš je već duže vrijeme popularan, otuda i samouvjerenost mnogih analitičara.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 20:30   #207
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Možeš i na mjesecu, osim naših vlastitih dubioza, problemi su i globalni...sve dok se govori o dužničkoj krizi, na drugom kraju batine je kriza štednje.
Keš je već duže vrijeme popularan, otuda i samouvjerenost mnogih analitičara.
Koliko god je to teško za shvatit, sve više i mi postajemo ''inozemstvo''
Malo zbog ulaska u EU, malo zbog sveopće globalizacije.
Naravno još uvjek se osjeća ''štih'' tzv. stare devizne štednje i problema koje su ljudi imali sa izvlačenja deviza iz domaćih banaka ...
Otuda je u narodu još prisutan mit o sigurnosti štednje u inozemstvu...
Najlakše je bilo u vrijema DEM, imao si 100 maraka i to je bio pojam.
I ne ide mi u glavu da pojedinci danas ne shvaćaju da su banke u Hrvatskoj podružnice evropskih banaka i da one jako teško mogu propasti dok vrijede zakoni ove ekonomije koju poznajemo.
I da se desi da tako velike bbanke propadnu plašim se da nam je najmanja briga propala ušteđevina, već se moramo brinuti o tome-kako je par postova prije jedan kolega jako lijepo napisao- koliko brašna i vode imamo u podrumu, a dodao bi i da bi trebalo podmazati kalaš
ar2d2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 08:43   #208
samo jedno pitanje relativno ot....... ako recimo dođem do veće svote gotovine, kaj mi ne bilo pametnije otići u švicarsku i otvoriti račun u njihovoj banci koje prolaze i ratove i sve ?

nekretninu na moru ne bih kupovao (možda kao ulog za rentu i da imam kam otić u penziji)
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 09:09   #209
Quote:
magjar07 kaže: Pogledaj post
samo jedno pitanje relativno ot....... ako recimo dođem do veće svote gotovine, kaj mi ne bilo pametnije otići u švicarsku i otvoriti račun u njihovoj banci koje prolaze i ratove i sve ?

nekretninu na moru ne bih kupovao (možda kao ulog za rentu i da imam kam otić u penziji)
Možeš otvoriti račun u CH te gubiti na inflaciji i još plaćati čuvanje šarenih papira.
Mikahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 12:42   #210
Malo smo previše odlutali od kuća za odmor, ali dok moderatori miruju udri Štednja u inozemnim bankama po meni je potrebna samo ljudima koji imaju fakat poveći iznos ušteđevine, tu ne pričam o deset ili dvadeset tisuća eura nego barem pedeset tisuća. A i onda bih samo jedan dio, možda trećinu, stavio u inozemstvo.

Pritom treba imati u vidu ono što je već spomenuto, da su kamate vani puno niže nego u nas, da se često naplaćuje i održavanje računa (to dolazi polako i kod nas) i da je upitno koliko je ta štednja osigurana u slučaja propasti banke (s obzirom da smo tamo stranci). U EU se priprema sistem zajedničkog bankarskog regulatora i opće-EU garancije depozita, no to još nije ni blizu, a možda će se odnositi samo na članice eurozone, a mi tamo nećemo tako brzo.

Ja ću radije svoje novce (tj. dio njih) u inozemstvu uložiti u nekakve dobro diverzificirane ETF-ove (exchange traded funds), no za to treba poći u USA, ETF-ovi u Europi još nisu toliko zaživjeli. Evo za primjer Vanguardov ETF u koji je trenutno uloženo oko 35 milijardi dolara, a čijom kupnjom stječete udio u 3000+ američkih najjačih firmi.

http://etfdb.com/etf/VTI/holdings/

Godišnji trošak im je 0,05%, dok tipični hrvatski dionički fond (koji pokriva neizmjerno manje firmi) ima trošak 2-3%, to je 50-60 PUTA skuplje. Najmanji ulog u ovaj ETF je jedna dionica koja košta cca 90 $. Postoje ETF-ovi koji pokrivaju i sve druge imovinske klase, dionice, obveznice, nekretnine, zlato, srebro, naftu itd. Shvaćam da je ovo čisti SF za prosječnog Hrvata i da za njega postoje samo banke, no to nije moj problem.
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 14:25   #211
Quote:
kinas kaže: Pogledaj post
Malo smo previše odlutali od kuća za odmor, ali dok moderatori miruju udri Štednja u inozemnim bankama po meni je potrebna samo ljudima koji imaju fakat poveći iznos ušteđevine, tu ne pričam o deset ili dvadeset tisuća eura nego barem pedeset tisuća. A i onda bih samo jedan dio, možda trećinu, stavio u inozemstvo.

Pritom treba imati u vidu ono što je već spomenuto, da su kamate vani puno niže nego u nas, da se često naplaćuje i održavanje računa (to dolazi polako i kod nas) i da je upitno koliko je ta štednja osigurana u slučaja propasti banke (s obzirom da smo tamo stranci). U EU se priprema sistem zajedničkog bankarskog regulatora i opće-EU garancije depozita, no to još nije ni blizu, a možda će se odnositi samo na članice eurozone, a mi tamo nećemo tako brzo.

Ja ću radije svoje novce (tj. dio njih) u inozemstvu uložiti u nekakve dobro diverzificirane ETF-ove (exchange traded funds), no za to treba poći u USA, ETF-ovi u Europi još nisu toliko zaživjeli. Evo za primjer Vanguardov ETF u koji je trenutno uloženo oko 35 milijardi dolara, a čijom kupnjom stječete udio u 3000+ američkih najjačih firmi.

http://etfdb.com/etf/VTI/holdings/

Godišnji trošak im je 0,05%, dok tipični hrvatski dionički fond (koji pokriva neizmjerno manje firmi) ima trošak 2-3%, to je 50-60 PUTA skuplje. Najmanji ulog u ovaj ETF je jedna dionica koja košta cca 90 $. Postoje ETF-ovi koji pokrivaju i sve druge imovinske klase, dionice, obveznice, nekretnine, zlato, srebro, naftu itd. Shvaćam da je ovo čisti SF za prosječnog Hrvata i da za njega postoje samo banke, no to nije moj problem.

Ne trebaš poći u USA da bi kupio ETF.Može se to učiniti preko stranog i domaćeg brokera.
Inače ja preferiram dividendne dionice iz cijelog svijeta,to mi se čini bolja solucija jer je i ETF prilično volatilan pa mogu proći i godine dok se ne vrati na kupovnu vrijednost.Dok kod dionica koje imaju dugogodišnju povijest isplate dividende uvijek nešto kapne,pa i u krizi.
Naravno da je bitan i tajming kupovine,recimo trenutno nema puno USA dionica koje bi kupio,dosta je sve skupo.
Isto tako kod dugoročnog držanja nekih ETF sa polugom zbog oscilacija vrijednosti tog indeksa dolazi do gubitka vrijednosti.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 14:42   #212
Što se tiče kuće na moru ja imam započetu gradnju i nisam na čisto što sa tim,kuća od 240 m2,svjestan sam da će papani na vlasti pokušavati čim više guliti kroz porez bez obzira kako se on zvao.
Zemljište je super,gradilište je na vrlo mirnom mjestu,okućnica se sastoji od 4000 m2 starog maslinika i pogleda na more,mislim da bi to bilo privlačno turistima koji vole takvu vrsta odmora.,prizemlje bi koristio za svoj gušt a drugo iznajmio.
Alternativa je štednja sa kamatama koje su sve manje i već spomenute dionice kojima sam već dovoljno izložen,tako da mi se čini najboljim mix od dionica,nekretnine i štednje,tim redom.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 15:43   #213
Ne slažem se da su cijene nekretnina na Jadranu prenapuhane,jesu za Hrvate,ali za strance nisu.
Recimo Nijemci kupuju nekretnine u Italiji i Španjolskoj:
http://www.poslovni.hr/nekretnine/st...ijanima-240531

Italija je skuplja od HR,sad kad smo u EU ne vidim zašto ne bi bogatiji građani EU kupovali i kod nas,posebno zato jer npr. u Njemačkoj ima sve više starijeg stanovništva u mirovini koje bi vjerujem rado proveli 6 mjeseci na godinu na moru.
Ali to se nikako ne odnosi na betoniziranu obalu i ružne apartmane nego za kuće za odmor na dobroj poziciji.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 16:02   #214
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Ne trebaš poći u USA da bi kupio ETF.Može se to učiniti preko stranog i domaćeg brokera.
Inače ja preferiram dividendne dionice iz cijelog svijeta,to mi se čini bolja solucija jer je i ETF prilično volatilan pa mogu proći i godine dok se ne vrati na kupovnu vrijednost.Dok kod dionica koje imaju dugogodišnju povijest isplate dividende uvijek nešto kapne,pa i u krizi.
Naravno da je bitan i tajming kupovine,recimo trenutno nema puno USA dionica koje bi kupio,dosta je sve skupo.
Isto tako kod dugoročnog držanja nekih ETF sa polugom zbog oscilacija vrijednosti tog indeksa dolazi do gubitka vrijednosti.
Konačno neko tko se kuži.. ETF-ove s polugom ne namjeravam rabiti. Dividendne dionice - postoje i ETFovi koji prate takve stvari, no trenutno vlada nekakav konsenzus da je stvar postala preskupa u odnosu na ono što nudi. To mislim i za US dionice, no planiram uzimati pomalo, svakih pola godine jednu kupnju, sve skupa tri godine. REITs su isto narasli, ali ne kao dionice. Commodities tipa soybean itd isto. Teško je sve to pratit i shvatit, no ja kupnju bilo čega planiram razvući na pune tri godine pa će prosječna cijena biti (nadam se) realnija.

Domaći brokeri mi se čine skupi, pogotovo kad uračunaš cijenu skrbništva. Ako imaš neki prijedlog na tu temu molim te PM.
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 16:49   #215
Quote:
kinas kaže: Pogledaj post
Konačno neko tko se kuži.. ETF-ove s polugom ne namjeravam rabiti. Dividendne dionice - postoje i ETFovi koji prate takve stvari, no trenutno vlada nekakav konsenzus da je stvar postala preskupa u odnosu na ono što nudi. To mislim i za US dionice, no planiram uzimati pomalo, svakih pola godine jednu kupnju, sve skupa tri godine. REITs su isto narasli, ali ne kao dionice. Commodities tipa soybean itd isto. Teško je sve to pratit i shvatit, no ja kupnju bilo čega planiram razvući na pune tri godine pa će prosječna cijena biti (nadam se) realnija.

Domaći brokeri mi se čine skupi, pogotovo kad uračunaš cijenu skrbništva. Ako imaš neki prijedlog na tu temu molim te PM.

Tako nekako stoje stvari i kod kod mene,namjeravam izgraditi dividendni portfelj ali ne po trenutnim cijenama..
DY je trenutno prilično nizak kod USA dionica,tako da za sad kupujem samo ADR dionice koje daju pristojnu dividendu,te neke iz Regije.
ETF koji prati dividende,recimo SDY,isplaćuje tek 2,66%,našlo bi se vjerojatno i boljih ali ja tražim više.
Cilj mi je na 200 000 eura dobiti u prosjeku 5-6% kamate godišnje netto,to je 12 000 eura,mjesečno u kunama 7500 kn.
Domaći broker naplaćuje skrbnički 0,2% godišnje+PDV,za USA,za tržište Srbije drugi mi naplaćuje 60 kn mj...itd,ništa pretjerano po meni.
Imena ću ti poslati na PM.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 22:27   #216
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Što se tiče kuće na moru ja imam započetu gradnju i nisam na čisto što sa tim,kuća od 240 m2,svjestan sam da će papani na vlasti pokušavati čim više guliti kroz porez bez obzira kako se on zvao.
Zemljište je super,gradilište je na vrlo mirnom mjestu,okućnica se sastoji od 4000 m2 starog maslinika i pogleda na more,mislim da bi to bilo privlačno turistima koji vole takvu vrsta odmora.,prizemlje bi koristio za svoj gušt a drugo iznajmio.
Alternativa je štednja sa kamatama koje su sve manje i već spomenute dionice kojima sam već dovoljno izložen,tako da mi se čini najboljim mix od dionica,nekretnine i štednje,tim redom.
Evo mog savjeta- ni slučajno ne prodavati barem još par godina.
Rađe si planiraj osposobiti objekt tako da ga možeš barem dio iznajmljivati po ljeti.
Ja sam prije nekog vremena pokušavao prodavati nedovršenu kuću i nebi to više nikad...
Dolaze ti sve neki mamlazi koji bi htjeli puno toga za malo novaca...i svi bi spuštali cijenu jer je kao kuća nedovršena-a lijepo piše da je kuća nedovršena....
Gle pusti Linića i porez i ove paničare po forumu koji su najveseliji jer niš nemaju i ti se sa svojih 4000 kvadrata sa pogledom na more samo još par godina pritajinpa ćeš biti puno bogatiji
ar2d2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 22:58   #217
Quote:
ar2d2 kaže: Pogledaj post
Evo mog savjeta- ni slučajno ne prodavati barem još par godina.
Rađe si planiraj osposobiti objekt tako da ga možeš barem dio iznajmljivati po ljeti.
Ja sam prije nekog vremena pokušavao prodavati nedovršenu kuću i nebi to više nikad...
Dolaze ti sve neki mamlazi koji bi htjeli puno toga za malo novaca...i svi bi spuštali cijenu jer je kao kuća nedovršena-a lijepo piše da je kuća nedovršena....
Gle pusti Linića i porez i ove paničare po forumu koji su najveseliji jer niš nemaju i ti se sa svojih 4000 kvadrata sa pogledom na more samo još par godina pritajinpa ćeš biti puno bogatiji
Slažem se u potpunosti, mislim da na ovoj temi prevladava tipični hrvatski jal. Oni koji nemaju ništa bi kupili svašta za 2 kune- prvi red do mora, ili im je njihovom računicom neisplativo imati ništa- zašto? Zato jer nisu ništa niti stvorili.
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 06:47   #218
Quote:
quadzilla kaže: Pogledaj post
Slažem se u potpunosti, mislim da na ovoj temi prevladava tipični hrvatski jal. Oni koji nemaju ništa bi kupili svašta za 2 kune- prvi red do mora, ili im je njihovom računicom neisplativo imati ništa- zašto? Zato jer nisu ništa niti stvorili.
Kakav crni jal pa govorimo jedno vs. drugo Stvar je u tome što govorimo o prosječnom turistu a ovdje pišu oni koji imaju kuće za najam, hobi, penziju...ili što već.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 06:50   #219
Quote:
Mikahr kaže: Pogledaj post
Možeš otvoriti račun u CH te gubiti na inflaciji i još plaćati čuvanje šarenih papira.
dok kupnjom nekretnine za odmor gubiš više,jer trba dodatno plaćati više,a gubiš na vrijednosti

ili se komunalne naknade koje dolaze stalo a iznose više u mjesecu nego plaćanje računa štedenje u austriji ne računaju

pa godišnji porez, očitavanja za struju i vodu, itd.
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 10:09   #220
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome što govorimo o prosječnom turistu a ovdje pišu oni koji imaju kuće za najam, hobi, penziju...ili što već.
Da,složio bih se s tobom da u naslovu topica piše Kupnja kuće ili stana na moru za prosječnog turista .... ali ne piše
Praktički svi se slažu da je kupovina nekretnine (bilo gdje) za 10-ak dana boravka u njoj totalno neisplativo no ako se u računicu uključi najam,hobi ili penzija stvari se mijenjaju.

Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
dok kupnjom nekretnine za odmor gubiš više,jer trba dodatno plaćati više,a gubiš na vrijednosti

ili se komunalne naknade koje dolaze stalo a iznose više u mjesecu nego plaćanje računa štedenje u austriji ne računaju

pa godišnji porez, očitavanja za struju i vodu, itd.
Naravno,gušti koštaju...puno je skuplje imati Porsche u garaži nego naslikanog na zidu sobe...ili ljepoticu u krevetu umjesto virtualno na desktopu kompa.
Nadam se da se slažeš sa mnom.
Mikahr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:41.