Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2014., 13:44   #41
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
ako im je tako lakše, da, ako nije ne, a to je krivi primjer jer to nije kineska masovna proizvodnja koju sam spominjao, zato sam ti rekao da guglaš više.
kuće su male kompaktne i prema tome jeftine, lako se prevezu ili rastave, a i samim time što su manje, znači da je ako treba lakše i dovesti printer na lice mjesta i tamo je isprintati jer je i printer manji, pa može biti i mobilnih printaonica ali prava masovna proizvodnja bi bila, po meni barem, u tvornici sa hrpetinom 3d printera, skoro 0 radnika i onda samo transportirati na gotove temelje.
To stoji ali ne vidim baš smisao printanja uglavnom ravnih ploha i neke prednosti pred klasičnim montažnim kućama
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 16:38   #42
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Ok, koja je uloga covjeka u bliskoj nam buducnosti? Uzimajuci u obzir da ce tehnologija, odnosno u ovom konkretnom slucaju 3D printeri radit sve i svasta,...je uloga covjeka gdje
Vidim da ti dosada nitko nije odgovorio na tvoje pitanje jer je odgovor zastrašujući. Ako jedan čovjek može proizvesti robe za 100 ljudi što će ostalih 99 raditi? Za smisleni život pojedinca i održivi razvoj društva odgovor je povrat na novi primitivizam gdje jedan čovjek privredjuje samo za sebe a oni koji to nisu u stanju izumiru.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 17:39   #43
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Vidim da ti dosada nitko nije odgovorio na tvoje pitanje jer je odgovor zastrašujući. Ako jedan čovjek može proizvesti robe za 100 ljudi što će ostalih 99 raditi? Za smisleni život pojedinca i održivi razvoj društva odgovor je povrat na novi primitivizam gdje jedan čovjek privredjuje samo za sebe a oni koji to nisu u stanju izumiru.
ili ovih 99 uhvate ovog jednog i pojedu ga za ručak
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 22:14   #44
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
ma kakva magma, kakav vw. gledaj i čitaj vijesti iz kine pa se onda vrati u ovu raspravu.
guglaj malo više.
e upravo to, vjerojatnost da će se automobili i zgrade budućnosti graditi od klasičnih materijala kao što su nama poznati metal, cigla i drvo su vrlo malene jer već sada sada proizvedeni sintetički materijali imaju naznake boljih mehaničkih i obradivih osobina nego što to gore navedeni materijali ikada mogu imati. drugim riječima, novi materijali predviđeni su da budu lako proizvedeni, lako obradivi ili gotov produkt bez ikakve potrebe za daljnjom obradom a to sa lijevanjem i kovanjem željeza nije moguće, samo sa 3D printanjem.

pa boeing je svojim kalkulacijama predvidio da bi printanje gotovog trupa aviona proizvelo mnogo jeftiniji i pouzdaniji proizvod nego je to bilo moguće postići klasičnom strojnom obradom metala.

Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Sve to stoji samo je pomalo ludost da dovezeš printer na licu mjesta da ti radi kuću. Budućnost je u prefabriciranoj gradnji u tvornici a ona može biti i iz printera.
ma u budućnosti... kuće će same sebe graditi, ali ozbiljno, ne bi trebali zanemariti i napredak kibernetike, možda ćeš imati 3d printer koji ti doslovice sam došeta i svojom AI posrami tvoju inteligenciju.
__________________
„Mada je logos uvijek istinit, ljudi ga ne razumiju ni kad ga čuju ni prije no što su ga čuli. I mada se sve zbiva saglasno logosu, izgleda da obični ljudi o njemu nemaju nikakvo iskustvo... Oni ne znaju šta rade dok su budni, baš kao što ne znaju šta su radili tokom sna.“ Heraklit 550. god. p.n.e.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 23:25   #45
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
e upravo to, vjerojatnost da će se automobili i zgrade budućnosti graditi od klasičnih materijala kao što su nama poznati metal, cigla i drvo su vrlo malene jer već sada sada proizvedeni sintetički materijali imaju naznake boljih mehaničkih i obradivih osobina nego što to gore navedeni materijali ikada mogu imati. drugim riječima, novi materijali predviđeni su da budu lako proizvedeni, lako obradivi ili gotov produkt bez ikakve potrebe za daljnjom obradom a to sa lijevanjem i kovanjem željeza nije moguće, samo sa 3D printanjem.

pa boeing je svojim kalkulacijama predvidio da bi printanje gotovog trupa aviona proizvelo mnogo jeftiniji i pouzdaniji proizvod nego je to bilo moguće postići klasičnom strojnom obradom metala.

Kao sto sam rekao, pitanje je KADA. Meni se cini kao da se stvara dojam da ce to biti "slijedece godine", zato sam komentirao.

Mislim da se radi o malo duljim vremenskim horizontima. Gotovo sam siguran da klasicna prozvodnja nece tako brzo nestati.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 23:39   #46
Robot koji "jede" i reciklira beton-
Filicro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 23:46   #47
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ovu koliko vidim printaju na licu mjesta:
Da, ne vidim zašto bi to bio problem, izgleda da bi se to moglo postaviti za desetak minuta.
Filicro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 10:56   #48
Quote:
Filicro kaže: Pogledaj post
Da, ne vidim zašto bi to bio problem, izgleda da bi se to moglo postaviti za desetak minuta.
Na ravnom terenu možda i bi ali pravo je pitanje čemu obiteljsku kuću raditi od punog betona i koje uštede zapravo želimo postići? Ako govorimo o energetskoj efikasnosti beton treba puno više izolacije od drugih materijala.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 16:38   #49
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Vidim da ti dosada nitko nije odgovorio na tvoje pitanje jer je odgovor zastrašujući. Ako jedan čovjek može proizvesti robe za 100 ljudi što će ostalih 99 raditi? Za smisleni život pojedinca i održivi razvoj društva odgovor je povrat na novi primitivizam gdje jedan čovjek privredjuje samo za sebe a oni koji to nisu u stanju izumiru.
pa da jedan čovjek proizvede robe koju 99 ljudi treba, a ovih 99 proizvode 99 vrsti robe koju preostali trebaju i tako trguju.
roba a za robu b
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 16:41   #50
nije puni beton u pitanju, u tom je tvoj problem, nisi informiran.
a osim toga, tko kaže da će postupak ostati samo na betonu?
ako običan printer može štrcati različite boje iz iste glave, zašto misliš da 3d printer to u budućnosti isto ne bi mogao i onda printati i metal i plastiku i beton i izolaciju odjednom, po slojevima, samo ih vadi iz različitih spremnika.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 19:33   #51
Neće jer ne može.
To sam ti napisao na prvoj stranici. 3d printanje ne služi izradi takvih struktura.
Armatura se izrađuje šipkama od vučenog željeza jer dobro podnosi mehanička opterećenja. Da bi 3d printer izradio materijal sličnih karakteristika on mora koristiti egzotičnije metale poput titana.

A sada nam ti moraš objasniti pod kojim će to okolnostima u budućnosti biti jeftinije izraditi kuću od titana umjesto već dostupnih materijala.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 21:08   #52
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post

A sada nam ti moraš objasniti pod kojim će to okolnostima u budućnosti biti jeftinije izraditi kuću od titana umjesto već dostupnih materijala.
Kompozitni betoni (neka vrsta FRC-a?).

Da li u montaznoj kuci ima armature?
__________________
-----
Hipohondri svih zemalja ujedinite se.
pa-pa-paranoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 22:15   #53
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Neće jer ne može.
To sam ti napisao na prvoj stranici. 3d printanje ne služi izradi takvih struktura.
Armatura se izrađuje šipkama od vučenog željeza jer dobro podnosi mehanička opterećenja. Da bi 3d printer izradio materijal sličnih karakteristika on mora koristiti egzotičnije metale poput titana.

A sada nam ti moraš objasniti pod kojim će to okolnostima u budućnosti biti jeftinije izraditi kuću od titana umjesto već dostupnih materijala.
1000G ti je sila kod opaljenja pištolja.
https://www.youtube.com/watch?v=u7ZYKMBDm4M

pa ti vidi je li moguće statički opteretiti 3d isprintani čelik time da ga se zazida u zidove kuće.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 22:31   #54
Quote:
pa-pa-paranoja kaže: Pogledaj post
Kompozitni betoni (neka vrsta FRC-a?).

Da li u montaznoj kuci ima armature?
Naravno. Dio elemenata je armirano betonski, a ako su u pitanju hale i veći objekti elementi mogu biti i prednapregnuti. Neovisno o tome, mora biti armiran, jer nisam siguran kako bi betonski element bez armature došao na gradilište, a da se ne raspadne ako imaš mjesta za eksperimente napravi ploču dužine pola metra, širine 20 cm, i debljine 5. Jednu bez, jednu sa armaturom. Kad dobro očvrsne (a kod betona se čvrsoća postiže nakon 28 dana) uzmi element za sredinu i naglo ga trzni. Kod nearmiranog ćeš dobiti po nogama, a kod armiranog će se eventualno (ovisno o promjeru i količini armature) pojaviti lagane pukotine na gornjoj strani.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 00:51   #55
vi razmišljate u klasičnim terminima a ovdje se radi o nekonvencionalnoj tehnologiji.
konvencionalnom tehnologijom lijevanja betona ne možeš napraviti oblike od betona kao što možeš printanjem.

to je otprilike kao da od tebe netko traži da ručno napraviš OSB ploču pomoću motorke i čekića. može li hrpa iveraka i drvnih otpadaka ručno obrađenih čekićem dobiti svojstva i čvrstoću koju ima OSB ploča? naravno da ne može jer je tehnologija neprilagođena zahtjevima posla.

e pa tako je i klasično lijevanje betona koje smo dosad znali po bauštelama, neprilagođeno zahtjevima posla, a 3d printer može tako lijepo poslagati strukturu toga betona, lijevati ga u takvim smjerovima i takvoj međusobnoj isprepletenosti da se ne desi krhkost koju ima jedan solidni blok betona oblika kocke, a bez armature.

Prema tome, može se itekako čistim betonom postići svojstvo koje ima armirani beton, samo je bitno koristiti mozak i tehnologiju koja će ti omogućiti drugačiji način lijevanja, povezivanja i orijentiranja segmenata.

da li hrpa OSB ploča poslaganih jedne na drugu imaju drugačija svojstva od hrpe drvenih otpadaka iste mase i volumena samo ugrubo sprešane u jednu solidnu kocku?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 01:08   #56
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
vi razmišljate u klasičnim terminima a ovdje se radi o nekonvencionalnoj tehnologiji.
konvencionalnom tehnologijom lijevanja betona ne možeš napraviti oblike od betona kao što možeš printanjem.
Je li printani materijal 500 kn m3 ?
Ako mu je cijena po m3 manja od 500 kn gradit če se ako nije neče,završena daljna rasprava
je li najam 3d printera jeftinija od 100 kn m3 isprintanog materijala sa energijom
meni mujo iz susjestva ugrađuje beton za 100 kn m3 sa uračunatom energijom(pivom)
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 01:18   #57
jeftiniji je.
jeftiniji je.
ne bude još dugo.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 02:09   #58
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
jeftiniji je.
jeftiniji je.
ne bude još dugo.
imam jednu kuču staru između 300-400 godina i kamen je u istom stanju u kojem je i sagrađena prije nešto stolječa je li 3d kuča dogovječnija od te moje kuče koja če stajati još barem 1500 godina i biti atraktivnog dizajna za 1500 godina kao šta je danas
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 09:53   #59
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
vi razmišljate u klasičnim terminima a ovdje se radi o nekonvencionalnoj tehnologiji.
konvencionalnom tehnologijom lijevanja betona ne možeš napraviti oblike od betona kao što možeš printanjem.
Svakako, samo objasni printeru da će za svaki sloj morati čekati 28 dana a nakon toga ćeš i printer baciti u smeće. Beton nije plastična masda, ili nekakva kemijsko reaktivna super brza smjesa raznih polimera koji će postići max čvrstoću u trenutku kada ga printer ispljune. Postoje i brzovezajući cementi, razni dodatci koji ubrzavaju vezanje itd., ali ni jedno od toga ne postiže opteretivost u roku odmah, samo ubrzava sam inicijalni proces vezanja do određene čvrstoće, koja nije maximalna za koju opet treba 28 dana. I na kraju, ako nema armature opet nemaš ništa. Napravi test koji sam gore naveo, nije riječ o iverici, uzmi najbolji cement i gore opisani test provedi u djelo. Isto bi se dogodilo i kod "printanja" jer beton ne nosi vlačna opterećenja. U betonu se zna tlačna čvrstoća koja izdržava pritisak, i vlačna čvrstoća koja je mizerna, ali se zato stavlja armatura koja na sebe preuzima vlačno opterećenje. A onda su tu sidrenja, MAG, MAR, rebraste šipke...
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 10:39   #60
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Svakako, samo objasni printeru da će za svaki sloj morati čekati 28 dana a nakon toga ćeš i printer baciti u smeće. Beton nije plastična masda, ili nekakva kemijsko reaktivna super brza smjesa raznih polimera koji će postići max čvrstoću u trenutku kada ga printer ispljune. Postoje i brzovezajući cementi, razni dodatci koji ubrzavaju vezanje itd., ali ni jedno od toga ne postiže opteretivost u roku odmah, samo ubrzava sam inicijalni proces vezanja do određene čvrstoće, koja nije maximalna za koju opet treba 28 dana. I na kraju, ako nema armature opet nemaš ništa. Napravi test koji sam gore naveo, nije riječ o iverici, uzmi najbolji cement i gore opisani test provedi u djelo. Isto bi se dogodilo i kod "printanja" jer beton ne nosi vlačna opterećenja. U betonu se zna tlačna čvrstoća koja izdržava pritisak, i vlačna čvrstoća koja je mizerna, ali se zato stavlja armatura koja na sebe preuzima vlačno opterećenje. A onda su tu sidrenja, MAG, MAR, rebraste šipke...
ništa ne razumiš,printer če imati glavu koja če printat titansku armaturu
je da je malo skuplje od običnog građevinskog željeza
more is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:50.