Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2003., 20:29   #1
Norveška

Bio netko? Iskustva, dojmovi ...
Palo mi na pamet da se tamo odselim, pa ako ima netko kakvu korisnu informaciju iz prve ruke ... Da, ZNAM da je tamo hladno i da im je priroda lijepa, ali zivotni standard, imigracija, socijalna rjesenja i tako te stvari bi mi bilo drago cuti.

Pozdrav sveukupnoj dijaspori
__________________
uchiti uchiti i samo uchiti
Nimrod is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 00:22   #2
Ni..je hlll..aaa..ddd...no. Grije nas golfska struja.

Nisam primjetio nikoga iz Norveške.

Čini mi se da oni nemaju internet, ili ga još nisu otkrili.
Greven is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 11:16   #3
A, ja sam se informirao za posao kad par agencija...
Naravno u Norveskoj; bili su kulturni ali;

Svi su me zdusno odjebali; navodeci kao razlog da
oni traze znanje norveskog kao osnovu za bilo kakvo
zaposlenje...

Nisam bas previse zainteresiran za ucenje tog ne bas
rasirenog jezicka....

Inace place su astronomske...
Holandez is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 14:56   #4
Sve je astronomsko ako nelazu na svedskim vjestima (sto je doduse lako moguce jer im zavide vise nego ista).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 15:37   #5
Samo da kazem hvala decki
__________________
uchiti uchiti i samo uchiti
Nimrod is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 23:49   #6
Ovo ispod je kopija posta kojeg sam napisao na starom forumu prije skoro 5 mjeseci.
---------------------
Priroda u Norveskoj je predivna. Ljudi su topliji nego u ostalim skandinavskim zemljama. Definicija grada se svodi na omanja mjesta. Pored Osla imas nekoliko malo vecih mjesta sve ostalo je selo. Nemam nista protiv sela ali ako si sam ne bih ti savjetovao da zaglavis tamo negdje.
Ako imas ikakve veze sa medicinom imas velike sanse. Dalje traze se radnici za ciscenje ribe a u zimskom periodu i osobe koje pricaju nekoliko stranih jezika na skijalistima. Podvodni ronioci na platformama su strahovito dobro placeni.
Standard najvisi u svijetu ali i cijene su astronomske. Recimo cigarete,ako se ne varam, kostaju oko 6 €.
----------------------------------------------

Biro za zaposljavanje
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 02:12   #7
Zaustavi te policija zbog prekoracenja brzine i otkidaju kaznu spram novca kojeg zaradjujes. Hoce reci imaju pristup tvojim privatnim informacijama. Hoce netko potvrditi ovo ili negirati - bas me zanima. Inace sve ostalo je "kul"

The Globe and Mail Article
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 05:42   #8
Sta nije to u finskoj tako???

A da sve znaju o tebi to vrijedi ja mislim u svim skandinavskim zemljama. (u svedskoj je ko iz orwelove knjigice
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 07:16   #9
Zveka!

Ako cugaš, ne idi u Norvešku! Tamo je doja tol'ko skupa da Norvežani putuju u Švedsku i kupuju žestu a u Švedskoj su cijene alkohola traumaticno visoke. Recimo, za bocu od 0,75 L solidne žeste moraš pljunit' preko €20.
Tol'ko sam trijezan da ne mogu da spavam. Muka prava! Akutna trauma! Morat'ću odseliti u Rusiju ili Baltikum.
Greven is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 14:46   #10
newcomer: Radi se o Finskoj.
Prije neke 3 godine su zaustavili jednog od sefova Nokie koji je vozio prebro. Stavili brzinu u tablice i njegovu placu i izaslo je ako se ne varam vise od 15 000€. Ono "komunisticko" podaj policiji koju kintu ne radi. U Japanu te auto sam opominje ako predjes 90.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 22:03   #11
Re: Zveka!

Quote:
Greven kaže:
Ako cugaš, ne idi u Norvešku! Tamo je doja tol'ko skupa da Norvežani putuju u Švedsku i kupuju žestu a u Švedskoj su cijene alkohola traumaticno visoke. Recimo, za bocu od 0,75 L solidne žeste moraš pljunit' preko €20.
Tol'ko sam trijezan da ne mogu da spavam. Muka prava! Akutna trauma! Morat'ću odseliti u Rusiju ili Baltikum.
Zasto ne ides na krstarenje za weekend? Ispada da je jeftinije uzeti sobu na brodu za weekend, jesti i piti do besvjesti, nego kupiti istu kolicinu pica u Norveskoj. Naime, kada brod izidje iz Norveskih voda, ne placa se taksa na pice, tako da je tada alkohol smjesno jeftin. :-)
Mad Nomad is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 22:13   #12
Mad Nomad: Eh da je to tako lako.
Norveska je poprilicno dugacka i spaja se s Rusijom. Koliko dugo ce oni odozgo da plove za 2 litra alkohola. Oslo je u unutrasnjosti tako da se i to ne isplati. Pivo kosta 8 € u pubu. 1 boca ( 0,75)l alkohola moze biti oko 40 €. Ali place su grozno visoke. Podvodni ronioci za 1g zaradjuju toliko da cijeli zivot ne moraju vise da rade. Doduse sve i da hoce ne mogu jer im je zdravlje naruseno
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2003., 22:33   #13
Ja sam bio u Norveskoj

Priroda je ništa posebno više divljina

Zrak je zagaden i ozonski omotac je slab

Narod je mrtav (zombi)

Više vole psa nego čovjeka.

Ceste su uzasne

Izbor hrane i robe naj loši u Europi

Mržnja prema strancima neizmjerljiva

U Oslu je svaki peti stanovnik stranac (pakistanci, marokanci, kurdi, somalci itd)
Hrvata ima 400 i ne razlikuju norvežani izmedu njih i nas.

Oslo je treči najskuplji grad u svijetu.

cigarete su 64 kuna, dnevna karta 60 kuna, naj lošije vino 80 kuna (0,7L)

režije 10 000 kuna mjesečno djeci vrtič 4000 kuna mjesečno a dječi doplatak 890 kuna mjesečno

Dobičeš onolko novaca koliko im moraš vratit.

Stoga sa plačom ništa naručito nemozeš uradit.

Oslo je selo
stoječi na sred glavne ulice u Oslo vidiš odjedanput sa jedne te iste tocke
glavni kolodvor, gradsku vjecnicu, sabor, kraljevski dvor, narodno kazaliste i glavni trg itd.

San prosječnog norvežana je živjeti u španjoljskoj, ima ih tamo oko 100 000





Samo jedna stvar je tamo izuzetno zanimljiva i to je norveška kruna

1 kruna = 1 kuna ako je uspiješ ponesti sa sobom

Putnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2003., 02:05   #14
Uf! Pa ta Norveška k'o Zimbabve!
Greven is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2003., 03:10   #15
Re: Ja sam bio u Norveskoj

Quote:
Putnik kaže:
Priroda je ništa posebno više divljina
- priroda je prekrasna

Zrak je zagaden i ozonski omotac je slab
- Pa nemaju uopce neke industrije

Narod je mrtav (zombi)
- Da , ali takvi su svi u skandinavskim drzavama
Više vole psa nego čovjeka.
- Svagdje na Zapadu je tako
Ceste su uzasne
- Stoji
Izbor hrane i robe naj loši u Europi
- Generalno da , ali jedu i sasvim drugaciju hranu od ostalih u Europi

Mržnja prema strancima neizmjerljiva
- Nisam nesto primjetio nesto vise nego u drugim drzavama



Oslo je treči najskuplji grad u svijetu.
- Da ali se zato zaradjuje

cigarete su 64 kuna, dnevna karta 60 kuna, naj lošije vino 80 kuna (0,7L)
- stoji , cak i vise

režije 10 000 kuna mjesečno djeci vrtič 4000 kuna mjesečno a dječi doplatak 890 kuna mjesečno
- recimo da stoji


Dobičeš onolko novaca koliko im moraš vratit.
- ne slazem se s tim

Stoga sa plačom ništa naručito nemozeš uradit.
- nije istina

Oslo je selo
stoječi na sred glavne ulice u Oslo vidiš odjedanput sa jedne te iste tocke glavni kolodvor, gradsku vjecnicu, sabor, kraljevski dvor, narodno kazaliste i glavni trg itd.
- ovo stoji ali sto mozes ocekivati od drzave koja ima manje od 5 mill da ima velegradove.


San prosječnog norvežana je živjeti u španjoljskoj, ima ih tamo oko 100 000
- Vole oni Norvesku



Dodatak:
Sve je strahovito skupo ali i place su visoke. Za 5 mjeseca se moze ustedjeti za polovan auto. Mentalitet prosjecnog Norvezanina se razlikuje od naseg. Njih lijepa odjeca ne interesira. Kod nas se da zadnja kinta na odjecu pa makar se za kruh ne imalo. Ali ako se poredi njihiv standard i ostali onda su u vrhu. Finci ih tuku. Prije 2 godine su imali toliki visak da nisu znali sto ce s njim tako da su poceli graditi jos savremenije skole i na sport. Prisjetimo se koliko su medalja osvojili na zadnjim OI. I njima se ne ide u EZ koja bi ih htjela. Riba i nafta im je dovoljna.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2003., 12:42   #16
Ja sam bio u norveskoj

Quote:
el_mariachi kaže: Za 5 mjeseca se moze ustedjeti za polovan auto.
Da ali najlosiji auto

I onda neces imati dovoljno novaca ga prepisat/registrirat na sebe (vise od 10 000 kuna)

Place su niske u odnosu na cijene tamo.

Oni se neznaju oblacit jer nemogu kupiti pravu odjecu.

Gdje je ta suvremena skola ?

Da nisu imali ribu, naftu i plin prodatvati europskom trzistu bili bi najsiromasniji u Europi.

Njihov image u svijetu je samo jedan giganticni blef
iako su u njega utrosili milijarde kuna

Putnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2003., 14:36   #17
putnik: Govorio sam o osnovnim skolama. Velika je razlika ako u razredu imas 10 ucenika ili 25 kao kod nas. Ulaganje u strane jezike je nesto sto je obavezno.
Kola koja sam spomenuo su bila vrijedna 5 000€.

Odjevanje: Ovo vrijedi i za Svedsku i Finsku. Ljudi drugacije razmisljaju nego u ostalim dijelovima Europe. Na fakultetima se ne mogu vidjeti cure u haljinama i suknjama. Neke cudne kombinacije boja ih odusevljavaju. I ne mozes da ganjas modu ako je vani -20C. Moras nesto toplo kupiti.
Sada kakav je njihov image u svijetu to je druga prica. ALi to je ponosan narod koji se sam izborio za ovo sto imaju danas.
Cijene jesu visoke. Cola ( 0.33) na pumpama kosta oko 2.5- 3 € ali niko je ne bi kupio da nemaju love.
Ne znam cini mi se da smo vidjeli sasvim druge stvari.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2003., 14:15   #18
El mariachi, sta si mislio pod onim "Finci ih tuku"?! Kad je vec Finska u pitanju, volio bih da povuces paralelu upravo izmedju te dvije zemlje kad se radi o mogucnostima ostanka, eventualnog zaposlenja i sl.( jer se dvoumim upravo izmedju njih).Cini se da je ipak osnovni kriterij poznavanje domacih jezika pri cemu ona prica o engl.kao, pa skoro sluzbenom jeziku bas i "ne pije vode".
Kad se radi o tim famoznim poslovima na obradi ribe,i berbama jagoda i tome slicno, da li postoji mogucnost zaposljavanja radne snage izvan EU? S obzirom da im je nezaposlenost najniza u Evropi (cca 2,5%),trebalo bi da ima obilje posla i za strance,ali cini se ipak da je kao sto rekoh,bez poznavanja norveskog vrlo tesko dobiti ikakav posao.Kakvo je tvoje misljenje?
freedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2003., 15:24   #19
Quote:
freedom kaže:
Cini se da je ipak osnovni kriterij poznavanje domacih jezika pri cemu ona prica o engl.kao, pa skoro sluzbenom jeziku bas i "ne pije vode".
Ako znas madjarski onda ti ni finski nece biti tezak.
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2003., 17:08   #20
freedom: Pod "Finci ih tuku" mislio sam na standard. Prije 3 godine u Finskoj su imali problema naci vozace za autobuse jer su se svi obogatili kupujuci akcije u Nokiji. Onda je dosao treci mjesec 2000 pa su se neke stvari rijesile. Nokia i Finska su ista stvar. Ako Nokia kaslje Finska se razboli. Jezik koji se prica je ugro-finskog porijekla , dakle isti korijeni kao madjarski i estonski ali se medjusobno razlikuju i jedni apsolutno ne razumiju druge. Naravno kako rece Putnik92 madjarski bi bilo dobro znati jer Madjari puno lakse uce bilo koji jezik od nas. Finci su poznati kao netrpeljivi pri useljavanju iz drugih ( citaj trecih zemalja) i ne primaju radnu snagu osim ako bas ne moraju. Sadasnja situacija je takva da ne primaju nikoga jer je jos uvijek niska konjuktura. Kad se krene sa 3G onda ce vjerojatno krenuti nabolje i to bi znacilo popunjavanje strucnog ili visoko-strucnog kadra. Iskreno govoreci mislim da su sanse male jer Nokija je otpustila i dosta svog kadra koji je radio po nekoliko godina za Nokiju i zna posao. Ali ako hoces da vidis kako se cuga otidji u Finsku i usput ces se sjetiti A. Dedicevih stihova "...i kakva je mene ostavljala daleko na sjeveru pijuci neko nerazgovjetno pice svog naroda".

Norveska: Mislim da je malo lakse ubaciti se u Norvesku jer traze vise vrsta kadrova: od medicinskih sestara, doktoranata, lijecnika, radnika na platformi, cistaca ribe itd. Mozda moram naglasiti ali u Skandinaviji nema podjele na "visoke i niske poslove". Radis svoj posao pa makar to bilo ciscenje i svi te postuju. Skolski sustav je takav da si drugar sa predavacima, i mozes kontaktirati profesora kad hoces ili poslati mail i biti siguran da ces dobiti odgovor. Ne kao kod nas. Cini mi se da bolje ovdje funkcionira.
Rad na platformama je dobro placen ali je i opasan. Cifre koje su zaradjuju su nevjerojatne ali se gubi zdravlje. Prije 6 mjeseci su trazili nekoliko stotina osoba da rade za naftnu kompaniju daleko na sjeveru Norveske. Stan i hrana je poduzece placalo + placa koja je bila ogromna. ALi sada je gore mrak 24 sata a day. Moram naglasiti da se ovdje malo drugacije radi i da nema fuserenja pa tako recimo stranci ne ciste ulice u principu. U Norveskoj se prica norveski koji je srodan u prvom koljenju danskom , svedskom i onda malo dalje islandskom. U drugom koljenu dolazi njemacki. (Prije 400 g Skandinavci su se mogli sporazumjevati sa Njemcima kad su oboji pricali svoj jezik).
Sto se tice engleskog svi ga govore: neki bolje neki losije ali svi se sluze s njim. Mislim da su Nizozemci jedini na kopnu koji govore bolji engleski.
Nabacah ovako na brzaka ,,,ne znam koliko pomogne. Sretno.

editiram:
Sto se tice sezonskih poslova znam da su Poljaci dolazili prije nego sto se spominjalo da ce uzi u EZ. Na koji nacin su stupili u kontakt zbilja ne znam. Mislim da je nezaposlnesost visa ...cini mi se da su to stari podatci. Postoji nesto sto se zove "prividdna nezaposlnost". Ne racuna se u nezaposlenost jer se radnici dosolovavaju ili uce jezike ili studiraju poslije 20 g rada.

Zadnje uređivanje el_mariachi : 21.01.2003. at 18:21.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:37.