Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Bolja država za standard prosječnog građanina je?
Jugoslavija 53 40.15%
Hrvatska 79 59.85%
Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2009., 13:36   #81
Quote:
odbojkašcro kaže: Pogledaj post
Jugoslavija (moj stari) :

Stan : društveni (50 m2)
Auto : PZ-ac star 15 godina, 15 l benzina i 2 l ulja na 100 km
Plaća : 200 DEM (današnjih 100 EUR) + fuš
Prehrana : svaki tjedan do bake i djeda na selo po krumpir
Ljetovanje : 7 – 10 dana švercanja po autokampu
Zimovanje : nema


Hrvatska (ja, 20 godina kasnije) :

Stan : vlastiti dio kuće (100 m2)
Auto : Astra 2 g., Fiat Brava 10 g.
Plaća : 700 EUR + zarada sa strane (sport)
Prehrana : svaki tjedan puna kolica u trgovačkom centru
Ljetovanje : 7 – 10 dana u hotelu
Zimovanje : nema
Da zakljucimo:
(Tvoj stari)
Stan : je imao manje kvadrata od tebe danas

Auto : je imao losije auto

Plaća : pre svega uporediti troskove tvoje danas (za eventualne kredite, rezije i sl.) i troskove tvog starog

Prehrana : U VREME TVOG STAROG STE SE DEFINITIVNO ZDRAVIJE HRANILI !

Ljetovanje : Bar to nije nikada bio problem u Hrvatskoj u kojemgod ona formatu bila

Zimovanje : Dobro tu ste jednaki
PFC is offline  
Old 27.10.2009., 13:40   #82
I mi smo imali pezejca.
Grunf is offline  
Old 27.10.2009., 14:07   #83
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
I mi smo imali pezejca.
Buržoazija. Moj je stari imao bijeloga fiću kojeg je pimpao pilanjem kvake na zadnjoj haubi. A fićo je imao 4 ključa! Kontakt brava, vrata, prednja hauba, stražnja hauba. Kad bi išli doli put Makarske ljeti morali smo raditi dodatni tuning, izgledao je kao mali Porše onako cijeli sporcki kad bi vozio sa otvorenom stražnjom haubom (Carlo Abarth je otkrio da Fićo Sport (sa otvorenom haubom) ide malo brže nego "obični" Fićo).
Al jebiga, uvijek smo bili ispod prosjeka.
Al evo ja danas imam jako veliku plaću a nemam auta, pa je sad sve relativno...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Old 27.10.2009., 14:15   #84
Quote:
PFC kaže: Pogledaj post
Plaća : pre svega uporediti troskove tvoje danas (za eventualne kredite, rezije i sl.) i troskove tvog starog
Prehrana : U VREME TVOG STAROG STE SE DEFINITIVNO ZDRAVIJE HRANILI !
Ljetovanje : Bar to nije nikada bio problem u Hrvatskoj u kojemgod ona formatu bila
Zimovanje : Dobro tu ste jednaki
Zimovanje me ne privlači. Ne skijam i to je to. Ljetovanje ? Da, u ono vrijeme smo išli na ljetovanje, mada je to često bila i avantura. Danas nije tako, mnogo je bolje. A definitivno smo se zdravije hranili tad. To stoji. Ali ne zato što smo tako htjeli, već što se nije imalo.
Cijela je ova tema besmislena. Ja shvaćam da nemaju svi ljudi iste podglede i iste prioritete u životu, te da je nekima onaj sistem bio bolji bez obzira na materijalna dobra.
Ali bedastoća je uspoređivati standard onda i danas, jer je on danas mnogostruko veći. Možda ne baš svima, ali većini definitivno je.
odbojkašcro is offline  
Old 27.10.2009., 15:32   #85
Quote:
odbojkašcro kaže: Pogledaj post
Zimovanje me ne privlači. Ne skijam i to je to. Ljetovanje ? Da, u ono vrijeme smo išli na ljetovanje, mada je to često bila i avantura. Danas nije tako, mnogo je bolje. A definitivno smo se zdravije hranili tad. To stoji. Ali ne zato što smo tako htjeli, već što se nije imalo.
Cijela je ova tema besmislena. Ja shvaćam da nemaju svi ljudi iste podglede i iste prioritete u životu, te da je nekima onaj sistem bio bolji bez obzira na materijalna dobra.
Ali bedastoća je uspoređivati standard onda i danas, jer je on danas mnogostruko veći. Možda ne baš svima, ali većini definitivno je.
Da, ali ne moze sve kvaniticirati da bi se doslo do zakljucka kad je bilo bolje. Jesi li sretniji kad imas siguran posao i malu placu (bijednu) i skucen si u dvo-iposobnom stanu, ili ti je bolje da svaki danas zivis u neizvjesnosti ali i u nadi da bi ipak mozes zaraditi vise i mozes se probiti ? Dakle, krediti, neizvjesnost, nesigurnost, strah od otkaza, strah gazde, strah, stres, strah , stres, itd..

To je ta dilema socijalizma protiv kapitalizma koja nikad nece biti razrjesena. Kapitalizam ne valja. To smo ustanovili. Ne valja jer da bi jednom bilo dobro, drugom mora biti lose. I zato je to najvece s...e i nemam pojma koga je uopce izmislio.

Normalan covjek sigurno NE. Zamisli ovaj paradoks. Katolik si, vjernik si, ucis o dobrobriznosti, solidarnosti, jednakosti i onda polazes ispit iz ekonomije i prva stvar koju shvatis je da je cilj uspjeh bizinisa razbijanje konkurencije. A ti nakon posla i dalje se molis Bogu, odlazis u Crkvu, slusas i vjerujes u solidarnost, humanost, jednokost, pravicnost bla, bla, bla, bla.......
Apatrid is offline  
Old 27.10.2009., 17:37   #86
Quote:
A fićo je imao 4 ključa! Kontakt brava, vrata, prednja hauba, stražnja hauba
Pobrkao si nesto, prednja hauba se otvarala iznutra, kao uostalom i kod Rolls Roycea
Skot is offline  
Old 27.10.2009., 17:46   #87
Quote:
Apatrid kaže: Pogledaj post
Kapitalizam ne valja. To smo ustanovili. Ne valja jer da bi jednom bilo dobro, drugom mora biti lose. I zato je to najvece s...e i nemam pojma koga je uopce izmislio.

.....A ti nakon posla i dalje se molis Bogu, odlazis u Crkvu, slusas i vjerujes u solidarnost, humanost, jednokost, pravicnost bla, bla, bla, bla.......
Ustanovili smo i da državni komunizam, socijalizam, titoizam, lenjinizam i svaki sličan ...izam također nije dobar.
I naša država je čudno postavljena. Na jednoj strani imamo moglo bi se reći divlji kapitalizam, na drugoj strani takva davanja koja apsolutno određene skupine društva tjeraju na nerad. Ja sam osobno za kapitalizam, ali sa brigom za sve ljude koji žele raditi. Ne za brigu za ljude koji su zdravi, a lijeni.

A za ovo drugo, nemoj zamjerit Apatrid, ali ti baš ne shvaćaš Isusov nauk. Ali to ovdje nije tema.
odbojkašcro is offline  
Old 27.10.2009., 17:48   #88
Quote:
PFC kaže: Pogledaj post
Da zakljucimo:
(Tvoj stari)
Stan : je imao manje kvadrata od tebe danas

Auto : je imao losije auto

Plaća : pre svega uporediti troskove tvoje danas (za eventualne kredite, rezije i sl.) i troskove tvog starog

Prehrana : U VREME TVOG STAROG STE SE DEFINITIVNO ZDRAVIJE HRANILI !

Ljetovanje : Bar to nije nikada bio problem u Hrvatskoj u kojemgod ona formatu bila

Zimovanje : Dobro tu ste jednaki

Ako nemozes nista pozitivno reci o Hrvatima i Hrvatskoj ja bih ti preporucijo da odjebes na neki srpski forum ako tako nesto postoji
hib is offline  
Old 27.10.2009., 18:00   #89
Quote:
odbojkašcro kaže: Pogledaj post
Ustanovili smo i da državni komunizam, socijalizam, titoizam, lenjinizam i svaki sličan ...izam također nije dobar.
I naša država je čudno postavljena. Na jednoj strani imamo moglo bi se reći divlji kapitalizam, na drugoj strani takva davanja koja apsolutno određene skupine društva tjeraju na nerad. Ja sam osobno za kapitalizam, ali sa brigom za sve ljude koji žele raditi. Ne za brigu za ljude koji su zdravi, a lijeni.

A za ovo drugo, nemoj zamjerit Apatrid, ali ti baš ne shvaćaš Isusov nauk. Ali to ovdje nije tema.

Moram priznati da dajem plus HDZ-u i Jadranki Kosor oko njihove socijalne politike.

Najgora stvar, zapravo zlocin koji se moze napraviti je recimo tjerati ljude sa PTSP-om na posao. Tim ljudima ne treba posao, vec socijalna njega i razumijevanje i briga drustva. Osoba za PTSP-om jednostavno ne moze obavljati funkcije koje je mogla obavljati prije bolesti. Pad koncentracije, nedostatak discpiline, anksioznost, depresija itd. Osoba sa takvim asocijalnim karakteristikama je losa za okolinu ili posao koji bi radila. Prijetiti tim ljudima ukidanjem beneficijama samo pogorsava njihov polozaj.

Kapitalizam i briga ne idu skupa. Kapitalizam je iskoristavnje radne snage od strane onog koji posjeduje kapital. 95 % ljudi radi da bi 5 % ljudi uzivalo. Marks je na kraju ipak bio u pravu.
Apatrid is offline  
Old 27.10.2009., 18:04   #90
Quote:
hib kaže: Pogledaj post
Ako nemozes nista pozitivno reci o Hrvatima i Hrvatskoj ja bih ti preporucijo da odjebes na neki srpski forum ako tako nesto postoji
U cemu je problem mog posta koji si citirao?

Sem tvog ociglednog nerazumevanja istog...
PFC is offline  
Old 27.10.2009., 18:10   #91
Quote:
Apatrid kaže: Pogledaj post
1. Najgora stvar, zapravo zlocin koji se moze napraviti je recimo tjerati ljude sa PTSP-om na posao.
2. Kapitalizam je iskoristavnje radne snage od strane onog koji posjeduje kapital. 95 % ljudi radi da bi 5 % ljudi uzivalo. Marks je na kraju ipak bio u pravu.
1. Nisam mislio na osobe sa PTSP-om. Mislio sam primjerice na međimurske Rome. To je pravi primjer promašene politike i trošenja državnog novca bez ikakvog smisla. I bez ikakvog nadzora.

2. Za razliku od komunizma kad je također 95 % ljudi radilo, a onih 5 % koji nisu su im objašnjavali kako su svi ravnopravni. Po meni je bolje da onda oni koji su sposobni, maljivi, poduzetni i kreativni žive bolje, nego da to vrijedi za podobne.
Evo moj primjer, ja svom šefu na ničem ne zavidim. Koliko taj čovjek ima briga, to ja ne bi htio. Bolje mi je biti uposlenik. Ali ima ljudi koji misle da je lako imati firmu, da lova sama leti, dovoljno je imati neki kapital i sve ide samo od sebe. E pa ne ide to tako, moj Apatride. Jest da imaju više materijalnih dobara, ali sa tim ide i odgovornost i velike brige.
odbojkašcro is offline  
Old 27.10.2009., 19:18   #92
Quote:
odbojkašcro kaže: Pogledaj post
1. Nisam mislio na osobe sa PTSP-om. Mislio sam primjerice na međimurske Rome.

Za razliku od komunizma kad je također 95 % ljudi radilo, a onih 5 % koji nisu su im objašnjavali kako su svi ravnopravni.
Po meni je bolje da onda oni koji su sposobni, maljivi, poduzetni i kreativni žive bolje, nego da to vrijedi za podobne.
Evo moj primjer, ja svom šefu na ničem ne zavidim. Koliko taj čovjek ima briga, to ja ne bi htio. Bolje mi je biti uposlenik. Ali ima ljudi koji misle da je lako imati firmu, da lova sama leti, dovoljno je imati neki kapital i sve ide samo od sebe. E pa ne ide to tako, moj Apatride. Jest da imaju više materijalnih dobara, ali sa tim ide i odgovornost i velike brige.
Ovakav post dugo nisam pročitao, 100% se slažem s tim, još trebaju i neki razumijeti, tako da ti dajem čistu peticu na ovome!
__________________
Napokon mi se broje postovi!!!
Certis is offline  
Old 27.10.2009., 19:51   #93
Ja danas imam puno bolji bicikl nego sto sam imao u bivsoj drzavi.
haram is offline  
Old 27.10.2009., 19:59   #94
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Ja danas imam puno bolji bicikl nego sto sam imao u bivsoj drzavi.
U bivsoj drzavi nisi imao cak ni mobtel ni ipod a sad imas

Zadnje uređivanje PFC : 27.10.2009. at 20:13.
PFC is offline  
Old 27.10.2009., 20:26   #95
U Jugi bolnice nisu bile pune psihijatrijskih bolesnika, danas sve vrvi od bipolarnih, depresivnih, PTSPa itd. Sto znaci, prije su ljudi bili sretni i veseli.
cabo love is offline  
Old 27.10.2009., 20:56   #96
Quote:
odbojkašcro kaže: Pogledaj post
1. Nisam mislio na osobe sa PTSP-om. Mislio sam primjerice na međimurske Rome. To je pravi primjer promašene politike i trošenja državnog novca bez ikakvog smisla. I bez ikakvog nadzora.

2. Za razliku od komunizma kad je također 95 % ljudi radilo, a onih 5 % koji nisu su im objašnjavali kako su svi ravnopravni. Po meni je bolje da onda oni koji su sposobni, maljivi, poduzetni i kreativni žive bolje, nego da to vrijedi za podobne.
Evo moj primjer, ja svom šefu na ničem ne zavidim. Koliko taj čovjek ima briga, to ja ne bi htio. Bolje mi je biti uposlenik. Ali ima ljudi koji misle da je lako imati firmu, da lova sama leti, dovoljno je imati neki kapital i sve ide samo od sebe. E pa ne ide to tako, moj Apatride. Jest da imaju više materijalnih dobara, ali sa tim ide i odgovornost i velike brige.
Problem je u tome sto ljudi nisu statisticki pismeni, mada je i statistika podlozna manipulacijama.

BNP per capita je danas veci u HR nego za vrijeme SFRJ. Prosjek placa je takodje veci nego za vrijeme SFRJ ( u realnoj vrijednosti), ali to je prosjek, a sto je standardnom devijacijom, ili disperzijom placa ?

Problem je u tome sto vecina ljudi ima ispod 500 eura mjesecno i zato je zivot za vecinu ljudi jako los. Tocno je to da su nas komunjare obmanjivale i danas nisu zivjeli kao radnicka klasa, ali nisu imali ni priblizno onoliko koliko imaju danas razni tajkuni.

Zato je SAD i liberalni kapitalizam zabluda, teska zabluda jer se radi o bi-polarnom drustvu, gdje ili imas ili nemas.

Tesko je reci koji je sustav bolji, vrlo tesko. Kad bi znali, svijet nebi bio u g....a u kojima jeste.
Apatrid is offline  
Old 27.10.2009., 21:38   #97
Quote:
Apatrid kaže: Pogledaj post

Ja sam uvijek ponovaljao i ponovljacu: sve nase tragedije na ovim prostorima krecu od sloma Austro-Ugaraske. Bila je to velika i uspjesna carevina, gdje se znao red i disciplina i gdje su se ljudi postovali. Nitko nije bio zakacen. Kriva strana je dobila prvi svjetski rat. To je sustina prica. Treba li uopce govoriti koliko bi se ludosti i zla sacuvao svijet da nije bilo poraza Njemacke i Austrije ?
Pa ko im je kriv sto su se koji k**** kachili sa Srbijom , umesto da lepo ponude to sto je trebalo( recimo teritorije na Balkanu kao BIH naprimer) i onda bi im i mi podprasili Engleze i Francuze a i Ruse bi stavili na nashu stranu
Sokosivi is offline  
Old 27.10.2009., 21:47   #98
Quote:
Sokosivi kaže: Pogledaj post
Pa ko im je kriv sto su se koji k**** kachili sa Srbijom , umesto da lepo ponude to sto je trebalo( recimo teritorije na Balkanu kao BIH naprimer) i onda bi im i mi podprasili Engleze i Francuze a i Ruse bi stavili na nashu stranu
Sto bi pesma rekla: "Ko se s nama druzi zivot mu je duzi"
PFC is offline  
Old 27.10.2009., 22:06   #99
Quote:
PFC kaže: Pogledaj post
Sto bi pesma rekla: "Ko se s nama druzi zivot mu je duzi"

"Ko se s nama bije dosadno mu nije"
Skot is offline  
Old 27.10.2009., 23:12   #100
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
Kao prvo, 3 mlrd dolara 90-e i danas nije isto. Kao drugo, bar s tom lovom gradimo po Hrvatskoj. Ne gradi se od naše love metro po Beogradu ili Beograd 3 itd.



Nije istina. Pogledaj Sloveniju. Naš problem je kaj nam je HDZ uništil firme koje nisu uništene ratom.
Koje je to firme HDZ uništio?
__________________
Srbi lazu ! To im je od Boga ! (A.G.M.)
Wilbur is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:22.