Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2010., 01:58   #21
Bil je nedavno neki film o Arthuru i njegovoj družini , i tam su ih opisali ko sarmatske ratnike dužne da odrade vojnu službu , ali mi je zapelo za uho da im je bojni poklić bil rus , a to bi ih moglo svrstavat u varjage a i slaže se sa položajem prve ruske države ; jasno to je bil sam film ali je pokušal razjasnit od kud su dolazili ti rimski vojnici u tadašnju Britaniju .

http://en.wikipedia.org/wiki/Walh
http://en.wikipedia.org/wiki/Volcae

ovo značenje mi je najbolje : literally "possession-seekers", meant "claim-stakers", perhaps closer in sense to "claim-jumper" or "land grabber", and a direct cognate is found in Old Irish techtaigidir "he/she seeks to (re)establish a land claim" - ovo mi više liči na Zagorske svađe oko zemlje i teranje pravice po sudu .

Zadnje uređivanje vratanijac : 17.02.2010. at 03:21.
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 10:47   #22
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Vjerovatno brkas Romane i Normane.

Wales su Rimljani zauzeli 43-e AD, nedugo nakon galskih ratova.
Sigurno da su nastavili sa istim entuziazmom da romaniziraju novoosvojena podrucja u Britaniji kao i u Francuskoj. Koliko su uspjeli sa romanizacijom "sirokih narodnih masa" mozda i nije bitno. Aristokracija se poromanila i odtuda Welsu vlasko ime.

Angli i Sasi su se poceli naseljavati tek u 5-om stoljecu, za vrijeme propadanja rimskog carstva. Nisu nikad bili romanizirani, osim mozde malobrojne grupe, zadrzali su svoje ime i jezik daleko poslije NORMANSKE invazije, 1066-e godine. Sa Normanima su se eventualno stopili, tako da danas, skupa sa vikinskim naseljenicima u istocnoj Engleskoj, imamo englesku naciju.
Ne brkam nikaj a nit bradim.

Shain se zleval da Wales nije bil romanizirani v odnosu na dotepene Angle i Sase, a ja sem rekel da su keltski Wales-jugozapadni diel Engleske - zavzeli Rimljani 43. poslie nove ere, i da je do dolaska AngloSasi bil i te kak romanizirani.
Tim vec jer su Rimljani mam nakon zavzeca unistili druvidske hrame (jeden od najvazneshih je bil na otoku Anglesey).
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 14:10   #23
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
Pa da, zvali su tako i Kelte koji su također bili romanizirani
Po ovome kelti su samo germanizirani oblik imena volcea :

The Volcae were highly influential in Moravia, and together with the Boii and the Cotini and other Danubian tribes, they controlled a highly active network of trade routes connected to the Mediterranean and the German lands. The prowess of these tribes and their proximity led to the their name being borrowed into Germanic as *walha, a generic term for "Celt" and eventually "Roman" as the two cultures merged in time. (See also Walha.) This word has been applied vigorously to any former Roman provincials, including the Welsh, Italians, and French, and was borrowed by the Slavs who used it to refer to the Vlachs. Compare: English Welsh, Flemish Dutch waalsch "Walloons", German welsch "French", Swiss German Chürwältsch "Churer French", Old Norse Valir "Roman; French".
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 14:21   #24
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
Ne brkam nikaj a nit bradim.

Shain se zleval da Wales nije bil romanizirani v odnosu na dotepene Angle i Sase, a ja sem rekel da su keltski Wales-jugozapadni diel Engleske - zavzeli Rimljani 43. poslie nove ere, i da je do dolaska AngloSasi bil i te kak romanizirani.
Tim vec jer su Rimljani mam nakon zavzeca unistili druvidske hrame (jeden od najvazneshih je bil na otoku Anglesey).
Oprosti nisam te razumio, moj kajkavski ja malo zahrdjao.

BTW, zaboravio sam spomenuti jos jednu "vlasku" naciju, Raeto-romani u Svicarskoj. Danas ih vise nema puno, jer su se kao i nasi Vlasi asimilirali sa okolnim narodima.

Zadnje uređivanje Dilberth : 17.02.2010. at 14:34.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 14:39   #25
Jesu li Velšani Vlasi?

Na temi o Vlasima pojavila se zanimljiva usporedba britanskih Velšana i balkanskih Vlaha. Ona ima opravdanja jer imena obaju naroda potječu od iste riječi: od imena keltskoga plemena Volčana (Volcae).

Bitna je razlika između njih što Velšani nisu romanizirani, a balkanski Vlasi jesu. Velški jezik danas ne pripada skupini romanskih jezika, a prvobitni jezik balkanskih Vlaha pripada. Ostatak toga je jezik Ćića, Cincara, Arumunja i dr.

Čini mi se da ima i drugačijih mišljenja, pa zato otvaram ovu temu.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 14:43   #26
Velšani su Kelti kao i Škoti, Irci i Bretonjci.Njihov jezik pripada keltskoj jezičnoj skupini!Ovo da su Velšani vlaški narod prvi put čujem!
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 15:20   #27
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Na temi o Vlasima pojavila se zanimljiva usporedba britanskih Velšana i balkanskih Vlaha. Ona ima opravdanja jer imena obaju naroda potječu od iste riječi: od imena keltskoga plemena Volčana (Volcae).

Bitna je razlika između njih što Velšani nisu romanizirani, a balkanski Vlasi jesu. Velški jezik danas ne pripada skupini romanskih jezika, a prvobitni jezik balkanskih Vlaha pripada. Ostatak toga je jezik Ćića, Cincara, Arumunja i dr.

Čini mi se da ima i drugačijih mišljenja, pa zato otvaram ovu temu.
Velsani su zivjeli pod rimskom upravom skoro 300 godina. Potpuna romanizacija se nije razvila, samo su plemstvo i kolonisti govorili nekom vrstom romanskog/latinskog jezika. U to vrijeme vjerovatno i nije postojao pojam Wales ili Velsanin. Postojala je samo rimska provincija Britannia. Odlaskom Rimljana ta latinizacija je sa vremenom nestala i Velski "Vlasi" su nadalje govorili svojim starim keltskim jezikom koji vjerovatno obiluje latinskim rijecima, za razliku od irskog ili skotskog jezika.

Novodosli Anglo-Saksonci su nazvali stanovnike Britannije Walhi/Welsh i eventualno taj cjelokupni dio Britanije, Wales. Sami Velsani vise vole naziv Cymru ili Cymry, sto na keltskom jeziku znaci nesto kao "zemljaci".

Vjerovatno ni oni nece da budu "Vlaji".

Inace Welski "Vlasi" su bili jedan od najnepokornijih naroda u Britaniji. Tukli su se sa svima za svoju slobodu. Cijeli Wales vrvi od tvrdjava koje su normanski i engleski osvajaci sagradili da bi drzali Velsane pod svojom kontrolom.
Titula "Prince of Wales" sto je nosi onaj nesretni Charles, je pocasna titula sto svaki provrodjeni engleski kraljevski sin dobije, i s tim kao hoce da se ulizu Velsanima.

Zadnje uređivanje Dilberth : 17.02.2010. at 15:40.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 15:26   #28
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Velšani su Kelti kao i Škoti, Irci i Bretonjci.Njihov jezik pripada keltskoj jezičnoj skupini!Ovo da su Velšani vlaški narod prvi put čujem!
Ma ne uzbuđuj se! Pravi naslov ove teme treba biti

"Jesu li Velšani Vlasi, ako Vlahe shvatimo kao zbirnu imenicu koja određuje određeni pojam a ne kao ime naroda ili su možda Vlasi i ako pod tim imenom podrazumjevamo samo pripadnike vlaškog naroda"

Kao što vidiš težim jednostavnosti. Ali, čini mi se da određeni dio forumaša ionako na ovoj temi diskutira samo kako bi pokazao da je informiraniji i više u pravo od drugih pa mi nije bed!!!

__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 15:36   #29
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post
Ma ne uzbuđuj se! Pravi naslov ove teme treba biti

"Jesu li Velšani Vlasi, ako Vlahe shvatimo kao zbirnu imenicu koja određuje određeni pojam a ne kao ime naroda ili su možda Vlasi i ako pod tim imenom podrazumjevamo samo pripadnike vlaškog naroda"

Kao što vidiš težim jednostavnosti. Ali, čini mi se da određeni dio forumaša ionako na ovoj temi diskutira samo kako bi pokazao da je informiraniji i više u pravo od drugih pa mi nije bed!!!

Ma ne uzbuđujem se samo volim stavljati uskličnike!
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 15:52   #30
Ova teza da su Velšani ustvari Vlasi je jednako vjerojatna kao kad bi netko tvrdio da su Zagorci i drugi kajkavci u Hrvatskoj koji govore ekavski ustvari porijeklom srbijanski Vlasi zato jer Vlasi u Srbiji govore ekavski.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 16:46   #31
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Ova teza da su Velšani ustvari Vlasi je jednako vjerojatna kao kad bi netko tvrdio da su Zagorci i drugi kajkavci u Hrvatskoj koji govore ekavski ustvari porijeklom srbijanski Vlasi zato jer Vlasi u Srbiji govore ekavski.

To nema veze jedno s drugim, to što pričaju ekavski je posljedica slavenskog oblika narječja
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 16:48   #32
Mi imamo samo tu riječ "Vlah" i onda kad se spomene ta riječ odnsno kad netko kaže - Velšani su Vlasi, to možda zvuči čudno, jer se poistovjećuju sa balkanskim poimanjem te riječi. Ukratko svi koji su romanizirani su "Vlasi"
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 16:51   #33
"Jesu li Velšani Vlasi?"
- nisu, tema se može zaključati.
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 09:06   #34
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
To nema veze jedno s drugim, to što pričaju ekavski je posljedica slavenskog oblika narječja
Ma znam. Sprdam se jer mi je uvodna poruka nebulozna.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 09:42   #35
Quote:
jimmy jazz kaže:
Ili za Engleze-Walasi v Novoj Walahiji, odnosne New Walesu - staro romanizirano stanovništvo.
Gdje se nalazi "Nova Walahija" i kakve ona ima veze s Velšanima?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 09:44   #36
walh i vlah (od *wolh- ?) su ipak toliko slični da vrlo vjerojatno imaju veze. Možda je to jednostavno još jedan naziv za "strance" (kao i domaći slavenski němъcь).

I walnut znači "foreign, Roman nut"

Jedan link http://laudatortemporisacti.blogspot...of-walden.html

Ne zaboravimo koliko je bio korišten naziv Veneti, Vindi...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 10:06   #37
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post

U germanskoj mitologiji postoji izraz Walhalla, raj kud idu hrabri ratnici koji poginu u borbi. Doslovni bi prijevod bio Vlaška hala. Tu nesto ne stima.
Naravno da ne štima kad wal (od valr) ovdje znači "ubijen u borbi", "zaklan" (slain in battle). Walhala je u prijevodu sa staronordijskoga "Dvori zaklanih". Nije isti korijen riječi kao u Vlah.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 10:51   #38
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Hvala na komplimentu.

Ovaj link objasnjava da porijeklo tog imena dolazi od Walha, navodnog germanskog naziva za Kelte.
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_term_Vlach

To mi nema puno smisla. U prvom redu ime se uvijek odnosi na romanizirane stanovnike Rimskog carstva koji nisu etnicki Rimljani. Drugo, u germanskoj mitologiji postoji izraz Walhalla, raj kud idu hrabri ratnici koji poginu u borbi.

Doslovni prijevod bi bio Vlaska hala. Tu nesto ne stima.
Ima li to kakve veze sa bosanskom riječi ''mahala''?

ko ona od pušenja?....''al jedno jutro uđe Ibro u mahalu sam,isti Gary Cooper sve je ličilo na san''
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 11:22   #39
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Ima li to kakve veze sa bosanskom riječi ''mahala''?

ko ona od pušenja?....''al jedno jutro uđe Ibro u mahalu sam,isti Gary Cooper sve je ličilo na san''
Apsolutno nikakve
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 16:16   #40
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Naravno da ne štima kad wal (od valr) ovdje znači "ubijen u borbi", "zaklan" (slain in battle). Walhala je u prijevodu sa staronordijskoga "Dvori zaklanih". Nije isti korijen riječi kao u Vlah.
OK, to moze. Nije mi bilo vjerovatno da bi Germani pustili Vlahe u svoj raj pa makar i da im vise na zidu.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:19.