Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2005., 00:46   #21
Jesi li ti možda bošnjak??
__________________
An expropriating property protector is a contradiction in terms.

We sit together, the mountain and I until only the mountain remains
Vautrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2005., 00:52   #22
Odgovor

Quote:
Jesi li ti možda bošnjak??
E moj Votren ne znaš ti o meni ni vrh sante leda!
Jel dobra baza Votren?
Napomena: samo će se vautrin smijat
Maginjano is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2005., 00:55   #23
Wink Bla,bla..

Nisam bošnjak,da se zna!
Maginjano is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 20:36   #24
Mirsad je legenda. Prica mu je bolja od one da Srbi dolaze sa Pirineja

Diskutirati o nacijama i narodima na Balkanu u biti zna biti vrlo nezahvalno jer sve uzimamo kroz filtere nacionalne svijesti tako da htjeli ili ne, nase obrazovanje, narodnost, vjeroispovijest uzima danak na formuliranu misao.
U to spadaju izjave poput "Moje mišljenje je da Bošnjaci kao narod ne postoje". Teoretski kad bi to bilo tocno ne mozemo osobe koji se takvim smatraju markirati i pritisnuti delete na tipkovnici. Cinjenica je da se u BiH taj izraz Bosnjak koristi od naroda koji je % najmnogobrojniji.
Kao prvo trebaju da se razluce pojmovi: nacija, narodnost, drzavljanstvo i etnicitet koji doduse variraju od drzave do drzave ali u ovom slucaju ih treba promatrati u nekom "balkanskom kontextu".

Da bi se bar donekle sve ovo moglo razumjeti treba se sluziti historijom.
Preskocicu Ilire, Tracane, Kelte, Avare i Mirsadove (Vizi)Gote
Manihejstvo je bilo neka vrst krscanstva nastalo u trecem stoljecu koje se koristilo Zaratrustinim idejama arijanskog dualizma, obredima i prehrani istotijaznam.Manihejstvo se raspada usljed progona od Bizantske drzave ali neke, pomalo izmjenjene ideje dolaze do Bugarske kojim se sluzi pop Jeremija poznatiji kao Bogomil gr. Theophilos. Sa svojim pristasama on te ideje pokusava proturiti srpskoj drzavi ali ih Sava & Co protjerase pa neki dodjose u (tadasnju) Bosnu. U Bosni su se katolici koji su bili u vecini borili protiv toga da se polatine tako da je katolicanstvo izgubilo jedan dobar dio pripadnika. No to je za jedan drugi topic. Dakle broj Bogumila (babuna, patarena) raste kroz neka 3 stoljeca. Ipak treba misliti i na to da je gustina stanovnistva bila puno manja nego danas tako da nekoliko 10 000 su puno znacile.
Onda dolaze Turci na scenu. "Bosna saptom pade" 1463g i Turci su tu ostali do 1878. Naravno granice nisu bile izdiferencirane kao danas. Osmanlije nisu (vise manje) tjerale narod silom da prelazi na islam ali su oni koji su to napravili dobivali poreske olaksice, kod njih nije bilo prava "prve bracne noci" a ni "danka u krvi". "Volja je jaka ali tijelo je slabo" kaze Biblija. I zamislite tako nekoliko stotina godina. Vecina Bogumila je presla na islam ali tu je bilo i Hrvata. Naravno sva djeca kao posljedica "danka u krvi" postadose islamske vjeroispovjesti. I dan danas se mogu cuti pogrdni izrazi za "Bosnjake" kao poturice isto kao i za Srbe Vlasi.
Sto je tu je. "Bolesnik sa Bosfora" se povlaci u tu upada Austro-Ugarska. Broj Turaka koji je ostao bio je zanemarivo mali. Vecinom je ostala samo "raja" mada je jedan dio islamskog neturskog stanovnistva Bosne otisao za Osmansko carstvo. 1 hr. svecenik franjevac je u Egiptu naisao na nekoliko muslimanskih sela koja su govorili "bosanskim".
Stvari krecu da se kristaliziraju u WWII. Islamsko stanovnistvo se borilo na strani NDH ali ni tada nisu imali status nacije kao ni poslije WWII. U vojsci su isti morali birati izmedju Hrvat ili Srbin.
Onda dolazi 74 i presedan davanja nacije Musliman za rijec koja se koristila za vjeroispovjest. Veliko M. A nation is born. Postoje spekulacije zasto je to Tito napravio ali to sada nije bitno.
Filipovic (zaboravih mu ime) je osnovao negdje 89 ili 90 bosnjacku stranku.
Tijekom rata ovaj izraz se koristi sve cesce a u danasnje vrijeme to je cinjenica da se nekadasnji Muslimani nazivaju Bosnjacima.
Imaju li oni to pravo?
Naravno da imaju. Jesu li oni postali od Bogumila koji su eto bili kao Hrvati ili prema Srbima od Srba to u ovom trenu ne igra ulogu. Po meni je jedino bitno da taj narod postoji i da je nastao iako neki to negiraju.
Je li postojala americka nacija (USA) prije 300g? Nije. Postoji li danas? Hm.. Mislim da to niko vise ne osporava. Sve stvari pa tako i nacija imaju ime u prostoru a prezime u vremenu.

No ipak danas se ovi pojmovi koriste na pogresan nacin. Bosanac je regionalna pripadnost i nije narodnost kao sto neki pogresno kazu. Ljudi mijesaju pojmove religija i narodnost. 1x cuh zenu koja rece "Papa je Hrvat". Jadnica je mislila na katolik a vjerojatno u svom zivotu nije upoznala nekog drugog katolika osim hrvatskog.
Pojam Bosnjak se danas koristi ne samo u Bosni vec i u Hercegovini kao i u Sandzaku (tj. Sandzacima) i ne mora znaciti da je pripadnik te narodnosti automatski i islamske vjeroispovjesti (moze biti i ateista) ali po pravilu jest. Podvlacim paralelu sa Hrvatima i rimokatolicanstvom kao i Srbima i pravoslavnim-katolicanstvom (krace pravoslavljem). Naravno svaka osoba ima svoj maternji jezik kao i svaki narod. Bosnjaci se sluze bosanskim jezikom jednim od 3 jezika koja se govore u BiH. Koliko se ti jezici razlikuju je sada druga stvar tj. stvar politike. Hrvati iz Bosne oficijelno se sluze hrvatskim jezikom a Srbi srpskim. Lingvisti ipak kazu da postoje razlike izmedju hrvatskog i srpskog. Ne samo razlika u ekavici i ijekavici, vec i u tvorbi recenica pa do koristenja razlicitih rijeci za iste stvari. Neki se ne slazu sa ovim no u ZGB-u mozete naci profesionalnog prevodioca sa hrvatsko na srpski i vice versa. Bosanski jezik je dosta influentiran orijentalnim jezicima (arapskim, turskim, iranskim (perzijskim)) u pocetku dosta iz inata. Bilo kako bilo UN priznaje bosanski jezik kao jedan od oficijelnih jezika BiH.
Cini mi se da je nacionalna svijest kod Bosnjaka razvijena i negiranja iste su vecinom personalni stavovi tvrdeci da Bosnjaci ne postoje i da su to Hrvati ili Srbi totalno ne drzi vodu. Isto tako i negiranje Hrvata i Srba u Bosni od strane Bosnjaka koji tvrde da su to Bosanci katolici ili Bosanci pravloslavci je isto neosnovana ako se govori u vezi naroda koji zive na tim podrucjima.
Toliko o tom.
Meni je interesantno to sto Sandzaklije isto koriste pojam Bosnjak iako oni nisu slavenskog porijekla ( Sad ce me neki napasti) a koliko mi se cini ni izgleda a ni ponasanja.
Na kraju bih preporucio dva filma koja se donekle tematikom stvaranja nacija na podrucju Bosne i Hrvatske. "Noz" od Draskovica i "Konjanik" od Aralice.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2005., 22:51   #25
Question

Možda Slavonci i Dalmatinci postanu nov narod za par godina...
Ko zna?!
Teoretski moguće...valjda!
Maginjano is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 20:10   #26
Re: Ko su bošnjaci?

Quote:
Udo kaže:
. To što su oni krajem 1993. odlučili uzeti arhaični izraz za stanovnika Bosne kao nacionalnu oznaku tj. ...

oni su odlučili uzeti taj naziv kao nacionalnu oznaku, kada su Hrvati na južnom djelu BiH svoju nacionalnu oznaku odlučili uzeti kao zanimanje
gotuslip is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2006., 20:51   #27
Ko su bosnjaci?
Ljudi od krvi i mesa kao i vi. Jedu, spavaju, hodaju, masturbiraju,dishu, razmnozavaju se, vole, ne vole,smiju se, plachu, ...bash kao i vi....kao i englezi, rusi, spanci, nigerijci.......smatram da nije tesko razmisljati o nama na taj nacin, zar ne?!
ko misli da je tesko, neka pokusa!

- kao prilog prichi o svijetlim tipovima ljudi : odavno mi pada u ochi da su po brdima i dolovima, gradovima, ( i malo vishe)selima i selendrama mog uzeg zavicaja djeca vecinom nekakva bjelokosa. listajuci porodicne albume sa slikama moje uze i sire familije zakljucak je da je prisutno 90% svjetlokosih i svjetlookih ( u rasponu od 100 godina ). ostali su smeđokosi i smeđooki. crnokosih nema. ljudi u mom kraju ( mnostvo rudokopa) u djetinjstvu pretezno imaju svijetlu kosu ( veoma svijetloplava i bijela) koja kasnije pigmentira u svijetlosmedju. kada je rijec o boji ociju, dominira smedja i mjesavina smedje i zelene ( ja je zovem maslinasta

-kako tumaciti nazive sela Hrvati, Hrvat, Hrvatovicii sl. kojih je u Bosni puno( pretezno naseljena muslimanskim zivljem)? doseljenici iz Hrvatske? zna li neko nesto o tome?

Bosanka
linka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 11:43   #28
ma naravno da bošnjaci postoje, da se organizira popis stanovništva u bih vidjelo bi se da se najviše ljudi izjašnjava nacionalno kao bošnjaci. mene samo iritira kad pokušavaju sve što se nazivalo bosanskim imenom svojatat. to je nebulozno, jer tu su i krščani, i hrvati i srbi u bih, koji su također bošnjaci, ali u jednom posve drugom smislu.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 13:20   #29
Quote:
to je nebulozno, jer tu su i krščani, i hrvati i srbi u bih, koji su također bošnjaci, ali u jednom posve drugom smislu.
kako mogu bit svi bo(san/šnja)ci kad ima i ercegovaca?

u posve trećem smislu

P.S.
Vidim da me se gorikar prozivalo, ali davno je to bilo i ostajem brez komentara
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 15:50   #30
pojam Bošnjak i Pojam Bosanca su dvije različite stvari.
Jedan jepojam naroda kojim je u ovom minulom ratu ograničen samo na pojam Bosanaca i Hercegovaca koji su muslimani ili pripadaju tom miljeu.
Pojam Bosanac je geograska odrednica i obuhvata ljude koji žive na tlu Bosne
a poznato je da danas na tlu Bosne žive i Srbi i Hrvati Bošnjaci,.... svi su oni Bosanci!

Da ima imalo pravde na ovom svijetu Bošanjcima ili Bošnjanima bi se danas trebali nazivati autohotni stanovnici katolici, pravoslavci i muslimani. jer prema posebnostima koje se odražavaju u govoru, pismu, kulturi i običajima oni i jesu jedan narod.
To se posebno odnosi na katolike-franjevce kao i pravoslvce u istočnoj Hercegovini i gornjem toku rijeke drine.

Pojam Bošnjak ili Bošnjanin se originalno veže za žitelje srednjovjekovne bosanske države i Zemlje Hercegove kasnije nazvana Hercegovina bez obzira koje vjere su oni bili.
posebno kada je vjera u pitnjau jer postoje dosta pouzdani ili nepouzdani podaci da su na tlu tadašnje BiH postojela najmanje tri vjerske zajednice. Ortodoksi, katolici kao i tzv Bosanska hereza za koju Mustafa Imamaović smatra da se ne radi o samo jednoj herezi nego o dvije tj "klasičnim" Bogumilskim i "Crkvom bosanskom" tj. nekom varijantom katara.

o imenu bosna također postoje oprečeni stavovi od toga da se radilo o slavenskom plemenu čiji vođa se zvao Bosan do naziva koje ima etrurske korijene.

Bilo kako bilo, Ako racunamo od srednjeg vijeka,ili kad već, kada je počelo buđenje naciolannog, kada su male kraljevine zamijenile velika carstva tada je već postojao naziv Bosna i u ta država je imala svoju religiju, svoje kraljeve, svoje autohotno pismo i svoje posebnosti u jeziku. također, iako je mijenjala svoje vladare od Ugara preko turaka pa do Habsburgovaca Bosna je uspjela da zadrži svoj kontinuitet. Kod ugara je vazalstvo bilo samo formlano i banovi, kasnije kraljevi su nastupali kao samostalni vladari. Za Vrijeme osmanlija Bosna je opet imala široku autonomiju kao i kod AU kada je imala Zemaljsku vladu.

Hrvati u BiH su autohotni narod sa svojim jezičkim posebnostima i sl i šteta je... da je ova moja draga zemlja imala malo više sreće danas bi se i muslimani i pravoslavci i katolici zvali bošnjacima i svi bi zajedno sutpali ispod plavog grba obrubljeim zlatom sa bijelom linijom po sredini i 6 zlatnih ljiljana.


A što se tiče petrovaca i nekih pravoslavaca, što se mene tiče mogu da se zovu kako god da hoće
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 16:16   #31
ovaj je tekst tipičan primjer nacionalističke mitomanije, koja se može pratiti kod svih nacija u nastajanju, stoga je danas posebno izražena kod bosanskih muslimana.
u srednjem vijeku zaista se stanovnike bosne nazivalo bošnjanima, kao što ih se danas naziva bosancima. bosna je doduše bila nešto uži pojam u teritorijalnom smislu, al to je sad nevažno.
postoji međutim čitav niz netočnosti koje su se kao teze pojavile da bi potkrijepile nacionalnu ideologiju bosanskih muslimana.
1. i glavna je o crkvi bosanskoj, koju su heretičkom nazivali samo drugi, i to na istolu bogumilima, a na zapadu katarim ili patarenima, no njeni su se sljedbenici uvijek nazivali samo i jedino- KRŠČANIMA, ili kako se tada govorilo-krstjanima. ne postoji ništa što upučuje na to da je ista dogmatski odstupala od krščanstva.
2. je o posebnom jeziku i pismu. jezik srednjovijekovne bosne je štokavština ikavskog i ijekavskog izgovora koja se govorio diljem hrvatske, a ijekavica i srbije (tadašnje). pismo je latinica, uglata glagoljica kakvom se piše i u hrvatskoj, a najčešče čirilica. tip čirilice koji se koristi u bosni, opet se koristi i u velikom dijelu hrvatske gdje se naziva hrvatskim pismom.
3. je o imenu. ime dolazi od naziva rijeke bosne, koji je još od predslavenskih vremena. slaveni često svoje zemlje nazivaju po središnjoj rijeci (zeta, moravska...) i opet sve ostalo su nebuloze.
4. je čuvena teza o kontinuitetu. on doduše postoji kod bosanskih hrvata u nekoj mjeri, ali svi ostali stoljećima nisu uopće ni nakoji način se indentificirali sa srednjovijekovnom bosnom. zapravo od 1463. do 1580. imenom bosna nije se nazivalo ništa, jer je ista bila dio rumskog pašaluka.
kad je počelo nacionalno buđenje u 18. i 19. stoljeću bosanske države već stoljećima nije bilo. poistovječivati feudalne tvorevine srednjeg vijeka s nacionalnim državama je stupidno, jer se u doba razvijenog feudalizma u europi pojavljuje stotine feudalnih država, među kojima i bosanska, međutim one su plod težnji feudalaca za što većom samostalnošću i nemaju veze s nacijama.
zaista se svi stanovnici bosne kroz povijest nazivaju bošnjanima/bošnjacima/bosancima, ali to nikada nije imalo nacionalno značenje. tek odnedavna bosanski muslimani koriste ga u tom smislu. mogao bih ovdje nabrojati desetine istaknutih bošnjaka koji se etnički indentificiraju kao hrvati kroz čitavu povijest.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2006., 13:17   #32
Quote:
Maginjano kaže:
Ps: Bošnjaci su okey,legende kao i mi!
potpisujem!
__________________
I'm told to enjoy every moment, every hour, every minute. Thats what I do at fridays and saturdays. Why should I take life so seriously?
marco's is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2006., 21:19   #33
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
.


Da ima imalo pravde na ovom svijetu Bošanjcima ili Bošnjanima bi se danas trebali nazivati autohotni stanovnici katolici, pravoslavci i muslimani. jer prema posebnostima koje se odražavaju u govoru, pismu, kulturi i običajima oni i jesu jedan narod.
To se posebno odnosi na katolike-franjevce kao i pravoslvce u istočnoj Hercegovini i gornjem toku rijeke drine.
E vojniče prvobitna Bosna se mogla prepješačit za 1 dan. Najudaljeniji dijelovi Te Bosne nisu bili udaljeniji od 50 km.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 13:21   #34
Quote:
divizija kaže:
ovaj je tekst tipičan primjer nacionalističke mitomanije, koja se može pratiti kod svih nacija u nastajanju, stoga je danas posebno izražena kod bosanskih muslimana.

-ne mogu bosanski muslimani prisvajati Bosnu i bosansko koliko to isto bosanski katolici i pravoslavci mogu odbacivati


zaista se svi stanovnici bosne kroz povijest nazivaju bošnjanima/bošnjacima/bosancima, ali to nikada nije imalo nacionalno značenje. tek odnedavna bosanski muslimani koriste ga u tom smislu. mogao bih ovdje nabrojati desetine istaknutih bošnjaka koji se etnički indentificiraju kao hrvati kroz čitavu povijest.

i istaknuti i neistaknuti su se izjasnjavali kao hrvati, pa ima onih koji su se izjasnjavali kao srbi, pa i kao jugoslaveni...jesu li imali mogucnost izbora?

nadalje, nikako mi nije jasno ovo- kad nas tako nasi susjedi ne vole, zasto se toliko trude dokazati da smo bash od njih porijeklom ? da nas vrate starim korijenima, vjeri, da imaju legitimitet za kaznjavanje ili sto li vec? smijesno ! boli me dupe sta je bio moj predak 1130. i neke...ljudi smo svi....krvna zrnca nam se ne dijele na muslimanske, katolicke i pravoslavne, zar ne?
...al dobro, nek se ima o cemu na forumu pisati
pozdrav iz brdovite Bosne
linka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 13:42   #35
ma, koliko ja znam (a malo znam) pojam Bošnjak poceo se koristit u XIX. st nakon Austrougarske okupacije Bosne (1878.) Da bi se nekako sredila zajebana politička situacija (tenzije između vjeroispovjesti - nema još dobro određene nacionalnosti) počelo je forsiranje Bošnjaštva kao nacionalnosti. Na kraju su se sa Bošnjaštvom identificirali vecinom Muslimani pošto su Hrvati i Srbi imali već dosta razvijenu nacionalnu svijest (naravno, barem pismeni ljudi). Eto. Bošnjaštvo je izvorno trebalo biti nacionalnost a ne narodnost (velika je to razlika, možeš ti biti Američki državljanin i Irac ili Talijan ili Hrvat istovremeno).

Možda bi tako trebalo i kod nas biti: ako si dobar građanin, nema te ko šta pita ni omalovažavat. Pa najveće kriminalčine su uvjek naveči domoljubi i vjernici.
markorazdor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 14:26   #36
vidiš divizija da si malo pažljivije čitoa vidio bi da sma pobrojao ono što se govori o Bosni i Bošnjacima, a dovoljno je otiči autoputme bratstva i jedinstva pa da se čuje dosta drugačija verzija od ove koju ti pišeš...

Zapadna štokavština je bila karakterističa je područje na kojem se prostirala srednjovjekovna bos. država, danas tome svjedoče tzv ikavski džepovi na području srednje Bosne i mislim srednjeg toka rijeke Bosne kao i duvanjskog kraja.
ja ne znam za druge džepove zapadne štokavštine ako ih ti znaš bilo bi mi drago da to čujem.
ono što je zanimljivo kod ikavice je da se usljed turksih osvajanja z. štokavština pomjerala prema jugo-zapadu a potiskivala ju je ijekavica. ikavica se kasnije stopila sa ćakavštinom i nestala.

mala digresija: postoji zanimljiv narod po imenu Bunjevci za koje etnokoreografi kažu da bi mogli da budu doseljenici iz Bosne, mada to ne bih baš uzimao za ozbiljno.

jedini zapisi bosnačicom izvan BiH se poklapaju sa onim datumima kada su bos. vladari vladali tim područjima.

bilo kako bilo i danas je Bosna historijska paradigma na koju se ne može dati jasan odgovor
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2006., 00:14   #37
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
Zapadna štokavština je bila karakterističa je područje na kojem se prostirala srednjovjekovna bos. država, danas tome svjedoče tzv ikavski džepovi na području srednje Bosne i mislim srednjeg toka rijeke Bosne kao i duvanjskog kraja.
ja ne znam za druge džepove zapadne štokavštine ako ih ti znaš bilo bi mi drago da to čujem.
ono što je zanimljivo kod ikavice je da se usljed turksih osvajanja z. štokavština pomjerala prema jugo-zapadu a potiskivala ju je ijekavica. ikavica se kasnije stopila sa ćakavštinom i nestala.
hehe

U džepove smo vas šćerali...

Ijekavica.
chobanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 09:58   #38
Quote:
Maginjano kaže:
Jesu li oni Hrvati islamske vjeroispovjesti ili imaju dokaze svoje narodnosti?
Zanima me oklen su,kad su nastali?
Ko su Bosnjaci?

Pitanje se moze postaviti i kao ....ko su Hrvati?
Ko su Srbi?

Oces odgovor iz danasnje perspektive ili iz ondasnje?
Cini mi se da je divizija lipio napisa.
Svi narodi na ovim prostorima imaju manje vise iste korijene...mjesavina naroda koji su zivili na ovim prostorima prije doalska slavenskih plemena.
Doseljenici koji su dosli nisu bili uopce brojni. Koliko je tih Hrvata iz Karpata doslo na ove prostore? Milijun? Dva milijuna, tri..? koliko je starosjedilaca ode zivilo prije toga?
Hrvati su se stopili sa plemenima koja su zivila ode prije dolaska...isto je i sa Srbima....i ta plemena su se stopila sa njima...negdi je to islo brzo negdi sporo. Evo primjera u dalmatinskim gradovima. Koliko su se oni dugo odrzali kao rimski na pocetku, pa talijanski, pa samostalni....?
I osmanlijska osvajanja kad su zapocela, koliko se je stanovnistva Bosne preselilo u Hrvatsku? Hrvatske na zapad? Kad su se osmanlije povukle iz vojvodine i Slavonije, koliko je ceha, nijemaca, austrijanaca, slovaka, madjara.....naseljeno na ta podrucja?

besmisleno je govorilti o narodima s danasnjeg razmisljanja. Mi smo mjesavina raznih plemena i naroda koji su zivili ili prosli kroz ova podrucja. Hrvatska plemena su prevladala s obzirom na jezik, neke tradicije i zato se svi danas izjasnjavamo kao Hrvati. Srbi se Izjasnjavaju kao srbi, a ko sto neko rece, na podrucju Bosne su malo zakasnili (pale na guranje ), pa se danas pocinju izjasnjavati Bosnjacima.
Uostalom kako reci Bosnjak na engleskom? A kako Bosanac? Jel neko zna?
klapac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 12:39   #39
...i Bošnjaci su ljudi.
__________________
An expropriating property protector is a contradiction in terms.

We sit together, the mountain and I until only the mountain remains
Vautrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2006., 01:47   #40
Quote:
Ford Prefect kaže:
Moje mišljenje je da Bošnjaci kao narod ne postoje, oni su se počeli stvarati u toku hrvatsko-muslimanskog rata(a ne hrvatsko-bošnjačkog)... Ni u vrijeme Juge se nisu zvali Bošnjaci nego Bosanci(znam,znam...kažem općenito=)
da a 93. hrvati se borili s nepostojecim narodom. pa koga optuzujete za zlocine... nepostojeci narod ili muslimane (koje muslimane, ne mozete optuziti 1,5 milijardu muslimana)..
u vrijeme juge i Ratko Mladic je bio Bosanac, a idanas je... i ostace zauvijek bosanac, makar promijenio i kostanu srz...
Neutrinum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:43.