Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2010., 16:51   #1
Question Koliko je Hrvatska zaista katolička zemlja?

U medijima često susrećem ideje i izjave koje sugeriraju da je Hrvatska katolička država, što bi valjda značilo da su većina stanovništva katolici. No što zaista znači biti katolik?
Samo zato što je netko kršten, a možda je i išao na vjeronauk tijekom školovanja, možda ima i sakramente prve pričesti i korizme, da li ga to zaista čini katolikom? Ja iz prve ruke mogu reći - ne!
Zar biti katolik ne znači u potpunosti podržavati katolički crkvu u svim njenim učenjima i svjetonazorima? I redovit odlazak na mise i ispovjedi itd? Kada bi smo po tom kriteriju išli raditi statističku analizu koliko ljudi su zaista katolici u Hrvatskoj danas, ne bi li rezultati bili znatno drugačiji od onih koji nam se konstantno serviraju u medijima? Te ideje konstantno promoviraju crkveni ljudi (između ostalog), jer je to u njihovom interesu, jer time njihov položaj u društvu dobiva na značenju. No uistinu – koliki smo mi zaista katolici? Koliko pravih katolika zaista ima u Hrvatskoj danas?
Moj dojam je da je Hrvatska znatno manje katolička zemlja nego što bi to određene društvene grupacije željele priznati.
evil-bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 17:18   #2
Po Ustavu je sekularna. Meni dost'.
b00rek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 17:39   #3
U tom smislu koliko je Europa uopce katolicka...ratovi, kolonije, kriminal
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 17:44   #4
Postoji razlika između "katolička zemlja" i zemlja sa većinskim katoličkim
stanovništvom. Recimo BiH je država sa većinskim muslimanskim stanovništvom,
a nije islamska država. Hrvatska je sekularna država, ne katolička, barem
deklarativno. Deklarativno iz razloga što nikada nije organski došla do sekularizma
nego je taj isti uvezen kroz europsku kulturu na valu prosvjetiteljstva.
Organski sekularizam je u zapadnoj Europi i djelomično u SAD-u,
te u zadnje vrijeme u azijskim zemljama.

Inače, biti katolikom znači vjerovati u Apostolsko Vjerovanje. Bez toga si samo
katolik iz tradicije, zbog sela. Takvi su čak i fanatičniji, licemjeri i konformisti.

Vjerujem
u Boga,
Oca svemogućega,
Stvoritelja neba i zemlje.
I u Isusa Krista, Sina njegova jedinoga, Gospodina našega,
koji je začet po Duhu Svetom, rođen od Marije Djevice,
mučen pod Poncijem Pilatom, raspet, umro i pokopan;
sašao nad pakao;
treći dan uskrsnuo od mrtvih;
uzašao na nebesa, sjedi o desnu Boga Oca svemogućega;
odonud će doći suditi žive i mrtve.
Vjerujem u Duha Svetoga,
svetu Crkvu katoličku,
općinstvo svetih,
oproštenje grijeha,
uskrsnuće tijela,
život vječni.
Amen.

Zadnje uređivanje igod : 15.08.2010. at 17:51.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 17:49   #5
Dovoljno je znati da politička garnitura na vlasti u jednoj sekularnoj zemlji hodočasti tj. obilazi vjerske ustanove za vjerske blagdane (koji mogu biti i državni).

Da li je Kosor danas u Bistrici kao Jaca ili kao predsjednica vlade RH???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 17:54   #6
Dovoljno je znati da ima skoro 90 % katolika u RH, meni dosta! Treba mjenjati to sekularna! Bože nam zdravlje
FalconB is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 17:55   #7
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
U tom smislu koliko je Europa uopce katolicka...ratovi, kolonije, kriminal
U kulturološkom smislu a to znači da se u nekim trenucima svoje povijesti Europa krvavo bavila običnim svakodnevnim stvarima kao što su tko je veći kršćanin a tko je heretik, tko bolje tumači knjigu i bogu je miliji, tko je u pravu a tko je u vječnom krivu....pa su od toga nastali obrasci koji su temelj europske kulture.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 17:56   #8
Pročito sam negdje da 15% od 90% katolika ide redovito u crkvu. Mislim da Crkva i nema tak neki utjecaj u društvu, ko ju sluša?
Crveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 17:57   #9
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
U kulturološkom smislu a to znači da se u nekim trenucima svoje povijesti Europa krvavo bavila običnim svakodnevnim stvarima kao što su tko je veći kršćanin a tko je heretik, tko bolje tumači knjigu i bogu je miliji, tko je u pravu a tko je u vječnom krivu....pa su od toga nastali obrasci koji su temelj europske kulture.
Je pa zato i pita, a u svezi uvodnog pitanja: ako bi se drzali onog sto propovijedaju, kako je ovo sve bilo (i jest) moguce
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 18:02   #10
Quote:
FalconB kaže: Pogledaj post
Dovoljno je znati da ima skoro 90 % katolika u RH, meni dosta! Treba mjenjati to sekularna! Bože nam zdravlje
Mislim da bi tvoja ideja teokracije dobila vrlo mali postotak, jedno je neko osjecanje tradicije pa i vjere, kao privatnog misljenja, a drugo je povratak u vrlo ruznu proslost, kada je crkva - mjedjr feudalac, vladala uz kraljeve..dost je bilo Matija Gubeca...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 18:10   #11
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Je pa zato i pita, a u svezi uvodnog pitanja: ako bi se drzali onog sto propovijedaju, kako je ovo sve bilo (i jest) moguce
Ne bi.... zato što je narod licemjerna masa - uzima samo ono što mu odgovora u datom trenutku. Njegova je vjera konzumacija tradicionalnog obrazca krvi-tla i vjere, potpomognuto blagdanskim veseljima u žderanju i slavi
bez nekog većeg uplitanja koje traži osobno žrtvovanje.
Jedina žrtva je dva put godišnje misa da susjedi vide pravovjernost na djelu i kolesterol u krvi.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 18:11   #12
Quote:
evil-bitch kaže: Pogledaj post
U medijima često susrećem ideje i izjave koje sugeriraju da je Hrvatska katolička država, što bi valjda značilo da su većina stanovništva katolici. No što zaista znači biti katolik?
Samo zato što je netko kršten, a možda je i išao na vjeronauk tijekom školovanja, možda ima i sakramente prve pričesti i korizme, da li ga to zaista čini katolikom? Ja iz prve ruke mogu reći - ne!
Zar biti katolik ne znači u potpunosti podržavati katolički crkvu u svim njenim učenjima i svjetonazorima? I redovit odlazak na mise i ispovjedi itd? Kada bi smo po tom kriteriju išli raditi statističku analizu koliko ljudi su zaista katolici u Hrvatskoj danas, ne bi li rezultati bili znatno drugačiji od onih koji nam se konstantno serviraju u medijima? Te ideje konstantno promoviraju crkveni ljudi (između ostalog), jer je to u njihovom interesu, jer time njihov položaj u društvu dobiva na značenju. No uistinu – koliki smo mi zaista katolici? Koliko pravih katolika zaista ima u Hrvatskoj danas?
Moj dojam je da je Hrvatska znatno manje katolička zemlja nego što bi to određene društvene grupacije željele priznati.
Hrvatsku je zadnjih 20 godina impregnirao samo strah a crkva ima 2000 godina dugu tradiciju sta se radi sa narodom u strahu.
Dopusti molim te da postam jedan prijepis pisma izmedju Boga i vjernika i na koje bi se trebali svi vjernici bar jedanput dnevno osvrnuti.
Pismo neimenovanog autora:

DRAGI BOZE!
(pismo nepoznatog autora)

Cini mi se, da uz Tvoje Ime slusam i upotrebljavam suvise velike i lijepe rijeci, ali beznacajne za
mene. Da li je to uslijedilo poslije duge uporabe cemu sam pridavao tek uobicajeno znacenje, ili je
to posljedica nedovoljno bliskog poznanstva s Tobom? To ne znam, ali se tako cesto moje misli,
osjecaji i rijeci ne slazu. Godine prolaze, a meni se cini da sam stalno na istom mjestu. Zovem Te
milostivim, a ni ne znam sto to zapravo znaci. Govorim o Tvojoj pravednosti, a upravo se nje
plasim, jer znam da pred Tobom ne mogu nista sakriti. Kazem da si Svemoguc, a uglavnom se
oslanjam na samog sebe, ili na druge ljude. Govorim da vjerujem u Tebe, a da ne znam sta
vjerujem i tako sam cesto malodusan u zivotnim neprilikama. Govorim o Tvojoj dobroti i brizi, a
cesto duboko otudjen mislim da nikom nije stalo do mene, pa ni Tebi. Buduci da ne razumijem
Tvoje postupanje i odluke, ljutim se na tebe i krivim Te za sve.
O Boze, kako da te upoznam i zavolim?

Kada slusam o Tebi od drugih ljudi koji se nazivaju Tvojom djecom - ostajem zbunjen. Toliko
razlicitih tumacenja, pogotovo Tvojih Rijeci, toliko tvrdnji i misljenja. O neslaganju rijeci i djela da i
ne govorim. Kad bi barem postojao neki tecaj za upoznavanje Tvog Bica nakon kojeg bi se dobila
neka diploma o bliskom poznanstvu s Tobom! Ali ja znam da se to ne moze samo tako nauciti - to
se mora dozivjeti.
O Boze, mogu li te stvarno upoznati i zavoljeti?


DRAGO MOJE DIJETE!
Tvoja iskrenost me jako raduje, a nedoumice zaloste. Tako me zalosti i sto nisi shvatio moje opsirno PISMO, koje sam ti uputio, jer u njemu mozes naci odgovor na pitanja koja te muce. Moje PISMO se naziva "svetim", sto ne znaci da ga treba staviti na skupocjenu policu i s vremena na vrijeme obrisati prasinu s njega. Moje PISMO upuceno tebi i svim pripadnicima tvojeg roda razlikuje se od svih drugih pisama i zato je izdvojeno od svih ostalih i to ga cini Svetim. Zapazi da se posebnost mog PISMA ne ogleda u posebnim rijecima. Jezik je covjecji, jer nebeski jezik ne mozes razumjeti. Glavnu misao mog PISMA lako je prepoznati, ako se oslobodis svih predrasuda. A sada da ti istaknem najvaznije misli iz mog PISMA:

Volim te i zelim te spasiti, da bismo opet mogli zivjeti zajedno kao u Pocetku. Ja sam stvorio covjeka i okruzio ga skladnom zivotnom sredinom. Buduci sam covjeku dao slobodnu volju da izabere kome ce pokloniti svoje povjerenje, razalostio sam se kada su tvoji praroditelji Adam i Eva povjerovali pobunjeniku i lazovu sotoni koji je zbacen s Neba. On ih je prevario i covjek je otisao od mene, postao pobunjenik, izgubio raj koji sam stvorio za njega i postao smrtno grijesno bice.
Zato me vise ne moze vidjeti ni razgovarati sa mnom "licem u lice".
Ali ja i dalje volim svoju neposlusnu ljudsku djecu. Cak i kad ih korim, osudjujem zlo i kaznjavam ga, to cinim iz brige i naklonosti. To sam morao opisati samo rijecima koje razumijes, zato je moje PISMO ispunjeno stvarnim zivotnim situacijama, usporedbama i slikama koje ti trebaju pomoci da shvatis moje savjete i poruke. Ja te volim kao tvoj brizni otac i znam te po imenu. Zelim ti samo ono sto je dobro za tebe, cak iako ti to tvrdoglavo odbijas i zanemarujes i odbacujes mojezapovijedi.
Mozes li zamisliti ovakovu ljubav, koja je slicna roditeljskoj, samo neusporedivo veca.

Dijete moje, ja te volim ne stoga sto si posebno dobar, nego sto si moj. Ja sam tvoj Stvoritelj i Nebeski Otac i moja ljubav nadilazi ljudsku roditeljsku. Ja ne zelim na silu iznuditi tvoju ljubav spram mene. Zelim da me upoznas i tada ce se zasigurno i u tvojem srcu roditi ljubav spram tvog
Nebeskog Oca. Moja ljubav je bezuvjetna. Zelim ti dati samo ono najbolje i od mene uvijek mozes dobiti pomoc, ako to iskreno zelis i zatrazis. Mozes me upoznati i zavoljeti jedino ako se druzis sa mnom i provodis vrijeme sa mnom. To
mozes ciniti u molitvi nasamo razgovarajuci sa mnom i citajuci moje PISMO upuceno tebi. Ponekad
je to dugacak put, ali ako budes uporan i ustrajan dobit ces spoznaju o meni i o mojim namjerama
s tobom i cijelim ljudskim rodom.
Ako shvatis da te volim, onda ces odgovoriti na moj poziv i svakog covjeka smatrati svojim
bratom i ciniti mu dobro.
Kada odlucis pronaci moju stopu u mnostvu drugih, onda najprije potrazi svog bliznjeg kojemu je
potrebna pomoc i nesebicno mu pomozi. Svako dobro djelo ucinjeno dragovoljno JA nagradjujem.
I sto nesebicnije pomazes onima kojima je pomoc potrebna, time ce i nasa veza biti sve cvrsca i
dublja.
* Svojim Svetim Duhom sam uvijek prisutan u tvojoj svijesti i mozemo razgovarati kadgod zazelis.
Jos malo i doci cu po tebe, da zauvijek budemo zajedno.
TVOJ NEBESKI OTAC.


Evo vjernici dragi OVO je primjer vjere a ne crkva.
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 18:34   #13
Quote:
FalconB kaže: Pogledaj post
Dovoljno je znati da ima skoro 90 % katolika u RH, meni dosta! Treba mjenjati to sekularna! Bože nam zdravlje
Naci ti bi promijenio u katolicka .. sta to znaci? da katolici imaju neka veca prava od drugih religija ili je to samo pridjev koji nista ne znaci ali posto je vecina hrvata katolicka onda bi se i trebali zvati katolicka?
Human90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 18:40   #14
Quote:
Human90 kaže: Pogledaj post
Naci ti bi promijenio u katolicka .. sta to znaci? da katolici imaju neka veca prava od drugih religija ili je to samo pridjev koji nista ne znaci ali posto je vecina hrvata katolicka onda bi se i trebali zvati katolicka?
To i mene zanima jer upravo zagovaram da se sve religije budu ravnopravne i da se samim time financiraju od svojih clanova.
Gdje je problem onda za crkvu ako ih podrzava 90% gradjana?
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 18:40   #15
Quote:
Crveni22 kaže: Pogledaj post
Pročito sam negdje da 15% od 90% katolika ide redovito u crkvu. Mislim da Crkva i nema tak neki utjecaj u društvu, ko ju sluša?
Ovo si krivo čuo. Kada sam prije 2 mjeseca išao u Slavonski brod, na Slavonskom radiju objavili su istraživanje neke agencije, koliko su koje zemlje religiozne. Pitanja su sprovođena na nekoliko tisuća ljudi po nekim zemljama, međuostalim i Hrvatskoj, poput koliko je važan Bog u života, odlazak u Crkvu, vjerovanje u Boga, itd. Hrvatska je među religioznijim zemljama Europu, iako u ostaku Zapada zabilježen je lagani pad religioznosti, osobito u nekim zemljama i dosta velik. Ali mi smo u odnsou na druge dosta visoko.

A da Crkva nema utjecaj u društvu, ne znam baš. Mislim da i danas ima dosta velik, barem preko svih tih vjernika. Npr.jučer na hodočašću, ne znam gdje su drugi bili, ali u Aljmašu je bila hrpa vjernika, svi naglas mole i pjevaju, oko svećenika našrioko je sve bilo ispunjeno gužvom.

Ali svatko ima svoj stav, pa ...
__________________
להבין מי זה אומר קיבל מאה אלף כסף
EL MACHOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 20:44   #16
Nisam katolik,ja sam katar.
NewWorldOrder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 20:54   #17
Quote:
Human90 kaže: Pogledaj post
Naci ti bi promijenio u katolicka .. sta to znaci? da katolici imaju neka veca prava od drugih religija ili je to samo pridjev koji nista ne znaci ali posto je vecina hrvata katolicka onda bi se i trebali zvati katolicka?
Ništa strašno, po uzoru na islamske zemlje
FalconB is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 21:02   #18
Quote:
FalconB kaže: Pogledaj post
Ništa strašno, po uzoru na islamske zemlje
Nisam siguran koje su to islamske zemlje .. ali ako mislis da drzava i ustav trebaju biti izravno pod utjecajem jedne religije onda se apsolutno protivim .. tako obicno dobijes kamenovanje zene zato sto je prevarila muza i vjersku diskriminaciju.
Human90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 21:32   #19
Sada će biti 2011. manje od 90% sigurno. A kroz 10 godina će biti još manje. Klinci danas više ne vjeruju u Crkvu i Boga. Pitajte 20 klinaca od 15-18 godina da li vjeruju u Boga i barem 15 njih će reći ne.
A tih 90% je na papiru, nema pravih vjernika niti 15%. Ovi ostali su zbog tradicije!
Slade is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 21:55   #20
Sigurno nije 90% katolika kad tek 67% Hrvata vjeruje u boga, 25% ih vjeruje u nekog duha ili silu, a 7% ne vjeruje u ništa od toga. Istraživanje iz 2005., Eurobarometer, 140. strana.
__________________
His servant picked up the spade and dug a grave long enough for Pahom to lie in, and buried him in it. Six feet from his head to his heels was all he needed.

L. N. T.
the absent-minded is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:24.