Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2015., 23:01   #8681
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post


Sub-ban - moglo je doći i preko latinskog?

U krajnjoj liniji tri ličke (DAI) županije čine jednu "banovinu" što implicira ovu hijerarhiju.

Btw. što su to Guduscani skrivili da ih se "banira" u tri županije?
HJP: prasl. *župa (strus. župa, češ. župa) ? ≃ grč. gýpē: spilja


prasl. *župa - ne postoji, i nije nikad ni bilo, samo produkt necije intuitivne metodologije.
rusko жопа - znaci nesto sasvim drugo.
češ. župa - Cesi su bili oduvijek bilo uz ili pod Germanima.
grč. gýpē: spilja - nema blage veze s nicim, grcka crkvena župa je περιοχή, parohija
Dilberth is offline  
Old 19.12.2015., 00:00   #8682
Quote:
sipka kaže: Pogledaj post
ali "trojezican" narod :klap: da li ste vi ljudi realni

kakva dubrovacka knjizevnost, kakve zajebancije, poenta je bila odvojiti stokavce katolike od srpskog nacionalnog korpusa i to je to. Da su srbi pricali mongolski danas bi i ti pricao na mongolskom

i otkaad su pesme o kralju vukasinu, kraljevicu marku, banovic strahinji i boju na kosovu hrvatska bastina
Tko su bili ti "zli ljudi" i kako su samo uspjeli "odvojiti" tolike "stokavce katolike" od srpskog nacionalnog korpusa?

Zašto su Beogradu napadali Karadžića da im pokušava "uvaliti" hrvatski jezik? Previše padeža, što li?
Liudewitus is offline  
Old 19.12.2015., 00:32   #8683
Glede etnicke pripadnosti Marka Kraljevica mozda bi trebali pogledati sto kaze narod koji je nekad zivio u i oko Prilepa grada davno prije nego su postojali Juzni Srbi i Makedonci.

Google prijevod iz bugarske Wikipedie o Крали Марко
Quote:
Hipoteza srpske nacionalnosti kralja Marka temelji se isključivo na radu Mavra Orbinija od kraja 16. stoljeća "Kraljevstvo Slavena". Upravo suprotno, lokalnom bugarskom podrijetlu kralja iz Prilepa svjedoče brojne kroničari i povjesničari iz ranijih vremena, uključujući i Konstantin Mihajlovič Ivan Mouzaki, Sfrantses, Theodore Kantakouzenos Josip ben Joshua Philip Lorenz i drugi koji pokazuju nedvojbeno da je " Bugarski princ. "[3]

Niz kasnijih učenjaka razdoblja Otomanskog osvajanja Balkanskog poluotoka, uključujući Adama Karchevich, Vasile Petrović, Hilarion Ruvarats Vladimir Ćorović i podijeliti ili održavanja mišljenje da je kralj Marko "rodom Bugarin"
Dilberth is offline  
Old 19.12.2015., 16:07   #8684
Kašić je standardizirao jezik i preveo Bibliju još 1633. To djelo na žalost nije bilo objavljeno kad je trebalo biti:

Quote:
wikipedia kaže:
...
Considering the fact that the translations of the Bible to local languages had a crucial role in the creation of the standard languages of many peoples, the ban on Kašić's translation has been described by Josip Lisac as "the greatest catastrophe in the history of Croatian language". The preserved manuscripts were used to publish the translation, with detailed expert notes, in 2000. ...
O potencijalu tadašnjeg hrvatskog jezika svjedoči usporedba sa suvremenim engleskim:

Quote:
wikipedia kaže:
...
The great linguistic variety and invention of his translation can be seen from the comparison with the King James Version of the Bible. The King James Version, which has had a profound impact on English, was published in 1611, two decades before Kašić's translation. It has 12,143 different words. Kašić's Croatian translation, even incomplete (some parts of the Old Testament are missing), has around 20,000 different words – more than the English version and even more than the original Bible!...
Treba li uopće dodatnih komentara?
Liudewitus is offline  
Old 19.12.2015., 19:49   #8685
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
U gornjoj rečenici zamijeni torlake sa hercegovcima, srbe s hrvatima, a bugare sa srbima. Zašto ne bi moglo i tako?
Zap. Hercegovina je dio hr. jezgre i ne razlikuje se previše od ostatka države. Istočna je prijelazno područje.
A Srbi u Hrvatskoj i BiH jesu manje-više od tamo.

@Šipka;
Istočni kajkavci su u Podravini. Zagreb nije tamo.
Nadalje, fino sam ti objasnio dijalekte.
On je to osjećao svojim jezikom. Nemaš jedan čakavski ni jedan štokavski imaš gro prijelaza iz jednog u drugi. Ista stvar je i s kajkavskima.
Jbt. daj obrazuj se malo.

Za Karadžića/Crnkovića si pogodio. Nije ona puštala ništa, srbizacija vjerojatno nije ni bila originalna namjera. Al je jedan korak vodio drugom.
Da je opstala NDH, ukoliko ne bi svi pričali njemački, ti ljudi bi bili "ponosni" Hrvati i pravoslavci.
Nije se samo SPC protivila, protivili su se i vojvođani (građanstvo). I zajebala se da. Kaj sad?

Srbi su u Vojvodinu pobjegli pred Turcima. Srbi zapadno od Drine nisu bježali od Turaka. Dolazili su s njima, a i Turci su ih naseljavali.
Što misliš zašto je zapadna granica dosega pravoslavnih u RH linija VKK?

Vuk je radio isto što rade vaši danas. Prije si imao "solitere", danas imaš nebodere u srpskom. Jezik vam se sve više kroatizira.
Dok nije bilo HR naš se jezik srbizirao, sad je obrnuti proces.

Što se ovog s Torlacima tiče, gle
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 19.12.2015., 22:23   #8686
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Katolička crkva nakon dolaska Osmanlija nije imala svoju organizaciju na osvojenim područjima. Jedino su franjevci koliko-toliko uspjevali zadržati katolike.
Franjevačka provincija Bosna Srebrena je nastavila sa svojim djelovanjem i nakon pada Bosanskog kraljevstva pod Osmanlije.
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Old 19.12.2015., 22:28   #8687
Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post
Franjevačka provincija Bosna Srebrena je nastavila sa svojim djelovanjem i nakon pada Bosanskog kraljevstva pod Osmanlije.
To sam i napisao, zar ne?
Liudewitus is offline  
Old 19.12.2015., 23:42   #8688
Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post
Franjevačka provincija Bosna Srebrena je nastavila sa svojim djelovanjem i nakon pada Bosanskog kraljevstva pod Osmanlije.
Jest. K'o mlada na mlitavom kurcu. Gdje joj je Srebrenički samostan?
dominik01 is offline  
Old 22.12.2015., 09:25   #8689
Tema je debelo otisla u offtopic, najmanje se zadnjih dana pisalo o BiH (pogledajte naslov teme). Pobrisala sam zadnje stranice ove teme, sipka je dobio ban. Molim da se drzite teme, a da ne reagirate na postove u kojima se pise o Srbima i Hrvatima izvan BiH, o Drugom svjetskom ratu i ostalom sto ne spada pod ovu ovu temu, jer je bilo previse skretanja sa teme.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 22.12.2015., 23:20   #8690
493
Rasprave
nobilium Choruatorum“ (1299.). Iako je upravo zakon važno identitetsko obilježje, on
ove nazive opet proglašava političkima, a ne etničkima.
Namjerno ili ne, kada navodi da se dio mletačke rive nazivao Riva degli Schiavoni,
čime dokazuje da su stanovnici istočne jadranske obale navodno bili samo Slaveni,
zaboravlja napomenuti da se na hrvatskom ta riva zvala Riva od Hrvatov (119), što bi
svjedočilo o tome kako eventualno prevoditi s mletačkog na slavenski ili talijanskog na
hrvatski etničke nazive.
Pozivajući se na isprave Hrvoja Vukčića Hrvatinića, u kojima se spominju Slaveni,
zaboravlja analizitrati i objasniti njegovo vlastito ime (127).
Konfuzija u vezi s poimanjem etničkih zajednica dolazi do izražaja i u tvrdnji da Hrvati
nisu uspjeli stvoriti jaku državu, pošto Mlečani Hrvatsku konstantno nazivaju Slavonijom,
jer su jedini pravi Hrvati bili potomci doseljenih Hrvata koji su postali društvena elita (41).
Na stranu to što Fine ne zna da Talijani i danas Hrvate i Slovence nazivaju Slavenima


evo malo analize fineova rada primjetite slijedece:riva slavonija=riva hrvata(nasi prijevodi) a u biti dalmacija!!

dalmacija,slavonija,riva hrvata whats the diference??

a za onog bosanca hvoja necu ni komentirati
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 25.12.2015., 20:40   #8691
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Jest. K'o mlada na mlitavom kurcu. Gdje joj je Srebrenički samostan?


Quote:
1462.


Srebrenicu je bez razaranja zauzeo sultan Mehmed Fatih. Franjevcima u samostanu u Srebrenici dao je Ferman da mogu slobodno djelovati na teritoriju pod njegovom vlašću i poklonio im relikvijar, kojeg su fratri dva stoljeća držali u refektoriju.
http://www.fst.ba/zupe/zvornik_srebrenica.php
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Old 27.12.2015., 20:47   #8692
mislio sam da postoji samo ellis island stranica za useljenike u ameriku....ali sada sam našao i Boston Passenger Lists...

https://familysearch.org/search/collection/2018318

i tu sam upisao prezime milošević...

ali sam na listi našao prezime jović i popović redni broj 20 i 21 i pod nacionanosti su bosna a pod rasa hrvati...

ne znam iz kojeg mjesta dolaze jer je nečitljivo...

https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:2CSS-JXM

Lava Milosevic
Maryland, Baltimore Passenger Lists, 1820-1948




milošević ilija, redni broj 2, nacionalnost hungary rasa croatian..

https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:2CSY-91F

pilipović (petar)? redni broj 30, nacionalnost bosnia, rasa croatian, bosanski petrovac...

https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:2CS2-3NR

1991.g. 43 (0,300%) hrvata u bosanskom petrovcu...

banjeglav ? jovan i mile

ljaljić petar

orlović oilović ? mile, dmitar, nikola, dane, rade

selo ploca, svi pod country hrvatska a rasa hrvati...

https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:2CSN-XZS

Gornja Ploča je naseljeno mjesto u sastavu općine Lovinac, Ličko-senjska županija, Republika Hrvatska.
1991.g. Srbi 333 96,80%

ne da mi se više pisati i vi malo istražujte..meni su najzanimljiviji tkz. srbi sa srbijanskim imenima iz bosne iz 90% tkz. srpskih mjesta a sa hrvatskom rasom...

Zadnje uređivanje hrvat22 : 27.12.2015. at 21:34.
hrvat22 is offline  
Old 06.03.2016., 22:42   #8693
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Mislim da su ipak Bošnjaci narod, razlikuju se po tradiciji i običajima od Hrvata i Srba, te su sasvim sigurno poseban narod. Iako ih ima koji se osjećaju kao dio hrvatskog ili srpskog etničkog korpusa.

E sad je drugo pitanje kako su se formirali u narod, od koga su potekli i kako im se formirao narodnosni identitet te kako su dobili ime.

Stari Bošnjani nemaju neke veze sa današnjim Bošnjacima, nema povijesnog i tradicijskog kontinuiteta. Današnjim Bošnjacima je u formiranju identiteta ključni bio turski okupacijski faktor te kao najvažnije islamska religija. To je ono što ih formira kao zajednicu, a time i kao poseban narod. Stoljećima su ignorirali naslijeđe Kotromanića i bosanskog kraljevstva, a samo su Hrvati očuvali sjećanje na njih. Tek odnedavno su se iz političkog pragmatizma muslimani sjetili da bi to trebali svojatati iako su za Turaka sa prijezirom gledali na one koji su se furali na staru Bosnu. Jednostavno nema pa nema tradicijskog kontinuiteta.
ma nemaju ni danas veze neg forsiraju nesta i krivotvore,u tuzli isli napravit spomen povelje bana kulina i sad povelja kako ide u ime oca isina i duha a zavrsava na amen;oni stavili prvo .... pa sadrzaj pa na kraju ... mjesto amena!! ahahahaha:klap:
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 22.04.2017., 21:42   #8694
Zanima me jedna stvar - Kosace su bili poznati kao hercezi sv. Save, ali koliko je to pouzdano?Ima li netko vise saznanja, odnosno informacija je li taj sancti Sabe uistinu bio Rastko?Koliko znam, prvi put se ta formulacija pojavljuje 1449. godine.Ima li drugih pokazatelja stovanja sv. Save kod Kosaca, izuzev same titule?

Je li moguce da se radilo o drugome svecu, istog imena, sveti Saba:

http://www.catholic.org/saints/saint.php?saint_id=758
https://en.wikipedia.org/wiki/Sabbas_the_Sanctified?

Crackpot teorija, ali dosadno mi je .
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 23.04.2017., 08:13   #8695
Crackpot teorija naravno.
Freidenker is offline  
Old 23.04.2017., 13:52   #8696
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Crackpot teorija naravno.
Ne znam zasto se uopce i javljas?
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 23.04.2017., 20:13   #8697
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Ne znam zasto se uopce i javljas?
Moje javljanje je legitimno kao i tvoje crackpot teorije.
Freidenker is offline  
Old 23.04.2017., 21:20   #8698
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Moje javljanje je legitimno kao i tvoje crackpot teorije.
Nije, jer odgovaras na post u kojem stoje jasna pitanja, a nikakve odgovore ne dajes.A bome nisi niti nekakav strucnjak za taj dio povijesti ovdje na forumu, da je potreban tvoj kratak, ne-argumentiran i nepotkrijepljen odgovor.Ako si zelis nabijati postove, radi to drugdje.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 23.04.2017., 23:13   #8699
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Zanima me jedna stvar - Kosace su bili poznati kao hercezi sv. Save, ali koliko je to pouzdano?Ima li netko vise saznanja, odnosno informacija je li taj sancti Sabe uistinu bio Rastko?Koliko znam, prvi put se ta formulacija pojavljuje 1449. godine.Ima li drugih pokazatelja stovanja sv. Save kod Kosaca, izuzev same titule?

Je li moguce da se radilo o drugome svecu, istog imena, sveti Saba:

http://www.catholic.org/saints/saint.php?saint_id=758
https://en.wikipedia.org/wiki/Sabbas_the_Sanctified?

Crackpot teorija, ali dosadno mi je .
Ma nije crackpot teorija, kakav.

Gotovo da je sigurno ime inspirisano po Savi Osvescenom, kapadohijsko-sirijskom popu iz grada Kajseri, a ne po Savi rodjenom u gradu koji je bio i pod upravom samog vojvodstva.

Zacetnik dinastije Vuk Kosaca nije ni bio rodjen u Kraljevini Srbiji, niti je sluzio Dusana.
Bio je 'Rvatina 1/1 i eto potomak mu se sjetio popa Save iz Kapadohije koji ih je zaduzio bez obzira na hiljadugodisnju razliku, te u njegovu cast nazvao svoju zemlju.
Unknown Archont is offline  
Old 24.04.2017., 09:09   #8700
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Nije, jer odgovaras na post u kojem stoje jasna pitanja, a nikakve odgovore ne dajes.A bome nisi niti nekakav strucnjak za taj dio povijesti ovdje na forumu, da je potreban tvoj kratak, ne-argumentiran i nepotkrijepljen odgovor.Ako si zelis nabijati postove, radi to drugdje.
Na ovom forumu i nema nekih strucnjaka. Postoje samo tipovi koji svoje politicke stavove projiciraju u proslost. Ja tvoja "pitanja" uopce ne bi komentirao da si ih postavio gdje treba.

Stjepan Vukcic Kosaca je bio prevrtljivi hercegovacki analfabet velikih ambicija. Suradjivao je sa svima koji su mu bili od koristi, sto ga ne cini vecim lupezom od ostale feudalne "gospode". Njegov teritorij je bio daleko veci od danasnje Hercegovine i na njemu se nalazio manastir Mileseva gdje je pokopan Rastko Nemanjic aka Sveti Sava. Kosaca je sebi upravo u Milesevi nadio titulu hercega svetog Save, a i zemlja kojom je vladao se "sluzbeno" zvala Vojvodstvo Svetog Save. U pitanju je jednostavno prestiz. Osim toga je Sava bio veoma cijenjen medju hriscanima, ali i krscanima. Mozes biti siguran da Kosaca u svoju titulu nije ubacio Sabu Posvecenog iz Male Azije, ali se Rastko po njemu nazvao.
Freidenker is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:19.