Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet

Internet Sve o internetu, sadržaju i tehnologiji
Podforumi: Web, Web development, Internet biznis, Nove web stranice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2017., 21:04   #1
Internet na vise uređaja bez smanjivanja brzine na jednom

Poz svima,

Imam spojem laptop na internet. Cim se neki drugi uređaj (mob ili drugi lap) spji na wi-fi te pocne surfat ili slicno meni na laptopu padne brzina i povecana je latencija (lag).

Zanima me mogu li ikako usmjeriti npr.90% internet podataka na moj laptop, a preostalih npr 10% na bilo koji drugi uređaj koji ce se spajat. Dakle da meni ostane normalna brzina i sve, a da se na uređaju koji se spoji uspori internet

rijesiti nekim softverom ili promjenom postavki na routeru ili nesto trece?
kos24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 21:22   #2
To se da podesiti na ddwrt ruterima. Koja ti je brzina interneta? Ako je 4Mb i još mu daš samo 10 posto, onda kao da ga i nema...

Poslano sa mog Lenovo P1a42 koristeći Tapatalk
Iveky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 19:42   #3
na nekom ozbiljnijem ruteru,da.
kurijoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 20:35   #4
Quote:
kurijoza kaže: Pogledaj post
na nekom ozbiljnijem ruteru,da.
Najjeftiniji mikrotik (s bar L4 licencom) od 150-ak Kn to odrađuje bez problema.
__________________
Ča je život vengo fantažija
Disperadun. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 20:52   #5
Koja je brzina koju imaš od ISPa? O koje je ruteru riječ? Lako moguće da je do šit rutera, a ne do brzine.
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 23:48   #6
Quote:
Disperadun. kaže: Pogledaj post
Najjeftiniji mikrotik (s bar L4 licencom) od 150-ak Kn to odrađuje bez problema.
mikrotik i jest ozbiljnija marka, ne vezano za to sto taj mikrotik kosta 150kn vjerojatno je 7x bolji od nekog tp linka
kurijoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 11:24   #7
Badava mu vrsta rutera i ograničenja, opet će imat lag kad su svi u istom eteru na wifi pa uslijed međusobnih smetnji se uspori brzina. Da mu ne smetaju nek provuče lan-kabal i bit će sve ok (osim što laptop mora biti ograničene pozicije, radi kabla.).

To sa wifi se svodi na staru izreku, "nemožete svi u glas, molim jedan po jedan"
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 14:10   #8
Quote:
G/Duki kaže: Pogledaj post
Badava mu vrsta rutera i ograničenja, opet će imat lag kad su svi u istom eteru na wifi pa uslijed međusobnih smetnji se uspori brzina. Da mu ne smetaju nek provuče lan-kabal i bit će sve ok (osim što laptop mora biti ograničene pozicije, radi kabla.).

To sa wifi se svodi na staru izreku, "nemožete svi u glas, molim jedan po jedan"
Djelomično si u pravu(problemi wifi-a jesu da samo jedan šalje dok ostali slušaju, preklapanje kanala i sl.), međutim da je u potpunosti tako kako ti kažeš, onda bi javni wifi bili beskorisni.
Također da mu netko preko wifi-a skida torente, ne bi mu ni žica pomogla.

Ja sam na vikendici gdje iznajmljujem apartmane na mikrotiku podesio 2 SSID-a, svaki u zasebnoj mreži - guest i private. Napravio firewall rulove da za adresnu listu guest SSIDa blokiram torrente, markiram pakete i shape-am bandwith.

I sad imam ukupno ~ Dl 30mbit a Ul nekih 10 Mbit.
Bandwidth ograničavam tako da dam adresnoj listi gostiju ukupnih Dl 15Mbit i Ul 5Mbit, te maksimalni Dl po klijentu 3 Mbit i 1 Mbit Ul. S tim da svakom klijentu kratko vrijeme omogućavam brzinu do 10Mbit (da brže otvara web stranice, ali čim upali neki download ili youtube spusti ga na 3 Mbit).

Eto na taj moj jeftini mikrotik se spoji 10-ak klijenata (ja također preko wifi) i surfam bezbrižno. Za sve to podesiti i testirati mi je trebalo možda 2-3 sata...
__________________
Ča je život vengo fantažija
Disperadun. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.