Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Networking

Networking Mreže i sve oko njih. Žično, bežično, protokoli, servisi, administriranje mreža, serveri, ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2017., 12:06   #1
Automatsko dodjeljivanje IP adrese

Postoji li način ili aplikacija koja mi omogućuje da u svakoj mreži u svojoj firmi (a ima ih nekoliko subnetiranih, lokacije su udaljene jedna od druge), dobijem fiksnu IP adresu koju unaprijed postavim, svaki put kad se spojim na tu mrežu? Dosad bih svaki put iznova postavljala IP adresu koja mi treba, kad dođem na tu lokaciju..
IvanaOsh is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 13:35   #2
A kako se sad dodjeljuju IP adrese, tko radi DHCP?
Brco Puzdretina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 14:58   #3
Ma DHCP radi na routeru, nije to bitno, nego želim da kad god dođem na određenu lokaciju i spojim se u mrežu da dobijem točno određenu fiksnu adresu bez da je moram ručno upisivati svaki put. znači, problem je što idem od lokacije do lokacije i svaki put upisujem svoje adrese. postoji li način da laptop skuži kad se spojim na neku mrežu da mi dodijeli tu određenu adresu?
IvanaOsh is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 22:30   #4
https://sourceforge.net/projects/simpleipconfig/

Mislim da je to to.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 09:26   #5
na windows ima komanda NETSH, potkomanda interface ip, iz cmd prompta zadaš koliko hoćeš, ili iz login skripte. samo trebaš na neki način otkriti u kojoj lokaciji si
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 09:27   #6
Hvala vam, provjerit ću oboje
IvanaOsh is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 16:19   #7
Ako je to sve unutar iste firme, zašto ne napraviti DHCP rezervacije za tu MAC adresu.
ONeill is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 17:57   #8
Quote:
ONeill kaže: Pogledaj post
Ako je to sve unutar iste firme, zašto ne napraviti DHCP rezervacije za tu MAC adresu.
A zato jer kuiš nije to to.

Vidiš da sam pitao tko dodjeljuje adrese, a otvarač teme gusla po svome.

Ti predlažeš normalno rješenje gdje zakucaš MAC adrese u DHCP i bog te veseli, ali ođe je neka viša sila na djelu!

Daće BORG!
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 10:04   #9
Slažem se da je i to jedno od rješenja, ali svaka lokacija ima svoj ruter, stoga bih tu imala dosta posla dok bih svkom DHCP-u rekla za moj naum. Mislila sam da je lakše na laptopu podesiti, zato sam i pitala za ideje
IvanaOsh is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 10:13   #10
Ne, jer način na koji DHCP radi ti ne garantira to. Svakako moraš prčkat po svim routerima ili po DHCP serveru.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 11:52   #11
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Ne, jer način na koji DHCP radi ti ne garantira to. Svakako moraš prčkat po svim routerima ili po DHCP serveru.
A koće to?!

Daće BORG!
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 12:37   #12
Centralni DHCP OP, BORG style
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 18:16   #13
Quote:
IvanaOsh kaže: Pogledaj post
Postoji li način ili aplikacija koja mi omogućuje da u svakoj mreži u svojoj firmi (a ima ih nekoliko subnetiranih, lokacije su udaljene jedna od druge), dobijem fiksnu IP adresu koju unaprijed postavim, svaki put kad se spojim na tu mrežu? Dosad bih svaki put iznova postavljala IP adresu koja mi treba, kad dođem na tu lokaciju..
Pitanje je logički krivo postavljeno. Nije moguće dobiti fiksnu adresu.

A ovo je ono što ti tražiš.
mužjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 22:30   #14
Morati će upisati i adrese gatewaya za te svoje subnete, ne?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 09:34   #15
Istina. Biseri taj dio nisu zapisali u uputama.
mužjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 00:21   #16
Sad kad si malo razmislim, ovo kaj ona traži se može riješiti i editiranjem Registrya. Za svaki subnet kreiraš .reg file sa željenim postavkama i onda samo poklikaš .reg file koji ti odgovara. Windowsi sve ove postavke ionako tamo drže i šteta je propustit priliku da se drito po Registryu čačka.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 14:57   #17
Quote:
IvanaOsh kaže: Pogledaj post
Postoji li način ili aplikacija koja mi omogućuje da u svakoj mreži u svojoj firmi (a ima ih nekoliko subnetiranih, lokacije su udaljene jedna od druge), dobijem fiksnu IP adresu koju unaprijed postavim, svaki put kad se spojim na tu mrežu? Dosad bih svaki put iznova postavljala IP adresu koja mi treba, kad dođem na tu lokaciju..
Da, moguće je, ali samo za tu mrežu, ne jednu adresu za sve mreže, osim ako se na tim mrežama ne koriste IP tuneli i jedan od routing protokola. Takvu konfiguraciju imaju sam ogromne mreže jer na manjima administratorima ili fali znanja, ili im se neda zotime zajebavat' ili oboje.

V DHCP serveru ti administrator mreže mora vezati MAC adresu od mrežnog priključka z IP adresom v mrežnom bloku, odnosno blokovima ako kontrolira vse njih i onda buš furt dobila istu IP adresu za taj mrežni blok, ali sam za taj mrežni blok; na drugom mrežnom bloku buš dobila drugu fiksnu IP adresu.

Međutim, većina mrežnih administratora to isto ne dela jer ili ne znaju da DHCP to može, ili nisu to automatizirali pa im se isto neda zotime zajebavat'.

Nadalje, vjerujem da je iz mog objašnjenja evidentno da ukoliko promjeniš mrežni priključak, promjenila bu se i MAC adresa i stvar instant više nebu šljakala dok ti administator(i) mreže odnosno mreža ne promjene MAC adresu iz stare v novu.

Z druge pak strane, prednost takve statične konfiguracije je da DHCP server ne daje sam tak IP adrese: ak ne prepozna MAC, ne dodjeljuje IP, pa eventualni napadač mora pogađati IP adrese koje još nisu iskorištene, inače jok pristupa mreži.

Klijent alternativa ti je: koristi macOS. macOS pamti lokacije i IP adrese, odnosno skuži kad promjeniš lokaciju i onda traži DHCP server novu IP adresu za tu lokaciju. Jel' to Windowsi delaju nemam pojma, ali macOS sicher.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 02.09.2017. at 15:08.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 18:59   #18
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Da, moguće je, ali samo za tu mrežu, ne jednu adresu za sve mreže, osim ako se na tim mrežama ne koriste IP tuneli i jedan od routing protokola. Takvu konfiguraciju imaju sam ogromne mreže jer na manjima administratorima ili fali znanja, ili im se neda zotime zajebavat' ili oboje.

V DHCP serveru ti administrator mreže mora vezati MAC adresu od mrežnog priključka z IP adresom v mrežnom bloku, odnosno blokovima ako kontrolira vse njih i onda buš furt dobila istu IP adresu za taj mrežni blok, ali sam za taj mrežni blok; na drugom mrežnom bloku buš dobila drugu fiksnu IP adresu.

Međutim, većina mrežnih administratora to isto ne dela jer ili ne znaju da DHCP to može, ili nisu to automatizirali pa im se isto neda zotime zajebavat'.

Nadalje, vjerujem da je iz mog objašnjenja evidentno da ukoliko promjeniš mrežni priključak, promjenila bu se i MAC adresa i stvar instant više nebu šljakala dok ti administator(i) mreže odnosno mreža ne promjene MAC adresu iz stare v novu.

Z druge pak strane, prednost takve statične konfiguracije je da DHCP server ne daje sam tak IP adrese: ak ne prepozna MAC, ne dodjeljuje IP, pa eventualni napadač mora pogađati IP adrese koje još nisu iskorištene, inače jok pristupa mreži.

Klijent alternativa ti je: koristi macOS. macOS pamti lokacije i IP adrese, odnosno skuži kad promjeniš lokaciju i onda traži DHCP server novu IP adresu za tu lokaciju. Jel' to Windowsi delaju nemam pojma, ali macOS sicher.
Nadam se da svi shvaćaju da se zajebavaš. I nadam se da se zbilja zajebavaš.
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Sad kad si malo razmislim, ovo kaj ona traži se može riješiti i editiranjem Registrya. Za svaki subnet kreiraš .reg file sa željenim postavkama i onda samo poklikaš .reg file koji ti odgovara. Windowsi sve ove postavke ionako tamo drže i šteta je propustit priliku da se drito po Registryu čačka.
Ok. Za tebe znam da se zajebavaš.
mužjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 07:55   #19
Quote:
mužjak kaže: Pogledaj post
Nadam se da svi shvaćaju da se zajebavaš. I nadam se da se zbilja zajebavaš.
Ak zajebancija znači da to imam implementirano, da sem to imal implementirano te da to dela, onda se zajebavam.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 20:47   #20
Quote:
mužjak kaže: Pogledaj post
Ok. Za tebe znam da se zajebavaš.
Uopće se ne zajebavam.

Postavke za svaki pojedini NIC se nalaze u: HKLM\ System\ CurrentControlSet\ Services\ Tcpip\ Parameters\ Interfaces\ {NIC_ID}. Davnih dana smo ovakve zahtjeve kakve ima OP rješavali jednostavnim .reg datotekama koje su mijenjale postavke, jer korisnik laptopa nije imao znanja\vremena\volje sam to podešavati.

I tak je to išlo jedno godinu dana. Onda smo dočekali da voditelj mrežnog odjela ode na godišnji i digli DHCP servere na centralnoj lokaciji i u regionalnim centrima.

Daj zamisli da sam morao imati Active Directory sa soma i pol računala na statičkim IP adresama.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:36.