Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2017., 17:31   #4861
Ne možeš ga prijaviti kao olakšicu jer otac ostvaruje primitke veće od 15.000,00 kuna u godini.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 18:35   #4862
Imam vozaca koji ce voziti u Njemacku. Znam da mu za sate provedene u Njemackoj trebam obracunati 8,84 € bruto ali kako izgleda taj obracun. Jel ima kakvih posebnosti? Ili samo sati x 8.84 € i to je to. I kakav se joppd salje?
Anesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 16:11   #4863
Ne znam gdje da pitam pa ću ovdje..Da li ima ovdje neka podtema,podforum ili kak ose već zove,gdje mozemo pitati neke osnove knjigovodstva,da ne zamaramo vas koji imate puno znanja...negdje gdje mogu pitati glupa osnovna pitanja za neznalice? Hvala puno!
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 11:56   #4864
Ovrha 3/4 plaće od 03.08.2017. primjenjuje se na isplate od 03.08.2017.(plaća od 7.mjeseca) ili na plaću obračunatu za 8 mjesec?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 22:38   #4865
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Ovrha 3/4 plaće od 03.08.2017. primjenjuje se na isplate od 03.08.2017.(plaća od 7.mjeseca) ili na plaću obračunatu za 8 mjesec?
Da. Na isplate od 03.08.2017. Znaci i placa za 07.2017.
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 10:08   #4866
Da li se iskazuje godišnji kod osoba na stručnom osposobljavanju ?
Witty ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 12:51   #4867
Pozdrav,
Imam jedno pitanje pa ako netko zna nešto o tome bio bi zahvalan.

Recimo da bi mogao pocet raditi za jednu stranu firmu. Najblize sjedište te firme je u Rumunjskoj a ja bi posao obavaljo u HR i zemljama regije ( ex yu + rumunjska, bugarska itd ).

Ja bi bio zaposlenih te firme u rumunjskoj a placa bi mi se isplacivala u HR. U Rumunjskoj bi se platili svi porezi a ja bi u HR dobio netto placu nakon toga svega.

Moje je pitanje s obzirom da HR ima ugovor s Rumunjskom o dvojnom oporezivanju da li porez koji je placen u Rumunjskoj je finalni ili ce me nasa porezna opaliti s eventualnom razlikom izmedu poreza koji je uplacen u Rumunjskoj i onoga koji bi za taj iznos trebao biti uplacen u HR ?

Zahvaljujem se unaprijed
papaq_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 13:47   #4868
Nisam sigurna da li sam na dobroj temi, ali postavit cu pitanje pa mozda netko zna odgovor ili ce me uputiti na drugu temu. Kolegica ima poreznu olaksicu na uzrzavanog clana obitelji. I sad ona bi odjavila tog clana jer se dijete zaposlilo i ne zna da li treba ili ne. Nitko joj ne zna reci sto treba napraviti, jer kod nas se ta olaksica obracunava za cijelu godinu. Uglavnom su joj rekli da ili ne odjavljuje dijete ili da ga odjavi na pocetku sljedece godine.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 16:20   #4869
Quote:
hellie kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna da li sam na dobroj temi, ali postavit cu pitanje pa mozda netko zna odgovor ili ce me uputiti na drugu temu. Kolegica ima poreznu olaksicu na uzrzavanog clana obitelji. I sad ona bi odjavila tog clana jer se dijete zaposlilo i ne zna da li treba ili ne. Nitko joj ne zna reci sto treba napraviti, jer kod nas se ta olaksica obracunava za cijelu godinu. Uglavnom su joj rekli da ili ne odjavljuje dijete ili da ga odjavi na pocetku sljedece godine.
Ako se dijete zaposlilo mora otvoriti svoju vlastitu poreznu karticu,a to znači da se mora odjaviti sa majčine. Jer poslodavac će to dijete tražiti njenu poreznu karticu zbog obračuna plaće.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 17:24   #4870
Hvala
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 11:42   #4871
Nego, jesmo u međuvremenu smislili neku novu, bolju foru za sjebavanje one odredbe da vlasnik i direktor d.o.o. mora biti prijavljen na najmanje 5.030,35 kn? Imam sad već dugo firmu, ali bome mi se čini da tih gotovo 8000 kn obaveznih mjesečno neću moći još dugo isplaćivati bez da dođem u probleme, da me počnu objavljivati po raznim listama srama kao firmu koja ne isplaćuje plaće sama sebi.

Jel još uvijek jedino prihvatljivo rješenje pola radnog vremena, ili postoji neka nova, bolja, originalnija i zanimljivija caka od toga, za koju ja još ne znam?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 12:12   #4872
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Nego, jesmo u međuvremenu smislili neku novu, bolju foru za sjebavanje one odredbe da vlasnik i direktor d.o.o. mora biti prijavljen na najmanje 5.030,35 kn? Imam sad već dugo firmu, ali bome mi se čini da tih gotovo 8000 kn obaveznih mjesečno neću moći još dugo isplaćivati bez da dođem u probleme, da me počnu objavljivati po raznim listama srama kao firmu koja ne isplaćuje plaće sama sebi.

Jel još uvijek jedino prihvatljivo rješenje pola radnog vremena, ili postoji neka nova, bolja, originalnija i zanimljivija caka od toga, za koju ja još ne znam?
znam da nije odgovor na tvoje pitanje ali....
....ajde mi molim te pojasni tih gotovo 8.000,00kn mjesečno???

moja računica je 5.895,57kn
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 12:37   #4873
OK, nije 8, nego je oko 6.

Pitanje i dalje stoji.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 13:42   #4874
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Nego, jesmo u međuvremenu smislili neku novu, bolju foru za sjebavanje one odredbe da vlasnik i direktor d.o.o. mora biti prijavljen na najmanje 5.030,35 kn? Imam sad već dugo firmu, ali bome mi se čini da tih gotovo 8000 kn obaveznih mjesečno neću moći još dugo isplaćivati bez da dođem u probleme, da me počnu objavljivati po raznim listama srama kao firmu koja ne isplaćuje plaće sama sebi.

Jel još uvijek jedino prihvatljivo rješenje pola radnog vremena, ili postoji neka nova, bolja, originalnija i zanimljivija caka od toga, za koju ja još ne znam?
Osim smanjenog radnog vremena, varijanta je jedino bruto plaća = minimalac, a obračun doprinosa prema toj propisanoj osnovici 5.030,35 (onda je ukupan trošak manji, ali je i neto dosta mali).

Ovdje su paralelni primjeri (ovo gore je u prvom stupcu):
http://www.rrif.hr/Nova_osnovica_za_...51-vijest.html

Ostatak možda kroz isplatu dobiti vlasniku, ako dobiti ima i ako si ujedno i vlasnik.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 14:25   #4875
Na poreznoj kartici na ktu doprinosa za mio 2. stup imam nekakvu sitnu preplatu (500 kn). Preplaćeni iznos stoji kao posljedica toga što nekoliko Obrazaca ID prije mnogo godina greškom uopće nije predano, a da su predani onda bi na tom kontu umjesto preplate bio nekakav sitan dug, parsto kn.

Ako na regosu predam zahtjev za preknjiženje te preplate, kolika je šansa da oni to odobre? Što se regosa tiče, svi rsm obrasci su predani i nema nepovezanih uplata kod njih, ali obrasci ID nisu predani na poreznu.

Što je alternativa, kako očistiti tu preplatu? Da li ako sada predam te ID obrasce koji nisu predani, mogu očekivati kakvu kaznu, te da li radi zastare mogu tražiti otpis tog duga koji će biti iskazan na poreznoj kartici? Prošlo je više od 10 godina od perioda na koji se ti obrasci odnose.

Da ne bude zabune, nitko iz porezne ili regosa ne traži ništa po tom pitanju, već bih samoinicijativno htio očistit te preplate koje stoje, i to samo ako je moguće to napraviti bez ikakvih kazni i plaćanja tog duga i kamata.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 19:31   #4876
@Nikad spreman , imam sličnu situaciju.
Al kod mene se radi o 0,22 kn preplate.

Kontaktirala sam PU i REGOS (jer se radi o II stupu) i rečeno mi je da su to očito zatezne kamate i da napravim RSm za kamate.
Ne pada mi na pamet.
Prvo, jer se uopće više ne sjećam kako se to radi. (iako još u programu plaća imam tu opciju), a drugo, meni ne smeta... ako njima smeta , ja im poklanjam.

Al da su me i tražili ID (što ja imam sve uredno predano), niti to im ne bih radila radi 0,22 kn.
Kod tebe je malo veća lova u igri, pa vidi s poreznom i regosom. Jer porezna treba blagoslov regosa za preknjiženje na novi uplatni račun . (ne znam sad napamet).
Ili bi možda (to sad ne znam).. predajom tih obrazaca nešto promjenio. A opet.. trebaš vidjet s njima da li im je programski, uopće, moguće da bi ti ID obrasci i prošli ili bi tu trebalo nešto ručno unosti. (a pitanje je , koliko i referenti u poreznoj to više znaju napravit.)

A ako te do sad nisu kaznili radit tih par ne predanih ID obrazaca, mislim da niti neće.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 17:08   #4877
Možda nije najbolja tema, ali ne znam gdje bih postavio pitanje.

Dakle radim u jednoj školi u ZG na nepuno radno vrijeme i isplaćena mi je naknada za prijevoz razmjerno danima koje sam dolazio u školu, no na JOPPD obrascu piše da mi je isplaćen puni iznos naknade (360kn). Po tome ispada da imam pravo na punu naknadu za prijevoz iako radim u nepunom radnom vremenu. Ima li neki pravilnik ili KU na koji bi se mogao pozvati u računovodstvu?
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 21:53   #4878
I još jedno pitanje - ako želim podijeliti osobni odbitak između dva poslodavca kakav je postupak? Predajem li zahtjev za raspodjelom osobnog odbitka nadležnoj Poreznoj upravi (trebam li im donijeti staru PK) ili ga predajem poslodavcu kod kojeg se trenutno nalazi PK? Na netu nalazim obje verzije pa nisam siguran...

Hvala!
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 13:06   #4879
stranac

zna li netko kako obračunati plaću i šifre u JJOPD za stranog državljanina (točnije BIH ) za kojeg je izvađena radna dozvola na godinu dana i privremeno se prijavio da zivi u Hrvatskoj? Treba li vaditi poreznu karticu u RH? Da li koristi odbitak ako uzdrzava djecu i zenu (koja su u BIH)?

hvala

svaka infomacija je dobrodosla
mala_kiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 15:27   #4880
Quote:
mala_kiara kaže: Pogledaj post
zna li netko kako obračunati plaću i šifre u JJOPD za stranog državljanina (točnije BIH ) za kojeg je izvađena radna dozvola na godinu dana i privremeno se prijavio da zivi u Hrvatskoj? Treba li vaditi poreznu karticu u RH? Da li koristi odbitak ako uzdrzava djecu i zenu (koja su u BIH)?

hvala

svaka infomacija je dobrodosla
Imala sam lani jednog, uglavnom on je već imao PK i OIB, rekli su mi da mu se plaća normalno isplaćuje sa istim šiframa kao i hrv.državljanima. Osobni odbitak može koristiti za sebe ali ne i za obitelj koja ne živi u RH.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:04.