Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2012., 12:56   #61
Quote:
wifi kaže: Pogledaj post
naravno da takvo sto smeta, osobito kad je informatika i informaticki predmeti u pitanju. neka mi ne zamjere oni koji su zavrsili uciteljski.

inace, @buditedobro, potpis
Mislim da to spada u odgovornost visokoskolske ustanove kod koje je osoba diplomirala. Diploma koju izdaju bi trebala jamciti da osoba posjeduje znanje koje je potrebno da se predaje u skoli, u suprotnom koji je smisao studiranja?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 15:33   #62
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Dobro, i sto bi prosvjetar po tvom misljenju trebao? U svakom smislu nadoknaditi odsutnog roditelja SVAKOM od tridesetero djece u razredu? Pa puta 5-6 razreda.
Kvalitetno ga obrazovati, odgojiti i pritom mu pruziti svu brigu/ljubav/paznju koju roditelj silom prilika ne stigne pruziti?
Upravo to je sistem koji spominjes - brigo moja, prijedji na drugoga.
Uza sva moja nastojanja, ja ne mogu (a u krajnjoj liniji, ne znam zasto i bih?)na svim poljima nadoknaditi roditelje svakom djetetu.
A zacudila bi se koliko to roditelja od mene ocekuje.
Ne treba prosvjetar nikome nadomjestati roditelje. Ali malo vise postovanja i razumijevanja situacije (i malo.manje samosazaljenja i glumljenja zrtve) ne bi skodilo. Osim toga, takvi roditelji su postojali oduvijek, kao sto i svaki drugi posao nosi svoje probleme. U prosvjeti su problemi takvi kakvi jesu. Pa kao i sve druge profesije: ili prihvatite da postoje i one sjebane strane (kao i svima drugima) ili prekvalifikacija...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 16:08   #63
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ne treba prosvjetar nikome nadomjestati roditelje. Ali malo vise postovanja i razumijevanja situacije (i malo.manje samosazaljenja i glumljenja zrtve) ne bi skodilo. Osim toga, takvi roditelji su postojali oduvijek, kao sto i svaki drugi posao nosi svoje probleme. U prosvjeti su problemi takvi kakvi jesu. Pa kao i sve druge profesije: ili prihvatite da postoje i one sjebane strane (kao i svima drugima) ili prekvalifikacija...
Pa ni od strane roditelja ne bi skodilo malo vise postovanja i malo manje generaliziranja u stilu: profesori su neradnici, rade 3 sata dnevno, 9 mjeseci u godini
Naravno da u svakom poslu postoje pozitivne i negativne strane, nitko to ne osporava, ali mislim da je svojevrsni javni linc najvise prisutan u skolstvu i zdravstvu. Ne primjecujem bas da se na takav nacin masovno pljuje po menadzerima, trgovcima, frizerima, smetlarima....
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 08:38   #64
Quote:
mislim da je svojevrsni javni linc najvise prisutan u skolstvu i zdravstvu. Ne primjecujem bas da se na takav nacin masovno pljuje po menadzerima, trgovcima, frizerima, smetlarima....
Mislim da je prilicno lako razumjeti da se ljudi najvise osvrcu i da su najkriticniji na ono na sto su najosjetljiviji, a to su zdravlje i djeca. Tko ulazi u te profesije mora biti svjestan da ce raditi sa onim sto je ljudima najvaznije i najdragocjenije i samim tim stalno pod povecalom. Tko na to nije spreman, mozda bolje da radi nesto drugo. (Pri tom ne mislim nista lose - jednostavno neke stvari nekome ne leze i to je tako.)

A da su druge profesije manje kritizirane, hajde probaj malo pazljivije gledati oko sebe. Menadzere itekako kritiziraju, samo sto ove to ne jebe ni pola posto. Nadrkane tete na salterima i blagajnama su vec legenda, korumpirani suci itd.itd.itd. Samo sto oni ne kukaju zbog toga.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 12:52   #65
Uf uf, sad sam pročitao malo postove iznad i mogu reći da ima dobrih razmišljanja, ali ima i svega i svačega. iz postova se točno vidi tko je što na forumu i tko objektivno govori, a tko ne. Skoro točno bih mogao napisati tko je prosvjetni djelatnik i tko je od njih usto i roditelj, pa gotovo bih pogodio i uzrast djeteta. No da ne pogađam i ne nagađam, probat ću nešto reći iz aspekta roditelja (osnovna i srednja škola). Prvo da pokušam demantirati i demistificirati tvrdnju kako učitelji rade više od broja sati nastave kuju imaju.
Dakle pripreme za nastavu (izuzev ''novih'' nastavnika koji su tek počeli raditi) se prenose iz godine u godinu. čak se neki nastavnici više ni ne trude tu nastavu modificirati na aktualnu situaciju, nego predaju i nešto što više nije aktuelno.
Primjer:
Događaj od prije dvije godine, predmet Priroda i društvo (4. razred) - nastavna cjelina zavičaj u kojem živim
Dakle radi se o Osijeku. Ja nakon škole uzmem bilježnicu od djeteta i čitam što je djete zapisalo taj dan u školi.
Gospodarstvo u našem gradu:
- Kožara
- Obuća
- Niveta
- Mobilija
- Kovinar
- IPK osijek
- Saponija
- Svilana
- Litokarton
...
Dakle da ne citiram dalje, jer je tu bilo još posrnulih bisera osječke privrede
Od gore navedenih rade samo Saponija, Niveta i IPK. Dakle nastavnica navodi privredu Osijeka kada je ona bila studentica. dakle sad se ja pitam kakva je priprema te nastavnice ili ona ipak koristi kartice priprema od prije dvadeset godina? O čemu pričamo?
Primjer drugi:
Gimnazija - predmet informatika
Učenje programskog jezika i proračuna istog? Čemu? Koja je svrha toga? dali zato što je to dotična učiteljica studirala prije 15 godina? Glupost i koještarija? Pa to je notorna glupost. Naravno djete pri tome nezna osnovne pojmove vezane uz računalo. Kada sam ju pitao da mi nabroji ulazne uređaje, ili koji su to izlazni uređaji ili kada sam pitao što je to softver a što hardwer... E tu je bilo gadnih problema oko odgovora. A da ne govorim manjkavosti u korištenju programa tipa Power Point ili Word. Totalno neznanje čemu služi Excel i koliko može biti koristan.....
Dakle toliko o pripremama nastavnika za nastavu i o modificiranju svoje nastave prema aktuelnoj situaciji u životi i praćenju napretka tehnologije i inih stavri.
Što se tiče odgoja u školi i pokretanja rasprave oko istih svima dajem na znanje da se naš školski sustav još uvjek zove ODGOJNO OBRAZOVNI. Dakle odgojno je na prvom mjestu, a obrazovni na drugom. Kada se naš školski sustav bude zvao obrazovni, onda prihvaćam i konstataciju da se učitelji više neće morat baviti i odgojem. Dakle studiranjem i obrazovanjem za rad u školi prihvatili ste činjenicu da ćete raditi u odgojno-obrazovnim ustanovama, pa vas molim da se toga i držite.
E sad malo o nama roditeljima.
Ima nas svakakvih. Različiti smo po nivou obrazovanja, društvenog statusa i kao treće ima nas zaposlenih i nezaposleni. Poslije bi još raščlanio i na zdrave i bolesne roditelje. Ima nas alkoholičara, hipohondara, PTSP-ovaca, optimista, pesimista. Ima nas i onih koji znamo sa djecom i onih koji to neznamo. Dakle veliko šarenilo. neki sami sebi priznaju da neznaju, pa traže pomoć od stručnjaka, a neki ne priznaju da neznaju, pa nastavljaju griješiti u odgoju. Pa zato postoje institucije koje su zadužene, naglašavam zadužene, za korekciju nastalih anomalija u odgoju djece. Prije svega je tu škola (stručne službe) koje moraju prepoznati i dijagnosticirati problem. Pokušati problem riješiti, a ako ne mogu unutar škole, po zakonu se trebaju obratiti ustanovama koje po svojoj nadležnosti i ustroju mogu i moraju riješiti nastale probleme i anomalije u odgoju djece.
Dakle nije škola kao škola bogom dana institucija u koju se uvališ nakon studija i radiš 35 - 40 godina, a pri tome te nitko ništa ne pita i nemaš više nikakve odgovornosti. Ne moraš se više usavršavati, ne moraš više nikome polagati račune, a pri tome nedo Bog da neko ocjenjuje tvoj rad.
Stoga malo realnosti molim u konstatacijama, malo samokritičnosti. Tu mislim i na nas roditelje i na učitelje i sve prosvjetne djelatnike.
U NAŠIM ŠKOLAMA JE SVE VIŠE AKCENT NA USVAJANJU ŠTO VIŠE ZNANJA, A SVE MANJI AKCENT JE DAN NA ODGOJ. Mislim da griješimo i to nikako ne valja.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 13:12   #66
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
Uf uf, sad sam pročitao malo postove iznad i mogu reći da ima dobrih razmišljanja, ali ima i svega i svačega. iz postova se točno vidi tko je što na forumu i tko objektivno govori, a tko ne. Skoro točno bih mogao napisati tko je prosvjetni djelatnik i tko je od njih usto i roditelj, pa gotovo bih pogodio i uzrast djeteta. No da ne pogađam i ne nagađam, probat ću nešto reći iz aspekta roditelja (osnovna i srednja škola). Prvo da pokušam demantirati i demistificirati tvrdnju kako učitelji rade više od broja sati nastave kuju imaju.

U NAŠIM ŠKOLAMA JE SVE VIŠE AKCENT NA USVAJANJU ŠTO VIŠE ZNANJA, A SVE MANJI AKCENT JE DAN NA ODGOJ. Mislim da griješimo i to nikako ne valja.
Ne znam ja sta ti tocno pokusavas demistificirati i demantirati , al definitivno pricas gluposti koje veze s vezom nemaju. Moja mama je profesorica u osnovnoj skoli -predaje jezik, i da vjerovao il ne radi puno vise sati od onog sto ima veze s nastavom, u zadnje vrijeme se taj broj sati sve vise i vise povecava do te mjere da je mene to vec pocelo opako zivcirati jer mi ne moze dolazit cuvat dijete kad treba jer non stop ima nesto dodatno. Iz ministarstva po novom trebaju se stalno odrzavati neke sjednice, svakih tjedan-dva, pripreme se vise ne priznaju stare vec moraju bit nove za svaki sat,s tim da se i udzbenici mijenjaju svake godine pa samim time ne mozes nis ne radit, a da ne govorim o stalnom slaganju i ispravljanju testova, ispravljanju lektira,zadacnica, dolazenju roditelja u vrijeme kad nisu informacije pa ostane recimo sat vremena duze jel je neki tatek bio nabrijan kaj mu je milo dijete dobilo 3 iz neceg a on misli da zna za 5,pa stalno neka 'usavrsavanja' u vrijeme praznika (za koje svi misle da ih profesori imaju previse a ono ispadne da u to vrijeme stalno moraju obavljat nesto za posao) i tak da se ne nabrajam vise,jer nema smisla, zato molim te promisli prije nego sto izvalis vise takvo sto jer ocito bas nisi upucen.

a to da je sve manji akcent da odgoj prvenstveno dolazi i od doma a ne iz skole jer mislim da su ipak roditelji ti koji najvise trebaju odgajati svoju djecu a ne brigo moja prijedi na drugoga pa su im odmah svi krivi kad nesto ne valja
maya_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 13:36   #67
Quote:
maya_zg kaže: Pogledaj post
da je mene to vec pocelo opako zivcirati jer mi ne moze dolazit cuvat dijete kad treba ...


Tvoja mama je ocito jedna vrlo revna i predana prosvjetarka, ali odgojna funkcija joj ocito nije bas jaca strana. Jer bi u suprotnom valjda bar svoje djete bolje odgojila.

Da vidimo, dakle... Tebe zapravo jebe to sto tvoja mama zaista odradjuje ono za sto je placena, sto je profesionalna i odgovorna na poslu umjesto da tebi cuva djete? :klap:

Inace, imam i ja podosta prosvjetara u obitelji. I ni jedan se bas nije posebno pretrgnuo pripremajuci se kod kuce... Vise vidim da doma pripremaju tete iz naseg vrtica nego moja prosvjetarska rodbina. A seminari i edukacije? Znas li ti koliko bi ljudi u ovoj drzavi bilo presretno da im netko plati usavrsavanja, seminare? A ti pizdis sto ti mama ne moze cuvati djete. Pa si ga lijepo cuvaj sama. U svoje radno vrijeme.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 13:47   #68
Stvarno me ne zanima sta neki nick s foruma misli o mom odgoju i to sto izvlaci neke zakljucke koje veze s vezom nemaju, al da treba mi dolaziti cuvati dijete zato sta je jos premalo da ide u jaslice a ja imam obavezne nastave na faxu-seminare,vjezbe,pa moram otic upisat neku ocjenu,pa ovo pa ono, mada ne vidim zasto se sad tu opravdavam zasto mi treba netko cuvati dijete, a pizdim na to zato sta znam vrlo dobro kakav raspored ima i onda non stop iskace nesto novo i ispada da nikad ne znam kad je zapravo dostupna a kad nije

stvarno ne vidim razloga cemu si se sad ti tu uhvatila za analizu mene i iskreno briga me, ali ne mogu ne reagirati na izjave da prosvjetari osim nastave ne rade nista drugo, jer to jednostavno nije istina i to vidim vrlo dobro iz prve ruke. a pripreme,testovi, lektire,zadacnice,informacije,sastanci,seminari,sj ednice se sami odraduju, jel. Il recimo kad treba ispraviti 3 razreda lektira, koje npr ispravljas u subotu/nedjelju po par sati, to ocito nitko ne vidi.
maya_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 14:08   #69
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
Primjer drugi:
Gimnazija - predmet informatika
Učenje programskog jezika i proračuna istog? Čemu? Koja je svrha toga?
Odgovor na to pitanje bi ti mogao dati jedino onaj tko propisuje plan i program iz pojedinog predmeta, u ovom slučaju informatike. Dakle - netko iz Ministarstva.

Quote:
Što se tiče odgoja u školi i pokretanja rasprave oko istih svima dajem na znanje da se naš školski sustav još uvjek zove ODGOJNO OBRAZOVNI. Dakle odgojno je na prvom mjestu, a obrazovni na drugom.
U NAŠIM ŠKOLAMA JE SVE VIŠE AKCENT NA USVAJANJU ŠTO VIŠE ZNANJA, A SVE MANJI AKCENT JE DAN NA ODGOJ. Mislim da griješimo i to nikako ne valja.
Dobro, kako bi ti konkretno riješio problem koji si opisao na ovom topicu, kada grupica klinaca, kojima su roditelji utjecajni ljudi, maltretira ostale učenike?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 15:33   #70
Death, u cem je problem? ak ti se ne svidaju moji komentari,stavi me na ignore.

Meni se stvarno ne da tu ni sa kime svadati niti nadmudrivati nit je to tema, mozda se ja u nekim stvarima nisam najbolje izrazila, ali da se vratimo temi- kad netko kaze da profesor radi iskljucivo 4-5h kad drzi nastavu i to je sve, to naprosto nije istina, zbog svih gore stvari koje sam napisala, a ono sto sam istina nespretno napomenula za cuvanje djeteta je bilo zato sto tih dodatnih stvari u radu profesora ima zaista sve vise i vise iz dana u dan jer tako nalaze ministarstvo, i to je sve obavezno a ne stvar dobre volje ili nadobudnosti profesora.

a sto se odgoja u skolama tice, ja jos uvijek ne vidim kako jedan npr profesor kemije koje vidi dijete 2x tjedno po 45min moze vise utjecati na njegov odgoj, nego roditelji, mozda ja sad trenutno tako razmisljam jer nemam dijete u skoli.

eto, stvarno ne vidim razloga za tako burne reakcije na moje komentare.
maya_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 15:40   #71
Mayo sory što sam izazvo salve nezadovoljstva kod tebe gore napisanim, ali vjeruj mi (majka mi je provela 40 godina u oš i kao nastavnik i kao pedagog) pomalo znam o školi i načinu rada u školi. ja ovo gledam prije svega iz aspekta roditelja i doživljenih iskustava kroz vlastito školovanje (Šuvarova generacija), pa onda i kroz školovanje svojih troje djece. Dakle nekog vraga valjda znam. Naravno meni je teško sagledati neke stvari na realan način, ali kako se ovdje piše od strane prosvjetara i njima bliskih osoba, ispada da su to sve do jednog savršeni ljudi sa izgrađenom savješću. Sory, ali ja iz vlastitog iskustva, pa poslije i iskustva svoje djece ne mogu posve biti siguran da je to što si ti napisala točno.
No naravno ne treba ni generalizirati stvari na bazi svi su isti. Na svu sreću ima još uvijek savjesnih učitelja (poput tvoje majke) koji provode nastavu kako treba i kako to struka i nalaže. No vjeruj mi ja ovdje navodim neke primjere (možda su to samo kukolji u moru žita) koji počnu zasjenjivati rad svojih dobrih kolega. Dakle, navodim primjere i pri tome ne želim generalizirati stvar.
Soks
Da, plan i program rada. Hm, hm, kako bi bilo dobro da ga se standardizira i modificira svako malo vremena kako bi bio aktualan, barem u predmetima gdje je to očito vidljivo. I da, vidim jako veliki problem u tome što se udžbenici izdaju svake godine novi (to je postao glavni biznis našeg izdavaštva). Na kome se to lomi? Pa na nama i našoj djeci. Na našim džepovima i dječijim mozgovima. Imam osjećaj da danas udžbenik može napisati bilo tko i to bez puno muke. Povjerenstvo koje odobrava udžbenike mi je malo nejasno i nejasan mi je njihov razlog postojanja. Pa ne može mi nitko reći da to isto povjerenstvo može kvalitetno pregledati i pozitivno ocjeniti udžbenike, kada je njihova ekspanzija toliko velika. Svake godine sedam izdavača štampa uvijek nova i ''dopunjena'' izdanja udžbenika, a izdavači vrše presing na nastavnike i uvjeravaju ih kako je baš taj udžbenik onaj pravi za održavanje njihove nastave. Dakle to tzreba mjenjati.
Soks, što se tiče ''utjecajni''
Pa čuj ima tu niz stvari koje treba riješiti, ali boriti se treba i to ozbiljno. Ja se osobno borim
http://osantunamihanovica.blogspot.com/ (molim administartore NICA da mi oproste još samo ovaj puta objavu linka) što možeš vidjeti i na ovom linku. Dakle u mojoj školi postoji niz situacija gdje je konkretno ravnatelj kriv za niz propusta baš po tom pitanju, ali mi (ja i jedna veća količina roditelja) vršimo konstantan pritisak na rad stručne službe, tako da se ipak počelo mjenjati nešto na bolje. Sitno, ali se počelo mjenjati. Što to znači utjecajni roditelji? Pa to je samo u našim glavama da je netko bog u odnosu na drugog. Znaš, mene osobno takvi autoriteti uopće ne zamaraju i ne dajem im to zadovoljstvo da se osjećaju utjecajnijim od mene. Pa pobogu postoje institucije i ustanove koje su zadužene za riješavanje problema, a kada im napišeš pismeni podnesak i zahtjevaš pismeno očitovanje, onda se autoritet ''utjecajnih'' roditelja problematične djece počne svoditi na minimum. Dakle ja nemam problem sa njima. Moj ravnatelj ima jer isti ima osobne koristi od utjecajnih roditelja, a za to si je sam kriv, a ne mi roditelji. Dakle da pojasnim. Imamo u školskom odboru čovjeka iz politike, kojeg je postavio grad. On je imao svoju djecu nekada u toj školi, a inače je stric problematičnog dječaka iz 6.razreda. Dakle on je osoba koja odlučuje o reizboru direktora i inih stvari koje se tiču škole. Kao drugo, nedavno je u školu primljena i stručna suradnica koja je u rodu sa člano školskog odbora (navedenog) i rođena tetka problematičnog dječaka. Sada ta ista tetka treba riješavati slučaj svog nećaka. Kako? Objektivno? Nisam baš siguran. No mi roditelji smo se dogovorili da ćemo svima njima dati razuman rok (iako problem traje od prvog osnovne) za riješenje konkretnog problema. riješenje mora biti na obostrano zadovoljstvo i na dobrobit prije svega djece, a naglašeno na pomoć i spašavanje dotičnog dječaka. Ne vjerujem da će isti izrasti u uzornog građanina, nego prije bih rekao u sofisticiranog kriminalca.
Da i to stalno potezanje ko je kriv oko odgoja djece. Naravno da smo mi roditelji najodgovorniji za to. No mi sa punim povjerenjem šaljemo svoju djecu u školu i nadamo se da će naš ''posao'' odgoja biti nastavljen i za vrijeme boravka našeg djeteta u školi. dakle ja očekujem da kada moje djete nema adekvatno ponašanje u školi, da ga se tamo ispravi i pouči pravilnom ponašanju, a da se mene kao roditelja upozna sa anomalijama i zamoli me se da poradim na popravljanju istog. I da, tu je jedna količina roditelja koji to ne prihvaćaju i ne žele prihvatiti sugestije dane u školi. ''Što ćeš ti mene učiti....valjda ja znam...''.
Opet govorim postoje institucije koje to riješavaju i trebaju riješavat, pa i kada se to odnosi na utjecajne roditelje. Naravno to onda ide puno sporije i opreznije nego kada je u pitanju samohrana majka koja radi na blagajni u Konzumu, ali ipak nekako ide.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 17:42   #72
Ova slika govori o tome kako se naša škola mjenja na gore. Kako smo poremetili odnose prema školi i prema tome tko bi trebao biti autoritet u odnosu škola - roditelj i škola - djete

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...22741944_n.jpg
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 19:34   #73
apropo ove slike....

hodam s mužom među policama dućana i nailazi majka djeteta iz njegovog razreda....
napada mog muža da ju je razočarao i on i stručna služba jer da kako njen mali može imati 2 negativne ocjene na polugodištu?
kako on (citiram) može imati 1 iz engleskog kad stalno sluša one neke crnce i sve zna?!?!?
btw, mali svake godine ima po 4-5 negativnih jer pod milim bogom ne radi ništa. čak mu sestre pišu zadaću-izašlo iz usta djeteta, nije izmišljeno....
i da stvar bude bolja, majka nije bila na informacijama nego jednom cijelo polugodište, a mali nema 2 nego 6 negativnih ocjena...
stoji iza mame i smije se dok ona urla na razrednika u dućanu.....


s druge strane u školama ima profesora kojima ne bi dala ni komad drveta da s njim rade a kamoli dijete.... to je istina...

ali takvih je bilo i dok sam ja išla u školu... i bit će ih uvijek.... i super profesora i onih koji su katastrofa....
to nije opravdanje, al je činjenica da smo svi ljudi... i to tako treba gledati...
i uvijek sagledati obje strane...
i btw. u svakoj školi uvijek nagrabuse svi osim ravnatelja jer se njega niko ne usudi dirati.... evo, meni se to gadi....

mislim da i u postu iznad to piše... puno pogrešaka za koje je kriv ravnatelj pa ste vi roditelji stisli stručnu službu... mislim wtf?! zna se ko je kriv za što...
al naravno, niko nema muda
__________________
Dora, 20.06.2012.
Ana St-Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 20:56   #74
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
dakle ja očekujem da kada moje djete nema adekvatno ponašanje u školi, da ga se tamo ispravi i pouči pravilnom ponašanju, a da se mene kao roditelja upozna sa anomalijama i zamoli me se da poradim na popravljanju istog. I da, tu je jedna količina roditelja koji to ne prihvaćaju i ne žele prihvatiti sugestije dane u školi. ''Što ćeš ti mene učiti....valjda ja znam...''.
I tu nastaje problem.
Vecina roditelja danas ima takav stav.
Ne prihvacaju sugestije kad im pokusas objasniti da je neko ponasanje nepozeljno.
A bez suradnje roditelja ja mogu do besvijesti pokusavati (pre)odgojiti doticno dijete i naravno da necu uspjeti. I nikakve institucije mi u tome ne mogu pomoci.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 21:45   #75
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
I tu nastaje problem.
Vecina roditelja danas ima takav stav.
Ne prihvacaju sugestije kad im pokusas objasniti da je neko ponasanje nepozeljno.
A bez suradnje roditelja ja mogu do besvijesti pokusavati (pre)odgojiti doticno dijete i naravno da necu uspjeti. I nikakve institucije mi u tome ne mogu pomoci.
Ja kada idem na informacije, prvo razgovaram sa razrednicima (od svo troje djece) i prvo ih pitam za ponašanje. Dali su pristojne na nastavi, dali ometaju nastavu pričanjem pod nastavom, kakve su prema drugoj djeci, opravdam sate ako treba i tek onda pitam za ocjene. Već su se svi razrednici naviknuli na to pa u početku ni ne otvaraju imenik.

Mene iz škole prvo to zanima, a onda sve ostalo.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 21:51   #76
A ovo za institucije frupy, može se, samo treba imati volje i poštovati proceduru. Kada te roditelj ne želi čuti, ne želi sa tobom komunicirati i surađivati za dobrobit djeteta, tvoje je da to prijaviš stručnoj službi. Ona mora odraditi sve što je u njenoj moći da utjeće na suradnju roditelja. To je što se tiče škole. Ako ne ide, onda ih moraju prijaviti centru za socijalnu skrb, koja je dužna i ima ovlasti i zakonske mogućnosti utjecat na riješenje problema. Samo treba imati hrabrosti to i napraviti, pismenu prijavu.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 22:07   #77
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Je li se netko od prosvjetara potrudio djeci objasniti čemu služe ormarići i kako ih pravilno koristiti ili ste ih samo pokazali klincima, okrenuli leđa i pomislili: brigo moja, pređi na drugoga?

U mojoj su školi roditelji i škola zajedno kupili ormariće. Nitko ih nije obrazovao o korištenju ormarića. Nije bilo ni uputa za korištenje. Roditelji imaju svakodnevni pristup djeci, ako tko zaboravlja tu činjenicu. I u školi i kod kuće. Ako su im roditelji okrenuli leđa, te obitelji trebaju pomoć određenih službi, i to ne samo u obrazovanju u uporabi ormarića.

Osim toga, očekivati da ormarići pubertetlija ne budu puni svega i svačega baš i nije na nivou stručnog prosvjetara.

Neka budu puni svega i svačega, uopće nemam ništa protiv, no neka se na žale da im ono za što su predviđeni u njih ne stane zbog "gužve".

Ogromna većina roditelja koji su odsutni 19 sati dnevno zbog posla ne rade to zato što bježe od kuće, nego zato što su prisiljeni. Prosvjetar koji nije u stanju ili ne želi objektivno sagledati situaciju u društvu, a koja se preslikava i na situaciju u obitelji nije baš potrefio struku.

Roditelj koji je odsutan 19 sati dnevno, kod kuće je ako me pamet ne vara 5 sati. Ovo je, naravno, pretjerano, no i kad je roditelj odsutan od 8.00 do 20.00 (dakle 12 sati), učitelj može suosjećati, davati podršku djetetu i obitelji, pomagati, ali ne može djetetu nadomjestiti roditeljsku skrb i ljubav. Ako to tko od roditelja ne razumije, dijete mu je u opasnosti od nepopravljive štete.
Nažalost, mnogi roditelji ne razlikuju "crnu nuždu" od trčanja za novcem, ne razlikuju da je važnije da dijete ima roditelja nego igračku po želji...


Učitelji rade u državi u kojoj gro ljudi/roditelja školske djece radi za pola te plaće. Dok učitelji ne shvate da oni nemaju od čega dobiti veću plaću ako roditelji-radnici ne budu punili malo bolje državnu kasu, nikad ništa od normalnog odnosa.

Dok roditelji ne shvate da im djeca nemaju budućnost bez dobra obrazovanja, ništa ni od djece ni od društva.

Procjena svačijeg rada treba biti od strane kompetentnih i kvalificiranih osoba, ali ne i od strane onih koji se hrane iz istog valova i kojima je u interesu štititi struku. Kontrola uz to što treba biti kompetentna, treba biti i objektivna. Ovo sve ostalo što ti spominješ, usporedbe sa ovim ili onim, je čista demagogija.
Nisam ni za kakvu zaštitu struke, nego samo za stručnost i objektivnost. Kao roditelj mogu biti stručna, ali za svoje dijete nikad neću biti objektivna niti to želim biti.
I dalje tvrdim da onaj tko zna što je pluskvamperfekt, a pojma nema o sročnosti nije stručan, kao što onaj tko savršeno zna engleski jezik nije kompetentan u procjeni nastave engleskoga jezika u osnovnoj školi u određenom razredu i s određenim djetetom u zadanim okolnostima, uključujući i socijalne.
Predlažem uporabu rječnika: kompetencija, kvalifikacija, demagogija, objektivnost, subjektivnost.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 02:49   #78
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
Evo pitanja za Ribež, kao pravnice koja poznaje sustav i vas prosvjetnih radnika. U našoj školi imamo jedno djete koje je od prvog osnovne neprilagođeno i ajd da ne uvijam, neodgojeno. Sada su 6 razred i situacija postaje sve gora i gora. Okupio je oko sebe još 5 sljedbenika, koji ga u tome prate. Prave nered na satu, na odmoru, prije škole, poslije škole, u parku. Za ilustraciju mama mu je pedijatar, a tata sportski trener naše vrhunske veslačice i svjetske prvakinje. Tata igra tenis, ima lagodan posao u jednoj instituciji u osjeku, čiji je direktor trenutno u Remetincu (nogometni sudac). To djete je toliko opako i neodgojeno, a fiksirao se na jednu curicu (najviše na nju, ali maltretira i druge). Neki dan je toj maleckoj rekao kako njen tata (inače radi za jednu renomiranu tvrtku i stalno je na putu, a mama joj ne radi) u stvari ne ide na službene putove nego on ima švalerku i plaća joj hotele i vara njenu mamu. Drugom djetetu pokazuje tri prsta jer se preziva (istočnjački), u sve to upliće i drugih pet sljedbenika. Škola ne poduzima ništa, sad se malo razrednik probudio (cjeli peti razred je to gledao) i počeo nešto poduzimati i razgovarati sa roditeljima čija djeca trpe takve stvari. Počeo je zvati na razgovore i roditelje problematične djece, međutim sada se situacija po ove prvi jeoš više pogoršala. Mali je prešao u ofanzivu i ne bira ni vrijeme ni mjesto da maltretira drugu djecu. Njegov tata ga još i nagrađuje sa vođenjem na utakmice reprezentacije, vodio ga je u Srbiju na rukomet u onaj pakao,.....
Kojim metodama i sredstvima se to može suzbiti, tko je odgovoran za zaštitu druge djece u školi i dali se tu išta može postići. BTW stric dotičnog malca je u školskom odboru ispred gradskog poglavarstva.
a koje su kvalitete tog djeteta?
ima li ih uopce?
sto se samo tak grozno ponasa, nema dobrih dana, trenutaka, dobrih djela?


tko se od djelatnika potrudio raditi na pozitivnim stranama tog djeteta, na jacanju prihvatljivog ponasanja?
tko se od vas roditelja priblizio tom djetetu....ide li on na razredne rodjendane, izlete, kina sa vasom finom djecom...ili je stalno nesto kriv....i stalno nesto prozivan/ogovaran u vasem finom drustvu

znas ono, iz Malog princa, Lisicu trebas pripitomiti....

meni se zeludac dize kada citam/slusam ovakve primjere, jer odgovorno tvrdim da su svi ti mali nevaljalci duboko nesretni i usamljeni, i zapravo jako zele biti odgojeni, medjutim, ne dobivaju priliku, nego se po skolama (a onda i drugim institucijama) igraju igrice moci, tko je jaci, tko je kriv, tko je prvo poceo, i ciji tata ima veci auto i manji kurac i tko ce pobijediti

a dijete-nevaljalac i dalje ostaje u sjeni, nevidjeno i nevoljeno, sa sve jacim zahtjevima nekih stranaca da im bude poslusno, da bude poslusno i marljivo ljudima koji ga cijelo vrijeme kritiziraju, kaznjavaju i odbacuju.
onda bira one koji ce ga prihvatiti, druge nevaljalce, kad ga vi necete, jer nije dovoljno dobar.

ajde se stavi malo u njegove cipele,
kak bi se ti osjecao (i bi li imao motiva popraviti se) da te netko tako kritizira, i to ovak javno po forumu?
jesi razmislio 3put prije nego si postao sveove gore informacije, koje jasno otkrivaju njegov identitet?

kao jedno od ponasanja koje ti se ne svidja kod djecaka, navodis da je nekoj curici, u lice, rekao nesto ruzno o njenom tati. a kaj si ti rekao o njemu, njegovom tati, nejgovoj mami, rodbini, i to ne njemu u lice, nego ovak prek foruma, zasticen nickom, jel to okej? ne radis li u osnovi isto ponasanje koje i on radi i koje bi ti htio da se ugasi?
kako cemo djecu poduciti da nesto ne rade, ako mi odrasli to isto radimo? ili mi imamo pravo, jer smo odrasli, a oni nemaju? ili su nase namjere svete, a njihove gresne?



Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
Mislim da bi najbolje bilo kada bi roditelji shvatili da bi za njega bilo bolje promjeniti sredinu (školu), međutim mislim da je problem u tati dotičnog malca.
brigo moja predji na drugoga.
:klap:



al ajde, fakat me zanima, kako bi mu to druga skola trebala poboljsati ponasanje? ili bi ga ti u popravni dom smjestio?
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 03:59   #79
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
tko se od vas roditelja priblizio tom djetetu....ide li on na razredne rodjendane, izlete, kina sa vasom finom djecom...ili je stalno nesto kriv....i stalno nesto prozivan/ogovaran u vasem finom drustvu
vjerojatno ide, na neke. nije tako usamljen, nego ima još 5 sljedbenika. Znači, ukupno ih ima 6 koji jedan drugom daju podršku za sve moguće psine.
Po mom mišljenju, tu grupicu prvo treba razdvojiti. rasporediti ih po drugim razredima. U Finskoj svake godine razdvajaju klince i to se pokazalo kao dobar model. Jer, da stvoriš bandu s kojom ćeš maltretirati druge, pa ne ide to sam tak preko noći. A definitivno je teže kad svake godine moraš upoznavati novu ekipu.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U

Zadnje uređivanje soks : 14.03.2012. at 04:32.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 08:45   #80
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Predlažem uporabu rječnika: kompetencija, kvalifikacija, demagogija, objektivnost, subjektivnost.
A ti bar sa pojmom demagogije dobro stojis.

Nije strucnost prosvjetnih radnika za njihov odredjeni predmet jedino sto bi trebalo biti kontrolirano. U odgoju i obrazovanju djece je toliko raznih faktora i utjecaja, vjerujem da je i tebi jasno da neki prosvjetar moze biti u predmetu i uber-strucan, ali ako nema neke druge kvalitete, sposobnosti i kompetencije, dzaba mu posao.

A sto se tice tako omiljene prosvjetarske teorije da nisu oni tu da odgajaju djecu: svatko tko je u nekom duzem kontaktu sa djetetom na neki nacin sudjeluje u njegovom odgoju, pa makar samo stavom i primjerom. I kada prosvjetar djetetu salje poruku: ja sam tu da te naucim ovo ili ono i da ti za to dam ocjenu i mimo toga me boli neka stvar za tebe, i to djetetu prenosi odredjenu poruku. A kad je djete shvatilo poruku i ponasa se u skladu s njom, onda su krivi roditelji.

Da se razumijemo, ja ne tvrdim da nema roditelja koji ne odgajaju djecu kako treba. Ali kako kaze ona stara: za odgojiti djete treba cijelo selo.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:04.