Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2005., 16:29   #1
Spolni odgoj u školi

Čitam o incidentu koji se zbio u gimnaziji u Križanićevoj ulici i to zato što su nevladine udruge u školu htjele unijeti letke o spolnom odgoju a Vokićka ih nije pustila unutra već je pozvala muriju... Udruge briju o tome kako bi djeca trebala imati spolni odgoj u školi kao poseban predmet... Načelno je to ok, ali... Mene zanima što bi to djeca iz godine u godinu učila o spolnom odgoju? Nastava iz predmeta za koji je predviđen jedan sat tjedno ima ukupno, ako se ne varam; oko 70 sati godišnje. Što bi li im samo pričali o tome iz tjedna u tjedan? Uopće ne razumijem kako bi taj predmet izgledao
Murron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 20:34   #2
postoje cure kojima nije jasno kak mogu pišat dok imaju tampon.
postoje cure koje bi brojale plodne dane dok piju pilule.
postoje cure koje misle da se pilula popije prije seksa.
svačeg ima na ovom svijetu.
i mislim da bi se to svašta trebalo mrvu educirat.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 00:36   #3
ma meni su to isto sranja. evo nedavno je u dodatku novog lista "skolski novi list" izasao clanak o tome..

mislim ok, trebaju se mladi educirati. nisu svi znatizeljni da se sami educiraju. jer koliko se ja sjecam svog osnovnoskolsko-srednjoskolskog obrazovanja tu i tamo su nam rekli nesto o bolestima, pa aids, pa kako se stavlja kondom. ali sigurno za sebe znam da sam dobro promislila prije nego sam se upustila u spolni zivot. i ponekad mi nije jasno kako neki mladi ljudi uopce ne razmisljaju.

ali eto zbog takvih se to treba uvesti i tu se slazem. ali sto ce se pricati na tom predmetu? ce se iz njega dobivati ocjena? gluposti..

uostalom to klincima sve bude smjesno, mislim, sigurno da nesto od toga i zapamte ali slabo..

evo ja se sjecam kad sam u srednjoj u ne znam 1. ili 2. razredu isla na sistematski pa nam je rekla med. sestra (curama) da napisemo na papirice sto nas zanima u vezi te tematike. onda je ona izvlacila pitanja i odgovarala na njih bez da se znalo tko ih je postavio (ono da nema neugodnosti).

to je po meni ok, neka to jednom godisnje rijese na sistematskom.

uf ne znam.. mozda je to zato jer krecem od sebe.. ali recite vi meni iskreno - je li vam zao sto niste imali spolni odgoj dok ste isli u skolu?
flocki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 07:23   #4
Quote:
flocki kaže:
ali recite vi meni iskreno - je li vam zao sto niste imali spolni odgoj dok ste isli u skolu?
Nije, a nije mi ni trebao.
Imala sam mamu koja je smatrala da je njena duznost da mi objasni sve sto trebam znati.
A moja mama je stara generacija za koju je seks jos bio tabu i sramota. Tko zna ne bi li i za nju bio da nije sama dozivjela par nezgodnih situacija jer joj nitko nista nije objasnio, pa se zarekla bude li imala zensko dijete, sve ce mu reci jasno i otvoreno da zna i kako stvari stoje i kako se cuvati. I odrzala je.
Kaj onda glumataju ove mladje, i same slobodnije odgojene?
Nista protiv seksualnog odgoja, ali zalosno je ako se u skoli o tome mora uciti.

Sistem sestre na sistematskom je dobar.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 09:11   #5
nama nije nitko pokazao kako se stavlja prezervativ.

a mama me prvi put pitala "a jel se ti paziš?" kad mi je bilo 26 godina. To mi je sav spolni odgoj koji sam imala. Odgojili su me prijatelji i mediji. Gledajući unatrag, imala sam više sreće nego pameti, da nikad nisam ostala trudna niti pokupila neku boleštinu.

Da, voljela bih da sam imala seksualni odgoj u školi. Neka je jednu godinu po jedan sat tjedno, ali bar neke osnovne stvari da se čuju. Ne mora se ni ocjenjivati, kao nekad domaćinstvo ili prva pomoć ili što je ono bilo... glavno da se čuje.

Da je sramota to da se o seksualnom ogoju treba pričati u školi, je. Ali nemamo svi sreću da su nam roditelji dovoljno savjesni i "liberalni" da bi o tome s nama pričali.
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 09:42   #6
mislim da bi u sklopu biologije trebalo odvojiti jedan dio za spolni odgoj (ili , zasto to ne bi bio dio tjelesnog odgoja ??)
ono , ipak nam je vaznije nego kako to radi cvijece i ribe

vazno je mlade nauciti kaj se i kako dogada i kako se cuvati , voditi higijenu , itd...
samo , ako je ikako moguce , obaviti to bez moraliziranja s bilo koje strane
inace , ne vidim razloga da netko odgovori na pitanje s cim se bavi : ja sam ucitelj sex-a
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 10:03   #7
mislim da seksualni odgoj u sklopu biologije nije nešto dobro. zasad, iz onih par tričarija koje se uče u školi, a u mojoj je više vremena posvećeno tome kak se seksaju mama i tata bor da naprave dijete bor, nego o ljudskom reproduktivnom sustavu zdravlju spolnosti bla, se da izvuć zaključak da je seks isključivo nešto od čega moš dobit spolnu bolest ili ostat trudan kad to ne želiš. a to je loš pristup seksualnosti. s tim da, kad su se i spominjale spolnoprenosive bolesti, nije rečeno da se npr. ne smije pušit s herpesom na usni jer se i to prenosi. valjda se pretpostavlja da to nitko ne radi
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 10:17   #8
Eh, alexx, ako bi se djecu kvalitetno educiralo na tom planu, trebali bi u skoli ginekologa zaposliti da predaje.
Bas svake stvari se ni roditelj ne bi sjetio ili mozda ponesto i sam ne zna.
No puno toga znaju i sami, pa da im barem to vele, vec bi puno postigli, no osim laznog srama pricati sa svojim djetetom o tome, valjda odbijaju prihvatiti da ce se i njihova djeca seksati, a ako im kazu na vrijeme, mozda misle da ce odmah u prvu apoteku po pilule i kondome i ajmo primijenit.
A to uopce nije tako i prije ce ici probati ako pojma nemaju i to bez zastite.

Inace, a sto fali da bude u sklopu biologije? Pa u to najprije spada.
Samo bi trebalo ne prepustiti nastavnicima da pricaju kaj hoce, nego napraviti nastavni plan na drzavnoj razini s najvaznijim temama po pitanju zastite i spolno prenosivih bolesti.
Ne mora se raditi posebne satove da se puritanske dusice ne uzrujavaju, ali kad se na biologiji dodje do organa za reprodukciju, jednostavno u sklopu obraditi i ovaj dio. I lijepo na mala vrata klinci nekaj nauce.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 11:49   #9
Quote:
alexxx kaže:
postoje cure kojima nije jasno kak mogu pišat dok imaju tampon.
postoje cure koje bi brojale plodne dane dok piju pilule.
postoje cure koje misle da se pilula popije prije seksa.
svačeg ima na ovom svijetu.
i mislim da bi se to svašta trebalo mrvu educirat.
istina.
a onda za predsjednika tog odbora za spolni odgoj ili tako nekako stave V. Grudena koji se presta sexat prije pronalaska i pilula i tampona...a da ne govorim o njegovom strogo-krščanskom razmišljanju i sl...to će koliko god poučno bilo kod nas opet ispast smijarija.
__________________
Ti si ono o čemu sanjam, ti si ono čemu se nadam..odvedi me u svijet svoj, pod zemlju, nebo, nije važno, sljedbenik sam tvoj..
injanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 12:51   #10
poceti definitivno treba u osnovnoj , pretpostavljam negdje oko 5-6. razreda
i ne srackati klincima s nekog "moralnog" aspekta , nego im lijepo i argumentirano objasniti
djeca nisu glupa i kad im netko pocne pricati price svoje bake , oni to lijepo i pospreme di bake pripadaju - u recycle bin

inace , nama je predavanje odrzala lijecnica skolske medicine i ona je bila ta koja je zamuckivala i crvenila , a danas je najveca faca u hrvatskoj za djecju medicinu

mislim , ne kuzim u cemu je fora
lakse je objasniti vodenje ljubavi nego zakone fizike ili raspored atoma u tablici , ako se izuzmu vlastiti kompleksi i moralisticka sranja (koja ionako vrijede za sve osim nas)
alexxx je spomenula herpes
svatko ce ti reci da se ne smijes ljubiti ako imas herpes
pa zar je tako tesko spomenuti i pusenje u istom paketu??
ili jos posebno treba napomenuti i lizanje?
ili se sve skupa moze reci i jednostavnije i razumljivije
pa mamu mu lagano , zar bas mora pisati da je pod mokar svaki put kad se vidi da je pod mokar ??????????
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 13:31   #11
ja mislim da je u nazivu "spolni odgoj" najveći problem ta riječ "spolni" ili "spolnost" jer se većini patrijarhalnih i zatvorenih roditelja srame toga jer na sam spomen toga oni pred očima imaju profesore koji šibom na sliku spolnih organa uče djecu ovo je penis, ovo su testis, itd itd.
da je to drugačije nazvano mislim da ne bi bilo toliko problema.mnogi roditelji nisu svjesni da se edukacija o spolnosti svodi na razgovor o zaštiti OD BOLESTI, kontracepcije, razmijevanja vlastitog tijela i još puno toga što nema baš neke veze sa samim seksualnim činom, orgazmom itd.

ali zatucan narod je zatucan narod, nema tu pomoći.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 15:11   #12
Quote:
zg_sash kaže:
svatko ce ti reci da se ne smijes ljubiti ako imas herpes
meni herpes nikad ne izbija, tako da mi nitko nije direktno rekao, ali evo ja za to nisam znala do trećeg srednje. iako sam čitala svašta nešta, donosila mi mama još u osnovnoj knjige o seksualnosti, i bla.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 22:03   #13
Ja jesam za spolni odgoj u školi. I mislim da se ima pričat o čemu jedan školski sat kroz cijelu godinu.
O reproduktivnim organima, o men. ciklusu, o spolnim bolestima, o trudnoći željenoj i neželjenoj, o konrtacepciji, o seksualnoj toleranciji. I nemojte misliti da su danas mame modernije i liberalnije nego prije, vi se samo krećete možda u takvom društvu, a to nije cijela Hrvatska. Dapače, koliko čitam, mladi se vrlo često upuštaju u neodgovorne sex. odnose, a dobra edukacija bi im sigurno dala za misliti.
Lavanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 08:21   #14
Također mislim da se to mora uvesti u škole, nazvali ga spolni odgoj ili nekako drugačije. Čini mi se da bi klinci najviše bili zainteresirani za nekakav otvoreni razgovor, gdje bi bez srama mogli postaviti pitanje o svemu što im padne na pamet. Pa ne mora takav sat početi nužno šturim popisom spolnih bolesti! Ja to vidim kao nekakvu radionicu (neobaveznu, ali sigurna sam da bi bila vrlo posjećena!) gdje bi mladi ili mlađi ljudi (zašto ne i posebno educirani apsolventi ?) kroz jezik blizak školarcima diskutirali ne samo o seksu ili abortusu, nego i o odnosu među spolovima, razlikama u razmišljanju, percepciji stvari... Taj netko mora biti prijatelj s djecom, netko kome će vjerovati. Nisu svi imali sreću imati komunikativne, nepatrijarhalne i nefrustrirane roditelje...

Kakvi sistematski, kakve medicinske sestre?!?!?! Cedulje, izvlačenje iz šešira?! Pa djecu treba prvo bez srama naučiti izgovarati riječi vagina i penis! Ko što kažu uho ili bubreg.

Koliko tridesetogodišnjaka i danas ima "pimpača" koji baš nikako da avansira u - penis. Pitajte ginekologe koliko odraslih žena ni s 40 godina ne može reći da ima napr. prištić na ulazu u rodnicu. To uvijek zvuči: "imam nešto TAMO DOLjE."
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 09:14   #15
Quote:
vinova lozinka kaže:
Također mislim da se to mora uvesti u škole, nazvali ga spolni odgoj ili nekako drugačije. Čini mi se da bi klinci najviše bili zainteresirani za nekakav otvoreni razgovor, gdje bi bez srama mogli postaviti pitanje o svemu što im padne na pamet. Pa ne mora takav sat početi nužno šturim popisom spolnih bolesti! Ja to vidim kao nekakvu radionicu (neobaveznu, ali sigurna sam da bi bila vrlo posjećena!) gdje bi mladi ili mlađi ljudi (zašto ne i posebno educirani apsolventi ?) kroz jezik blizak školarcima diskutirali ne samo o seksu ili abortusu, nego i o odnosu među spolovima, razlikama u razmišljanju, percepciji stvari... Taj netko mora biti prijatelj s djecom, netko kome će vjerovati. Nisu svi imali sreću imati komunikativne, nepatrijarhalne i nefrustrirane roditelje...

Kakvi sistematski, kakve medicinske sestre?!?!?! Cedulje, izvlačenje iz šešira?! Pa djecu treba prvo bez srama naučiti izgovarati riječi vagina i penis! Ko što kažu uho ili bubreg.

Koliko tridesetogodišnjaka i danas ima "pimpača" koji baš nikako da avansira u - penis. Pitajte ginekologe koliko odraslih žena ni s 40 godina ne može reći da ima napr. prištić na ulazu u rodnicu. To uvijek zvuči: "imam nešto TAMO DOLjE."
e,a najgore je to šta u sexualnom smislu sve brže ljudi sazrijevaju..pa ja sad imam prijateljica,a nismo djeca, imaju 23, koje imaju olala sexualnog iskustva, a nemaju blage veze o simptomima spolnih bolesti, kad su im plodni/neplodni dani, šta je to npr.dijafragma ili tek spirala...a da ne govorim o tome da njih ko zna koliko bez obzira na iskustvo NIKAD nije bilo kod ginekologa jer ne vide potrebu i ništa ih jako ne boli...
__________________
Ti si ono o čemu sanjam, ti si ono čemu se nadam..odvedi me u svijet svoj, pod zemlju, nebo, nije važno, sljedbenik sam tvoj..
injanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 10:22   #16
U moje vrijeme panicno smo cekali novi broj Modre laste i izlistavali do Lastane pomozi....A textovi tipa "poljubili smo se,jesam li trudna?" izazivali su pravu pomamu....

Prolistate li ikada Teen ili OK ili Bravo? Mislim da ne postoji tema (od sexualnih odnosa, tehnike ljubljenja,pipkanja ,namigivanja do bolesti ,zastite i slicnoga ) koja nije obradjena....
Garantiram da moja cura u 6 razredu zna vise neg sam ja u 4. srednje...pa vi mislite...

ps.koliko god lajali protiv,bio je pravi uzitak pogledati predstavu Vaginini monolozi i dok se na sceni izbacuju rijeci poput vagina,pikica,pička..... gledati lica u gledalistu.....
__________________
®Se vincere ipsum longe est difficillimum®
Aqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 14:14   #17
Kad sam išao u osmi osnovne, bila je jedna sisata debela Milica. Ona je svima pušila u wc-u. Tako da smo mi imali seksualni odgoj u školi.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 16:26   #18
hebes ga walter..tko je nama kriv pa smo zivjeli u krivo vrijeme,kad nije postojala milica
__________________
®Se vincere ipsum longe est difficillimum®
Aqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 18:18   #19
Quote:
Inace, a sto fali da bude u sklopu biologije? Pa u to najprije spada.
seksualnost je više od biologije
profesor biologije može bit zatucana konzerva koja će napravit više štete nego koristi.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 13:10   #20
Spolni odgoj u Hrvatskoj

U Hrvatskoj je upravo „pred porinucem“ program spolnog odgoja u osnovnim i srednjim skolama. Na zalost, vec drugi put nakon visegodisnjih napora nalazimo se u situaciji da uvodjenje seksualne edukacije u hrvatske obrazovne ustanove biva odlozeno jer Vlada podrzava program koji veliki dio javnosti ne zeli. Prvi put je to bio TEENSTAR. Sada je to prijedlog udruge GROZD. Pored vise od 20 drugih programa predlozenih Ministarstvu od strane raznih udruga i pojedinaca (ciji podaci nisu dostupni javnosti iako ih je navodno tjednik „Nacional“ svojedobno objavio)(udruga koje su predlozile programe je malo, pojedinaca vise, uglavnom su to pedagozi koji rade u skolama), izabran je program koji gotovo anatemizira seks prije braka, masturbaciju, kontracepciju, homoseksualnost. Danas!

Stranice koalicije „Stop rizicnom spolnom odgoju“ naci cete na zamirnet

Pdf fileovi programa udruge GROZD mogu se vidjeti na dokumenti , svaki ima oko 4MB. U prosjeku imaju 80tak stranica (bez literature) pa iscitavanje zahtijeva vrijeme.

PS
Deo teksta koji sam dobio od jedne prijateljice.
Teoretski, ovaj topic bi trebao ici na LJES ali mi se cini da je ipak prikladniji za ovde
(iako se ne radi direktno o zivotu u dvoje).
Kakvo je vase misljenje o ovom (a mozda i generalno) programu spolnog odgoja ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:51.