Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2018., 02:14   #461
Quote:
AlessandraB kaže: Pogledaj post
Zdravo! Evo odgovora:
Posle zadnje misije aktualiziranja i popravke Hubbleovog svemirskog teleskopa 2009. godine, NASA je odlucila, da vise nece servisirati teleskop. Medjutim, postoje dve privatne firme, koje se takmice za naloge po tom pitanju. Veliki deo NASA-strucnjaka su protiv toga, da se dignu ruke od ovog teleskopa i skoro svi astronomi vrse pritisak na NASU, kako bi se nastavilo istrazivanje sa ovim teleskopom. Ipak je Hubble u odlicnom stanju i funkcionise besprekorno, svi astronomi traze dodatno posmatracko vreme na teleskopu, koje je prebukiran za hiljadu procenata, kako kazu u odeljenju za rezervisanje vremena.

Posto NASA vise ne salje Space Shuttles, odlucilo se da vec u sledecem desetlecu Hubble zaroni u atmosferu, gde ce izgoreti. Niko nije racunao sa time, da ce SpaceX i Sierra Nevada Corporation stupiti u konkurenciju, kako bi nastavili ono sto je NASA zapocela sa Hubbleom. Ukoliko bi bila potrebna popravka Hubblea, to bi ove firme morale same da finansiraju i organizuju, sto je veoma skup poduhvat. Pa opet, niko ne sumnja ni za trenutak, da ce Elon Musk potrebnih dvadesetak miliona dolara rado da ulozi u ovu misiju, kako bi se omogucio nastavak rada teleskopa. Tako, da za sada, nema planova za Hubbleov „povratak“ na Zemlju. Osim toga, posto Hubble radi u optickoj oblasti spektra, a James Webb ce raditi u infracrvenoj oblasti, naucnici se veoma zalazu za paralelni rad oba teleskopa, jer su Chandra svemirski telesko koji radi u podrucju ultravioletnog svetla i Hubble do sada imali spektakularna otkrica prilikom paralelnog rada. Ukoliko Hubble ostane gore, imali bismo najjace teleskope od pocetka moderne astronomije, koji pokrivaju ceo elektromagnetni spektar i to jos sa neometanim pogledom u svemir.

Po pitanju Kineza, pise u gornjem tekstu, koji je razlog nekontrolisanog pada stanice.
hvala, a NASA radi vec godinama na novom ogledalu za novi teleskop James Webb, a mislim da ce sa novim Webb astornomi ponovo "progledati, kao sto su prvi put progledali sa Hubble 1990 godine

Na jednom od mojih semestara sam imala u ekipi djevojku, astronaut, koja je imala treninge za misiju vezanu za Mars, ali meni je prica sa Space X, Alon i odlaskom na Mars ekvivlanet za dobru glavobolju

Trenutni problem je razvoj raketa, mozda bi se AEon mogao malo vise orijentirti ka doticnom problemu. Drago mi je da je zainteresiran za odrzavanje Hubble

Zadnje uređivanje YunStrijelica : 11.01.2018. at 02:44.
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 22:48   #462
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
...

Na jednom od mojih semestara sam imala u ekipi djevojku, astronaut, koja je imala treninge za misiju vezanu za Mars, ali meni je prica sa Space X, Alon i odlaskom na Mars ekvivlanet za dobru glavobolju

...
Da nije i ta iz one priče o abudabi policijske postaje na marsu?
Old 13.01.2018., 00:03   #463
Quote:
Human1 kaže: Pogledaj post
Da nije i ta iz one priče o abudabi policijske postaje na marsu?
?
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 13:03   #464
Quote:
?
Pogledaj post 423 ove teme. Reko, možda se ta tvoja spremala za policajku na Marsu.
Old Danas, 15:05   #465
Quote:
Na jednom od mojih semestara sam imala u ekipi djevojku, astronaut, koja je imala treninge za misiju vezanu za Mars...
Koliko mi je poznato, a poznato mi je jako mnogo, trenutno ne postoje astronauti koji su u bilo kakvom treningu za let u svemir, a da poticu sa prostora Hrvatske, Slovenije, Srbije ili bivse YU-teritorije. Nasela si na neciju sarenu lazu kako mi se cini.

Quote:
Human1 kaže: Pogledaj post
Pogledaj post 423 ove teme. Reko, možda se ta tvoja spremala za policajku na Marsu.
Za to bi morao da se raspitas u Emiratima kod UAESA, kao posledica neobavestenosti o njihovom svemirskom programu. Pretpostavljam da ni nemas pojma sta je UAESA, kako da ih kontaktiras, na kom jeziku i koga ili se mozda varam.
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:25.