Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2018., 00:09   #2721
Nemacko zdravstveno moras imati od trenutka prijave boravka po skorasnjem zakonu. Ako ne radis, moras ga platiti, kako je meni receno.

Za stan, osim sto ces biti jedna od min 20 osoba koje ga gledaju, obicno traze zadnja 3 platna listica kao i izvestaj kreditnog biroa da si pozitivan kreditno. Samo trazenje istog se vrsi 3 meseca pre datuma useljenja, jer je to otkazni rok stanarima. Najbolji odbos cene i kvaliteta se tada nalazi. Takodje sve je vise izrazen trend minimalnog zakupa na 2 god.

Kako niste u DE, mozete naci Temporary stanove ili WG dok ne nadjete nesto.
ikac2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 08:42   #2722
Ja bi cak preporucila da nadeš neki "bez veze" posao. 30,25,20 sati ovisno o tome koliko mislis da možes i da usput ides na tecaj/e Volkshochschule za srediti B2.
Trebati ce ti za posao.

Vecina stanova se iznajmljuje na neodredno. Problem su 3 mjeseca kauciju te da vecinom nisu namjesteni cak ni kuhinju nemaju.
Znaci ili odkupis kuhinju bivsom stanaru, da li se izplati ovisi o cjeni koju trazi.
Namjesteni stanovi su pretezno toliko skuplji da se na duze vrijeme izplati kupiti svoj namjestaj.

Ako niste U mogucnosti donjeti skupa 10.000€ ce vam prva godina biti teska. A ako niste ipak sto bolje U pocetku stisnete zube, te prija ce te stati uredno na noge.

Kao hrvatica i s time gradanka EU nema ti 90 dana turisticke Vize vise, niti dozvolu za boravak. Imas slobodu biranja mjesta boravka i rada gdje zelis u EU (Jos ne vazi za sve EU clanice ali u njemackoj je).
Dok ne pitas neku pomoc možes zu biti bez da radis koliko hoces. Kako i kada imas pravo na pomoci to ne znam.
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 12:13   #2723
Zna se da je pocetak tezak, za pocetak je dobar bilo kakav posao, bilo kakav smjestaj, onda polako traziti bolje, prvo bolji posao sa boljom placom pa se onda moze unajmit i bolji stan jer se platne liste itekako gledaju, kad sam ja uzimao ovaj moj stan, hausmeister mi je odmah bio rekao da da su moje platne piste najjace i da cu ja najvjerojatnije dobit stan, za 2 dana me nazvao neko iz verwaltunga i rekao mi "cestitam,vi ste izabrani", naravno da je bitan i poslodavac, s obzirom da firma u kojoj ja radim ima oko 700 zaposlenih sirom Njemacke je itekako pouzdan poslodavac.

Sve su to jako bitne karike za ostvarenje cilja, zato smo polako, ne ide nista niti preko noci niti na brzinu, treba biti strpljiv i svi ciljevi se ostvare jedan po jedan, nema preskakanja.
Old 13.01.2018., 13:06   #2724
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post

Kao hrvatica i s time gradanka EU nema ti 90 dana turisticke Vize vise, niti dozvolu za boravak. Imas slobodu biranja mjesta boravka i rada gdje zelis u EU (Jos ne vazi za sve EU clanice ali u njemackoj je).
ovo za boravak...u njemackoj da,ali austriji ne...tu ti ne pomaze to sto si hrvat/ica
nakon 90 dana moras dobiti anmeldebescheinigung,ako ga ne dobijes - ilegalno si u drzavi (ali ajde hrvatima ga je sada malo lakse dobiti nego sto je bilo prije...ali opet da bi ga dobio moras imati stan,posao,zdravstveno osiguranje itd itd...)
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 13:16   #2725
Quote:
Ja bi cak preporucila da nadeš neki "bez veze" posao. 30,25,20 sati ovisno o tome koliko mislis da možes i da usput ides na tecaj/e Volkshochschule za srediti B2.
Trebati ce ti za posao.

Vecina stanova se iznajmljuje na neodredno. Problem su 3 mjeseca kauciju te da vecinom nisu namjesteni cak ni kuhinju nemaju.
Znaci ili odkupis kuhinju bivsom stanaru, da li se izplati ovisi o cjeni koju trazi.
Namjesteni stanovi su pretezno toliko skuplji da se na duze vrijeme izplati kupiti svoj namjestaj.

Ako niste U mogucnosti donjeti skupa 10.000€ ce vam prva godina biti teska. A ako niste ipak sto bolje U pocetku stisnete zube, te prija ce te stati uredno na noge.

Dok ne pitas neku pomoc možes zu biti bez da radis koliko hoces. Kako i kada imas pravo na pomoci to ne znam.
https://www.bmi.bund.de/DE/themen/mi...D078B.1_cid287

Samo onako usput: Prije nekoliko godina je jedan prijatelj iz Baranje doselio u Njemacku, ovdje je naslijedio kucu od oca a i rodjen je u Njemackoj, ali je kao dijete zivio samo nekoliko godina ovdje.
Uglavnom, nakon sto se prijavio u Njemackoj, nekih 4-5 mjeseci poslije, stiglo mu jedan dan pismo od uprave u kojem su ga ljubazno zamolili da im uruci dokaze od cega on i sin zive, tj. trazili su njegove platne liste i ugovor o radu i za sina dokaz da ide u skolu ili od cega zivi.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 13:44   #2726
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
ovo za boravak...u njemackoj da,ali austriji ne...tu ti ne pomaze to sto si hrvat/ica
nakon 90 dana moras dobiti anmeldebescheinigung,ako ga ne dobijes - ilegalno si u drzavi (ali ajde hrvatima ga je sada malo lakse dobiti nego sto je bilo prije...ali opet da bi ga dobio moras imati stan,posao,zdravstveno osiguranje itd itd...)
Prijaviti se moras i U njemackoj negdje.
A i austrija nije jos ukinula kvote može to mislim 7 godina znaci do maksimalno 30.06.2020.
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 13:46   #2727
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
https://www.bmi.bund.de/DE/themen/mi...D078B.1_cid287

Samo onako usput: Prije nekoliko godina je jedan prijatelj iz Baranje doselio u Njemacku, ovdje je naslijedio kucu od oca a i rodjen je u Njemackoj, ali je kao dijete zivio samo nekoliko godina ovdje.
Uglavnom, nakon sto se prijavio u Njemackoj, nekih 4-5 mjeseci poslije, stiglo mu jedan dan pismo od uprave u kojem su ga ljubazno zamolili da im uruci dokaze od cega on i sin zive, tj. trazili su njegove platne liste i ugovor o radu i za sina dokaz da ide u skolu ili od cega zivi.
Pa ako dokaze od cega zivi, moze opet ostati ako oni to smatraju dovoljno.
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 14:55   #2728
Upravo tako.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 15:03   #2729
Quote:
Trebati ce ti za posao.
Quote:
Znajući sebe, ja bih i viši stupanj. Volim taj jezik i bitno mi je da se mogu snaći u što više situacija i u konačnici raditi posao koji želim. Možda je malo utopijski.
Ako sam dobro razumjela, dokle god ne ovisim o njemačkoj socijali, odnosno dok ne tražim da me, uvjetno rečeno, država uzdržava, mogu ostati i duže od ta tri mjeseca? To mi uvelike olakšava situaciju.

Quote:
Ovo za stanove znam, već smo gledali neke oglase, dvoumimo se između Koelna s okolicom i Berlina pa vidimo i razlike u cijenama. Stanovi od pedesetak m2 su barem 500-600€ Kaltmiete, čini mi se, dok su ovi iz kategorije Wohnen auf Zeit skuplji za istu kvadraturu, vjerojatno, između ostaloga, radi namještenosti.

Quote:
Imamo ušteđevine, hvala Svemiru, ne ide nam se iz Hrvatske zbog egzistencijalnih razloga (što je možda ljudima oko nas i najteže razumjeti).
Ono što se ja bojim, iako znam da je iracionalno, jest da ću zauvijek ostati na nekom dead end jobu, jer uopće nemam ideju nekakve normalne fluktuacije i protočnosti radne snage.

Mortiis, hvala, zato nas i ne zanima toliko Austrija, jer su, koliko znam, stroži po pitanju imigracija i zapošljavanja.

Ovo s dokazima od čega se živi što mio8 napisa - može li za mene, ukoliko ne nađem posao u prvih par mjeseci ili ako moja primanja budu relativno malena, taj dokaz biti partnerova platna lista, s obzirom na to da nismo vjenčani ali bismo živjeli skupa?
weird_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 15:20   #2730
to ce ti najbolje moci reci u Auslaenderamtu

vecinu to traze:
dobijes pismo u kojem moras dokazati od cega zivis:

kopiju osobnog dokumenta
platne liste i ugovor o radu
ugovor o najmu stana
Krankenkasse
1 sliku

cak i moja kcer koja je 4,5 mj stara dobila neki dan to pismo.
otisao na Auslaenderamt i rijesio to za 10 tak min jer su uzeli moje podatke od stana,za nju,donio kopiju zdravstvene...

cudi me samo da Njemacka ne napravi kao nekakav dokument za strance...to bi bilo super...tipa iskaznice na kojoj bi pisao ko si sta si,odtkud si.....manje bi problema bilo...
fino prilozis uz svoju osobnu ili putovnicu i ciao
Old 13.01.2018., 22:05   #2731
Quote:
Prijaviti se moras i U njemackoj negdje.
A i austrija nije jos ukinula kvote može to mislim 7 godina znaci do maksimalno 30.06.2020.
nije ovo prijava ovo je u neku ruku dozvola za neograniceni boravak
kod prijave se izdaje meldezettel i to je nesto sasvim drugo sto nema veze s ovim...
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 03:06   #2732
Quote:
ikac2000 kaže: Pogledaj post
Nemacko zdravstveno moras imati od trenutka prijave boravka po skorasnjem zakonu. Ako ne radis, moras ga platiti, kako je meni receno.
Jesi siguran u ovu informaciju?
Živio sam više od četiri godine u DE, bez da sam imao njihovo zdravstveno. Nikad me nitko nije tražio da se osiguram.
Mislim da te komplikacije s osiguranjem počinju onog trenutka kad se zaposliš, ne kad prijaviš boravak.
juanito is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 03:14   #2733
Ja sam imao problem sa osiguranjem. Dosao sam sredinom juna, a poceo raditi jula, i odbili su mi izdati zdravstveno dok nisam uplatio i za period u junu.

Mislim da jsu uveli da bude obavezno u 2016 godini.
ikac2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 15:17   #2734
To mi zvuči prilično neobično za Njemačku. U Hrvatskoj me ne bi čudilo, jer su kod nas bizarni zakoni pravilo, a ne iznimka. Ali čak ni tamo nije slučaj da država tjera one koji ne rade i ne žele hrvatsko zdravstveno osiguranje, da si ga sami uplaćuju.

Ovo bi bilo posebno problematično za Grenzgängere. Ako netko npr. radi u nekoj od susjednih zemalja, tamo je osiguran i tamo koristi zdravstvene usluge, zašto bi plaćao još jedno zdravstveno i u Njemačkoj?

Izgleda da smo previše balkanizirali Njemačku, pa su i oni počeli s nelogičnim i besmislenim pravilima
juanito is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 19:08   #2735
@weird_girl:

Dosta su ti već napisali, budem ja dala svoje još, vjerojatno ću ponešto ponoviti, no neke stvari su mi upale u oko kao zgodno za dodati, a neke mislim da drugi nisu pokrili, pa eto ti sve

90 dana
Kao EU građanin imaš pravo biti neograničeno u Njemačkoj, radila ili ne.
Do 90 dana boravka nisi dužna prijaviti adresu.
Ako znaš da ćeš biti dulje ili prođe 90 dana, onda moraš prijaviti adresu. (oko ovoga se svi slažu, piše na europa.eu jasno)

E da, za burzu, negdje sam čula da ima shema ako si radio u hr do odlaska i to dovoljno dugo, da možeš na njemačku burzu i čak da imaš neke naknade. Inače nemaš naknadi dok mislim jedno 2 godine ne radiš u njemačkoj. Ali ono, nemam blage gdje i što, ako imaš živaca, postoji par fb grupa vezano uz hrvate u njemačkoj, pa možeš tamo potražiti/pitati ako ti to bude aktualno.

Ne znam koja su ti prava na dodatna obrazovanja i to, no mislim da ti ništa ne bi ni dali bez dobrog jezika.

Zdravstveno (oko ovoga ima puno flejma) tvrdnja koju sam ja našla za njemačku je da moraš imati osiguranje od trenutka prijave adrese.
E sad, ono što možda može proći (neki tvrde da im je, neki da nije) je ehic.
No s druge strane, za ehic jasno piše da se može koristiti dok si gost negdje. Trenutak kad prijaviš adresu IMO nisi gost.

Za studente možda stvarno je dosta ehic.
Za nezaposlene stvarno nisam ziher što je uistinu propis, jer na europa.eu ne piše dovoljno precizno (piše da moraš imati osiguranje nakon prijave, ne piše koje osiguranje zadovoljava tu formu)
Za bilo koji oblik poslova, freelance ili u firmi, moraš imati njemačko ako si prijavljen u njemačkoj.
E sad, po mojoj logici bi nakon prijave adrese trebao imati njemačko i bok.
No u prethodnih godinu dana samo slušam razne navode da 'ne treba', no nitko ne zna dati link na propis koji to kaže
Jedino što postoji je 'treba biti osiguran'.

Hoću reći, mislim da te 'nitko ne pita', dok ti ne treba.
Ako misliš da bi ti moglo trebati, ne zafrkavaj se i odmah se prijavi.

Ehic je koliko sam shvatila za hitnije stvari tipa upalo ti je nešto u oko, porezala si se gadnije i trebaš šivanje i to. Ako imaš nešto kronično ili znaš da trebaš redovni pregled, službeno te mogu odbiti ako dođeš s ehicom. Tipa ne znam, trebaš ginekološki pregled i uzv.

Jasno, svašta možeš doći i platiti kešom. No ehic u svojoj osnovi jest vrsta putnog osiguranja...

Za hr - imaš godinu dana za odjavu i ona stiže kazna cca 1000 kn. (navodno)
Ja sam svoje odjavila jedno pola godine kasnije (u hr sam bila nezaposlena, u njem također)
Zbunila sam ih svojim dolaskom, na kraju je bilo dovoljno iskaznica njemačkog i 'gle, ja sam otišla, odjavila sam prebivalište, imam osobnu s njemačkom adresom' i bilo je 'ok, brišem te iz sustava, ajd bok sretno'

ženidba
Da, olakšat ćete si i zdravstveno (jer može jedan preko drugog), i stanove (pozitivnije te gledaju kad si oženjen), i pred državom imate određene ovlasti, npr u slučaju nesreća i to... i porez je niži koliko sam skužila za obitelj nego za kad solirate udvoje.

Ja bih preporučila da što više guraš njemački već sad, prije dolaska. Jako puno znači i pomogne znati ga, i čim uspiješ nešto smisleno reći već imaš 'plus bodove za dojam'.

Gledaj na youtube serije i filmove na njemačkom, za one koji uče - serija [email protected], pogledaj i jel ima negdje deutsch für anfänger, ja sam gledala na netflixu to i dr klein. Vježbaj slušanje, jako.

Drugo, pogledaj servise poput italki - ima online profače i tutore (plaćeno), i kolege za razmjenu jezika. Ako nemaš za platiti, probaj naći nekog free da bar malo pričaš, ako možeš platiti, plati tutora (teško je za džabe uloviti nekog motiviranog i pouzdanog, ovako kad platiš imaš termin i sat, i netko se posveti tome da te sluša)

Znam da ovdje prevladava mišljenje 'odi radi bilo što', ja se s tim ne slažem, nisam fan pristupa očajnika. Mislim da na zatupljujućim poslovima naš mozak crkne, a ako želiš koristiti mozak i dalje, mislim da ga treba i adekvatno motivirati. Isto tako, ako si možeš priuštiti ne raditi, to vrijeme možeš itekako dobro iskoristiti da skužiš što sve treba, središ stvari i omogućiš vam život s manje muke...

E sad, adresa. To u hrpi privremenih, obično namještenih, ne ide - no pravilo je pitati, te ako ti ne daju prijavu adrese i prezime na poštanskom kasliću, šansa je da to je ilegalno rentanje i u tom slučaju ako se pravi gazda pobuni, ti itekako možeš letiti van. Mislim da je važno ako dolazite živjeti ovdje, da si smanjite stres i nađete nešto legalno.

Drugo, shema 'namješteno je skupo' je istina a i ne baš, istovremeno. Namještaj naime, košta. Ako ne seliš sve što imaš, što uključuje krevet i to, da ti odmah netko i da prazan stan ovdje, trebat će ti i para i vremena da to sve opremiš da bude preživljivo, pa onda da bude funkcionalno, pa onda i da ti bude ugodno (dakle, jedno tri iteracije). Opet ja i protivnik 'preživljavaj u bilo kakvoj rupi i snađi se' stavova Mislim da rupe itekako utječu na mentalno zdravlje... Ako ti nije bilo sranje u hr, zašto bi si ga sad radila

Nadalje, bez 3 platne liste i stalnog posla (znači istekao probni rok) u njemačkoj, ako ganjaš Berlin, zaboravi da će te itko pogledati za stan u dugoročni najam (prazan, bez grla i žarulja na stropu, nekad bez podova, većinom bez kuhinje)
Imam dojam da je i u ostalim velikim gradovima tako - gdje god ima više od 10 ljudi na viewingu, najmodavci biraju, pa si biraju što im se čini stabilnije.

Za stan od 50kvadrata i 500 kalt računaj da će ih biti još 100+. Stan od 80-90 kvadrata i 900 kalt (cca 1200 warm), negdje par km izvan ringa je imao preko 30ak zainteresiranih, a za to neto prihod u kuću mora biti barem 3600. (3x warm, ne kalt!). I da, ako jedan ne radi, da onaj drugi i ima toliko, manje si poželjan od dvoje koji ukupno imaju toliko.

Ja bih rekla - uzmite nešto namješteno ako nemate svojih stvari, tipa wunderflats i slično. Da, košta, no kroz tu cijenu kupuješ i malo mira da ne moraš sve slobodno vrijeme trošiti na nabavku namještaja (shema skupljanja po cesti, i po oglasniku šljaka za mnoge, dućan za druge, no u svakom slučaju traži i vrijeme i organizaciju dostave, i pare)
Drugo što kupuješ je ne briga oko interneta (treba vidjeti, negdje stvarno bude uključen), struje i ostalog...
Ono, dok ne skupite platne liste i ne prođe probni rok, mislim da je zapravo dobro neko takvo apartmansko rješenje, em upoznaš grad, em vidiš gdje si i što si bez da si se obvezao i sebi i drugima na duge rokove, postaviš si želje i ciljeve, organiziraš se.

Za Berlin savjet bi bio 6-12 mjeseci takvog smještaja, tj. barem 2-3 nakon isteka probnog roka, i više ako ganjaš neki kvart unutar ringa s ograničenim budgetom. Ljudi stanove koji ima pašu cijenom i lokacijom znaju tražiti i preko godinu dana, obično potraga bude nekih 2-3 mjeseca, osim ako ti se baš posreći. Kod traženja pogotovo za cjenovni rang kojeg gledaš, jako je bitno dopasti se - što se postigne nekim 'motivacijskim' pismom u kojem se kratko predstaviš i kažeš dvije pametne. I naravno, imaš sve papire uredne - osim plaći, treba imati i schufa zapis i potvrdu od prethodnog stanodavca.

E sad, ta potvrda je zgodna za dobiti kad dolaziš iz apartmanskog smještaja, a u takvim smještajima drugačije gledaju pa ne traže iste papire. Ako dolaziš iz hr, onda ono, netko tko ima njemca za bivšeg gazdu ima prednost.

U teoriji možeš ti iz hr dogovoriti dugi najam. U praksi ne znam ni za jedan slučaj da je netko upecao stan na dulje a da nije potrošio više od pola godine. I mnogo slučajeva gdje ekipa svaka dva mjeseca šeće između tih privremenih smještaja (podnajmovi, apartmani, wg dijeljeni apartmani) pa tako jedno 2 godine...

Tako da je ako odlučiš za privremeno, zgodno uzeti na tipa 6 mjeseci i da imaš osiguranu mogućnost produljenja ako ti zatreba.

Što imaš više para, to manje živaca taj dio potroši... Da, može se svašta i bez para i s malo para, no treba biti svjestan da sve košta, pitanje je samo valute. Živci, vrijeme to ide sumanuto.

München je koliko čujem još gori od Berlina. Hamburg izgleda nije... Za ostale ne znam. Što manji grad, to vjerujem/nadam se da je manja ludnica.

Spomenula si Berlin, pa reko, bolje da ti kažem sad nego da bude neugodnih iznenađenja.

Ako odlučite za Berlin, slobodno mi dropni pm s pitanjima ako ih bude bilo/nastalo, pomognem koliko znam
Old 14.01.2018., 21:15   #2736
Quote:
Night Creature kaže: Pogledaj post
@weird_girl:

Dosta su ti već napisali, budem ja dala svoje još, vjerojatno ću ponešto ponoviti, no neke stvari su mi upale u oko kao zgodno za dodati, a neke mislim da drugi nisu pokrili, pa eto ti sve

90 dana
Kao EU građanin imaš pravo biti neograničeno u Njemačkoj, radila ili ne.
Do 90 dana boravka nisi dužna prijaviti adresu.
Ako znaš da ćeš biti dulje ili prođe 90 dana, onda moraš prijaviti adresu. (oko ovoga se svi slažu, piše na europa.eu jasno)

E da, za burzu, negdje sam čula da ima shema ako si radio u hr do odlaska i to dovoljno dugo, da možeš na njemačku burzu i čak da imaš neke naknade. Inače nemaš naknadi dok mislim jedno 2 godine ne radiš u njemačkoj. Ali ono, nemam blage gdje i što, ako imaš živaca, postoji par fb grupa vezano uz hrvate u njemačkoj, pa možeš tamo potražiti/pitati ako ti to bude aktualno.

Ne znam koja su ti prava na dodatna obrazovanja i to, no mislim da ti ništa ne bi ni dali bez dobrog jezika.

Zdravstveno (oko ovoga ima puno flejma) tvrdnja koju sam ja našla za njemačku je da moraš imati osiguranje od trenutka prijave adrese.
E sad, ono što možda može proći (neki tvrde da im je, neki da nije) je ehic.
No s druge strane, za ehic jasno piše da se može koristiti dok si gost negdje. Trenutak kad prijaviš adresu IMO nisi gost.

Za studente možda stvarno je dosta ehic.
Za nezaposlene stvarno nisam ziher što je uistinu propis, jer na europa.eu ne piše dovoljno precizno (piše da moraš imati osiguranje nakon prijave, ne piše koje osiguranje zadovoljava tu formu)
Za bilo koji oblik poslova, freelance ili u firmi, moraš imati njemačko ako si prijavljen u njemačkoj.
E sad, po mojoj logici bi nakon prijave adrese trebao imati njemačko i bok.
No u prethodnih godinu dana samo slušam razne navode da 'ne treba', no nitko ne zna dati link na propis koji to kaže
Jedino što postoji je 'treba biti osiguran'.

Hoću reći, mislim da te 'nitko ne pita', dok ti ne treba.
Ako misliš da bi ti moglo trebati, ne zafrkavaj se i odmah se prijavi.

Ehic je koliko sam shvatila za hitnije stvari tipa upalo ti je nešto u oko, porezala si se gadnije i trebaš šivanje i to. Ako imaš nešto kronično ili znaš da trebaš redovni pregled, službeno te mogu odbiti ako dođeš s ehicom. Tipa ne znam, trebaš ginekološki pregled i uzv.

Jasno, svašta možeš doći i platiti kešom. No ehic u svojoj osnovi jest vrsta putnog osiguranja...

Za hr - imaš godinu dana za odjavu i ona stiže kazna cca 1000 kn. (navodno)
Ja sam svoje odjavila jedno pola godine kasnije (u hr sam bila nezaposlena, u njem također)
Zbunila sam ih svojim dolaskom, na kraju je bilo dovoljno iskaznica njemačkog i 'gle, ja sam otišla, odjavila sam prebivalište, imam osobnu s njemačkom adresom' i bilo je 'ok, brišem te iz sustava, ajd bok sretno'

ženidba
Da, olakšat ćete si i zdravstveno (jer može jedan preko drugog), i stanove (pozitivnije te gledaju kad si oženjen), i pred državom imate određene ovlasti, npr u slučaju nesreća i to... i porez je niži koliko sam skužila za obitelj nego za kad solirate udvoje.

Ja bih preporučila da što više guraš njemački već sad, prije dolaska. Jako puno znači i pomogne znati ga, i čim uspiješ nešto smisleno reći već imaš 'plus bodove za dojam'.

Gledaj na youtube serije i filmove na njemačkom, za one koji uče - serija [email protected], pogledaj i jel ima negdje deutsch für anfänger, ja sam gledala na netflixu to i dr klein. Vježbaj slušanje, jako.

Drugo, pogledaj servise poput italki - ima online profače i tutore (plaćeno), i kolege za razmjenu jezika. Ako nemaš za platiti, probaj naći nekog free da bar malo pričaš, ako možeš platiti, plati tutora (teško je za džabe uloviti nekog motiviranog i pouzdanog, ovako kad platiš imaš termin i sat, i netko se posveti tome da te sluša)

Znam da ovdje prevladava mišljenje 'odi radi bilo što', ja se s tim ne slažem, nisam fan pristupa očajnika. Mislim da na zatupljujućim poslovima naš mozak crkne, a ako želiš koristiti mozak i dalje, mislim da ga treba i adekvatno motivirati. Isto tako, ako si možeš priuštiti ne raditi, to vrijeme možeš itekako dobro iskoristiti da skužiš što sve treba, središ stvari i omogućiš vam život s manje muke...

E sad, adresa. To u hrpi privremenih, obično namještenih, ne ide - no pravilo je pitati, te ako ti ne daju prijavu adrese i prezime na poštanskom kasliću, šansa je da to je ilegalno rentanje i u tom slučaju ako se pravi gazda pobuni, ti itekako možeš letiti van. Mislim da je važno ako dolazite živjeti ovdje, da si smanjite stres i nađete nešto legalno.

Drugo, shema 'namješteno je skupo' je istina a i ne baš, istovremeno. Namještaj naime, košta. Ako ne seliš sve što imaš, što uključuje krevet i to, da ti odmah netko i da prazan stan ovdje, trebat će ti i para i vremena da to sve opremiš da bude preživljivo, pa onda da bude funkcionalno, pa onda i da ti bude ugodno (dakle, jedno tri iteracije). Opet ja i protivnik 'preživljavaj u bilo kakvoj rupi i snađi se' stavova Mislim da rupe itekako utječu na mentalno zdravlje... Ako ti nije bilo sranje u hr, zašto bi si ga sad radila

Nadalje, bez 3 platne liste i stalnog posla (znači istekao probni rok) u njemačkoj, ako ganjaš Berlin, zaboravi da će te itko pogledati za stan u dugoročni najam (prazan, bez grla i žarulja na stropu, nekad bez podova, većinom bez kuhinje)
Imam dojam da je i u ostalim velikim gradovima tako - gdje god ima više od 10 ljudi na viewingu, najmodavci biraju, pa si biraju što im se čini stabilnije.

Za stan od 50kvadrata i 500 kalt računaj da će ih biti još 100+. Stan od 80-90 kvadrata i 900 kalt (cca 1200 warm), negdje par km izvan ringa je imao preko 30ak zainteresiranih, a za to neto prihod u kuću mora biti barem 3600. (3x warm, ne kalt!). I da, ako jedan ne radi, da onaj drugi i ima toliko, manje si poželjan od dvoje koji ukupno imaju toliko.

Ja bih rekla - uzmite nešto namješteno ako nemate svojih stvari, tipa wunderflats i slično. Da, košta, no kroz tu cijenu kupuješ i malo mira da ne moraš sve slobodno vrijeme trošiti na nabavku namještaja (shema skupljanja po cesti, i po oglasniku šljaka za mnoge, dućan za druge, no u svakom slučaju traži i vrijeme i organizaciju dostave, i pare)
Drugo što kupuješ je ne briga oko interneta (treba vidjeti, negdje stvarno bude uključen), struje i ostalog...
Ono, dok ne skupite platne liste i ne prođe probni rok, mislim da je zapravo dobro neko takvo apartmansko rješenje, em upoznaš grad, em vidiš gdje si i što si bez da si se obvezao i sebi i drugima na duge rokove, postaviš si želje i ciljeve, organiziraš se.

Za Berlin savjet bi bio 6-12 mjeseci takvog smještaja, tj. barem 2-3 nakon isteka probnog roka, i više ako ganjaš neki kvart unutar ringa s ograničenim budgetom. Ljudi stanove koji ima pašu cijenom i lokacijom znaju tražiti i preko godinu dana, obično potraga bude nekih 2-3 mjeseca, osim ako ti se baš posreći. Kod traženja pogotovo za cjenovni rang kojeg gledaš, jako je bitno dopasti se - što se postigne nekim 'motivacijskim' pismom u kojem se kratko predstaviš i kažeš dvije pametne. I naravno, imaš sve papire uredne - osim plaći, treba imati i schufa zapis i potvrdu od prethodnog stanodavca.

E sad, ta potvrda je zgodna za dobiti kad dolaziš iz apartmanskog smještaja, a u takvim smještajima drugačije gledaju pa ne traže iste papire. Ako dolaziš iz hr, onda ono, netko tko ima njemca za bivšeg gazdu ima prednost.

U teoriji možeš ti iz hr dogovoriti dugi najam. U praksi ne znam ni za jedan slučaj da je netko upecao stan na dulje a da nije potrošio više od pola godine. I mnogo slučajeva gdje ekipa svaka dva mjeseca šeće između tih privremenih smještaja (podnajmovi, apartmani, wg dijeljeni apartmani) pa tako jedno 2 godine...

Tako da je ako odlučiš za privremeno, zgodno uzeti na tipa 6 mjeseci i da imaš osiguranu mogućnost produljenja ako ti zatreba.

Što imaš više para, to manje živaca taj dio potroši... Da, može se svašta i bez para i s malo para, no treba biti svjestan da sve košta, pitanje je samo valute. Živci, vrijeme to ide sumanuto.

München je koliko čujem još gori od Berlina. Hamburg izgleda nije... Za ostale ne znam. Što manji grad, to vjerujem/nadam se da je manja ludnica.

Spomenula si Berlin, pa reko, bolje da ti kažem sad nego da bude neugodnih iznenađenja.

Ako odlučite za Berlin, slobodno mi dropni pm s pitanjima ako ih bude bilo/nastalo, pomognem koliko znam

Da? Ja sam čak i na europa.eu pročitao nešto drugo:

Kao građanin EU-a imate pravo živjeti i kretati se unutar EU-apretraživanje dostupnih prijevoda na prethodnoj povezniciEN•••, a da ne budete diskriminirani zbog svojeg državljanstva.

Možete se nastaniti u bilo kojoj državi EU-a ako ispunjavate određene uvjete, ovisno o tome radite li, studirate itd.

Isto piše i na njemačkom.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 21:18   #2737
to nije tako kako je tu napisano...u teoriji je,ali u praksi i nije bas...barem ne u austriji
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 11:43   #2738
Quote:
Night Creature kaže: Pogledaj post
budem ja dala svoje još
Hvala na iscrpnom odgovoru, puno si mi pomogla.

Ovoz a burzu znam i ja, da možeš primati naknadu s burze ako na nju imaš pravo u Hrvatskoj. Već neko vrijeme ne radim ovdje pa na takve naknade ni ne računam. Burza me zanima jedino kao neko potencijalno mjesto gdje bih mogla dobiti pomoć pri pronalasku posla.

Na zdravstveno se prijavljujemo bez puno razgovora, trebalo, ne trebalo, uopće ne želimo riskirati, kao ni s ilegalnim stanovanjem/radom na crno.

Muči me ovo s ubračivanjem, to mi je malo kao gunshot marriage. Malo sam guglala, vidim da i oni priznaju neke oblike izvanbračnih zajednica, odnosno ako smo ovdje izvanbračna zajednica (a nismo ), onda bismo onamo trebali prenijeti ta prava... Meh, ne sviđa mi se taj dio, ne udaje mi se radi papira.

S njemačkim mi je problem odrediti koliko znam. S jedne strane je navodno i niža razina dovoljna za jednostavnije poslove; s druge, ja uopće nemam samopouzdanja da krenem nešto raditi i preuzmem ikakvu odgovornost, iako, realno, mogu npr. pročitati i razumjeti tekst u lifestyle časopisu. Doslovno mislim da neću znati kako stojim s tim dok se ne bacim u vatru.
Hvala ti svakako za savjete oko učenja, pogledat ću te stranice, a i nastavljam s tečajem, upisujem ovih dana B2.

Što se stana tiče, partner ima posao koji ne ovisi o mjestu stanovanja, tako da nam (heh, tehnički - njemu) platne liste i nekakvo osiguranje za stanodavca nisu problem.
Berlin je u igri, između ostaloga, jer imam tamo neku rodbinu, staru gardu, ali ako baš ne bude kritično, ne bih njih upetljavala u priču jer nisam sigurna koliko oni uopće razumiju i podržavaju odlazak koji nije s gaćama na štapu (kao što su oni otišli sedamdesetih). Isplati li se uopće tražiti tako nekakvu pomoć, možda preporuku za stan, nešto (ipak oni imaju nekakvu socijalnu mrežu ondje)...?

Huh, puno piskaram, sve u nadi da ću se nekako pripremiti na odlazak, ali mislim da neke stvari neću znati dok ne probam. Budući da ne bismo selili prije jeseni, zgleda da se za sada jedino isplati gledati stanove i pokušavati nešto ubosti, i učiti njemački.
weird_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 11:58   #2739
Ja kada savjetujem "raditi bilo sto" mislim na vrijeme dok ides na tecaj. Znaci prilagodis zivot i posao primarnom cilju ucenju jeziku. Ovisno Koji kurs treba, moze biti u cudno vrijeme. I ne smatram ocajnicki posao 3-6 mjeseci raditi U MC Donaldsu ako je potrebu da se nesto doprinosi novacno i ipak napreduje. Sto prija naucis jezik dovoljno te bolje možes krenuti u one poslove Koje ti odgovaraju.
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 12:05   #2740
MrsGrahan, kužim te, i ima to smisla, pogotovo ako su neki mini jobovi u pitanju, u koje se ne investiraš previše i za koje znaš da su privremeni. Ali većina takvih poslova je u uslužnom sektoru, što većinom podrazumijeva rad s ljudima, odnosno sporazumijevanje. Taj dio me najviše brine.
weird_girl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:03.