Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2009., 19:52   #1
Centralno grijanje preko kamina.

Malo sam švrljao i nisam zadovoljan sa ponuđenim riješenjima,pa sam odlučio pomoć potražiti na forumu.Situacija je slijedeća:imam centralno na plin a želio bih prijeći na drva.Ove zime sam u kuću postavio trajnožareću peć kao privremeno riješenje,a za nagodinu sam mislio ugraditi peć na drva ,ali spojiti na radijatore,Ima peći gotovih za kupiti,ali mi se baš ne sviđaju izgledom.Gledao sam kamine(franklin) i jako mi se sviđaju,pa sam došao na ideju da taj kamin(gusana peć sa staklom naprijed)obzidam šamotom i nekom dekoracijom iz vana tako da se od njega vidi samo prednji dio.Između kamina i šamota bih stavio sustav cijevi (bakrenih za centr.) koje bih spojio na radijatore.Zagrijavanjem šamota i cijevi grijala bi se i voda u sustavu.Zanimaju me vaši komentari i savijeti o samoj izradi toga kamina.
__________________
ne vjerovali ili da
bubyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 23:59   #2
I meni ce biti potrebno tako nesto, super ideja, tak slicno cu i ja sebi sloziti, ali mene brine ako se te cijevi budu pregrijavale, kako sprijeciti od pregrijavnja ili odrzavati optimalnu temp.?
tonino2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 00:51   #3
Quote:
tonino2008 kaže: Pogledaj post
I meni ce biti potrebno tako nesto, super ideja, tak slicno cu i ja sebi sloziti, ali mene brine ako se te cijevi budu pregrijavale, kako sprijeciti od pregrijavnja ili odrzavati optimalnu temp.?
Pa cirkulacija vode sprečava pregrijavanje, osim u slučaju ako ti je ložište kao u lokomotivi, a imaš priključen jedan radijator. Koliko znam, proizvođaći radijatora savjetuju koliko rebara je prikladno za koji volumen prostora. Za pretpostaviti je i da nečeš ložiti "punom parom" ako je okolica topla, pa je s tim i odvođenje topline preko radijatora manje.
totejapitam is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 09:41   #4
Da naravno da će biti pumpa i expanziona posuda da nebi došlo do BUM BUM.Imam 5-6 radijatora.Najviše me brine dali će cijevi izdržati temperaturu i koliko mora biti veliki taj sistem oko peći.
__________________
ne vjerovali ili da
bubyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 10:04   #5
Slaba korist od cijevi okolo kamina .Uvali ti u kamin kotao od 5-6 litara :t:
user zoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 10:14   #6
mislim da ti je ovo dosta slicno franklinu a imas model za centralno grijanje

http://www.alfaplam.rs/cms/products....sifra=RUSTIKAL
Downtown is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 14:02   #7
Quote:
totejapitam kaže: Pogledaj post
Pa cirkulacija vode sprečava pregrijavanje, osim u slučaju ako ti je ložište kao u lokomotivi, a imaš priključen jedan radijator. Koliko znam, proizvođaći radijatora savjetuju koliko rebara je prikladno za koji volumen prostora. Za pretpostaviti je i da nečeš ložiti "punom parom" ako je okolica topla, pa je s tim i odvođenje topline preko radijatora manje.
Kod ujaka je slozeno na taj nacin i sa bjednim odrzavanjem vatre se pregrijava, loziste je malo (vise ga ne lozi odnosno ne pusta vodu kroz njega), spojeno je na 88 clanaka lipovica

Zadnje uređivanje tonino2008 : 28.12.2009. at 14:08.
tonino2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 14:11   #8
Oćeš reći da bi trebalo veće ložište?Mislim da sa vanjskim cijevima tj. izvan peći nebi trebalo doći do pregrijavanja(ona moja shema).Sa kotlom unutra već bi moglo.
__________________
ne vjerovali ili da
bubyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 14:20   #9
Quote:
user zoki kaže: Pogledaj post
Slaba korist od cijevi okolo kamina .Uvali ti u kamin kotao od 5-6 litara :t:
To stoji da nebi premalo ili previse cijevi razmotao oko njega
Meni je isto bolja ideja ubacit kotao u kamin, ali opet pregrijavanje, neznam kak bi bilo da iz kamina ulazi u jos jedan kotao (bojler manji) i u njemu srolat bakrene cijevi za daljnje grijanje radijatora, onda se da zastititi na ulazu tog bojlera sa termo ventilom
tonino2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 14:24   #10
Kod ujaka sam gledao dok je slagao na tvoj nacin i pregrijava, on je dosta samota stavio mozda je to razlog pregrijavanje
Mislim da je tako tesko uskladit metrazu cijevi, koliko samota i koliko kw loziste
tonino2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 18:21   #11
Pošto bi taj kamin bio uzidan, iznad njega bi se mogao postaviti kotao od 5-6 litara kao što je rekao zoki.Znači ne u ložište nego iznad(koji cm iznad peći),tj. grijao bi se od zračenja peći,a ostali zrak bi prolazio i preko rupa(ugrađenih u kamin)izlazio u prostoriju i na još jedan način je zagrijavao.
__________________
ne vjerovali ili da
bubyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 21:31   #12
ovosam našao pa da vidite.
__________________
ne vjerovali ili da
bubyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 22:38   #13
Kotao mora biti u kaminu , ne izvan.
Samo koliki , gdje , kako, kada, zašto ..tu treba zagrijati stolicu i lemilicu
user zoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 01:46   #14
da se ne mucite covjek je smislio jednostavno i funkcijonalno

http://kamin.bloger.hr/post/kamin-na...lno/83499.aspx
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 13:39   #15
Nema baš velike koristi od te priljubljene kante uz rebrastu stijenku kamina!
Mala dodirna površina i nikakav prelaz topline
Najbolje su cijevi u vatri
Davno sam to napravio za kaljevu peć i grijalo je 3 prostorije preko radijatora. Prodao i još radi.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 15:41   #16
Thumbs up

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Nema baš velike koristi od te priljubljene kante uz rebrastu stijenku kamina!
Mala dodirna površina i nikakav prelaz topline
Najbolje su cijevi u vatri
Davno sam to napravio za kaljevu peć i grijalo je 3 prostorije preko radijatora. Prodao i još radi.

A šta misliš kad bi se prostor između kamina i metalnog rezervara za vodu ispunio sa tekućim aluminijem ili čak sa mljevenim šamotom i staklenom vodom??Tad bi dobili veliku dodirnu plohu i dosta veću temperaturu možda čak i do 90 stupnjeva.
jenki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 18:20   #17
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Nema baš velike koristi od te priljubljene kante uz rebrastu stijenku kamina!
Mala dodirna površina i nikakav prelaz topline
Najbolje su cijevi u vatri
Davno sam to napravio za kaljevu peć i grijalo je 3 prostorije preko radijatora. Prodao i još radi.
da to sam isto razmišljao,ali ne znam kakve cijevi.Dali obične bezšavne ili bakrene što se koristi za spajanje radijatora.Ako staviš u vatru neće li doći do pregrijavanja?sa bakrenima sam htio ali ne znam koliku temp. podnose,ali ne direktno na vatro nego u gornji dio peći ili kamina.E da, koliki si kotao napravio u odnosu na sistem?
__________________
ne vjerovali ili da
bubyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 18:43   #18
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Nema baš velike koristi od te priljubljene kante uz rebrastu stijenku kamina!
Mala dodirna površina i nikakav prelaz topline
Najbolje su cijevi u vatri
Davno sam to napravio za kaljevu peć i grijalo je 3 prostorije preko radijatora. Prodao i još radi.
je istina ali za nesto takvo je vec potrebno odredeno znanje nije sam ugurat registar ili cijevi u vatru vis da sugovornici jos nisu na jasnom jel ugurat bakar il zeljezo, besavne i obicne cijevi
sve skupa iziskuje dosta znanja da bi se to izradilo u kucnoj radinosti i da bi nakraju funkcioniralo i bilo sigurno
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 00:38   #19
Najbolje je kupiti gotovo ložište s ugrađenim kotlom ako imas mogucnost..
Moje ložište ima dupli plašt koje zapravo tvori kotao, a s prednje strane je
staklo. Odiza ima dva prikljucka, ulaz i izlaz vode. Okolo obzidaš po želji..
Čini mi se da je ovo moje 25kw i kotao 60 litara.. cijena je oko 6000kn
speedy180 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 13:56   #20
Quote:
speedy180 kaže: Pogledaj post
cijena je oko 6000kn
Di si to kupio?? Ja sam gledao gotova i spod 30.000kn nisam vidio
tonino2008 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:28.