Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2013., 14:39   #461
Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
situacija je otprilike ovakva:

- majka je tužila oca djeteta (bivšeg muža) za alimentaciju (dijete je u to vrijeme bilo maloljetno) i dobila taj spor; otac je krenuo s plaćanjem alimentacije i zaostataka, i isplatio jedan dio zaostataka (ne i sve)

- dijete navršava punoljetnost i potpisuje ocu suglasnost da ne mora platiti ostatak dugova od alimentacije; otac dakako prestaje plaćati zaostatak duga

što može učiniti majka, da li dijete ima pravo legalno odreći se dugova koji zapravo pripadaju majci?
Upravo radi ovakvih senarija, nije moguće odreći se uzdržavanja. To ne može učiniti ni dijete, niti roditelj čak i kada je primjerice lišen roditeljske skrbi.

Dakle instituom uzdržavanja nije moguće manipulirati na način koji pitaš. Radi se o neodrecivom i osobnom pravu. S obzirom da nije moguće odreći se, majka je još uvijek legitimirana voditi postupak.
noelle page is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 14:53   #462
Quote:
Gia Montana kaže: Pogledaj post
Pozdrav! ako ima neko upucen u ovakve slucajeve..otac nije placa alimentaciju skoro pa cijeli djetetov otac,majka ga je tuzila kad je dite imalo 14god,nakon toga otac je uplatio 6 alimentacija u razmaku par mjeseci..znam da je moguce da punoljetnik tuzi oca,ali zanima me dali je moguce da dobije sve zaostatke za 18god,izuzev tih par alimentacija sto je uplatio,ili se dobija za zadnjih par godina radi zastare?
Trebalo bi vidjeti kako je završila tužba od majke, prije više godina. Jer neke stvari ne zastarijevaju ako je išla tužba.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 16:05   #463
mene zanima da li postoji zastara? ikolika je? 5 god? opći zastarni rok?
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 16:12   #464
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Trebalo bi vidjeti kako je završila tužba od majke, prije više godina. Jer neke stvari ne zastarijevaju ako je išla tužba.
Isla je tuzba,i presudjeno je da je aliment 900kn..uplatija je par puta i otad nista...al ona ga nije tuzila za zaostatke..i sad bi on tuzija cacu za svih 18god,izuzev tih par alimentacija..
Gia Montana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 16:17   #465
Noelle jel mozes objasnit taj verzijski zahtjev?jel vidim da dosta njih spominje tu zastaru..
Gia Montana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 21:25   #466
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
mene zanima da li postoji zastara? i kolika je? 5 god? opći zastarni rok?
Postoji, ali se razlikuje ovisno o tome tko tuži. Kakva je konkretna situacija?

Quote:
Gia Montana kaže: Pogledaj post
Isla je tuzba,i presudjeno je da je aliment 900kn..uplatija je par puta i otad nista...al ona ga nije tuzila za zaostatke..i sad bi on tuzija cacu za svih 18god,izuzev tih par alimentacija..
Ako je pravo na uzdržavanje djeteta presuđeno sa ovršnom klauzulom, gdje je zapelo? Tata ne radi? U tom slučaju, ako ima nekretnine - one se imaju prodati na javnoj dražbi.
900 kuna mi se čini jako malo. Može tužiti i to ne samo za 18 godina (već dokle se god školuje i redovno izvršava svoje obeveze) i ne samo za iznos 900 kuna (iznos se procijenjuje u tzv najboljem interesu djeteta s obzirom na sve okolnosti slučaja, pa čak i kad roditelj ne radi).

Quote:
Gia Montana kaže: Pogledaj post
Noelle jel mozes objasnit taj verzijski zahtjev?jel vidim da dosta njih spominje tu zastaru..
Radi se o noveli Obiteljskog zakona iz 2007., kada se odstupilo od načela nemo pro praeterito allitur uvođenjem mogućnosti da dijete koje neosnovano nije dobivalo uzdržavanje od roditelja s kojim ne živi u obiteljskoj zajednici potražuje naknadu za uskraćeno uzdržavanje od dana nastanka obveze pa do podnošenja tužbe.
noelle page is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 22:31   #467
pa ništa posebno jedna mama se sjetila da tuži muža nakon što joj je djete napunilo 16 godina (do sada nije ništa tražila jel su se tako dogovorili), pa me cisto ovako zanima koliko bi on unazad morao platit?
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 22:54   #468
A neznam jel presudjeno s ovrsnom..kolko znan otac mu je par puta uplatija,i kad je presta uplacivat majci se nije dalo opet vuc po sudu,iako je odvjetnica savjetovala da trazu zaostatke alimentacija..
Gia Montana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 08:46   #469
Quote:
noelle page kaže: Pogledaj post
Upravo radi ovakvih senarija, nije moguće odreći se uzdržavanja. To ne može učiniti ni dijete, niti roditelj čak i kada je primjerice lišen roditeljske skrbi.

Dakle instituom uzdržavanja nije moguće manipulirati na način koji pitaš. Radi se o neodrecivom i osobnom pravu. S obzirom da nije moguće odreći se, majka je još uvijek legitimirana voditi postupak.
odlično, zahvaljujem
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 23:22   #470
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
pa ništa posebno jedna mama se sjetila da tuži muža nakon što joj je djete napunilo 16 godina (do sada nije ništa tražila jel su se tako dogovorili), pa me cisto ovako zanima koliko bi on unazad morao platit?
već sam pisala o verzijskom zahtjevu. dužan je djetetu za svaki mjesec uskraćenog uzdržavanja.U ZIDObZRH 2007 odstupilo se od načela nemo pro praeterito allitur uvođenjem mogućnosti da dijete koje neosnovano nije dobivalo uzdržavanje od roditelja s kojim ne živi u obiteljskoj zajednici potražuje naknadu za uskraćeno uzdržavanje od dana nastanka obveze pa do podnošenja tužbe (čl. 209. st. 2. ObZRH).

Konvencija o pravima djeteta postavila je poseban kriterij za postupanje s djetetom i donošenje odluka u vezi s njim. Riječ je o tzv. najboljem interesu djeteta, tako da su i postupci uzdržavanja gdje je tužitelj tzv brzi postupci. Dakle rješenje je da dijete tuži.



Quote:
Gia Montana kaže: Pogledaj post
A neznam jel presudjeno s ovrsnom..kolko znan otac mu je par puta uplatija,i kad je presta uplacivat majci se nije dalo opet vuc po sudu,iako je odvjetnica savjetovala da trazu zaostatke alimentacija..
Pogledaj sto stoji u presudi, ovako okvirno pisem. U svakom slucaju dijete moze tuziti kako sam gore navela, te nema zastare potraživanja, a moguće je da se dosudi i veći iznos od onog koji je mater ishodila.
noelle page is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 22:43   #471
Zanima me da li netko zna da li se može netkom skinuti skoro 40% od plače za alimentaciju ,okvirno plača je 2800 kn a alimentacija je 1080 kn. Da li je to uredu.
I zanima me da li se može cjeli iznos dobiti ako se traži admistritativna zabrana na plaču ili se samo može izuzeti jedna trečina od plače ili več koliko...
i da li ako u međuvremenu dođe do još jednog djeteta kod osobe koja plača alimentaciju ima pravo tražiti smanjenje zbog još jednog dj.
mijamarina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 19:53   #472
Alimentacija i dječiji doplatak

Imam maloljetne brata i sestru koji žive s ocem. To je bilo dogovoreno na sudu, oba roditelja su se složila. Mama je pristala na alimentaciju u iznosu od 1000 kn, jer je tad još radila. Tata je rekao da će moći dolaziti posjećivati djecu kad god poželi. Sve je savršeno funkcioniralo do "kobnog udarca sučevim čekićem". Nakon toga je tata promijenio priču. zabranio joj je dolaske u obiteljsku kuću (zajedničku), počeo je okretati djecu protiv nje. Mama je ubrzo ostala bez posla te nije mogla plaćati alimentaciju, a onda je i njoj i djeci nastao pakao. Tata je otvoreno prijetio da će ju strpati u zatvor i da mu je to jedini cilj. Tužio ju je, sad dobiva alimentaciju od države, a nju je kazneno prijavio kao da je najgori kriminalac. Da napomenem, ona je uvijek bila odlična majka i brinula se za četvero djece. dok je on uokolo pio, lutao, te ga nije bilo 2-3 godine uopće.
Da završim priču i na kraju postavim pitanje koje me zanima. On dječiji doplatak i alimentaciju ne troši na djecu nego na alkohol i cigarete, te nešto na hranu. Kako mogu zaštititi djecu od toga i može li se što poduzeti, a da djeca ne stradaju? Hvala
Lania13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 21:40   #473
Bitno da se poštuje odluka suda.
Ako po njoj mama mora plaćati.....onda ima da plaća.
A što se tiče ostanka bez posla.....pričaš kao da je stari za to kriv.?
Na što troši alimentaciju nije bitno.....dok djeca ne gladuju.
I sama valjda znaš da 1000kn danas nije ništa.....dvoje djece više pojedu....a obuća pa odjeća...

Sent from my GT-I9505 (Samsung Galaxy S4) using Tapatalk 2.
tintilinic100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 10:55   #474
Nigdje ne piše da je tata kriv za njen ostanak bez posla. Isto tako piše, da ti novci odlaze na alkohol i cigarete. A što se hrate i odjeće tiče, za to se najviše brinem ja kao njihova sestra, što mi nije dužnost. Ajde malo bolje čitaj tekstove prije nego ubaciš komentare.
Lania13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 19:55   #475
Alimentacija

Ovako,moji roditelji su se rastali i mene i moju majku zanima jer bi mogli kako sudskim postupkom tražiti da se alimentacija plaća na nekakvu karticu ili meni izravno na ruke, zato što mi je otac malo škrt sa novcima pa smo nas dvoje primjetili kako on te novce od alimentacije ne troši na mene, nego na sebe...više bi nas dvoje voljeli kada bi ti novci izravno došli na moje ruke

Hvala
GospodinČovijek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 15:20   #476
Quote:
tintilinic100 kaže: Pogledaj post
Ako po njoj mama mora plaćati.....onda ima da plaća.

Ako nema od čeka plaćat, onda ne mora plaćat.

Quote:
A što se tiče ostanka bez posla.....pričaš kao da je stari za to kriv.?
Je li itko napisao da je on kriv?
Quote:
Na što troši alimentaciju nije bitno.....dok djeca ne gladuju.
Micek alimentacija je tu za djecu, za hranu, odjeću, obuću, knjige, izvanškolske aktivnosti... Tako da je dosta bitno na šta on troši alimentaciju.
Quote:
I sama valjda znaš da 1000kn danas nije ništa.....dvoje djece više pojedu....a obuća pa odjeća...
Osnovno načelo za određivanje uzdržavanja je da se dužnik obvezuje da za uzdržavanje pridonosi prema potrebama uzdržavane osobe i prema svojim mogućnostima. Sud je odredio tako. Tko si ti da propitkuješ?

Veću glupost, od ovog tvog posta, nisam odavno pročitala. Ako nemaš ništa pametno za napisat, bolje je šutit.


@Lania13: tvoj otac ne može branit majci da viđa djecu i ne može je strpat u zatvor ako ona nema mogućnost plaćati alimentaciju.
__________________
vrijeme je da se krene.
Ensi is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 10.08.2013., 16:13   #477
Quote:
Ensi kaže: Pogledaj post

Ako nema od čeka plaćat, onda ne mora plaćat.
Zapravo mora. Dok sud ne odredi drugačije.


Quote:
Ensi kaže: Pogledaj post
ne može je strpat u zatvor ako ona nema mogućnost plaćati alimentaciju.
Ne može on, ali može sud. Država će od nje potraživati što sad plaća umjesto nje.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 16:26   #478
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Zapravo mora. Dok sud ne odredi drugačije.
Kako će plaćati?

Quote:
Ne može on, ali može sud. Država će od nje potraživati što sad plaća umjesto nje.
Postoji obročna otplata u produljenom roku ako je do neplaćanja došlo zbog znato pogoršanih imovinskih prilika(i to u roku do dvije godine). Postoji i uvjetna osuda i rad za opće dobro. Pa tek onda supletorni zatvor kao zadnje sredstvo i sve ostale mogućnosti se moraju pokušati iskoristiti prije njegova izricanja.
__________________
vrijeme je da se krene.
Ensi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 16:36   #479
Nisam ni rekla da će odmah u zatvor, ali ne možeš tvrditi da je ne može 'strpati' u zatvor.
A što se plaćanja tiče, trebala se obratiti sudu. Ako se jednostavno prestane plaćati, nema puno mogućnosti.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 16:55   #480
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Nisam ni rekla da će odmah u zatvor, ali ne možeš tvrditi da je ne može 'strpati' u zatvor.
Referirala sam se na prijetnje jer je šansa da će joj majka završiti u zatvoru stvarno minimalna.

Quote:
A što se plaćanja tiče, trebala se obratiti sudu. Ako se jednostavno prestane plaćati, nema puno mogućnosti.
Najbolje se obratit sudu i on će im vjerojatno izaći ususret jer se na uzdržavanje primjenjuje clausula rebus sic stantibus.
__________________
vrijeme je da se krene.
Ensi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.