Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2012., 11:27   #1121
Quote:
chrissy kaže: Pogledaj post
Kakva legalizacija ako će se garaža tek graditi? Legalizacija je za bespravno izgrađene zgrade.
U ovom slučaju će biti potrebno ishoditi Rješenje o uvjetima gradnje, i da, postupak je u tom slučaju isti kao i za kuću.
Da to sam mislio prvo se znači sređivaju papiri pa onda se gradi ...
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 11:28   #1122
Znali kako se sada kreču cijene papira ?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 16:52   #1123
Je li potrebna građevinska dozvola za adaptaciju/rekonstrukciju stana u stambenoj zgradi? Susjed iznad mene prije godinu dana je nešto mjesecima kopao po svom stanu i sad se na stropu u mom stanu pojavila pukotina u duljini 4 metra, pretpostavljam da je sagradio pregradni zid na tom mjestu. Što da radim? Da prijavim građevinskoj inspekciji ili nešto?
rrrastaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 18:56   #1124
Quote:
rrrastaman kaže: Pogledaj post
Je li potrebna građevinska dozvola za adaptaciju/rekonstrukciju stana u stambenoj zgradi? Susjed iznad mene prije godinu dana je nešto mjesecima kopao po svom stanu i sad se na stropu u mom stanu pojavila pukotina u duljini 4 metra, pretpostavljam da je sagradio pregradni zid na tom mjestu. Što da radim? Da prijavim građevinskoj inspekciji ili nešto?
Nije potrebna dozvola ali se ne smije narušavati statika zgrade niti vanjski izgled.

Ako je susjed (pravno suvlasnik zgrade) zidao taj zid, narušio je statiku. Mogao je pregradni zid napraviti od knaufa - bilo bi brže i jeftinije.
Treba prijaviti upravitelju zgrade i građevinskoj inspekciji.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 15:46   #1125
Hvala!
rrrastaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 21:54   #1126
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Znali kako se sada kreču cijene papira ?
Ovisi što ti sve podražumjevaš pod papirima.
Projekt 10-15e/m2. geodet oko 4000kn. + vodni i komunalni doprinos, koji može biti 10 ili 150kn/m3 ovisno o lokaciji
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 18:54   #1127
cjena uporabne dozvoloe

bok imam jedno pitanje ,koja je cjena vodne i komunalne naknade kod izdavanja uporabne dozvole,okolica velike gorice ,ako je neko skoro plačao pa da mi kaže cjene?hvala
vg buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 20:34   #1128
Ne znam jesam li na pravom mjestu- gdje god dođem nitko mi ne zna reći... ima 6 godina da tražim građevinsku dozvolu-odnosno rješenje o uvjetima gradnje (kuća manja od 400m2), gradimo na selu- građevinska zona gdje cesta uopće nije bila ucrtana, parcela do moje nije bila ucrtana kako treba te vodovodna mreža za koju čekam da se potpiše ugovor o gradnji već godinu dana a bez toga ne mogu dobiti suglasnost od vodovoda da mi se napokon uruči rješenje o uvjetima gradnje. No, 2009. godine počela sam graditi bez dozvole digla podrum i kat- veća kvadratura od dozvoljene i prije mjesec dana visoko potkrovlje. Kuća mi nema zatvore (prozore i vrata) te samim time mi referentica nije mogla izdati rješenje o izvedenom stanju jer kuća nema struju i vodu- nije useljiva). Na orto-foto snimci je moja kuća vidljiva i zanima me hoće li meni doći poziv za legalizaciju-tj. hoću li je ja moći legalizirati iako na dan 21.6.11. moja kuća nije bila useljiva ali je veći dio grubih građevinskih radova bio obavljen? U međuvremenu sam kupila još 2 čestice zemljišta oko kuće tako da mi sad izgrađenost terena iznosi 28%, ali još nisam spajala parcele. referentica mi je savjetovala da nastavim s rješenjem o uvjetima gradnje, ali da ju legalizirati neću moći dok se zakoni ne izmjene. UNAPRIJED HVALA!!!!
kilimanju3 is online now Prijavi nepoćudan post Edit/Delete Message
kilimanju3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 09:48   #1129
Quote:
vg buco kaže: Pogledaj post
bok imam jedno pitanje ,koja je cjena vodne i komunalne naknade kod izdavanja uporabne dozvole,okolica velike gorice ,ako je neko skoro plačao pa da mi kaže cjene?hvala
U postupku izdavanja uporabne dozvole se doprinosi ne plaćaju
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 17:26   #1130
uporabna dozvola

inam par pitanja,evo danas mi došlo rješenje iz grada o uporabnoj dozvoli za koju sam predao papire moram napraviti par izmjena ,buduči da je objekt več sagrađen projektant nije upisao neke mjere,ali više me brine to što mi je parcela prevelika za moje objekte,koji je dalji postupak da se smanji parcela ako je neko imao takav slučaj .hvala
vg buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 17:40   #1131
Totalno nejasno pitanje.

Ti si u fazi uporabne dozvole, pa se tek sada pojavio problem veličine parcele ?
To je skoro pa nemoguće, postoje ranije faze u kojima se to pitanje trebalo riješiti, a ne u fazi uporabne dozvole.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 12:55   #1132
Quote:
vg buco kaže: Pogledaj post
inam par pitanja,evo danas mi došlo rješenje iz grada o uporabnoj dozvoli za koju sam predao papire moram napraviti par izmjena ,buduči da je objekt več sagrađen projektant nije upisao neke mjere,ali više me brine to što mi je parcela prevelika za moje objekte,koji je dalji postupak da se smanji parcela ako je neko imao takav slučaj .hvala
Dakle pretpostavljam da se radi o starijoj gradnji ili bespravnoj građevini/dogradnji koja je sagrađena na bivšoj poljoprivrednoj čestici. Ta čestica je veća od prostornim planom propisane maksimalne veličine građevinske čestice?

Potrebno je formirati građevinsku česticu za potrebe te građevine, u skladu sa prostornim planom.
Prostorni plan je javni dokument, i u pravilu su dostupni preko neta.

Ako je stvar hitna, najbolje je otići ovlaštenom mjerniku, koji će napraviti parcelacioni elaborat. Prije se malo informirati o cijenama.

Možda je jednostavnije pričekati ovu legalizaciju - ovakve situacije nisu rijetke (sigurno postoji nekoliko desetaka, a možda čak i stotina tisuća ovakvih slučajeva) koji će se morati riješiti u ovoj legalizaciji. Tada će cijene postupka vrlo vjerojatno biti i povoljnije.
Osobno imam dvije kuće koje imaju takav slučaj (legalne su, sagrađene prije 1968., ali na ogromnim česticama), i pričekat ću legalizaciju.

Zadnje uređivanje felixx : 15.02.2012. at 13:14.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 13:55   #1133
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Osobno imam dvije kuće koje imaju takav slučaj (legalne su, sagrađene prije 1968., ali na ogromnim česticama), i pričekat ću legalizaciju.
Zašto?
Ishodi se uvjerenje o vremenu građenja i nakon njega rješenje o formiranju pracele. Ne plaćaš doprinose ni kaznu, ne treba elaborat za evidentiranje zgrade... ušteda par tisuća eura.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 14:10   #1134
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Dakle pretpostavljam da se radi o starijoj gradnji ili bespravnoj građevini/dogradnji koja je sagrađena na bivšoj poljoprivrednoj čestici. Ta čestica je veća od prostornim planom propisane maksimalne veličine građevinske čestice?

Potrebno je formirati građevinsku česticu za potrebe te građevine, u skladu sa prostornim planom.
Prostorni plan je javni dokument, i u pravilu su dostupni preko neta.

Ako je stvar hitna, najbolje je otići ovlaštenom mjerniku, koji će napraviti parcelacioni elaborat. Prije se malo informirati o cijenama.

Možda je jednostavnije pričekati ovu legalizaciju - ovakve situacije nisu rijetke (sigurno postoji nekoliko desetaka, a možda čak i stotina tisuća ovakvih slučajeva) koji će se morati riješiti u ovoj legalizaciji. Tada će cijene postupka vrlo vjerojatno biti i povoljnije.
Osobno imam dvije kuće koje imaju takav slučaj (legalne su, sagrađene prije 1968., ali na ogromnim česticama), i pričekat ću legalizaciju.
Za forimiranje građevne čestice, odnosno forimiranje nužne okučnice, treba se prvo napraviti dokument. s tim dokumentom tek možeš otići kod geodeta i raditi parcelacijski elaborat. Bez dokumenta nema elaborata niti uporabne, a sve ovisi o općini i katastru. Svatko ima svoje uvjete. A najbolje je otići kod geodeta ili arhitekta sa kopijama plana. Oni će ljude dalje upućivati.

A sad se isplati više ići na Legaizaciju nego ovako kao što sam gore pisao. Ako čovjek ima stari projekt i građevinsku, onda treba samo dodatno izgrađen objekt prijaviti.

Veličina parcele sad nije bitna, barem kod nas zasada!
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 14:26   #1135
O kakvom to molim te dokumentu pričaš?
I ne, u slučaju da je kuća izgrađena prije '68 legalizacija po Zakonu o postupanju NIJE jeftinija, jer plaćaš sve doprinose plus kaznu.
A rješenjem o izvedenom stanju se ne formira parcela, osim u posebnim slučajevima, tak da se poslije njega tak i tak treba podnijeti novi zahtjev za utvrđivanje čestice.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 14:33   #1136
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Zašto?
Ishodi se uvjerenje o vremenu građenja i nakon njega rješenje o formiranju pracele. Ne plaćaš doprinose ni kaznu, ne treba elaborat za evidentiranje zgrade... ušteda par tisuća eura.
TO ti se stručno zovu dokumenti

Šta god napraviš nije jeftino
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 16:00   #1137
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Zašto?
Ishodi se uvjerenje o vremenu građenja i nakon njega rješenje o formiranju pracele. Ne plaćaš doprinose ni kaznu, ne treba elaborat za evidentiranje zgrade... ušteda par tisuća eura.
Ne, ne.
Nisi razumio.
Kuće su legalne,zajedno sa pripadajućim štalama i drugim objektima, sve ucrtano u katastru, i uknjiženo u gruntovnici. Uređivao sam ih generalno (jedna je autohtona drvena posavska kuća) , ali nisam dograđivao.
Dakle, nema govora o legalizaciji samih objekata - legalni su.
Jedino što je jedna kuća na čestici od 23000 m2, a druga na čestici 15000 m2.
U rubnim područjima manjih gradova i po selima, naročito u Slavoniji, ovakvi slučajevi uopće nisu rijetkost. Ima ih na desetine tisuća, možda čak i preko 200000 u cijeloj RH. Pogotovo ako računamo i bespravnu gradnju.

Sukladno sadašnjim prostornim planovima za ovo područje, max. veličina građevinske čestice je 2000 m2, izuzetno za stara postojeća gospodarstva poput mojeg 2500 m2.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 00:44   #1138
nevaljana građevinska dozvola ?

pravnici pomozite !

dakle, situacija je sljedeća.. tri parcele su na dvorištu, isti vlasnik.. za jednu se tražila građevinska,( poslovni objekat) no kako je trebalo bit 3 metra od druge ( besmislica jer je sve jedan vlasnik, no dobro), išli su na pripajanje druge parcele toj prvoj... tu se javlja problem..
ta druga parcela je pod ovrhom..oni su bez problema pripojili, napravili građevinsku koja je sad već pravovaljana, a zamislite sad ovo- ne može se izvršiti upis te građevinske u zemljišne knjige !!!! ja više ne znam što da radim ! svi peru ruke od odgovornosti i mislim da ću ih sve tužiti !!! jesu li oni meni mogli uopće izdati građevinsku na temelju parcele i to pripojene, koja je pod ovrhom?!¨nisu li tamo u uredu za gospodarstvo trebali znati, tj.njihovi pravnici kako stoje stvari jer sve im je pisalo na papirima, i ovrha itd itd... molim vas za pomoć, očajna sam btw, građevinska košta 250 tisuća kuna, 100 je već plaćeno... razmišljam može li se možda ići na obnovu postupka, nadoknadu štete...ma ne znam ni sama najbolje da ih dam u novine jer za ovakvo nešto još nisam čula. izdana a nepravovaljana građevinska dozvola !!!! kupac za kuću čeka dozvolu i upis, zahtjev za kredit čeka, a sve zbog nesposobnih i neprofesionalnih budala !!!!!
girlofspring is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 18:46   #1139
posto se nista ne razminjem u gradjenje zanima me da li npr.

1. ako imamo ponudu za gradjevinsko zemljiste sa gradjevinskom dozvolom. zanima me je li mi mozemo mjenjati projekt kuce ako nam se ta ne svidja i da li onda placamo samo arhitekta ?
2. da li ta gradjevinska dozvala podrazumjeva da je sve ostalo placeno tipa komunalije, struja, voda?
3. da li ako zemljiste ima g.d.ni trebamo samo naci investitora i graditi

puno hvala
ancika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 08:31   #1140
Prvo reci točno kak se zove rješenje, jel građevinska dozvola, rješenje o uvjetima građenja ili potvrda glavnog projekta?
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:17.