Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2003., 12:53   #1
Question Za koji film vam se mišljenje vremenom promijenilo pa vam je postao bolji ili lošiji?

Vjerojatno ste primjetili da postoje filmovi za koje , najviše fazom odrastanja, drastično mijenjate mišljenje vremenom.

Meni je jedan od najboljih primjera film "Blade Runner".
Prvi puta sam ga gledala kao dijete i nije mi se svidio. Bio mi je mračan i glup. Čudila sam se starijem bratu što ga čuva na video kazeti. Na moju sreću. Kad sam odrasla, odlučila se ja ponovo ga pogledati... i šok! Pa mene je film oduševio! Odjednom mi nije bilo jasno zašto mi se prije nije sviđao, jer film mi je bio genijalan.
I tako sam shvatila svoju zabludu mladih godina.

To mi je jedan od rijeđih primjera da mi je film prije bio loš, a kasnije dobar.
Češće mi se događa da film koji mi je bio dobar u mlađim godinama (komedije npr.) kasnije mi postanu totalno shit.
Zanima me imate li takvih primjera da film niste gledali jako dugo vremena i kad ste ga ponovo pogledali, da vam je mišljenje bilo za 180 stupnjeva drugačije?

Zadnje uređivanje Nastassja : 06.05.2003. at 14:24.
Nastassja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2003., 16:16   #2
M.A.S.H.
Prvi puta sam ga gledao ko klinac i bio mi j glup i dosadan. Sad mislim da je genijalan.
__________________
Muza mi je rekla da sva umjetnost nastaje iz boli.
A zatim mi je velikom silinom smjestila koljeno u medjunozje.
tuk'bah is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 10:55   #3
"Divlji u srcu", prije desetak godina mi nije bio nesto narocito, gledao sam ga ponovo prosle sedmice i bas mi se svidio.
galjego is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 13:38   #4
Svjež primjer Carstva sunca - jučer mi se nije dalo gledat već nakon 30 minuta, a pamtim ga kao vau film.
Sad mi je prepatetičan i zjev-zjev dosadan + ima očajnu glazbu...
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2003., 14:42   #5
od sumraka do zore... kad sam izalsa iz kina bila sam totalno odusevljena, uzivljena. a sad mi nije jasno sta mi je bilo. vjerojatno mi stavili nesto u kokice
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2003., 00:04   #6
Irreversibile.
Odličan -> ništa posebno (senzacionalistički) -> genijalan
Not now, John! is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2003., 00:34   #7
Quote:
Odličan -> ništa posebno (senzacionalistički) -> genijalan
Mozda nije mjesto niti prilika no eto nisam gledao taj film pa me zanima onako u pasus ili dva sto je to genijalno u svezi tog filma?
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2003., 00:49   #8
JFK

volio -> mrzio -> danas obožavam
__________________
We've all heard that a million monkeys banging on a million typewriters will eventually reproduce the entire works of Shakespeare. Now, thanks to the Internet, we know this is not true.
kozz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2003., 01:18   #9
Malena , dobra glumica

Zadnje uređivanje Ajkula : 10.05.2003. at 03:03.
Ajkula is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2003., 08:26   #10
"Crveni gusar", pustolovni film iz 60tih s Burtom Lancasterom: bio je jako puno na televiziji i obožavala sam ga dok sam bila mala, a onda sam ga jednom pokušala gledati kao odrasla i bio je očajan.
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2003., 20:10   #11
kad sam imala deset godina ''prljavi ples'' mi je bio najnevjerojatniji filma na svijetu, uzivljavala sam se u muziku, ples... fenomenalno! a onda sam s odusevljenjem shvatila prije nekih godinu dana ili malo vise, da ga opet prikazuju na tv, opet sam ga pogledala i nakon pol sata ostala debelo razocarana... stvarno sam mislila da je to puno bolji film nego sta je.
sumski duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2003., 11:38   #12
Čekajte, samo malo... Mislim da lagano griješite... Ne možete uspoređivati filmove koji su vam bili SUPER kao klincu/klinki, jer tada niste znali što znači dobar film... Iskreno, ja sam film Tango & Cash gledao milijun puta početkom devedesetih i film mi je bio fantastičan, a onda sam ga pogledao prije mjesec dana i uvjerio se da je film teže smeće...

Ili, da uzmem primjer sa ovog Foruma: Blade Runner ti se ne može svidjeti dok si dijete... Naravno, nekome može - uvijek postoje ona "special" djeca kojima su takvi filmovi zakon još kada imaju 10 godina, ali većini bi taj film bio dosadan... Jer sve što dijete do, otprilike, 14-te godine traži u filmu jest napetost, ubijanje, komičnost i slično... Ne kažem da toga u Blade Runneru nema, ali oni koji su ga gledali znaju na što mislim... Iskreno, meni je taj film i dan danas dosta dosadan...

Od svojih primjera izdvojio bih posebno dva filma: Donnie Brasco i Trumanov Show... Očigledno sam bio pod nekim težim drogama, ali kada sam pogledao ta dva filma u kinu, htio sam da mi vrate punu cijenu karte koliko sam platio, jer sam smatrao da su očajni... A onda sam ih pogledao na videu i obadva su mi bila puno bolja nego prvi puta... S iznimkom da mi Donnie i dalje ima stupidan kraj...
__________________
Zihuatanejo...
Vajta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2003., 11:45   #13
ja glasam za mullholland drive. vec sam odavno odlucila, nakon pocetne teenage fascinacije, da mi se david lynch gadi, ne kao osoba, nego kao filmski autor. jer su mu filmovi bolesni, morbidni itd itd. i onda vidim mullholland drive, i ostanem paf. kao, najbolji lynch ikad, savrseno ostvarenje njegovih uobicajenih tema, simbolike i ostalog, a jos k tome ima i elemenata misterije. pa ga jos jednom pogledam na videju i shvatim da jest bolji od ostalog sto je napravio (osim serije twin peaks) ali da me strasno iritira i da stvarno vise ne zelim vidjeti niti jedan njegov film.
eto, tako sam ja promijenila misljenje o filmu. ovo je, naravno, sve jako subjektivno.
al mi je i dalje dobar onaj covjek koji se boji neke utvare iz svog sna.
ramona is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2003., 14:50   #14
Quote:
Vajta kaže:
Čekajte, samo malo... Mislim da lagano griješite... Ne možete uspoređivati filmove koji su vam bili SUPER kao klincu/klinki, jer tada niste znali što znači dobar film...

Ili, da uzmem primjer sa ovog Foruma: Blade Runner ti se ne može svidjeti dok si dijete... Iskreno, meni je taj film i dan danas dosta dosadan...
U pravu si, ali mene je zanimalo kako faza odrastanja djeluje na filmski ukus... pri tome nisam mislila na filmove koji se gledaju s 10 godina. Tada su nam bili najbolji Bud Spencer i Terrence Hill.

Ali u svakom slučaju su mi zanimljiviji primjeri promjene mišljena kad si odrastao i jednostavno uđeš u neku drugu životnu fazu i možda shvatiš film kako ga prije nisi.

A vezano za Blade Runner...nisam ga gledala baš kao dijete, već sa nekih 14-15 godina... tada mi je bio previše mračan i turoban...ali priznajem da tada puno stvari nisam shvatila, koje poslije jesam. Navela sam taj film, jer sam ga izrazito mrzila, da bih ga počela izuzetno cijeniti. Možda i je dosadan, ali film ima dubinu koju prije nisam mogla vidjeti.
Nastassja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2003., 15:44   #15
Meni je recimo Fisher King bio malo čudan kad sam bio klinjo (išo sam ga gledat čim je došo u kina), tek mi je kasnije bio dosta bolji.
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2003., 15:59   #16
Quote:
Vajta kaže:
Iskreno, meni je taj film i dan danas dosta dosadan...
Cudi me, obzirom da ne ostavljas dojam ljubitelja "povrsnih" filmova. BR je bas lijepo mracan i bez humora, taman za tebe, a mozes i cist pristojno razbijati glavu oko toga je li Deckard replikant ili ne.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2003., 22:07   #17
Quote:
newcomer kaže:
Mozda nije mjesto niti prilika no eto nisam gledao taj film pa me zanima onako u pasus ili dva sto je to genijalno u svezi tog filma?
Tek nakon što sam pogledao film, učinilo mi se da je veoma dobar. Kasnije, kad sam malo razmišljao o njemu, shvatio sam da je priča banalna - vrlo jednostavna, da je režiser iskoristo dva "trika" da učini film neobičnijim (kamera i retrospektivni način naracije) i da je čitav film izgrađen na dvije scene: ubistvo i silovanje. Zbog toga mi se učinio senzacionalistički. Međutim, nisam shvatio šta je režiser htio da postigne...

Zašto mi je sada genijalan? Zato što je to jedini film koji sam ja pogledao u kojem gledalac nasilje shvata na poseban način (skoro lično). U svim ostalim filmovima kada gledalac gleda nasilje, to ga ne dira posebno. Sad si živ - sad mrtav.
Kada pogledaš taj film, nasilje na filmu ćeš gledati na sasvim drugi način. Kao da se tebi ili nekom tvom bliskom prijatelju desilo.
Not now, John! is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2003., 02:03   #18
Quote:
NikaZg kaže:
Svjež primjer Carstva sunca - jučer mi se nije dalo gledat već nakon 30 minuta, a pamtim ga kao vau film.
Sad mi je prepatetičan i zjev-zjev dosadan + ima očajnu glazbu...
Ima ocajnu glazbu?!?!?!?
 
Odgovori s citatom
Old 13.05.2003., 12:27   #19
Razlike u gledanju filmova u razlicitim uzrastima su cini mi se normalne, ali ja imam neke filmove koje sam u relativno kratkom razmaku gledao sa potpuno drugacijim stavom prema filmu posle , evo nekih primera:

-/+ "Things to Do in Denver, When you're Dead"
Kada sam ga prvi put gledao u bioskopu nevidjeno sam se "smorio", Andy Garcia sa njegovim "šmiranjem", Christopher Walken koji glumi istu ulogu iz filma u film. ... E posle jedno godinu dana sam ga gledao na TV-u i bio odusevljen: Steve Buscemi kao Mister Shhh, Treat Williams kao Critical Bill i jos par fenomenalnih sporednih uloga + odlicna muzika: Warren Zevon, Freedy Johnston, Morphine ...

+/- "Amelie"
Posle prvog gledanja u prepunoj sali (i u finom drustvu ), citavo vece mi se "motao" film po glavi... dan kasnije nabavio i soundtrack.
Posle samo samo nekoliko meseci, gledajuci ga na videu, pola filma sam prevrteo na "forward" ... kao "ajde kad' ce kraj". A nemam zelju ni da ga opet gledam ... mada ko zna, za neko vreme ...
Cop 663 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2004., 17:39   #20
Filmovi o kojima smo promenili mišljenje, "da mi je tad bila ova pamet"...

jmo, iskreno i otvoreno. Ložili ste se na neki film u mladosti ili u detinjstvu, da biste ga x godina kasnije ponovo jedva dočekali da odgledate i užasno se razočarali.
U mom slučaju, to je Boormanov Excalibur. Prvi put ga gledala u prvom osnovne u Kozari, na kraju filma se rasplakala ko kišna godina. Kad sam se dokopala DVD plejera, odmah ga zgrabim u prvoj prodavnici i odjurim kući, naoštrena na emotion revisited. Ne samo što sam sama bila zgrožena opštom banalnošću koja je često proizvodila komične efekte, nego sam, povrh svega, morala da trpim cinične komentare i prigušeno cerekanje izabranika mog srca s druge strane troseda (naime, unapred sam mu najavila da će gledati "jedan od najboljih ikad snimljenih").
Naravno, guknite i ako ste slučajno promenili mišljenje u suprotnom smeru - ako vas je prijatno iznenadio neki film koji se poboljšao s vremenom... Mada čisto sumnjam da u tom smislu promena mišljenja može da bude tako radikalna kao disillusionment
maxivida is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:01.