Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2017., 03:22   #1381
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Skriva se, a voli zapitivanje - kako si ti došao do toga zaključka?
Nužno je tako. Barem za mene.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 03:42   #1382
nastavljam odgovor na prethodni...

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Na primjer, ljudi kada govore o Bogu vole govoriti da je nematerijalan, sa čime uopće ne definiraju što je nego što nije. I na kraju krajeva da je transcedentan - i misle si da su nešto pozitivno rekli. Ono, hvala što si mi objasnio da nije napravljen od materije i da prekorači sve - odmah mi je jasno od čega zapravo je sastavljen i što je on uopće.
Pa dobro se skrio. Iza tisuća zastora. To je očito. O kakvoći Boga ne možemo raspravljati jer to ni jedan čovjek ne zna, ali možemo o mudrosti na temelju reda kojeg vidimo u sebi i oko sebe, o pravednosti, o ljubavi. Bitno je dokučiti šta Bog od nas hoće, pod pretpostavkjom da postoji, a ne da li je plav ili žut.

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Napravio si analogiju da je on kao i naš um. Um mi je već bolje poznat, ali i tu imamo problema i zapravo nemamo još dobro razvijen jezik na temelju kojeg bi i mogli dovoljno dobro govoriti o tome što je um i svijest. Zato između ostalog i postoji problem uma-tijela i cijela jedna grana filozofije koja se muči i mrcvari okolo toga.
Da, ali sa ispravkom - On je kao naš um u odnosu na ono što smo lično mi konstruirali, a smisleno je. Na primjer: tv, auto, veš-mašina... Tako i Bog stvara pojavni svijet sa svrhom, a ne bez svrhe. Mene osobno je zadovoljio odgovor da postojimo da bismo shvatili veliku milost, i da bismo bili zahvalni.

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
cirkularno = od početka pretpostavljaš ono do čega argumentom želiš doći.
Hvala. Samo i dalje ne znam kako da na ono pitanje odgovorim.

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Da, ako ništa drugo osim Stvaratelja kojemu je uloga da kreira sve ne postoji onda ne znam kako bi drugo sve i moglo nastati osim da je taj Bog sve pokrenuo.
On jest pokretač svega, po mojem uvjerenju. Da nije Njega, ni svijeta ne bi bilo. Posebno ovako lijepog. (nadam se da ćeš video do kraja odgledati) Ako ne Bogu, možda je lijepo makar zahvaliti Tome što je napravilo tu ljepotu, kako god mi to nazivali.

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ali upravo je i otvoreno pitanje to da li postoji nešto drugo osim Boga. Recimo, stariji svemir ili multiverzum u kojem se odvijaju određene (ne natprirodne) aktivnosti ili reakcije koje su mogle uzrokovati veliki prasak.
ne samo ovaj naš kozmos kojeg vidimo... ovaj prostor-vrijeme.. nego svi svijetovi, sve dimenzije, sva vremena.. Svi svijetovi.

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
ali baš me zanima kako su samo do ovog boldanog došli. Misliš, nije si uopće moguće zamisliti neki politeistički sistem koji funkcionira?
Nikako. Jer bi se potukli (oni manji sa najjačim od njih).

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
smiješna mi je sama ideja da se filozofiranjem o tome može bilo što otkriti. Ali to je moj agnostički bias.
Možda može. Ovidi kamo tražimo, rekao bih. Ja sam musliman i zadovoljavaju me odgovori o smislu i svrsi koje nudi islam. Sigurno ima i drugačijih, dobrih mišljenja.

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Kako donekle i možda? kako se zove taj tvoj odnos prema bogu ili bogovima u koje uopće ne vjeruješ da postoje? ili u koje vjeruješ da ne postoje? i kako se zove taj odnos prema entitetima/bogovima koje ti vidiš kao zle, i čije vjerovanje u njih bi ti najradije ukinuo jer misliš da je sve to zajedno štetno za ljude?
Vidim Boga kao vječito Biće, Izvor postojavnja i održanja svih svijetova. Kao ishodište dobra. A ono što nam se loše desi, to je od nas samih. Ne želim pripisati grešku ili zloću. Vjerujem da je Bog dobar i da ima smisao u svemu ovome. Pozdrav
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 09:26   #1383
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

ako ne znaš, onda si ti agnostik. Oni ne negiraju Boga, samo kažu da ne znaju.
Krivo rečeno.
Agnostici misle da je nemoguće znati išta o bogu. To znači da, pošto vi mislite da znate puno o bogu, misle da je vaša ideja o bogu netočna. Agnostici negiraju boga kakvog vi ili bilo tko drugi vidite.

Kako nijedan čovik na zemlji ne zna odgovoriti i dokazati tvrdnju o bogu. Po meni je najpoštenije biti agnostik.
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 10:09   #1384
Propala Globalna ateistička konvencija

Propala je Globalna ateistička konvencija koja je trebala imati naziv Reason to Hope na kojoj je trebao propovijedati i Dawkins :klap:

http://atheistconvention.org.au/ - vraćaju lovu malobrojnima koji su htjeli kupiti karte
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 13:40   #1385
Quote:
Luč kaže: Pogledaj post
Propala je Globalna ateistička konvencija koja je trebala imati naziv Reason to Hope na kojoj je trebao propovijedati i Dawkins :klap:

http://atheistconvention.org.au/ - vraćaju lovu malobrojnima koji su htjeli kupiti karte
Aleluja Gospode...

sad ćemo siti i napojeni duhom slaviti te, kako spada jer ateizam propada!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 12:22   #1386
ja sam ateist po pitanju abrahamovih religija, jer te 3 glave religije su ideoligije nastale u podrucju Izraela i okolice bliskog istoka. puno krivih tumacenja ima napisano i knjizi, a kada bi citali na primjer stari zavjet, tipa kao kako se netko mora odnositi prema robovima i tretirati ih, a kaze kako je bog naredio da mogu porobiti koga god zele, samo ne izraelce govori sve da je to sve politicka ideologija. i zasto bi se bog jedino ukazao u tom podrucuju, a nikad ne kinezima recimo, koji su bili pismeniji i znali su matematiku. a kad smo vec kod matematike, dobro da biblija i ostale knjige nisu pisale mnogo o matematici i astronomiji, jer ono malo sto jesu je netocno lol, al dobro, bitno da su dale bitne smjernice za covjecanstvo, tipa vec spomenutih upustva za ljudske robove

europa, afrika, australija, amerika, i dijelove azije su izgubile tolke kulture i tradicije radi ideologije s pustinje i brda. srecom neke su uspijeli i dalje odrzati neke svoje kulture i tradicije, ali kad pogledam kako su stvari mogle biti drugacije da nikad nismo prihvatili to...

a sto se tice drugih religija, nisam upoznat, i ne zelim reci da sam ateist, nego agnostic vise za takva neka nepoznata pitanja, no opet, sto se tice smrti, vise sam pozitivan nihilist jer mi to ima vise racionalnog smisla da ispunimo svoje duznosti u ovom zivotu, i vratimo se tamo di smo bili prije naseg rodenja, i pustili da se zivot i dalje odvija, kako se odvijao prije nas, tako i nakon nas
BlaireWhiteFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 20:04   #1387
dio iz uvodnog posta:


Quote:
Agnosticizam je intelektualna (ne vjerska) pozicija prema kojoj je opstojnost bogova nepoznata i/ili nespoznatljiva. To znači da agnostici mogu biti i teisti (“ne znam, ali vjerujem”) i ateisti (“ne znam i ne vjerujem”).
Dodatno, etiketu agnostika nerijetko sami sebi lijepe ljudi koji u raspravi između teista i ateista žele ostati neutralni, bilo zato što ne žele raspravljati ili zato što su i sami neodlučni.
neutralnost!?

neodlucnost!?

Ateizam i teizam podrazumijevaju iskljucivost i konfrotaciju, a sto je poanta doticnog sukobljavanja na ideoloskom polju?

Individualizam je najvazniji!
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 20:06   #1388
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
Krivo rečeno.
Agnostici misle da je nemoguće znati išta o bogu. To znači da, pošto vi mislite da znate puno o bogu, misle da je vaša ideja o bogu netočna. Agnostici negiraju boga kakvog vi ili bilo tko drugi vidite.

Kako nijedan čovik na zemlji ne zna odgovoriti i dokazati tvrdnju o bogu. Po meni je najpoštenije biti agnostik.
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 20:25   #1389
Quote:
BlaireWhiteFan kaže: Pogledaj post
ja sam ateist po pitanju abrahamovih religija, jer te 3 glave religije su ideoligije nastale u podrucju Izraela i okolice bliskog istoka. puno krivih tumacenja ima napisano i knjizi, a kada bi citali na primjer stari zavjet, tipa kao kako se netko mora odnositi prema robovima i tretirati ih, a kaze kako je bog naredio da mogu porobiti koga god zele, samo ne izraelce govori sve da je to sve politicka ideologija. i zasto bi se bog jedino ukazao u tom podrucuju, a nikad ne kinezima recimo, koji su bili pismeniji i znali su matematiku. a kad smo vec kod matematike, dobro da biblija i ostale knjige nisu pisale mnogo o matematici i astronomiji, jer ono malo sto jesu je netocno lol, al dobro, bitno da su dale bitne smjernice za covjecanstvo, tipa vec spomenutih upustva za ljudske robove

europa, afrika, australija, amerika, i dijelove azije su izgubile tolke kulture i tradicije radi ideologije s pustinje i brda. srecom neke su uspijeli i dalje odrzati neke svoje kulture i tradicije, ali kad pogledam kako su stvari mogle biti drugacije da nikad nismo prihvatili to...

a sto se tice drugih religija, nisam upoznat, i ne zelim reci da sam ateist, nego agnostic vise za takva neka nepoznata pitanja, no opet, sto se tice smrti, vise sam pozitivan nihilist jer mi to ima vise racionalnog smisla da ispunimo svoje duznosti u ovom zivotu, i vratimo se tamo di smo bili prije naseg rodenja, i pustili da se zivot i dalje odvija, kako se odvijao prije nas, tako i nakon nas
Pozitivni nihilizam je oksimoron.

Quote:
Luč kaže: Pogledaj post
Propala je Globalna ateistička konvencija koja je trebala imati naziv Reason to Hope na kojoj je trebao propovijedati i Dawkins :klap:

http://atheistconvention.org.au/ - vraćaju lovu malobrojnima koji su htjeli kupiti karte
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 15:39   #1390
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Pozitivni nihilizam je oksimoron.
kako to mislis? pojasni!
BlaireWhiteFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 16:13   #1391
Quote:
BlaireWhiteFan kaže: Pogledaj post
kako to mislis? pojasni!
Pa nema šta bit pozitivno u nihilizmu.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 19:03   #1392
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Pa nema šta bit pozitivno u nihilizmu.


mislim da ovaj video dobro objasnjava pozitivan, odnosno optimisticni pogled prema nihilizmu.
BlaireWhiteFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 20:41   #1393
Quote:
BlaireWhiteFan kaže: Pogledaj post


mislim da ovaj video dobro objasnjava pozitivan, odnosno optimisticni pogled prema nihilizmu.
Nebitno je šta neki video na YouTubeu kaže. Nihilizam je negiranje smisla i značaja i shodno tome nema šta biti pozitivno. Postojanje je ili smisleno ili besmisleno. Ako je besmisleno, tada mu niti mi ne pridodajemo nikakav smisao. Mi možemo živjeti pod iluzijom da naši životi imaju smisla, ali to nikada neće biti ništa više od običnog samozavaravanja. Beznačajni svemir je beznačajan. Beznačajno mišljenje nekog beznačajnog organizma u tom beznačajnom svemiru ne čini najednom život tog beznačajnog organizma značajnim.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 01:29   #1394
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Nebitno je šta neki video na YouTubeu kaže. Nihilizam je negiranje smisla i značaja i shodno tome nema šta biti pozitivno. Postojanje je ili smisleno ili besmisleno. Ako je besmisleno, tada mu niti mi ne pridodajemo nikakav smisao. Mi možemo živjeti pod iluzijom da naši životi imaju smisla, ali to nikada neće biti ništa više od običnog samozavaravanja. Beznačajni svemir je beznačajan. Beznačajno mišljenje nekog beznačajnog organizma u tom beznačajnom svemiru ne čini najednom život tog beznačajnog organizma značajnim.
Da je svemir beznačajan i besmislen, on ne bi ni postojao.
Ja smatram da ljudski žćivot ima smisla, kao i cijeli svemir.
Također smatram da takvo moje mišljenje nije beznačajno.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 01:38   #1395
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Da je svemir beznačajan i besmislen, on ne bi ni postojao.
Ja smatram da ljudski žćivot ima smisla, kao i cijeli svemir.
Također smatram da takvo moje mišljenje nije beznačajno.
Slažem se s tobom. Samo kritiziram pogled u kojem je sve beznačajno, ali mi "stvaramo" nekakav osobni značaj.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 08:19   #1396
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Nebitno je šta neki video na YouTubeu kaže. Nihilizam je negiranje smisla i značaja i shodno tome nema šta biti pozitivno. Postojanje je ili smisleno ili besmisleno. Ako je besmisleno, tada mu niti mi ne pridodajemo nikakav smisao. Mi možemo živjeti pod iluzijom da naši životi imaju smisla, ali to nikada neće biti ništa više od običnog samozavaravanja. Beznačajni svemir je beznačajan. Beznačajno mišljenje nekog beznačajnog organizma u tom beznačajnom svemiru ne čini najednom život tog beznačajnog organizma značajnim.
A možda smo mi virusi u nekom ogromnom organizmu koji je opet virus u još većem organizmu, itd..?
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 09:24   #1397
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Da je svemir beznačajan i besmislen, on ne bi ni postojao.
Zašto?
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 14:05   #1398
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
A možda smo mi virusi u nekom ogromnom organizmu koji je opet virus u još većem organizmu, itd..?
Ovo ti čak i nije loša ideja, bilo bi samo lijepo da je malo sofisticiranije.
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Zašto?
Zato što nema smisla da postoji ono što nema smisla.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 15:44   #1399
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Nebitno je šta neki video na YouTubeu kaže. Nihilizam je negiranje smisla i značaja i shodno tome nema šta biti pozitivno. Postojanje je ili smisleno ili besmisleno. Ako je besmisleno, tada mu niti mi ne pridodajemo nikakav smisao. Mi možemo živjeti pod iluzijom da naši životi imaju smisla, ali to nikada neće biti ništa više od običnog samozavaravanja. Beznačajni svemir je beznačajan. Beznačajno mišljenje nekog beznačajnog organizma u tom beznačajnom svemiru ne čini najednom život tog beznačajnog organizma značajnim.
ne slazem se, nihilizam je samo da smrt znaci smrt, a za neke ljude je to velika panika i strah, a positivan nihilizam bi bio da to gledas kao normalan i prirodan proces, barem po meni. Svatko tumaci nihilizam drugcije
BlaireWhiteFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 15:54   #1400
Quote:
BlaireWhiteFan kaže: Pogledaj post
ne slazem se, nihilizam je samo da smrt znaci smrt, a za neke ljude je to velika panika i strah, a positivan nihilizam bi bio da to gledas kao normalan i prirodan proces, barem po meni. Svatko tumaci nihilizam drugcije
Ne, nihilizam je negiranje svih vrijednosti. Ako je sve bezvrijedno i besmisleno, nema niti što biti pozitivno. To su samo neke feel good interpretacije nihilizma koje nemaju nikakvog smisla, osim što služe kao utjeha svojim nositeljima.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:04.