Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Jesu li vjera i znanost dvije suprotnosti?
Da. 252 56.76%
Ne. 192 43.24%
Glasovatelji: 444. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2017., 17:56   #2561
Upordown, u nista, u pitanju je politika a ne neznanje.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 18:10   #2562
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
EDa, puno logicnije je da je Bog napravio Adama i Evu koji su imali sinove Kaina i Abela. Onda je Kain ubio Abela i otisao u svijet i ozenio se.
S kim se ozenio logicaru?
Masu puta odgovoreno, i svakako puno realnije od vjere u abiogenezu.
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 12:57   #2563
Quote:
Luč kaže: Pogledaj post
Masu puta odgovoreno, i svakako puno realnije od vjere u abiogenezu.
Pa što se sramiš reč? Otvoreno reci da su se, neču reč jebavali međusobno, ali imali seksualne odnose jedni s drugima. Niko nezna ko je koga ali se zna da jesu.
A kako je biblija i jedno veliko vrelo znanja o genetici, lipo je objašnjeno da su prvi ljudi bili savršeni i da su se mogli genetski mišati u obitelji bez opasnosti od genetskih poremečaja kod potomaka.
Detaljno su objašnjeni autosomni recesivni poremećaji, dnk, exoni, hetero/homozigoti, mitohondriji, kromosomi, itd.. Ups, zafrka sam se. Ali nema veze. U biliji je zato objašnjeno kad moreš pojist svoju dicu, da nesmiš sist di je sidila žena sa menstruacijom (veoma korisno ako je ženi propustio uložak), da nesmiš prinosit žrtvu ako si invalid ili imaš zdrobljena muda, Onda ono pečenje kruha na vatri od ljudskih govana, zašto triba odrizat kožicu na kurcu, kad možeš ženi odrizat ruku (ono sa stitkanjem jaja), i masu drugih korisnih stvari.
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 13:32   #2564
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
EDa, puno logicnije je da je Bog napravio Adama i Evu koji su imali sinove Kaina i Abela. Onda je Kain ubio Abela i otisao u svijet i ozenio se. S kim se ozenio logicaru?
po predanjima, kain i avelj su imali dvije sestre bliznakinje, jedna je rođena kada i kain, druga kada i avelj. kain je ubio brata zbog neslaganja da avelj oženi kainovu bliznakinju, jer on je htio da ona koja je sa njim rođena bude njegova izabranica. no, to je samo predanje. ne treba svete tekstove shvaćati doslovno, treba izvuć moralnu pouku iz njih.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 09:59   #2565
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
po predanjima, kain i avelj su imali dvije sestre bliznakinje, jedna je rođena kada i kain, druga kada i avelj. kain je ubio brata zbog neslaganja da avelj oženi kainovu bliznakinju, jer on je htio da ona koja je sa njim rođena bude njegova izabranica. no, to je samo predanje. ne treba svete tekstove shvaćati doslovno, treba izvuć moralnu pouku iz njih.
U kojem tekstu to piše? U nijednom. To ne postoji. Biblija ne govori ni o kakvim sestrama. Čista izmišljotina da bi se dobio odgovor.
Kao i uvik, ako nešto ne postoji u bibliji, laži, zamantavaj, izmotavaj, muljaj pa opet laži. Ionako će svako sranje šta dođe od religijskih vođa, stado prihvatiti bez razmišljanja, za razliku od znanosti.

Eto savršen primjer religije vs znanosti.
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 11:09   #2566
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
U kojem tekstu to piše? U nijednom. To ne postoji. Biblija ne govori ni o kakvim sestrama. Čista izmišljotina da bi se dobio odgovor.
Kao i uvik, ako nešto ne postoji u bibliji, laži, zamantavaj, izmotavaj, muljaj pa opet laži. Ionako će svako sranje šta dođe od religijskih vođa, stado prihvatiti bez razmišljanja, za razliku od znanosti.

Eto savršen primjer religije vs znanosti.
Za predaju o sestrama ne znam, ali ...

U Postanku 4,13-14, ubrzo nakon što je ubio svog brata Abela, "Kain reče Gospodu: 'Kazna je moja teža no što mogu nositi. Danas me, evo, tjeraš s lica zemlje, i od lica tvojega bit ću sakriven; i bit ću skitnica i bjegunac na zemlji. I dogodit će se da će me, tko god me nađe, moći ubiti.'" Koga se točno Kain bojao?

Biblija izričito ne spominje da su Adam i Eva imali druge djece između Abela i Seta (Postanak 4,25). Međutim, imali su mnogo djece nakon Seta (Postanak 5,4), zašto onda također ne bi imali drugu djecu između Abela i Seta? Biblija ne kaže da je Set bio prvo dijete Adama i Eve, ili čak prvi sin, nakon što je Abel ubijen...

Sve ti je ovo izmotavanje i muljanje ?

Zbog čega onda ne bi teoriju o multiverzumima proglasili izmotavanjem i muljanjem tamo nekih znanstvenika ? Prihvatio si je nakon dubokog razmišljanja ?
Dubljeg nego što "stado" prihvaća istine "religijskih vođa" ?

Nisam astrofizičar, ali pretpostavljam da niti ti nisi.

Postoje različite vrste znanja i do njih se dolazi različitim metodama... a što netko želi idealizirati nositelje jedne vrste znanja i bacati u blato druge, druga je stvar... i za to ima razloga, osim "žarke želje za istinom".

Ako su iza teologa "religijski vođe", iza znanstvenika su, sa vrlo bitnom materijalnom potporom a nekad i naručenim rezultatima, tko... pa političari i/ili privatni kapital, bingo.
O uobičajenoj želji za očuvanjem i jačanjem vlastite reputacije da ne govorimo...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 12:03   #2567
Ljude ponekad zbunjuje što se u Knjizi Postanka po imenu spominju samo Kajin, Abel i Šet i često ne primjećuju da također piše da su Adam i Eva imali još sinova i kćeri. Po imenu se npr. spominje samo Kaina i Abela jer se u vezi njih dogodila prva iznimno teška situacija nakon što su Adam i Eva napustili Eden. To se može usporediti sa situacijom u učionici u kojoj ima 30 učenika, ali se dogodila svađa samo između dvojice učenika. Kada učiteljica o tome daje izviješće, ona neće navoditi imena svih 30 učenika, već će spomenuti imena samo one dvojice oko kojih se dogodio problem. To što ona spominje imena samo dvojice učenika, nipošto ne znači da ostalih 28 učenika nije bilo u učionici. Tako i spominjanje samo Kajina i Abela nipošto ne isključuje postojanje ostale djece Adama i Eve i njihove međusobne brakove. http://nacija.hr/2015/06/24/tko-je-bila-kajinova-zena/
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 17:39   #2568
Ja ću puknit od smiha. Ne da imate objašnjenje nego ih imate više. Pa tako je druga teorija vas religioznih kršćana, da bog nije stvorio samo adama i evu nego još ljudi osim njih. Što isto ne piše ni u jednoj religijskoj knjizi. Muljaj, laži, izmišljaj...
Pa kad imate objašnjenje za sve, kako objašnjavate i kad se dogodila genetska raznolikost današnjih ljudi u svitu, ako smo svi potekli od adama?
Oh da. Očekujem odgovor tipa: Pa bog je u jednom trenutku pucnuo prstima i dogodila se genetska raznolikost i toliki broj ljudskih rasa.
Di to piše u bibliji? Nigdi. Niti ima dokaza za to. Čista izmišljotina. Da nije znanosti, svit nebi ni znao za gene.

Bog pucnio prstima i stvorio dinosaure. Bog pucnio prstima i pobio dinosaure. Bog pucnio prstima pa stvorio ljude. Bog pucnuo prstima i svi ti ljudi progovoriše drugim jezicima.
Bog pucnuo prstima i crnci pocrnili (ili bilci pobilili), Ovima poplavile oči a drugima se zakosile (plus prestali virovat u boga, budizam, shintoizam,...). Onda je bog pucnio prstima i opet sve to pobio osim noe. Pa sve iz početka. I sve to u samo 6000 godina koliko je stara zemlja

Aboriđini nikad čuli za isusa. Inke, asteci, Maje... nikad čuli za isusa, djevicu mariju... Pa šta isus voli samo Židove kad se njima pojavio? Nigdi drugo u svitu ni a nije reka ljudima. Od sibira, grenlanda do ognjene zemlje. Nigdi.

Kako bi objasnili prapovijesne ljude homosapiense, Neandertalce? Da ne govorim homoerektuse, homohabilise, kromanjonce...? Ko je njih stvorio? Krapinski pračovjek je živio prije 100 000 godina. Postoje kosti homosapiensa starih 200 000 godina. Jeli takve muzeje zaobilazite u širokom luku? Znanost koja datira njih je datirala i vašu bibliju, i sve relikvije koje koristite. Da nije znanosti vi nebi znali ni koliko je biblija stara.

Vi neznate nikakve odgovore nego izmišljate tako glupa objašnjenja. Da nije toliko jaka katolička crkva, sve koji izmišljaju takve teorije bi tretirali kao intelektualno podkapacitiranim osobama (ili prevarantima). To nebi popušila ni dica od 7 godina.
Na primjer: Zašto bog nije reka evi da nesmi jest sa stabla znanja, dobra i zla? Zašto joj nije reka ni to da je zmija zla? Zašto ju je okrivio što je jela a nije ju upozorio na to? Ako drvo znanja dobra i zla predstavlja metaforu za spoznaju (što vi religiozni često znate naglasiti), kako je bog mogao očekivat od adama i eve da znaju što je zlo a što dobro?

Glupa priča za glupe ljude ondašnjeg vrimena. A za sadašnje ljude, laži muljaj, izvrči kako god znaš, lako je sa naivnima i bez dokaza i logike. Ima ih koliko god hočeš.
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 19:28   #2569
Adam je sinonim za covjecanstvo kod Zidova a ne osoba...
A od njih dolazi biblija.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 21:37   #2570
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
Ja ću puknit od smiha. Ne da imate objašnjenje nego ih imate više. Pa tako je druga teorija vas religioznih kršćana, da bog nije stvorio samo adama i evu nego još ljudi osim njih. Što isto ne piše ni u jednoj religijskoj knjizi. Muljaj, laži, izmišljaj...
Pa kad imate objašnjenje za sve, kako objašnjavate i kad se dogodila genetska raznolikost današnjih ljudi u svitu, ako smo svi potekli od adama?
Oh da. Očekujem odgovor tipa: Pa bog je u jednom trenutku pucnuo prstima i dogodila se genetska raznolikost i toliki broj ljudskih rasa.
Di to piše u bibliji? Nigdi. Niti ima dokaza za to. Čista izmišljotina. Da nije znanosti, svit nebi ni znao za gene.

Bog pucnio prstima i stvorio dinosaure. Bog pucnio prstima i pobio dinosaure. Bog pucnio prstima pa stvorio ljude. Bog pucnuo prstima i svi ti ljudi progovoriše drugim jezicima.
Bog pucnuo prstima i crnci pocrnili (ili bilci pobilili), Ovima poplavile oči a drugima se zakosile (plus prestali virovat u boga, budizam, shintoizam,...). Onda je bog pucnio prstima i opet sve to pobio osim noe. Pa sve iz početka. I sve to u samo 6000 godina koliko je stara zemlja

Aboriđini nikad čuli za isusa. Inke, asteci, Maje... nikad čuli za isusa, djevicu mariju... Pa šta isus voli samo Židove kad se njima pojavio? Nigdi drugo u svitu ni a nije reka ljudima. Od sibira, grenlanda do ognjene zemlje. Nigdi.

Kako bi objasnili prapovijesne ljude homosapiense, Neandertalce? Da ne govorim homoerektuse, homohabilise, kromanjonce...? Ko je njih stvorio? Krapinski pračovjek je živio prije 100 000 godina. Postoje kosti homosapiensa starih 200 000 godina. Jeli takve muzeje zaobilazite u širokom luku? Znanost koja datira njih je datirala i vašu bibliju, i sve relikvije koje koristite. Da nije znanosti vi nebi znali ni koliko je biblija stara.

Vi neznate nikakve odgovore nego izmišljate tako glupa objašnjenja. Da nije toliko jaka katolička crkva, sve koji izmišljaju takve teorije bi tretirali kao intelektualno podkapacitiranim osobama (ili prevarantima). To nebi popušila ni dica od 7 godina.
Na primjer: Zašto bog nije reka evi da nesmi jest sa stabla znanja, dobra i zla? Zašto joj nije reka ni to da je zmija zla? Zašto ju je okrivio što je jela a nije ju upozorio na to? Ako drvo znanja dobra i zla predstavlja metaforu za spoznaju (što vi religiozni često znate naglasiti), kako je bog mogao očekivat od adama i eve da znaju što je zlo a što dobro?

Glupa priča za glupe ljude ondašnjeg vrimena. A za sadašnje ljude, laži muljaj, izvrči kako god znaš, lako je sa naivnima i bez dokaza i logike. Ima ih koliko god hočeš.
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 21:48   #2571
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Zbog čega onda ne bi teoriju o multiverzumima proglasili izmotavanjem i muljanjem tamo nekih znanstvenika ? Prihvatio si je nakon dubokog razmišljanja ?
Dubljeg nego što "stado" prihvaća istine "religijskih vođa" ?
S tim da je teorija o multiverzumima dokazana... čime?

Naravno, meni ni iz džepa ni u džep, ali je samo pokazatelj kako se i znanstvene teorije olako prihvaćaju zdravo za gotovo, bez iznošenja dokaza.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 22:05   #2572
Muliverzumi niti nisu znanstvena teorija nego tek hipoteza koja i nije opce prihvacena. Odnosno jedan hipotetski moguci model koji se logicki/matematicki moze uklopiti u neka opazanja.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 22:13   #2573
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Muliverzumi niti nisu znanstvena teorija nego tek hipoteza koja i nije opce prihvacena. Odnosno jedan hipotetski moguci model koji se logicki/matematicki moze uklopiti u neka opazanja.
Točno, hvala na korekciji. U tom smjeru je i išao moj post.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 23:21   #2574
Tako je, znanstvena hipoteza, model... bio sam neprecizan.

Htio sam u ranijem postu reći kako postoji fundamentalna, primijenjena i vjernička znanost... a umjesto vjernička možemo reći i politička, prema nahođenju.

Politicization of science
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 23:29   #2575
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
Ja ću puknit od smiha. Ne da imate objašnjenje nego ih imate više. Pa tako je druga teorija vas religioznih kršćana, da bog nije stvorio samo adama i evu nego još ljudi osim njih. Što isto ne piše ni u jednoj religijskoj knjizi. Muljaj, laži, izmišljaj...
A lipi moj, smij se, pucaj, zdravo je to.

Nego, uzmi dobar libar u ruke i uči, ako te stvarno zanima odnos religije i znanosti.
Pročešljaj i ovu temu od početka, kao i onu zaključanu o evoluciji, a i druge na pdf-u.

Možeš pričati i o samoj znanosti, samo nemoj ovu "vjerničku" gurati, ogadit ćeš mnogima znanost.

Što se tiče posjeta muzejima, ne brini... vodia san dicu i u krapinski muzej, a sad ćemo i izložbu o Tesli vidit.

Zadnje uređivanje cestar : 24.11.2017. at 23:40.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 07:47   #2576
Quote:
Nego, uzmi dobar libar u ruke i uči, ako te stvarno zanima odnos religije i znanosti.
Daj primjer takve knjige. Samo ne spominji bibliju (iako sam bibliju pročita od korica da korica).

Quote:
Što se tiče posjeta muzejima, ne brini... vodia san dicu i u krapinski muzej...
I šta si dici reka: "lažu vas dico, ovo nije staro 100 000 godina. Zemlja je stara 6000". Jadna dica koju uče da je zemlja stara 6000 godina a onda ih odvedu da vide krepinskog pračovjeka.

U religioznim knjigama nema niti jedne znanstvene crtice. Niti jednog teksta koji objašnjava bili koju stvar ili pojavu na Zemlji ili u svemiru koristeči logiku, matematiku, eksperimente, dokaze.
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 08:00   #2577
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Htio sam u ranijem postu reći kako postoji fundamentalna, primijenjena i vjernička znanost... a umjesto vjernička možemo reći i politička, prema nahođenju.

Politicization of science
Ne postoji politička ni vjernička znanost. Znanost je jedna. Sve ostalo se naziva pseudoznanost. A ovo iz linka je uplitanje i pritisak politike ili vjere na znanost da bi prilagodili rezultate znanstvenih istraživanja sebi u korist.
Evo i interesantan tekst iz linka:
Quote:
One of the most reliable and empirically tested theories in science is that all forms of life on Earth are related by common descent with modification.[18] Accordingly, any controversial aspects of evolution are a matter of religion and politics, not science.[2][19] The 2005 ruling in the Dover trial, Kitzmiller v. Dover Area School District, where the claims of intelligent design proponents were considered by a United States federal court concluded that intelligent design is not science, that it "cannot uncouple itself from its creationist, and thus religious, antecedents", and concluded that the school district's promotion of it therefore violated the Establishment Clause of the First Amendment to the U.S. Constitution.[20]

In 2006 the scientific journal Science published survey finding that the U.S. ranks second from last in acceptance of the theory of evolution among thirty-four developed countries surveyed. The article said: "The acceptance of evolution is lower in the United States than in Japan or Europe, largely because of widespread fundamentalism and the politicization of science in the United States."[21]
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 08:05   #2578
Quote:
Luč kaže: Pogledaj post
Jesi li vidio upitnike u mom postu? To su pitanja koja kreacionizam i 6000 godina starosti zemlje dovode u sumnju.
Pa pokušaj odgovoriti. Vrćenje glavom je bižanje od odgovora.
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 08:07   #2579
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
A lipi moj, smij se, pucaj, zdravo je to.

Nego, uzmi dobar libar u ruke i uči, ako te stvarno zanima odnos religije i znanosti.
Pročešljaj i ovu temu od početka, kao i onu zaključanu o evoluciji, a i druge na pdf-u.

Možeš pričati i o samoj znanosti, samo nemoj ovu "vjerničku" gurati, ogadit ćeš mnogima znanost.

Što se tiče posjeta muzejima, ne brini... vodia san dicu i u krapinski muzej, a sad ćemo i izložbu o Tesli vidit.
Nece ni Jezuiti vjecno drzati predavanja.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 08:59   #2580
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
Jesi li vidio upitnike u mom postu? To su pitanja koja kreacionizam i 6000 godina starosti zemlje dovode u sumnju.
Pa pokušaj odgovoriti. Vrćenje glavom je bižanje od odgovora.
Sve što si napisao i pristup koji imaš je tijekom zadnjih 10-ak godina toliko puta viđen da nitko više ne trza na nove forumaše koji ulete s istim starim iscrpljenim forama.

Toliko puta je samo na ovom forumu odgovoreno na to da ti nitko više neće ponovno odgovarati na takva početnička pitanja i naivne pokušaje provociranja i ismijavanja. To više ne prolazi.

Nitko od nas nije postao Young Earth kreacionist zato što nije ulazio u znanstvene detalje, već upravo zato što smo krenuli u provjeravanje znanstvenih detalja geologije, paleontologije, paleoantropologije i biologije, i tek nakon prilično dugotrajnog uspoređivanja evolucionističkih Old Earth intrepretacija (u koje smo i sami nekoć više-manje vjerovali) i onoga što je zaista znanstveno otkriveno - postajali smo Young Earth kreacionisti.

Prvo moraš dugotrajno i temeljito napraviti domaću zadaću.
Proučavaj od početka forum, portale, medije, video materijale, odgovore i protuodgovore dr. sc. prirodoznanstvenika, itd.
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:56.