Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2017., 17:29   #21
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Voće postoji, ali broj dva ne postoji. Mi možemo reći "ova zelena jabuka je voće", ali ne možemo reći "ove dvije jabuke su broj dva".
Znači "ovo tu" je kriterij? Postoji li c-dur? Pokaži mi c-dur, ja ću tebi broj dva.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 17:42   #22
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Znači to je kriterij stvarnosti, što ti može pasti na glavu? Treba malo znati povijest znanosti, ali iz posve matematičkih Maxwellovih razmatranja došlo se do zamisli o postojanju elektromagnetskih valova, što je posljedično omogućilo razvoj tehnologije koja ti može baciti nešto iz drona na glavu. Ili, iz misaonih pokusa mladog Einsteina koji je zamišljao da leti brzinom svjetlosti u roku od pola stoljeća direktnom linijom se stiglo do toga da je nekim Japancima pala bomba na glavu.
Za mene stvarnost nije binarna, budući da nisam jedan od tih programera koji su okupirali Filozofiju. Odnosno, nema ti kod mene postoji/ne postoji - razlikujem nekoliko stupnjeva stvarnosti:

1. Stvari koji ti mogu pasti na glavu
2. Stvari koje su radioaktivne i/ili smrde
3. Stvari koje nikada nitko nije vidio ali o njima rado laprdaju ljudi koji:
a) ti mogu baciti nešto u glavu
b) stvaraju stvari koje ti mogu baciti druge stvari u glavu
c) stvaraju stvari obuhvaćene točkom 3
4. Stvari koje mi se sviđaju

Dakle, stvari pod 1 stvarnije su od stvari pod 2, koje su stvarinije od stvari pod 3. One pod točkom 4 obuhvaćaju nasumično odabrane stvari iz kategorija 1-3, a pri čemu je razina njihove stvarnosti posve nebitna, odnosno tek tu primjenjujem binarni kriterij "sviđa mi se/ne sviđa mi se", a stvari koje dospiju u tu kategoriju automatski se prebacuju na nultu razinu, odnosno jednako su stvarne kao stvari koje mi mogu pasti na glavu unatoč tome, a možda i baš zato, što mi neke od njih mogu pasti na glavu.

Kao što vidiš, stvari su jednostavne, a ti i pećina nepotrebno komplicirate.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 17:49   #23
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ovo ne kužim.

O kojem se tekstu zapravo radi?
Drago mi je da si sve ono ostalo skužila i pronašla paralele u nekim sličnim tvrdnjama
Inače, tekst je kanalizirani materijal iz 60tih, zove se Pathwork, i sastoji od preko 200 "lekcija", a čitam ga jer ga je preporučila B. Ann Brennan koja je fizičarka, znanstvenica NASE, iscjeliteljica bioenergijom itd.
Mnogo je u njemu rečenica koje misli naše "podsvjesno" tako da je zanimljiv; spadao bi pod njuejđ premda ne u one moderne stvari koje čudotvorno mijenjaju živote i bla bla. Na momente je čak i prilično dosadan.

Ovaj dio što ga ne kužiš dotiče reinkarnaciju ("you bring negative aspects with you...")
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 17:54   #24
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Za mene stvarnost nije binarna, budući da nisam jedan od tih programera koji su okupirali Filozofiju. Odnosno, nema ti kod mene postoji/ne postoji - razlikujem nekoliko stupnjeva stvarnosti...
Kao što vidiš, stvari su jednostavne, a ti i pećina nepotrebno komplicirate.
Ne znam kako sam dospio u drustvo s pecinom po tom pitanju - zapravo se slazem s tobom, ja sam ontoloski pluralist.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 18:06   #25
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ne znam kako sam dospio u drustvo s pecinom po tom pitanju - zapravo se slazem s tobom, ja sam ontoloski pluralist.
Ozbač? Mislila sam da su predsokratovci izumrli skupa s Atlatiđanima.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 18:26   #26
A predsokratovac Bare? Jedan njegov sačuvani fragment kaže: "ne postoji nešto što ne postoji".
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 18:30   #27
Čak i "stvarna vrijednost rada radnika" postoji, naime kao fantom u umu marksista.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 18:45   #28
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Trola.
Glupost. Ja nikada nisam trolao.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 18:48   #29
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Glupost. Ja nikada nisam trolao.
Ne ti, on.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 18:52   #30
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Kako je misao osjetilna izvjesnost, čisti bitak je i apsolutna neposrednost!
Da li to znači da ona krajnja, da ne kažem temeljna, misao spada u neposrednu osjetilnost, tako da, u krajnjoj liniji predstavlja osjet kao i svaki drugi. Primjerice uho bi se tijekom miliona godina moglo razviti tako da ima svoju posebnu logiku shvaćanja, slušanja i tumačenja zvukova. Znači ne bi samo slušalo zvuk.
Što znači izraz apsolutna neposrednost? Zašto ne samo "neposrednost"?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 19:04   #31
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Mišljenje misli o mišljenju, dakle o samom sebi. Mišljenje želi shvatiti što je mišljenje. Pa onda odbacuje sve ono sporedno i nevažno. I na kraju, preostaje ono što je mišljenje minimalno. Minimalno, jer kad bi bilo nešto manje od toga, onda više uopće ne bi bilo mišljenje. I jedino moguće je da je mišljenje minimalno - misao o vlastitom postojanju. Dakle, "ja jesam" ili "mislim, dakle postojim." Prema tome, misao o bitku je najjednostavnija moguća misao.
OK Sigmund. Ali zašto je mišljenje o vlastitom mišljenju tako izuzetno? Svijest o samom sebi je, vjerojatno, evolucijski proizvod isto kao slonova surla.
Sistem odbacivanja svega sporednog je samo pitanje metode. A ni jedna metoda nije doslovno istina, već samo aproksimacija viđenog. Ustalom samo mišljenje o mišljenju ne mora značiti da je to mišljenje i stvarno. Ništa na ovom svijetu nije sporedno i nevažno. Možda je samo mišljenje emergentno svojstvo proizašlo iz svih stvari koje postoje ili koje su postojale, ali opet, u svojoj osnovi ima taj biološki predznak. Nema stvari nema mišljenja.
Pa moraš s nečim i misliti. A to sigurno nije neko metafizičko nešto.
Na kraju, kakve veze ima bitak s mišljenje? Bitak je nešto, a ne ništa. Da je ništa mi ne bi ni raspravljali o bitku. Misao bi trebala biti samo jedan od fenomena bitka, isto kao i svaka druga stvar.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 19:06   #32
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ne ti, on.
Naveo si moju rečenicu i napisao "trola"
Sad ovo.?????
Zbunjen sam.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 19:09   #33
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Naveo si moju rečenicu i napisao "trola"
Sad ovo.?????
To je stvarno duboki misterij.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 19:22   #34
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
To je stvarno duboki misterij.
Da, imaš pravo. Duboki misterij.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 19:53   #35
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Znači "ovo tu" je kriterij?
Ne znači. Prije bih rekao da je ono univerzalno kriterij "ovog tu", jer svako pojedinačno jest opće – jedno je neodvojivo od drugog, ali broj nije rod ničega, on je samo moment kvantiteta izoliran od kvaliteta. Zato za ništa postojeće ne možemo reći "ovo je broj dva", kao što možemo reći "ovo je voće", "ovo je glazba", "ovo je prijateljstvo" itd.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 20:08   #36
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ne znači. Prije bih rekao da je ono univerzalno kriterij "ovog tu", jer svako pojedinačno jest opće – jedno je neodvojivo od drugog, ali broj nije rod ničega, on je samo moment kvantiteta izoliran od kvaliteta. Zato za ništa postojeće ne možemo reći "ovo je broj dva", kao što možemo reći "ovo je voće", "ovo je glazba", "ovo je prijateljstvo" itd.
Ništa ja to ne kužim. Zašto je kvantiteta suprotstavljena kvaliteti, a nije jedna od kvaliteta? Je li to da je slon veći od miša kvaliteta ili kvantiteta? Je li to da je komad željeza teži od jednako velikog komada aluminija kvaliteta ili kvantiteta? Je li to da je nebo plavo u podne a crveno u sumrak kvaliteta ili kvantiteta? Je li to da je voda H2O kvaliteta ili kvantiteta?
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 20:36   #37
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Da li to znači da ona krajnja, da ne kažem temeljna, misao spada u neposrednu osjetilnost, tako da, u krajnjoj liniji predstavlja osjet kao i svaki drugi. Primjerice uho bi se tijekom miliona godina moglo razviti tako da ima svoju posebnu logiku shvaćanja, slušanja i tumačenja zvukova. Znači ne bi samo slušalo zvuk.
Ne, misao je osjet uma = apsolut. Razvoj uha je teleološki a ne evolucijski proces, jer uho se ne može razviti bez svrhe.
Uho je proizvod misli, a misao je subjekt.

Quote:
Što znači izraz apsolutna neposrednost? Zašto ne samo "neposrednost"?
Jer je sadržana u apsolutu = nema svoje antiteze!
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 20:41   #38
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
OK Sigmund. Ali zašto je mišljenje o vlastitom mišljenju tako izuzetno? Svijest o samom sebi je, vjerojatno, evolucijski proizvod isto kao slonova surla.
Sistem odbacivanja svega sporednog je samo pitanje metode. A ni jedna metoda nije doslovno istina, već samo aproksimacija viđenog. Ustalom samo mišljenje o mišljenju ne mora značiti da je to mišljenje i stvarno. Ništa na ovom svijetu nije sporedno i nevažno. Možda je samo mišljenje emergentno svojstvo proizašlo iz svih stvari koje postoje ili koje su postojale, ali opet, u svojoj osnovi ima taj biološki predznak. Nema stvari nema mišljenja.
Pa moraš s nečim i misliti. A to sigurno nije neko metafizičko nešto.
Na kraju, kakve veze ima bitak s mišljenje? Bitak je nešto, a ne ništa. Da je ništa mi ne bi ni raspravljali o bitku. Misao bi trebala biti samo jedan od fenomena bitka, isto kao i svaka druga stvar.
Sve ovo su samo misli....
Sve što možeš reći o bilo čemu, samo je misao.

Ako je "svijest o samom sebi evolucijski proizvod" onda je među najvažnijim proizvodima evolucije, pošto bez te svijesti ne bi uopće bilo ni govora o evoluciji, ni samog pojma evolucije, kao ni bilo kakvog pojma.

I ti ne bi ovdje naglas razmišljao o ništavnosti misli, nego bi vjerojatno negdje puzao na sve 4 ili tome slično, tražeći nešto za staviti pod zub....
Prema ovome kako i što pišeš, vjerojatno bi ti se to mnogo više dopadalo.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 20:57   #39
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Naveo si moju rečenicu i napisao "trola"
Sad ovo.?????
Zbunjen sam.
Joj servantes


Quotao je tvoje pitanje, i dao ti odgovor na tvoje pitanje. Znači, ti si pitao što je paklara htio reći, a n.d. ti je 'odgovorio' da (paklara) 'trola', tj. ne govori (sasvim) ozbiljno nego se 'zeza'.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 21:11   #40
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Joj servantes


Quotao je tvoje pitanje, i dao ti odgovor na tvoje pitanje. Znači, ti si pitao što je paklara htio reći, a n.d. ti je 'odgovorio' da (paklara) 'trola', tj. ne govori (sasvim) ozbiljno nego se 'zeza'.
Imaš pravo.
Previše dugo se znamo da bih mogao pomisliti da nitko drugi misli da ja trolam.
Hvala Apament.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:28.