Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2018., 19:10   #1
Socijalne vjestine malih skolaraca

Kako se snalaze (pogotovo friski) osnovnoskolci u nemoderiranim okolnostima kakva je skola? Mislim da u vrticu tete itekako posreduju kod konflikata, dogovora, sikaniranja. Dok u skoli ucitelji se, rekla bi, time ne bave.

Kako osnaziti ili utjesiti dijete koje se potuzi da je ne primaju u ekipu. Ili da ona uvijek ostane po strani kad se nesto radi u parovima jer je neparan broj cura.

Ima jednu prijateljicu koja je u drugom razredu s kojim se vide tek na boravku i jos jednu iz razreda koja je "ljubazna prema njoj, a ostale nisu".

Ima samo 7 cura u razredu (decki ocito nisu opcija) pa nije bas velik izbor. Jedna je ta grupica u koju ona valjda ne upada uvijek. Nisu te zalbe stalne, ali zao mi je da se tako ne snalazi. Sjecam se jos iz djetinjstva kako je to tesko.

Osim standarnog ponasanja i tretiranja djeteta da mu se ne narusava samopouzdanje, kako jos kojim rijecima osnaziti i kakav savjet dati osim "bice bolje", "to se mijenja"...

Ona si je nasla rjesenje da donosi slatkise pa dijeli, onda su prema njoj bolje..no velim to nije pravo prijateljstvo. Veli ona: pa znam.

U tom socijalnom dijelu malo steka, nema bas naglasenu emoc.inteligenciju. A i tip je koji ne voli copore, sama veli da cure stalno nesto sapucu.. pa vec znam da ce je to pratiti pa bar do 20te dok se ne skupi nesto ziv. iskustva "zubo"

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2018., 09:56   #2
Pa kao prvo mislim da nikako nije, ili ne bi smjelo biti, tako da se učiteljica u nižim razredima osnovne škole ne bavi ovakvim problemima. Itekako se treba baviti.

Učiteljica tu najviše može napraviti, a posebno kad se radi o tome da dijete ostaje bez para u školskim zadacima, u toj je situaciji stvarno na učiteljici da unaprijed promisli kako će organizirati takve zadatke da se ne događa da jedno dijete uvijek ostaje bez para.

Dakle, mislim da trebaš popričati s učiteljicom i iznijeti joj ovaj problem, pa neka obrati pažnju i malo poradi na tome da curicu što više uključuje u grupu.

S druge strane, ti kao roditelj možeš isto tako malo poraditi na tome da npr. malo osnažuješ druženje i prijateljstvo sa tom jednom curicom koja je prijateljski raspoložena prema tvojoj.
Zovite to dijete k sebi doma na igranje, neka se dogovore da se nađu u parku, malo forsirajte druženje. Uvjek je bolje imati jednu prijetaljicu nego biti sama.

Ako curica ozbiljnije šteka u socijalnom dijelu, pa ima i psiholoških radionica na kojima djeca vježbaju socijalne vještine, a ima i literature npr. https://www.superknjizara.hr/?page=k...d_knjiga=12795
aliceblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2018., 10:21   #3
Mislim da uciteljica moze eventualno grupirati djecu kod izvrsavanja nekih zadataka,ali nije ona ta koja ce npr. na velikom odmoru odredivati tko ce s kim stati u red ili slicno..djeci je to neko "slobodno" vrijeme koje oni sami provode kako i s kim zele.. mi smo npr. uvijek morali sjediti kako nas je uciteljica razmjestila,makar nisi uvijek bio presretan s izborom..zato si cekao zvono da se druzis s kim i kako zelis..
Katjes, kako je djevojcica u vrticu sklapala prijateljstva? Mislim, postoje djeca koja sama prilaze drugoj u parkicima ili gdje vec, a postoje i ona koja imaju "problem" kod sklapanja prijateljstva..problem u smislu da su povucenija, sramezljivija..i njima jednostavno treba vise vremena..
__________________
L.D.M.
Olivera25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 16:31   #4
Hm, kad se sjetim svojih ranih osnovnosklskih dana, nekako mi se cini da su u drustvu uvijek bile najpopularnije curice koje su njihove majke ukrasavale ko bozicne jelke, s 5 spangica, pletenicica, repica vodoskoka, sljokicastih gumicica za kosu, majica na srceke, hlaca na tockice i tome slicno. Pretpostavljam da je to i sada tako, jer ti mali klinci i ne idu dalje od onog "ova curica mi se svidja". Mislim da najgore prolaze debela djeca.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 18:11   #5
Razmisljali smo o savjetovanju ili radionici jer znam otprilike i di je problem.
U njenim reakcijama ( preosjetljivost) i sklonosti svadjanju. Ne zna obuzdati ljutnju pa se upusti u vrlo neproduktivnu svadju gdje si stvara neprijatelje. Smatram da je ta samokontrola koju nema dio paketa emoc. i soc.inteligencije. Identicno je i doma kad je neka svadja na pomolu. Nema onu lukavost da odigra sebi u korist.

Nismo jos stigli na informacije - zanima nas svakako misljenje uciteljice.


Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 19:39   #6
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Razmisljali smo o savjetovanju ili radionici jer znam otprilike i di je problem.
U njenim reakcijama ( preosjetljivost) i sklonosti svadjanju. Ne zna obuzdati ljutnju pa se upusti u vrlo neproduktivnu svadju gdje si stvara neprijatelje. Smatram da je ta samokontrola koju nema dio paketa emoc. i soc.inteligencije. Identicno je i doma kad je neka svadja na pomolu. Nema onu lukavost da odigra sebi u korist.

Nismo jos stigli na informacije - zanima nas svakako misljenje uciteljice.


Sent from my SM-G928F using Tapatalk
Boldano je za pohvalu, već ste tu na pol puta do rješavanja problema jer ste priznali da neki problem postoji i nastojite način način rješavanja.

Ovaj drugi dio da još niste stigli na informacije kod učiteljice (s njom porazgovarat o problemu) mi je malo čudan jer je sad već travanj, a klinci su polako počeli pronalaziti svoje mjesto u kolektivu i već ste trebali porazgovarati s učiteljicom kad ste detektirali da nešto ne valja.

Mislim da bi se učiteljica u prvom razredu itekako trebala baviti odnosima unutar razreda kako bi svako dijete pokušala uklopiti u razrednu sredinu i spriječiti osomljivanje ili izolaciju djece od strane grupice.

Ja bih što prije porazgovarala s učiteljicom da vidim kako ona gleda na taj problem i dogovorila s njom način kako pristupiti tome.

Druži li s mala s kojim djetetom iz razreda izvan škole? Da pozovete koga na druženje ili da se nađu u parkiću?
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 19:48   #7
i iz mog djetinjstva i iz prica moje male, djeca koja placu za svaku sitnicu, dure se, ljute i)ili tuzakaju nisu naprosto omiljena.
e sad, to je ono na cemu vi morate raditi. ucka bi trebala intervenirati u.prvom razredu, saltanje sjedenja, igre koje potenciraju zajednistvo...
i naravno pozivanje djece na druzenje, igranje u parku u kijem se vecina djece igra....
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 21:13   #8
Nije da konstantno nije u redu. Oscilira. Uglavnom je sve super, ima prijateljicu na boravku, a ujutro kako kad. Sigurno ovisi i o tim curama kako su nastrojene koji dan.
Uciteljica je nova od ovog polugodista, informacije se izmjenjuju jutro popodne (od pisanja posta nismo stigli, nego evo sutra).
Da mali problem imamo, to znam dugo. Stvari se popravljaju s vremenom same pd sebe i jako se trudimo da je stabiliziramo.

Bas smo na vagi ici kod dj.psih. na kakve tretmane ili ne. Skoditi nece, ali evo vrticka psih.tvrdila je da ona na nasem mjestu ne bi.

Da, nitko ne voli svadjalice -do tog je zakljucka dosla i sama. Mnogo puta. Samo da se uspije obuzdavati od ispada.
Nije da generalno ima problem sa socijalizacijom, samo vise voli manja drustva i nije onaj cvrkutav tip, da razdragano veselo dijeli puse i grli. Takvi lakse oko sebe privuku ekipu.

Ne druzimo se ni sa kim- naravno da bi bilo lakse da ima vanskolsko drustvo.



Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 21:41   #9
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Ne druzimo se ni sa kim- naravno da bi bilo lakse da ima vanskolsko drustvo.
ja sam stvarno uvijek dojma da ti trolas.
kako je moguce ne druziti se ni sa kim?? ili je to samo figure of speech?

nije u maloj problem.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 22:01   #10
Jebote, pitala je Summer druzimo li se sa kim iz tog razreda. Odgovor je ne. Imamo drugo drustvo i premalo vremena i za odrzavanje postojecih kontakata iz susjedstva i vrtica.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 22:30   #11
Moja curka je u sličnoj poziciji u vrtiću. Meni je bilo važnije da nađe barem 1 curicu s kojom će biti malo bliža. I stvarno se jako skompala s jednom ove godine. Ja sam sličan tip i ne bih uopće išla u tom smjeru da se forsira prijateljstvo i omiljenost u grupi. Da, bilo mi ju je žao kad bi znala reći da je pitala neke cure žele li se s njom igrati, a one su je odbile. Ali bilo mi je super da se zna izregulirati, da joj o tome ne ovisi život.

Možda će najesen u školu i pripremam se da će možda biti slično i u školi. Ne mislim od toga raditi neku dramu. Ima doma seku, ima i druge djece s kojom se igra van vrtića.
Moj je stav da se u to ne treba previše petljati (osim ako se radi o zadirkivanju i maltretiranju). Djeca uče o sebi i o drugoj djeci kroz sve to, to je neka njihova mreža. Prijateljstvo je dosta intimna stvar, ne može se to isforsirati.

Doduše, vjerujem da učiteljica može malo pogurati stvar, ipak je to tek prvi razred.

Kod nas u ulici ima susjeda koja nikad nije uspjela sklopiti neka prisna prijateljstva s djecom iz razreda, nego se družila sa starijom generacijom. Meni je to bilo malo neobično, ali snašla se, zadovoljila svoju potrebu za prijateljstvom. Ne treba sve biti po istom kalupu.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 22:33   #12
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Jebote, pitala je Summer druzimo li se sa kim iz tog razreda. Odgovor je ne. Imamo drugo drustvo i premalo vremena i za odrzavanje postojecih kontakata iz susjedstva i vrtica.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
napisala si "bilo bi lakse da ima vanskolsko drustvo".
izvanskolsko drustvo = drustvo koje cine djeca s kojima ne ide u skolu

pa potrudite se da se i izvan skole druzi s njima ako mislis da bi ju to moglo pogurati u dobrom smjeru.
ne mozes ocekivati da ce prvasici dogovarati druzenja sami bez ikakvog uplitanja roditelja, pobogu.
valjda je logicnije krenuti od toga, a ne psiho radionica.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 09:20   #13
Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
Moj je stav da se u to ne treba previše petljati (osim ako se radi o zadirkivanju i maltretiranju). Djeca uče o sebi i o drugoj djeci kroz sve to, to je neka njihova mreža. Prijateljstvo je dosta intimna stvar, ne može se to isforsirati.
I ja mislim. Nije lose da sama bije svoje bitke. Sazret ce sigurno i po tom pitanju.

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
i iz mog djetinjstva i iz prica moje male, djeca koja placu za svaku sitnicu, dure se, ljute i)ili tuzakaju nisu naprosto omiljena.
e sad, to je ono na cemu vi morate raditi
To je ono u cemu je problem. Nisu njoj problem nova, nepoznata djeca.

Nego svakodnevne situacije iz interakcije koje je nekad jako izbace iz takta.
Nista se strasno ne dogodi, nit je tko ljut nit je tko optuzuje. Al ona ima potrebu vracati se na taj dogadjaj, traziti krivca, interpretirati na sasvim krivi nacin.
I stvori si problem nepotrebno.
Npr mali bracek od frendice (2g) joj se priblizio, ona se odmakla. Njena interpretacija je da je izgurao pa se krene duriti.
Prolije malo caja po tepihu i plac. Sasvim sigurno nije dobro zalijevati caj ali nista strasno. E al tu nije kraj. Tvrdi da je tata kriv jer joj se u tom trenu obratio i zbog njega je prolila. I nastavlja sa svadjom optuzbama. Uvjeravamo je da se zaustavi da se ne treba svadjati, lijepo se druzimo pusti tu kaplju caja. Al ne...nastavi sa ponasanjem koje bi trebalo kazniti. Vika, lupanje.

Nekad je ljutnja kratka, samo zarezi i prijedje preko svega vrlo brzo i lako.

U skoli mogu si zamisliti koliko je takvih raznih kompleksnih situacija u kojima uspije ne poluditi i pokoja gdje ne uspije.

Zato ideja o savjetovanju. No ipak vrijeme i zrelost cini svoje i sve ide na bolje jel. Al tu i tamo zaskripi.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 09:36   #14
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Nije da konstantno nije u redu. Oscilira. Uglavnom je sve super, ima prijateljicu na boravku, a ujutro kako kad. Sigurno ovisi i o tim curama kako su nastrojene koji dan.
Uciteljica je nova od ovog polugodista, informacije se izmjenjuju jutro popodne (od pisanja posta nismo stigli, nego evo sutra).
Da mali problem imamo, to znam dugo. Stvari se popravljaju s vremenom same pd sebe i jako se trudimo da je stabiliziramo.


Sent from my SM-G928F using Tapatalk
Između prvog posta u kojem sam dobila dojam da je dijete konstantno osamljeno jer se nikako ne uklapa u društvo u razredu i ovog posta ovdje u kojem navodiš da ima prijateljicu, da sve oscilira, je nebo i zemlja. I sama kažeš da maloj pašu manje grupe, pa bi ja to i poticala. Ok, njih je samo 7 cura u razredu i vjerojatno se većina cura drži skupa, ali i jedna- dvije frendice su onda ok, a za grupu bi trebalo raditi na tome da je ne odbija ako se ona želi priključiti (to bi bilo na učiteljici da potiče).

Ali definitivno bi je trebala poticati da se druži s tim curama i izvan škole,ako ti je stalo do toga da se osnaže ta prijateljstva. Ja mzim parkiće i druženja s mamama (ima tu negdje i tema koju sam započela jer nisam znala kako pozvati nekog na druženje, komunicirati s roditeljima s kojima zapravo i ne želim neko prijateljstvo niti se poznajemo ,ali želim da se dijete druži s njihovim djetetom).
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 09:36   #15
Kolegica ima kćer slične takve osobnosti, danas je to odrasla žena tj trebala bi biti odrasla sa 25 godina ali iako se s vremenom normalizirala, još uvijek je vrlo vrlo teška i zahthevna osoba, i vrlo djetinjasta i teško prihvaća odgovornost za svoje postupke, tipa uvijek je netko drugi kriv za njene greške
Razgovor i razgovor i razgovor i razgovor, čak su i kod psihologa išli s njom dosta dugo ali jednostavno je takva
Ima jako malo prijateljica, jednog dečka i to srednjoj školi, sad već godinama nitko nije dovoljno dobar, svi su glupi bla bla bla...

Ne pišem ovo da te uplašim niti mislim da će i tvoja malena biti takva, ali pošto već 12 godina slušam o toj curi, jako me podsjetila na tvoju

Pomognite joj na bilo koji način kanalizirati te osjećaje, osobno bih svakako kod psihologa išla što prije
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 09:40   #16
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Pomognite joj na bilo koji način kanalizirati te osjećaje, osobno bih svakako kod psihologa išla što prije
Uh, nakon gornjeg posta, i ja.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 09:50   #17
katjes a kakav je tvoj društveni život? dolaze li vam ljudi doma, izlaziš li na kave, imaš li puno prijatelja?

djevojčici bi možda pomogao kakav ekipni sport ili neka druga ali grupna aktivnost.
Stella PoP is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 11:39   #18
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Kolegica ima kćer slične takve osobnosti, danas je to odrasla žena tj trebala bi biti odrasla sa 25 godina ali iako se s vremenom normalizirala, još uvijek je vrlo vrlo teška i zahthevna osoba, i vrlo djetinjasta i teško prihvaća odgovornost za svoje postupke, tipa uvijek je netko drugi kriv za njene greške
Razgovor i razgovor i razgovor i razgovor, čak su i kod psihologa išli s njom dosta dugo ali jednostavno je takva
Ima jako malo prijateljica, jednog dečka i to srednjoj školi, sad već godinama nitko nije dovoljno dobar, svi su glupi bla bla bla...

Ne pišem ovo da te uplašim niti mislim da će i tvoja malena biti takva, ali pošto već 12 godina slušam o toj curi, jako me podsjetila na tvoju

Pomognite joj na bilo koji način kanalizirati te osjećaje, osobno bih svakako kod psihologa išla što prije
Ja stvarno ne bih radila takvu dramu. Ima nas svakakvih. Što je definicija uspješnog/sretnog čovjeka? Pa ni ja nemam puno prijatelja, prvi dečko mi je moj sadašnji suprug. Živim drukčije nego možda neka prosječna žena mojih godina u Hrvatskoj, uvijek imam neke lude ideje, ne radim (iako sa završenim fakultetom), imam dijete s teškoćama. Ali sam sretna i mislim da sam uspjela u životu.

Nisam protiv psihološke pomoći, ali nisam ni za to da se sve shvaća tako fatalistički. Ima roditelje koji ju usmjeravaju, ali na kraju će sama izabrati svoj put, ne možeš sve u životu isprogramirati, na kraju možda neće biti s našom djecom onako kako smo mi zamislili.

Ovoj gore ženi se možda za 5 godina dogodi nešto pa se skulira. Osim toga, tu ženu znaš samo iz razgovora s kolegicom? Ja stvarno ne volim kad se ljude stavlja u ladice.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 11:46   #19
Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
Ja stvarno ne bih radila takvu dramu. Ima nas svakakvih. Što je definicija uspješnog/sretnog čovjeka? Pa ni ja nemam puno prijatelja, prvi dečko mi je moj sadašnji suprug. Živim drukčije nego možda neka prosječna žena mojih godina u Hrvatskoj, uvijek imam neke lude ideje, ne radim (iako sa završenim fakultetom), imam dijete s teškoćama. Ali sam sretna i mislim da sam uspjela u životu.

Nisam protiv psihološke pomoći, ali nisam ni za to da se sve shvaća tako fatalistički. Ima roditelje koji ju usmjeravaju, ali na kraju će sama izabrati svoj put, ne možeš sve u životu isprogramirati, na kraju možda neće biti s našom djecom onako kako smo mi zamislili.

Ovoj gore ženi se možda za 5 godina dogodi nešto pa se skulira. Osim toga, tu ženu znaš samo iz razgovora s kolegicom? Ja stvarno ne volim kad se ljude stavlja u ladice.
Kolegica koja joj je mama, a mi djelimo ured 12 godina pa ono nije baš samo razgovor, čujem telefonske razgovore uz njene priče...

Naravno da nas ima svakakvih ali isto tako svatko nastoji svom djetetu što više olakšati i pripremiti ga za neki stvaran i samostalan život, ne da mi se sad tu navodite detalje, ali ne možeš sa 25 god živjeti kao tinejđerica
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 12:58   #20
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Kolegica koja joj je mama, a mi djelimo ured 12 godina pa ono nije baš samo razgovor, čujem telefonske razgovore uz njene priče...

Naravno da nas ima svakakvih ali isto tako svatko nastoji svom djetetu što više olakšati i pripremiti ga za neki stvaran i samostalan život, ne da mi se sad tu navodite detalje, ali ne možeš sa 25 god živjeti kao tinejđerica
Imam ja jednu takvu na poslu koja ima 45 pa se ponaša kao curetak u osnovnoj školi. Užasno je teška, nije za dogovore i suradnju, sve nas izludi, a ne trpi nikakav prijedlog, kritiku odmah plače....
slonica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:06.