Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2016., 14:31   #1
Prestanak disanja u snu - apneja

Pozdrav čitateljima i sudionicima ovoga foruma.
Malo sam pregledavao teme i nigdje nisam vidio da ima otvorena tema o apneji pa ću osim što je otvorim malo i napisati o njoj.
Dakle apneja se definira kao prestanak disanja u snu, jako se teško otkriva jer bolesnik uglavnom nije niti svjestan tih epizoda.
Postoje dvije vrste apneja, odnosno tri:
1. Opstruktivna apneja za vrijeme spavanja, češći oblik, koji se javlja kada grlo opusti mišiće, odnosno kada se dišni put djelomično ili potpuno zatvori.
2. Centralna apneja sna, rijeđi oblik, pojavljuje se kada mozak ne šalje odgovarajuće signale mišićima koji su zaduženi za kontrolu disanja.
3. Miješana apneja - koja je kombinacija gore navedenih.
Posljedice apneje mogu biti i po život opasne, kod težih oblika apneje osoba može prestati disati i po nekoliko stotina puta tokom večeri, tako da je izuzetno opasna jer može izazvati srčani i moždani udar. A osim toga krivac je za svakodnevni umor, manjak koncentracije, razdražljivost a može biti i krivac za depresiju i anksiozna stanja. Također može biti krivac i za mnoga stanja koja ovdje nisu nabrojana.
Samo liječenje kod težih oblika je moguće i jedino uspješno sa CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) uređajem.

Sada ću napisati vlastito iskustvo, sasvim slučajno sam se otišao pregledati jer izraženo hrčem, pa rekoh sebi zašto ne, rezultati su bili katastrofalni, ipak sam mlad čovjek a doktor mi je rekao da bi nalazi bili loši i za osobu staru 60 godina. Nalazi su rekli da sam gotovo svaki sat upadao u apneju oko 60 puta, znači jednom po minuti i to na prekide disanja oko 30 sekundi. Koristio sam CPAP aparat u bolnici i taj sam se dan osjećao mnogo svježije a i indeks mi je doveo u normalno stanje, inače normalan indeks je od 2-5.

Za početak toliko, zanimaju me iskustva osoba koja koriste ove aparate i koliko su im pomogli ti uređaji, također sam čitao po stranim forumima o apneji i na zapadu je to nešto sasvim normalno i odavno postoje liječnici za san, kod nas mi se čini da je to sve još u povojima...
centralizam is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 14:43   #2
Ipak ovdje ima otvorena tema, stoga molim da se moja tema sjednini s ovom. Hvala.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=152388
centralizam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:49.