Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2015., 15:55   #41
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Ufff jesi ubo s ovom temu ove apokaliptičare. Sad će vrištati da statistika vara, da je potop zapravo iza ugla i slične nebuloze.

Činjenica je da se opravak vidi već neko vrijeme na statističkim podacima. Trebati će jedno vrijeme da to ljudi osjete na svojoj koži.
Lagano izlazimo iz medvjeđeg ciklusa i ulazimo u bull market. Sve do nove krize (za 7-10g?)


btw. kad je objava BDP-a za Q2?
Znaš kako se kaže, tko će koga nego svoj svoga...

Ja sam u srcu medvjed, ali ipak sam još više contrarian.

U nas još vlada opčinjenost pesimizmom, crnilom i naricanjem... međutim peak je bio negdje u svibnju-srpnju 2014., za vrijeme onih velikih poplava i kišnog ljeta.

A baš negdje u to doba mnoge meni značajne varijable i indikatori s prolazile točke infleksije te iz konkavnih krivulja prelazile u konveksne. Druga derivacija je jako bitna, jer minimum/maximum dođe sam po sebi onda. E sad, ako imamo ubrzanje stope rasta y/y (a izgleda da imamo), obično se događa da u povratnoj vezi rast generira još veći rast (naravno debelo prilagođeno za sezonalnosti).

Eurozona je rušenjem eura sebe stavila u poziciju da krade drugima rast, pa i mi ovdje na rubu događanja konačno vidimo neke efekte. Mi nismo imali nikakav investicijski boom kao zemlje izvoznici sirovina i američka shale-oil industrija, da bi sada plakali za njihovim problemima, dapače nafta na preko 100 USD nas je dodatno ubijala uz sve naše promašaje.

Ali sada imamo koristi od njihovih promašenih investicija i viška kapaciteta i to dvojako:
* Nižom cijenom nafte
* Onemogućavanjem FED-a da ubrzano diže kamatne stope.

Dakle, prijeti globalna deflacija izazvanu viškom kapaciteta, a da bi se to razrješilo nema druge nego da se globalno povećaju plaće(na račun profita) jer jedino to može izazvati toliko željenu "zdravu" inflaciju.

Vjerojatnost globalnog financijskog sloma je po meni debelo manja od ova dva po nas povoljna scenarija:
1) niske cijene sirovina, niske kamatne stope
2) inflacija koja brže povećava nominalni GDP, nego što dug može rasti.

BTW, 28.08 će se objaviti rezultati za Q2.
RealBear is offline  
Old 12.08.2015., 16:09   #42
Quote:
animator0 kaže: Pogledaj post
Ne kužim zašto su ovi iz Vlade prije koji dan smanjili procjene rasta BDP-a sa 0.5 na 0.4% na kraju godine ?

Nije li logično da njihove procjene budu najoptimističnije ? Nema mi to smisla, pogotovo s obzirom na neke indikatore koji upućuju da bi rast mogao biti veći od 0.5
Par postova prije imaš koje prediktore HNB (vlada, analitičari) uzimaju za procjenu rasta. Tako da imamo dvije mogućnosti:
* Iznenadilo i Grčića navala turista, pad cijena nafte, izvrstan izvoz (više vjerojatno)
* Namjerno spušta procjene, po Jack Welch receptu (manje vjerojatno)
RealBear is offline  
Old 12.08.2015., 18:12   #43
Svi indikatori koji ulaze u BDP pokazuju da bi rast trebao biti veći od previđenog.

Meni se čini da bi BDP za II kvartal mogao biti 1.3.

Ostaje otvoreno pitanje zašto je Vlada spustila procjenu rasta?

Možda su samo išli na konzervativnu procjenu, kao što su išli sa proračunom. Time bi postigli veći efekt kada javnosti priopćiš da je BDP porastao više nego što je planirano, jednako kao što imaš dobar efekt kada nema potrebe za rebalansom proračuna jer nedostaju novci.
Barnaby Rudge is offline  
Old 12.08.2015., 18:28   #44
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Znaš kako se kaže, tko će koga nego svoj svoga...

Ja sam u srcu medvjed, ali ipak sam još više contrarian.

U nas još vlada opčinjenost pesimizmom, crnilom i naricanjem... međutim peak je bio negdje u svibnju-srpnju 2014., za vrijeme onih velikih poplava i kišnog ljeta.

Ja sam u srcu optimist, ali još više realist ........i nakon početne euforije oko hr oporavka ( koji će trajati par kvartala ) će nas drugi dio krize koja se upravo odvija u svijetu pomesti u stilu train wrecka.........

Mi apsolutno niti jednu mjeru nismo odradili da bi ovo bio oporavak potaknut vladinom pametnom politikom, nego nas diže iz gliba stecaj svjetskih povoljnih okolnosti koji si upravo nabrojao.....pad cijena nafte, jeftinije zaduživanje i reprogram kredita........

Za razliku od svih vas ostalih ja sam još pred četiri godine rekao da će biti baš tako kako se sad situacija razvija........da će se ova vlada preseravati do beskraja kad postigne rezultate koje je imala priglupa Kosorica prije njih......i upravo se to događa........


Dakle imamo pad od 3,5% bdpea nakon zaduženja od gotovo 100 mrld kn, i tek nakon 3,5 god smo došli do plusa, i to ponavljam ne svojom sposobnošću nego pukim stjecajem okolnosti ( koje se upravo drastično mijenjaju na našu štetu ) .......netko to vidi, netko ne.......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 12.08.2015., 18:35   #45
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Par postova prije imaš koje prediktore HNB (vlada, analitičari) uzimaju za procjenu rasta. Tako da imamo dvije mogućnosti:
* Iznenadilo i Grčića navala turista, pad cijena nafte, izvrstan izvoz (više vjerojatno)
* Namjerno spušta procjene, po Jack Welch receptu (manje vjerojatno)
prvo mi je palo na pamet da su namjerno dali manju prognozu da se mogu više qurčit, to mi je prvo palo na pamet ali ne znam jesu tolko daleko išli.

Nego, kada se priča o tom bdp-u, obično se u javnosti govori kako hrv ima najmanji rast/najveći pad i onda eventualno objave procjene bdp-a za italiju, grčku i te neke zemlje koje su isto u banani...
mene zanima zna li netko podatak kakve stope rasta očekuju mađari, slovaci, česi i poljaci ?
To su valjda neke zemlje koje su, ironično, već zadnjih par godina postale uzor rvata, pa bi volio vidjeti dal se ta razlika povećava ili smanjuje
animator0 is offline  
Old 12.08.2015., 21:58   #46
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
da će se ova vlada preseravati do beskraja kad postigne rezultate koje je imala priglupa Kosorica prije njih......i upravo se to događa
Ja ovoj Vladi u proteklih godinu i pol dana uopće ne zamjeram puno toga na ekonomskom planu. Na početku dok su Linić i Čačić carevali (i jedan drugam kajle zabijali), te dok se Grčić sramotio potpuno nerealnim prognozama (doduše ni analitičari Svjetske banke i MMF-a nisu bili puno bolji), prilično su mi išli na živce.

Zoki je očito imao sreće s Lalovcem i proradio mu je nagon za samoodržanjem.

Idemo malo analizirati mjere (realizirane i nerealizirane):

Pomicanje stope od 40%, i dizanje neoporezivog dijela. Izvrstan potez, šteta što se nije potpuno ukinula stopa od 40%, ali pritisak pametnjakovića(ki) koji su pametovali da to neće utjecati na potrošnju je bio prejak. Naravno da su kritičare te mjere brojke osramotile pa se više ne javljaju. Tu imamo i objašnjenje o povećanju broja domaćih turista u lipnju. Iskreno se nadam da će se u potpunosti ukinuti stopa od 40%. Pogledajte što ovaj pametan dečko (iz Nanobita) kaže o tome.


Zamrzavanje tečaja franka i pokazivanje zubiju bankarima, da se ta mjera nije donijela zavladala bi potpuna panika među dužnicima u švicarskim francima i posljedično bi se potrošnja urušila u trenitku kad se tek počela oporavljati. Iako je potez bio zapravo iznuđen, moglo se ići niz dlaku bankarima (kao što su mnogi prije radili), ali eto nije.

Zaduživanje u inozemstvu umjesto doma. Ovdje nisam u potpunosti zadovoljan, iako sam na forumu PD-a drukao koliko sam više mogao Lalovac nije nažalost digao početkom godine barem 1.5 milijarde eura više po 3% kamate iako je mogao. Naravno da je kamata zbog situacije u Grčkoj otišla gore, ali evo opet su počele padati pa se nadam da će poslije biti više pameti. Ovo direktno zaduživanje države u inozemstvo domaće bankare (u stranom vlasništvu) potpuno raspamećuje. Ruši im prinos na kapital, tjera ih da konačno počnu raditi i tražiti isplative projekte, umjesto da žive na grbači poreznih obveznika.

Pokušaj monetizacije autocesti. Iako se 80% ljudi diglo protiv (uključujući sindikate, oporbu i crkvu), kolega Hajdaš se nije dao i gura plan B. Što će od svega toga ispasti nakon izbora vidjeti ćemo.

Pukušaj reforme zakona o radu i legendarni "outsourcing". Opet se digli "dežurni sumnjivci" i stvar je propala barem za neko vrijeme. Inače kad se god pokušalo rezati i provesti neka reforma, na zadnje noge bi se digli referendumaši, sindikati, crkva i oporba. Tako da mi je tu bitna namjera.

To što ne režu rashode više u izbornoj godini je potpuno razumljivo, i što bi se reklo "uključeno" u cijenu. Ali nova vlada, koje god boje bila, će morati rezati i rashodovnu stranu.
RealBear is offline  
Old 12.08.2015., 22:17   #47
Vidim preskočio si poskupljenja struje, vode, plina, nafte..........plan investiranja HEa i HŽea ( to je bila okosnica navodnog investicijskog vala ).......pa rezanje doprinosa za zdravstvo da bi ga ponovo dizali na isti postotak........pa nerezanje nerealnog proračuna, ubijanje realnog sektora financijskom represijom, zaduživanje od 100 mrld kn da bi smo imali pad gdp-a od 3,5 %, kriminal zvan predstečajne nagodbe, smanjenje PDV-a ugostiteljima da bi ga se nakon toga dizalo s 10 na 13%, itd itd.......ne da mi se uopće više nabrajati.......

Istina par pametnih poteza se povuklo u zadnje vrijeme ( nakon što su iscrpili sva loša rješenja ) i to sad kad je Zoki dobio stranog savjetnika kojeg ne može odjebati kao domaće i kad su se približili izbori sad odjednom zna povući pokoji pametan potez.......premalo i prekasno za spas ekonomije i društva.....imho

Nama zapravo nema spasa, ni s ovom vladom ni sa slijedećom, mi se moramo suočiti s okrutnom istinom a to je da nam fundamenti ne omogućuju da živimo na ovoj razini kupovne moći kojom živimo zadnjih 15 godina, jer je temeljena na kreditima za potrošnju.......i bez uzimanja kredita u većem iznosu nego nam dospije nećemo moći održati glavu iznad vode.......

Pitanje je vremena kad će nas strani vjerovnici "utopiti" kao što su utopili grke........a to slijedi u 2016 i 2017. godini.......imho
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 12.08.2015., 22:27   #48
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Vidim preskočio si poskupljenja struje, vode, plina, nafte..........plan investiranja HEa i HŽea ( to je bila okosnica navodnog investicijskog vala ).......pa rezanje doprinosa za zdravstvo da bi ga ponovo dizali na isti postotak........pa nerezanje nerealnog proračuna, ubijanje realnog sektora financijskom represijom, zaduživanje od 100 mrld kn da bi smo imali pad gdp-a od 3,5 %, kriminal zvan predstečajne nagodbe, smanjenje PDV-a ugostiteljima da bi ga se nakon toga dizalo s 10 na 13%, itd itd.......ne da mi se uopće više nabrajati.......
Sve te greške i promašaji su bile dok su Linić i Čačić kolo vodili (zato sam i naveo zadnjih godinu i pol dana), i naravno da Milanovića ne opravdava ni u kojem slučaju. Ali eto opametio se izgleda u zadnji čas i uložio u znanje

Povećanje duga države ne možemo baš tako računati, jer se metodologija promjenila. A GDP je trebao pasti 5% prve godine ove Vlade, pa bi se onda bolje sada oporavljali, ali tu smo gdje smo...
RealBear is offline  
Old 12.08.2015., 23:15   #49
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Sve te greške i promašaji su bile dok su Linić i Čačić kolo vodili (zato sam i naveo zadnjih godinu i pol dana), i naravno da Milanovića ne opravdava ni u kojem slučaju. Ali eto opametio se izgleda u zadnji čas i uložio u znanje

Povećanje duga države ne možemo baš tako računati, jer se metodologija promjenila. A GDP je trebao pasti 5% prve godine ove Vlade, pa bi se onda bolje sada oporavljali, ali tu smo gdje smo...
Sve to stoji, ostaje za vidjeti je li se opametio ili je to prolazno prosvjetljenje pred izbore........

Kako bilo privremeni oporavak je slučajnost koja ima veze s razvojem situacije u svjetskim razmjerima ( QE Ecb, niske kamatne stope, izvozne šanse i sl ) a gotovo nimalo s vladinim znanjem ili osmišljenom politikom.........

I kad se trend u svijetu okrene ( a upravo se počeo okretati ) naš slabašni oporavak će biti samo san ljetne noći.........ili bljesak poput onog u Kini prije koji sat........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 12.08.2015., 23:52   #50
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Sve to stoji, ostaje za vidjeti je li se opametio ili je to prolazno prosvjetljenje pred izbore........
Šta ja znam, po potezima koji povlači Zokiju kao da je netko umjesto Krugmana i Pikettija podvalio da čita "Theory of Reflexivity" od Sorosa, Taleba i "Dao Of Capital" od Spitznagela.
RealBear is offline  
Old 13.08.2015., 09:46   #51
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Vidim preskočio si poskupljenja struje, vode, plina, nafte..........plan investiranja HEa i HŽea ( to je bila okosnica navodnog investicijskog vala ).......pa rezanje doprinosa za zdravstvo da bi ga ponovo dizali na isti postotak........pa nerezanje nerealnog proračuna, ubijanje realnog sektora financijskom represijom, zaduživanje od 100 mrld kn da bi smo imali pad gdp-a od 3,5 %, kriminal zvan predstečajne nagodbe, smanjenje PDV-a ugostiteljima da bi ga se nakon toga dizalo s 10 na 13%, itd itd.......ne da mi se uopće više nabrajati.......

Istina par pametnih poteza se povuklo u zadnje vrijeme ( nakon što su iscrpili sva loša rješenja ) i to sad kad je Zoki dobio stranog savjetnika kojeg ne može odjebati kao domaće i kad su se približili izbori sad odjednom zna povući pokoji pametan potez.......premalo i prekasno za spas ekonomije i društva.....imho

Nama zapravo nema spasa, ni s ovom vladom ni sa slijedećom, mi se moramo suočiti s okrutnom istinom a to je da nam fundamenti ne omogućuju da živimo na ovoj razini kupovne moći kojom živimo zadnjih 15 godina, jer je temeljena na kreditima za potrošnju.......i bez uzimanja kredita u većem iznosu nego nam dospije nećemo moći održati glavu iznad vode.......

Pitanje je vremena kad će nas strani vjerovnici "utopiti" kao što su utopili grke........a to slijedi u 2016 i 2017. godini.......imho
Sve si točno napisao, osim predviđenog kolapsa u 2016. ili 2017. godini. Naime, treba imati na umu da država već dvije godine uzima novce iz II. mirovinskog stupa, a očito će se ići prema potpunom ukidanju istog što znači nekih 5mlrd većih prihoda zbog preusmjerenih uplata iz II u I stup, uz 60mlrd ili nešto više kuna iz II stupa koje će se iskoristit za plaćanje kredita za autoceste koje nismo htjeli monetizirati, a onda još ostaje HEP, nekretnine vrijedne milijarde kuna u državnom vlasništvu i sve ostalo vrijedno što će sadašnjoj garnituri osigurati još 7-10 relativno mirnih godina za sve agencije, mikro općine i što ja znam, a buduće generacije bez gaća.
jammer is offline  
Old 13.08.2015., 09:57   #52
Quote:
jammer kaže: Pogledaj post
Sve si točno napisao, osim predviđenog kolapsa u 2016. ili 2017. godini. Naime, treba imati na umu da država već dvije godine uzima novce iz II. mirovinskog stupa, a očito će se ići prema potpunom ukidanju istog što znači nekih 5mlrd većih prihoda zbog preusmjerenih uplata iz II u I stup, uz 60mlrd ili nešto više kuna iz II stupa koje će se iskoristit za plaćanje kredita za autoceste koje nismo htjeli monetizirati, a onda još ostaje HEP, nekretnine vrijedne milijarde kuna u državnom vlasništvu i sve ostalo vrijedno što će sadašnjoj garnituri osigurati još 7-10 relativno mirnih godina za sve agencije, mikro općine i što ja znam, a buduće generacije bez gaća.
Slažem se, teško je pogoditi tajming, jer se proces krize može još razvlačiti pogotovo rasprodajom preostalih resursa, uzimanjem lovice iz mirovinskih fondova i novim zaduženjima.........a i uvijek se može podići cijena vode na 10 eura kubik, cijena struje i ostalog 200-300% up i slične "uspješnice" koje je ova vlada već primijenila.......

Upravo čitam da ćemo uskoro dobiti poljoprivredne inspektore koji će sirotinju kažnjavati ako im izraste korov na zemlji koju ne/obrađuju.........a i bicikliste će se pojačano kažnjavati .....

politika lud-luđi će se nastaviti......do konačnog sloma.......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 13.08.2015., 10:21   #53
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Upravo čitam da ćemo uskoro dobiti poljoprivredne inspektore koji će sirotinju kažnjavati ako im izraste korov na zemlji koju ne/obrađuju.........a i bicikliste će se pojačano kažnjavati .....
Tebi je ovo ludost, meni je ovo uređenje države i okoline u kojoj živimo.
Iskreno ne mogu vjerovati da je netko protiv navedenog i očito je da nisi bio na selu, ili nemaš zemlju koju obrađuješ. Brzo bi promjenio mišljenje o ljudima koji ne održavaju svoju neobrađenu zemlju. Ista stvar s biciklistima u prometu koji su opasnost za sebe i za druge iz razloga jer ne poznaju ili ne žele primjenivati prometna pravila i propise.
_Mystical_ is offline  
Old 13.08.2015., 10:41   #54
Hahaha

"Ako je zemljište privatno onda ide opomena a nakon toga kazna od 100 do 2000 kuna, a ako je pravna onda je kazna do 10.000 kuna" ( očito zapušteno zemljiše pravnih osoba zadaje puno više problema nego zapušteno zemljište privatnih osoba ) ......naravno ne navodi se koja je kazna ako je zapušteno zemljište u vlasništvu grada ili države........

Btw u uređenoj zemlji nećeš nikad živjeti ali u zemlji birokratskog despotizma vrlo brzo........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 13.08.2015., 10:56   #55
Cemu uopce ova tema?? I ja bi malo toga sto korisrite!
varufakis is offline  
Old 13.08.2015., 10:57   #56
Quote:
varufakis kaže: Pogledaj post
Cemu uopce ova tema?? I ja bi malo toga sto korisrite!
Kakav vrni oporavak??? Ima da nas u slijedecih 12-24 mjeseca razgazi ko biciklo balegu!!!
varufakis is offline  
Old 13.08.2015., 10:59   #57
Quote:
varufakis kaže: Pogledaj post
Kakav vrni oporavak??? Ima da nas u slijedecih 12-24 mjeseca razgazi ko biciklo balegu!!!
A ne ne.......najprije cemo se oporaviti a tek nakon toga ide biciklo......

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 13.08.2015., 11:01   #58
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
A ne ne.......najprije cemo se oporaviti a tek nakon toga ide biciklo......

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
Nisam siguran da cemo se stici oporaviti jer biciklo je jako blizu a nema kocnica. Balega je oveca!!!

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
varufakis is offline  
Old 13.08.2015., 11:02   #59
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Hahaha

"Ako je zemljište privatno onda ide opomena a nakon toga kazna od 100 do 2000 kuna, a ako je pravna onda je kazna do 10.000 kuna" ( očito zapušteno zemljiše pravnih osoba zadaje puno više problema nego zapušteno zemljište privatnih osoba ) ......naravno ne navodi se koja je kazna ako je zapušteno zemljište u vlasništvu grada ili države........

Btw u uređenoj zemlji nećeš nikad živjeti ali u zemlji birokratskog despotizma vrlo brzo........
Ja bih malo drugačije donio zakon: Svi zainteresirani mogu uzeti u najam zapušteno zemljište. Bez obzira čije je. Treba samo predati zamolbu (recimo na općinu ili županiju) i ona će kontaktirati vlasnike koji su upisani. Cijenu najma će odrediti država, na temelju licitacije zainteresiranih osoba. Ako se licitira samo jedna osoba cijena najma je 1 kuna godišnje.
Teoretski to dobro izgleda. Praktično će biti nemoguća misija.
Kao prvo većina zemlje je nesređena. Ili se vodi na mrtvima ili na živima kojih ima desetke, a pola su u Americi.
Nije problem uzeti u najam oranicu na par godina. Ali je problem uzeti zemlju radi sadnje voćaka ili izgradnaj plastenika. Jer u ovome slučaju se ugovor mora potpisati na više godina. Slično kao koncesija.http://www.jutarnji.hr/drzava-daje-m...aci--/1060022/


Nakon 20 godina samostalne hrvatske poljoprivredne politike rezultati su poražavajući. Više od 50 posto poljoprivrednih površina ne obrađujemo, proizvodimo čak 50 posto poljoprivrednih proizvoda manje nego prije 1991., od izvoznika poljoprivrednih proizvoda pretvorili smo se u uvoznika, od sektora koji je sudjelovao sa 12 posto u BDP-u došli smo na šest posto. Od gospodarske grane koja je pokretala gospodarstvo spali smo na granu koja se doživljava kao uteg.

Samo se bojim da će ovoga biti jako puno: http://www.slobodnadalmacija.hr/Zada...9/Default.aspx


Odnosno biti će jaku puno šokova: http://m.slobodnadalmacija.hr/tabid/...0/Default.aspx


Pokušavali smo u više navrata do sada putem našeg gradskog ureda za komunalne poslove u Ninu te preko mjerodavnih službi u Zadarskoj županiji kao i preko Hrvatskih šuma, Šumarije Zadar i Šumarije Split, doznati na koji je način te pod kojim uvjetima to zemljište dodijeljeno spomenutoj gospodi. No, na naša traženja i inzistiranja mjerodavni su ostali gluhi. I kad smo pomislili da je došao kraj našim mukama, uslijedio je novi šok.

Sasvim slučajno u ruke nam je došao dokument u kojem se kaže da je vodstvo obližnje farme krava “Vigens”, opet bez našeg znanja i odobrenja, a ne znamo ni uz čiji blagoslov, dalo izraditi elaborat te podnijelo zahtjev Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva da im se na korištenje ustupi daljnjih 80 hektara zemljišta malo južnije od našeg mjesta na potezu od Rakića do Prorokovića, kazao je tada okupljenim mještanima Matković, koji se sa svojim susjedima iščuđavao kako je država postala tako darežljiva, pa u koncesiju daje više od sto hektara zemlje, priprema je za sadnju moćnim drobilicima i dijeli lozu šakom i kapom. Tu nastavlja naš sugovornik Kunac.



A moglo bi biti i ovakvih šokova:

http://m.slobodnadalmacija.hr/Dalmac...5/Default.aspx


Ninski stanovi: izgorjelo 5 hektara Kraljevih vinograda, traži se sumnjivi bijeli kombi

Zadnje uređivanje krena : 13.08.2015. at 11:28.
krena is offline  
Old 13.08.2015., 11:12   #60
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
dapače nafta na preko 100 USD nas je dodatno ubijala uz sve naše promašaje.

Ali sada imamo koristi od njihovih promašenih investicija i viška kapaciteta i to dvojako:
* Nižom cijenom nafte
* Onemogućavanjem FED-a da ubrzano diže kamatne stope.

Dakle, prijeti globalna deflacija izazvanu viškom kapaciteta, a da bi se to razrješilo nema druge nego da se globalno povećaju plaće(na račun profita) jer jedino to može izazvati toliko željenu "zdravu" inflaciju.
Ajde malo mi objasni kakve mi veze imamo sa padom cijene sirove nafte.
prošlu 2014 godinu smo plačali uz mađare i austrijance .najskuplje sirovu naftu u EU prosjećna cijena sve uvezene nafte 104,52 $ barel španija i grčka kao i inaće najeftiniju 96$
s tim da je španija u 2015 daleko najeftinije plaća naftu.
greška je šta smo inu prodali MOL.da smo je prodali španjolcima ili USA velikom igraću druga stvar..
za 2015 godinu mol i ina su se pozvali na povjerljive podatke i nemam tične podatke ali im je promakla jedan uvoz 96$ azerjbeđan i 114$ iz angole.
cijeli normalan svijet plaća naftu 50$ i niže a naši i mađarski pametnjakovići i po 114$
ja sam za to da EU i hrvatska uvede carinu na sirovu naftu.izbace se dio trošarina iz cijene derivata i uvede carina na sirovu naftu od recimo 100% da se manipulacije kompanija eliminiraju.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.