Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2004., 20:41   #1
Maslinovo ulje

Lako moguće da je ova tema već bila ali meni se zaista nije dalo prekapapati po stranicama pa se unaprijed ispričavam

Uglavnom, zanima me koliko je ustvari maslinovo ulje zdravije od "običnog" ulja?
Dosta se govorilo o tome kako je maslinovo ulje vrlo zdravo i moja mama inzistira na tome da ga malo pomalo počinjemo koristiti u prehrani.

E sad, stvar je u tome kako je meni njegov okus jednostavno odvratan (možda samo zato jer sam navikla na suncokretovo ulje) i sad me zanima da dali je baš njegova upotreba toliko neophodna?
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2004., 23:37   #2
imas jedan zaista opsezan topic na ovu temu.
ak ti je okus grdi, zapocni konzumaciju mijesanjem maslinovog i suncokretovog. daj si vremena za adaptaciju
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 01:34   #3
sa plivine stranice o maslinovom ulju

ja strasno volim maslinovo ulje.. i to sto jaceg mirisa.. medutim, mislim da sms radi dobro djevicansko (samo djevicansko maslinovo ulje je to zdravo maslinovo ulje.. rafinirana nemaju neku vrijednost)maslinovo ulje blagog mirisa.. pa mozda da pokusas s tim..
stvarno je fino.. ja ga sad vise koristim kao zacin nego kao bilo sta drugo
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 01:41   #4
Djevičansko tj. hladno prešano

Kupujem samo domaće ulje
U Cresu kod jedne obitelji i od prijateljice iz Trogira.

Ovisno uz kaj jedeš.

Meni s lignjama ne valja jer je onda prejako, ali uz blitvu i ostalo lešo je mrak.
Dobro ga je koristiti uz skušu na roštilju
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 03:14   #5
Re: Maslinovo ulje

Quote:
Elektra kaže:


E sad, stvar je u tome kako je meni njegov okus jednostavno odvratan .....

maslinovo uje! odvratno! To, ne mogu zamislit.
__________________
Sada je na vama red da povežete ove dvije paradigme: 'sutra ujutro ćemo o tome razgovarati'; 'ipak ne morate zbog toga ostati budni cijelu noć'.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 09:40   #6
pokušajte ne pržiti, pirjati i sl. termičke obrade na maslinovom ulju. najbolje ga je koristiti za salate, hladne umake i kao začin koji se umiješa kad je jelo već gotovo. kod termičke obrade uzmite pol količine maslinovog pol suncokrtovog ulja
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 23:55   #7
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
pokušajte ne pržiti, pirjati i sl. termičke obrade na maslinovom ulju. najbolje ga je koristiti za salate, hladne umake i kao začin koji se umiješa kad je jelo već gotovo. kod termičke obrade uzmite pol količine maslinovog pol suncokrtovog ulja
uvijek se pricalo da se na maslinovom ulju ne przi, a ana ugarkovic stavlja maslinovo ulje svuda cak i u kolace.
whiteknight is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 23:57   #8
Quote:
whiteknight kaže: Pogledaj post
uvijek se pricalo da se na maslinovom ulju ne przi, a ana ugarkovic stavlja maslinovo ulje svuda cak i u kolace.
Pitala sam ognjenovica osobno za to przenje i rekao je da se na njemu normalno moze prziti, da se przenjem doma ne postizu tako visoke temperature da bi mu nesto bilo
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:12   #9
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Pitala sam ognjenovica osobno za to przenje i rekao je da se na njemu normalno moze prziti, da se przenjem doma ne postizu tako visoke temperature da bi mu nesto bilo
Pitanje je samo gdje kupiti pravo maslinovo ulje, ovo sto se prodaje po diucanima nema veze sa pravim maslinovim uljem.
whiteknight is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 09:52   #10
Ukoliko kupujete industrijski proizvedeno ulje preporucham ono iz Pirovca. Ima ga u velikim marketim i izvrsno je.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 11:59   #11
Od industrijskog preporučam i ono od PZ Marina i PZ Postire.

U SMS - ova i Trentonova ne vjerujem, suviše sam puta vidio cisterne s uvoznim španjolskim uljem na njihovim parkinzima.


V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 12:05   #12
Quote:
Ljelja kaže:
pokušajte ne pržiti, pirjati i sl. termičke obrade na maslinovom ulju. najbolje ga je koristiti za salate, hladne umake i kao začin koji se umiješa kad je jelo već gotovo. kod termičke obrade uzmite pol količine maslinovog pol suncokrtovog ulja

Probajte ispržiti filet (recimo pureći ili bilo koji drugi) na tavi bez ulja, a onda ga tek kod serviranja preliti hladnim maslinovim uljem.


Za dinstanje (pirjanje) koristim mješavinu maslinovog ulja i piva "Stelle", važno je paziti i stalno dolijevati Stellu kako maslinovo ulje ne bi provrijelo i zagorjelo. Maslinovo ulje nije za prženje, šteta ga je tako uništiti!

Probajte. Iznenaditi će te se okusu!



V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 12:08   #13
Quote:
Ljelja kaže:
pokušajte ne pržiti, pirjati i sl. termičke obrade na maslinovom ulju. najbolje ga je koristiti za salate, hladne umake i kao začin koji se umiješa kad je jelo već gotovo. kod termičke obrade uzmite pol količine maslinovog pol suncokrtovog ulja
ma moja ga mama i ima običj staviti u salatu al svejedno


Galadriel:

ma za početak ga je i moja mama pomiješala sa sunvokretovim, al eto, ja se nisam mogla prilagoditi

budem se bolje potrudila
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 12:25   #14
e da iskoristim temu.. u neko skorije vrijeme bih trebala poslom u istru.. da ne znate gdje se tamo moze kupiti provjereno dobro domace maslinovo ulje.. ma, cak ne mora ni biti istra nego bilo koje mjesto od splita do pule.. mislila sam voziti uz obalu..
unaprijed hvala..
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 13:05   #15
Na sjeveru Hrvatske je puno bolje maslinovo ulje pogotovo Istra
samo je problem kaj je prosle godine bio slabi urod maslina.

Uobičajeno je da je ulje iz sj Hr ima jaku aromu, i gorkasto je
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 13:08   #16
Ja s "domacim" uljima imam jako dvojbena iskustva, od jako dobrih do bog ti pomogao. Ovo sto se prodaje na trznicama je uglavnom lose i vrlo nesrazmjerno cijeni. Povremeno dobijem koju litru s Braca koje je ok, ali nista spektakularno. Ono sto me nervira kod vecine "domacih" ulja je nedostatak filtriranja pa ostaje previse krutih cestica od maslina u njemu koje s vremenom degradiraju kvalitetu ulja. Idealno bi bilo biti odmah kod prese kad se presaju masline i nakon toga isfiltrirati to ulje i zatim ga pospremiti u tamne boce. Ah, sanjam
Iskreno najbolje maslinovo ulje koje sam uspio nabaviti u HR je Agrolagunino iz Poreca. Jedino bolja od toga su mi bila neka spanjolska i talijanska ulja ali mi je izvor presusio
U nizoj kategoriji po cijenama uopce nije lose zvjezdino maslinovo ulje. Bolje je od 99% onoga sto se moze na placu kupiti.
Slijedeci put cu probati neka od ovih koje preporucujete a koje nisam probao do sada.

PS Dva mala receptica-savjeta:
U juhu prije serviranja dodati zlicu maslinova ulja. Fino je
Kod pacanja bifteka umjesto obicnog ulja upotrijebiti maslinovo. Mrak
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 14:38   #17
Quote:
Juraj kaže:
Ja s "domacim" uljima imam jako dvojbena iskustva, od jako dobrih do bog ti pomogao. Ovo sto se prodaje na trznicama je uglavnom lose i vrlo nesrazmjerno cijeni.
ma svaki put kad odem u dalmaciju kupim nekakvog domaceg maslinovog ulja i svaki put skontam kako sam se zeznula.. al je kvaka sto sam ja obicno kupovala na trznicama.. pa me zato zanima to nesto provjereno recimo sms mi bas odgovara, al sad ste me malo zicnuli sa tim cisternama ulja iz spanije i italije.. pa reko da se snadbijem.. a necu imati vremena ici od domacina do domacina i probavati ulje..

Quote:
Na sjeveru Hrvatske je puno bolje maslinovo ulje pogotovo Istra.
e to sam cula prvi put prosle godine.. i kod njih jos nisam kupovala ulje..
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 14:53   #18
moja susjeda u zgradi dila super hladno presano s hvara, tako da ga uvijek ima, a trosim ga skoro za svaki obrok.

ne bih htio obeshrabrivati ljude koji pokusavaju preci na maslinovo ulje, a bas im ne ide, ali ako stvarno ne ide predji na bučino koje je isto tako zdravo.
probaj polaganim mjesanjem obicnog i maslinovog sa salatama

ali to je sve stvar navike.
velikim djelom tomu je zasluzno i to sto prije za vrijeme juge prakticki nisi mogao nabasati na malo kvalitetnije ulje(bilo u trgovini ili privatno) jer su ga radili svi i svatko, a nitko nije imao pojma o preradi maslina. danas je situacija nesto drugacija, ljudi su ipak malo obrazovaniji i trude se sto kvalitetnije to preraditi(barem oni koji to ne rade samo za osobne zalihe).
nekad su tezaci kod nas brali masline vise dana i ostavjlali bi ih da se pajsaju dok ne bi sve pobrali i tek onda presali, a da ne govorimo o tome da su masline vjeerojatno bile i prezrele. zato je kod nas kao istarsko najbolje jer je najsjevernije pa masline najkasnije dozrijevaju.
ja osobno ipak volim malo jaci stih.
mislim da to dolazi s vremenom, sto duze i vise upotrebljavas maslinovo, imas potrebu za malo jacim.
DROGA
luigi19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 15:09   #19
na ovom forumu imas jednu dobru raspravu i izvrstan post od nekog Erazma.
btw, ak ti nije tlaka cekat do 12 mj., budem ti ponudila ulje od moje bake.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 15:15   #20
ja sam se toliko navikla na maslinovo da i gulaš radim s njim mislim da nije istina da paše samo uz salate i ribu. paše ono i uz "teže" meso, samo je stvar navike.

i ne dajte se zeznuti u jednoj stvari, maslinovo ulje je isto ULJE. kalorično i masno u prevelikim količinama. stvar je u tome da je zdravije od običnog ulja jer ima "idealne masnoće" (mononezasićene masne kiseline), lakše je probavljivo i blagotvorno djeluje na cijeli niz organa i procesa u tijelu. ali je isto tako ulje i ne valja pretjerivati ni s njim.
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:18.