Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2007., 16:05   #1
Čuvanje namirnica

Bok iskusne

U zadnjih par mjeseci luk mi izuzetno brzo strune.

Kupovala sam crveni, ljubicasti, srebrenac
u metrou, billi, konzumu, na dva placa
drzala ga u frizideru, vani, podrumu, papirantom, celofanu

kupujem svega nekoliko komada

al on trune... nakon par dana nadjem barem jednog trulog


kak se vi s tim borite? ima li lijeka?
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 16:11   #2
1. mora biti na suhom, zračnom i tamnom mjestu
2. birati tvrde, duguljaste (na neku foru više trune okrugli luk :nezna: ), i s dva sloja neoštećene kore, glavice
3. nažalost ove godine je izgleda luk loš općenito
a to bi neko od onih koji ga sade mogao bolje obrazložiti
moja pretpostavka je, kiša u krivo doba rasta
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 16:39   #3
luk držim u frižideru samo ako je očišćen i već načet ...i to samo dan-dva jer se potroši u to vrijeme

čuvam ga u pletenoj košarici od vrbe (zapravo je kupljena ko ukras za stavit veliku teglu cvijeća u nju), u špajzi ispod najdoljnje police (daklem - mrak, suho, prozračno), a na zalihi mi je količina za otprilike 1,5-2 mjeseca (mješano zlatni i ljubičasti, te 1-2 glave češnjaka)
isto tako i krumpir , u drugoj košarici (njega imam samo za 2-3 tjedna)
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 17:46   #4
MH jel mogu i one kosarice pletene za kruh? Nemam pojma od koje su biljke ispletene.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 20:35   #5
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
MH jel mogu i one kosarice pletene za kruh? Nemam pojma od koje su biljke ispletene.
ma gle, meni je ovo s košarama ispalo slućajno - u originalu sam ih i kupila za stavit tegle u njih, ali kod zadnje selidbe - kak imaju po dva uha sa strane - upotrijebila sam ih za prenošenje "rasutog" tereta i tak su ostale u špajzi i zahvalna sam im
prednost im je u tome da su čvrste i duboke (ko 5l lonac otprilike) pa stvarno kad ih gurneš ispod police, ono unutra ostane u mraku

inače, ima za kupiti po šoping centrima jako zgodne keramičke posude sa rupama i poklopcem u obliku ogromnog luka ili krumpira ili malo manje ogromnog češnjaka ; uglavnom su švapske proizvodnje pa na njima piše
KARTOFFEL , ZWIEBEL , KNOBLAUCH

ovo na kaj ti misliš, pa - nije da ne može, ali košarice za kruh su uglavnom vrlo plitke ...a materijal od kojeg se pletu je u 80% slućajeva, kukuruzna komušina
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 23:08   #6
Question Kako sačuvati jabuke?

Dobila sam kašetu jabuka. Kako da ih "ambalažiram" da potraju duže vrijeme? Napomena: imam podrum.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 23:28   #7
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Dobila sam kašetu jabuka. Kako da ih "ambalažiram" da potraju duže vrijeme? Napomena: imam podrum.
možeš spremiti samo potpuno zdrave i neoštećene jabuke koje nisu niti udarene
Moj djed je nekad slagao jabuke u drvene kištrice, rađene da zrak svuda struji oko njih, samo jedan sloj u visinu, nikako se ne smiju dodirivati
svakih par dana se pregledaju i izdvoje one koje počinju trunuti
Temperatura treba biti što niža i to treba staviti na prozračno mjesto, ali ne na propuh
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 02:28   #8
Kako sacuvati?

Primjetila sam da cesto trazimo svjete o cuvanju namirnica. Pa bi mogli, ako se modaratorice slazu , imati jedan opci o cuvanju hrane.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 14:03   #9
..i makni banane od jabuka.
__________________
Away 4 ever
c0bra_c00l is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 15:58   #10
Nije da bas ide ovdje ali da pitam: Koliko dugo cuvate krumpir- ili grah-salatu u frizideru ? Moze li izdrzati 3-4 dana ?
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 16:07   #11
kuham obrok po obrok pa nam ne ostane...

s jelima s krumpirom (varivima) nema problem do drugog dana... salatu ne bih chuvala zbog luka a ne zbog krumpira
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 16:20   #12
jabuke u kištri je dobro tu i tamo polit vodom da budu vlažne
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 18:04   #13
spy, ovo mi je jako "sumnjiv" savjet...Zadržati što više (i što duže) vlastitu vlagu u jabukama - to je OK, ali čini mi se da polijevanje može samo pospješiti truljenje...
(BTW, potpis ti je baš "apetitlih", taman za Gastronomiju... ...iako bih rado stavila onaj smajlić koji je na Gastronomiji zabranjen...)
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 18:28   #14
Quote:
Juraj2 kaže: Pogledaj post
Nije da bas ide ovdje ali da pitam: Koliko dugo cuvate krumpir- ili grah-salatu u frizideru ? Moze li izdrzati 3-4 dana ?
Krumpir najkasnije do drugog dana, a grah-salata može i 2-3 dana. Luku ne bu niš u "zdravstvenom" smislu (zapravo je konzerviran octom i uljem), ali promijeni se - nije više onako svježe-hrskav, a i okus je pomalo drugačiji. Koga to smeta, jede samo friško spremljenu grah-salatu.
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 23:13   #15
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
Bok iskusne

U zadnjih par mjeseci luk mi izuzetno brzo strune.

Kupovala sam crveni, ljubicasti, srebrenac
u metrou, billi, konzumu, na dva placa
drzala ga u frizideru, vani, podrumu, papirantom, celofanu

kupujem svega nekoliko komada

al on trune... nakon par dana nadjem barem jednog trulog


kak se vi s tim borite? ima li lijeka?
I meni se isto događa ove godine... Izvana izgleda savim ok, trune iznutra; po mirisu skužim da se nešt događa.
Jatza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 23:16   #16
Quote:
go2 kaže: Pogledaj post
možeš spremiti samo potpuno zdrave i neoštećene jabuke koje nisu niti udarene
Moj djed je nekad slagao jabuke u drvene kištrice, rađene da zrak svuda struji oko njih, samo jedan sloj u visinu, nikako se ne smiju dodirivati
svakih par dana se pregledaju i izdvoje one koje počinju trunuti
Temperatura treba biti što niža i to treba staviti na prozračno mjesto, ali ne na propuh
Moj djed je to isto radio, a ako me sjećanje dobro služi, između jabuka je stavljao novinski papir...
Jatza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 13:48   #17
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Krumpir najkasnije do drugog dana, a grah-salata može i 2-3 dana. Luku ne bu niš u "zdravstvenom" smislu (zapravo je konzerviran octom i uljem), ali promijeni se - nije više onako svježe-hrskav, a i okus je pomalo drugačiji. Koga to smeta, jede samo friško spremljenu grah-salatu.
Problem i je u tome sto meni frisko pripremljena krumpir i grah salata ne valjaju
Volim da se okusi malo prožmu, a krumpir salata i ohladi . Uopce me ne smeta sto luk malo "uvene".
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 15:08   #18
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
spy, ovo mi je jako "sumnjiv" savjet...Zadržati što više (i što duže) vlastitu vlagu u jabukama - to je OK, ali čini mi se da polijevanje može samo pospješiti truljenje...
(BTW, potpis ti je baš "apetitlih", taman za Gastronomiju... ...iako bih rado stavila onaj smajlić koji je na Gastronomiji zabranjen...)
Nakon što ste svoje plodove ubrali u optimalnom stanju zrelosti (tzv. tehnološka zrelost) treba ih pravilno uskladištiti kako bi što dulje očuvali kvalitetu. Pored održavanja optimalne temperature i vlažnosti u skladištu (podrumu) za čuvanje plodova od neophodne je važnosti sadržaj kalcija. U nedostatku kalcija plodovi brzo propadaju čak i kad su zadovoljeni uvjeti skladištenja. Kako biste svojim jabukama osigurali dovoljnu količinu kalcija, potrebno je plodove nakon berbe potopiti u otopinu bogatu kalcijem. Stoga ovdje prenosimo recept dr. sc. Ive Krpine za pripremu takve otopine objavljen u emisiji „Vikend u voćnjaku“ na Radio Sljemenu (88,1 MHz).

Za pripremu otopine potrebno je:

10 litara vode

0,4 kg kalcijeva klorida

20 g vinobrana

10 ml ovlaživača (Chromovit, Radovit)


Jabuke se potope u otopinu na nekoliko minuta (plivaju jer su lakše od vode pa ih je dobro potisnuti prema dolje) i zatim bez brisanja poslože u letvaricu. Uloga vinobrana je da s kožice ploda ukloni gljivice koje uzrokuju truljenje. Ovlaživač uklanja masno-voštanu prevlaku s ploda i omogućava bolje prianjanje otopine. Priprema otopine je jednostavna, a sastojci su jeftini. U uskladištenim jabukama škrob vrlo polagano prelazi u šećer odnosno jabuke postupno prelaze iz tehnološke u užitnu zrelost, kad su najbolje za jelo.

I savjet za kraj. Jabuke ne pokrivajte ako ne želite da prebrzo dozriju. Najbolje je da ih posložite u jednom sloju. Ovako uskladištene jabuke mogu se očuvati više mjeseci, pa i do idućeg ljeta ukoliko imate dobar podrum. Povremeno ih je dobro poprskati vodom da se ne isuše.


spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 03:27   #19
Ovo moram povjerovati, nema mi druge...
Hvala na trudu.
Potpis ti je (to i dalje mislim ) bljak...
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 20:53   #20
totalna tuka za domaćinstvo :)

dakle, kkao priznajem, totalno sam neuka u tim domaćinskim poslovima, sad kužim da nisam nikad obraća pozornost na stvari koje su se, valjda, radile same od sebe...

mamu ne bih pitala jer..ma, znatekak je to sa sveznajućim majkama, a sveki me bed pitat...nije me nikad interesiralo domaćinstvo, a dosad mi nije trebalo jer sam uglavnom kuhala dan za danom...
sad imam malu beštiju pa jedva da stignem neki brzinski ručak skuhat...elem, da ne trošim vrijeme na pranje i čišćenje povrća, ja bih si to pripremila preko vikenda pa da mi je prek tjedna bar malo lakše i brže
ok, ne mislim sad da mi tjedan dana sve stoji nasjeckano u frižideru, mrkvu sam samo očistila od lišća i oprala, ali i to je nešto...
ja danas bila u tjednoj nabavci povrća i skužila da nemam pojma kak da šta spremim....oprala sam zelenu salatu, razdvojila na listove i ono , kaj sad..da ju spremam mokru il suhu, u vrećicu, u plastičnu posudu, u neku zdjelu pa pokrijem sa prozirnom folijom...

savjete, tipse, upute - molim....kak da povrće održim što svježijm i da mi se ne pokvari, a da bude što pripremljenije za kuhanje...
salata, kupus, kelj, mrkva, peršin, karfiol...štagod, zahvalna sam na svim savjetima...

a što mogu kad sam neuka, čovjek či dok je živ
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:07.