Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2008., 00:25   #1
Post Poštuju li vaši profesori Pravilnik o ocjenjivanju?

MINISTARSTVO PROSVJETE I SPORTA

Na temelju Clanka 50., stavka 3. Zakona o osnovnom skolstvu i clanka 61. stavka 3. Zakona o srednjem skolstvu, ministar prosvjete i sporta donosi

P R A V I L N I K

O nacinu pracenja i ocjenjivanja ucenika u osnovnoj i srednjoj skoli


Ja cu navest neke clanke (da se zna tko je kada u pravu) koje profesori masovno prekrsuju (ali i one za koje se cesto ucenici bune, ali profesor mozda ima pravo), pa ako ih opet prekrse imate ih pravo prijavit na sud i prosvjetnu inspekciju s osnovom prekrsenja navedenih clanaka i nanosenje teske dusevne boli i remecenje osnovnih pravila i normalnog rada sa teskim posljedicama i trazit otkaz

OSNOVNE ODREDBE

Clanak 6.
Ucenikov uspjeh u svakom predmetu ocjenjuje se po elementima najmanje dva puta u pojedinom polugodistu. Ocjenjivanje ne smije vremenski biti rasporedjeno samo na kraj ocjenjivackog razdoblja. - Sve jasno

Clanak 8.
Ucenikovo vladanje ocjenjuje se na temelju njegovog odnosa prema sebi, prema radu, prema drugim ucenicima, prema uciteljima odnosno nastavnicima i ostalim djelatnicima u skoli te prema skolskoj imovini i sirem drustvenom i prirodnom okruzju. - Znaci da nemozete dobiti ocjenu u rubriku Vladanje recimo iz pisane provjere znanja

Clanak 11.
Ocjena iz likovne, glazbene, tjelesne i zdravstvene kulture, etike, vjeronauka te izbornih i akultativnih predmeta mora biti poticaj u osobnom razvoju ucenika na tom polju, a u postupcima provjeravanja i ocjenjivanju, moraju se postovati ucenikove sposobnosti i mogucnosti. - Cini se da nista od jedinica ovdje

Clanak 13.
Razrednik je obvezan izvjescivati roditelja na invidualnim razgovorima i roditeljskim sastancima o ucenikovoj motivaciji, interesu i razvoju njegovih sposobnosti te o njegovu radu, zalaganju, uspjehu, izostancima i vladanja najmanje cetiri puta u nastavnoj godini.
Ako roditelj ne dolazi na invidualne razgovore i nije nazocan roditeljskim sastancima, razrednik je duzan pravodobno napismeno izvijestiti roditelja o ucenikovim teskocama ili neuspjehu.
Na zahtjev roditelja svaki je ucitelj odnosno nastavnik tijekom nastavne godine duzan dati obavijesti o postignucima i uspjehu ucenika u nastavnom predmetu odnosno odgojno-obrazovnom podrucju.
Ako razrednik ili ucitelj odnosno nastavnik odbija roditelju dati pravodobne i potrebne obavijesti o postignucima i uspjehu ucenika, roditelj ce o tome izvijestiti ravnatelja skole i prosvjetnu inspekciju. - Dakle, roditelji se moraju pojaviti na informacijama ili roditeljskim sastancima, ali isto tako je razrednik duzan dati sve tocne informacije o vama, bez muljaze

Clanak 14.
Ravnatelj je obvezan razmotriti svaki pismeni prigovor roditelja na primjenu elemenata i mjerila pri provjeravanju i ocjenjivanju ucenika te na ponasanje ucitelja odnosno nastavnika na nastavnom satu.
Ako vecina roditelja na roditeljskom sastanku smatra da odredjeni ucitelj odnosno nastavnik neobjektivno ocjenjuje, odnosno da su njegovi postupci i ponasanje u provjeravanju i ocjenjivanju ucenika neprimjereni, razrednik mora zatraziti da se takvi prigovori uvrste u dnevni red uciteljskog odnosno razrednog vijeca.
Ako uciteljsko odnosno razredno vijece, nakon rasprave, vecinom glasova zakljuci da su roditeljski prigovori na rad i ponasanje odredjenog ucitelja odnosno nastavnika opravdani, ravnatelj je prema tom ucitelju odnosno nastavniku obvezan poduzeti mjere i postupke iz svoje ovlasti, u skladu sa zakonskim propisima. - Nepravedno ocjenjivanje? Roditelji, u skolu i zalite se! Ovo je bio slucaj kod nas, profesora fizike su prebacili u drugu skolu da predaje osnovnoskolcima

USMENO PROVJERAVANJE I OCJENJIVANJE USPJEHA UCENIKA

Clanak 15.
Usmeno provjeravanje i ocjenjivanje ucenikova znanja provodi se, u pravilu, na svakom nastavnom satu, bez najave.
U jednom danu ucenika se moze usmeno provjeravati u ocjenjivati iz najvise dva predmeta. - Prvi stavak nije dobar za ucenike, ali u danu vas smiju usmeno provjeravati samo iz dva predmeta, inace riskiraju posao

PISMENO PROVJERAVANJE I OCJENJIVANJE USPJEHA UCENIKA

Clanak 16.
Ucenika se pismeno provjerava i ocjenjuje samo iz predmeta za koje su nastavnim planom i programom Ministarstva propisani pismeni oblici provjeravanja.
Obvezno se pismeno provjerava i ocjenjuje u nastavi hrvatskog jezika, stranih jezika, matematike i informatike.
Ako nastavnim planovima i programima Ministarstva nisu propisani pismeni oblici provjeravanja, ucenikovo znanje moze se pismeno provjeravati jedanput u polugodistu ako planirani godisnji fond nastavnog predmeta iznosi 35 sati, dva (2) puta ako planirani godisnji fond nastavnog predmeta iznosi 70 i vise sati, odnosno najvise tri (3) puta u polugodistu ako planirani godisnji fond nastavnog predmeta iznosi 95 i vise sati, te ako je izvedbenim nastavnim programom predvidjeno pismeno provjeravanje.
Viseminutne provjere iz odredjenog nastavnog sadrzaja mogu se provoditi, ali se uspjeh ucenika u takvom obliku provjeravanja znanja ne upisuje u rubriku za ocjenjivanje, nego u rubriku biljezaka u imeniku.
Ocijenjeni pisani rad mora se uceniku dati na uvid i cuvati u skoli do kraja skolske godine.
Roditelj takodjer ima pravo uvida u ocijenjeni ucenikov pisani rad. - Obratite posebnu paznju na zadnja 3 stavka

Clanak 17.
Pismene provjere provode se tijekom nastavne godine samo poslije obradjenih i uvjezbanih nastavnih cjelina. Uvitelj odnosno nastavnik duzan je ucenike izvijestiti o opsegu gradiva koje ce se pismeno provjeriti, te o elementima i mjerilima ocjenjivanja, najmanje dva dana prije provjere.
Za vrijeme vjezbi ucenici mogu sami provjeravati steceno znanje, a ucitelj odnosno nastavnik moze provjeriti kakvocu pripreme ucenika za pismenu provjeru i zapazanja o tome upisati u rubriku biljezaka u imeniku.
Ako nakon pismene provjere vise od 50 % ucenika dobije negativnu ocjenu, pismenu probjeru treba ponoviti, a postignuti uspjeh ucenika u takvoj provjeri upisuje se u rubriku biljezaka.
Ponovna pismena provjera provodi se nakon ponavljanja i utvrdjivanja nastavnog gradiva. - Ovaj clanak dobro procitajte par puta, i ponovite to profesoru kad vas 16 ili koliko vas je vec polovica dobije negativno

Clanak 18.
U jednom tjednu pismeno se moze provjeravati i ocjenjivati znanje ucenika u jednom razrednom odjelu najvise tri puta.
U jednom danu pismene se provjere mogu provoditi samo iz jednog predmeta. - Ovo jako, jako dobro zapamtite, ovo se masovno krsi, pogotovo drugi stavak

UPISIVANJE OCJENA I ZAKLJUCNO OCJENJIVANJE

Clanak 20.
Nakon usmene provjere ocjena se upisuje u odgovarajucu rubriku u imeniku, na nastavnome satu odmah nakon provjere, a kod pismenih i drugih oblika provjeravanja najkasnije osam dana nakon provjere.
Ucenik ima pravo prigovora na upisanu ocjenu te od ucitelja odnosno nastavnika u razrednom odjelu zatraziti obrazlozenje ocjene.
Na prijedlog ucenika razrednog odjela razrednik moze zahtijevati da uciteljsko odnosno razredno vijece za pojedinog ucenika provjeri opravdanost upisane ocjene. - Dakle, ako mozete, i imate razlog, zalite se

Clanak 22.
Nakon provedenog postupka utvrdjivanja ocjena iz pojedinih predmeta, opci uspjeh ucenika utvrdjuje razrednik jedinstvenom ocjenom koja je aritmeticka sredina, zaokruzena na cijeli broj, u skladu sa zakonom. - Izracunajte i vi, za svaki slucaj

ZAVRSNE ODREDBE

Clanak 29.
Ravnatelj skole duzan je na pocetku svake skolske godine izvijestiti ucitelje odnosno nastavnike o odredbama ovog pravilnika.

O oblicima, elementima i mjerilima pracenja, provjeravanja i ocjenjivanja ucenike izvjescuje ucitelj odnosno nastavnik na pocetku nastavne godine, a ucenikove roditelje razrednik na prvom roditeljskom sastanku. - A ja se kladim da je vecina vas tek sad saznalo za ovo... ccc profesori


Eto, toliko od mene po ovom pitanju... A sad vi meni recite jel bilo kod vas nesto protiv ovoga? Kod nas puno, ali smo se politicki i pravno osvijestili i sad nema govora o tako necem
__________________
504 Gateway Time-out

The server didn't respond in time.
ZTS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 10:32   #2
hmmm vezano za ovaj 18. članak... samo ću reć da ovaj tjedan smo imali/imamo 7 testova.. evo, danas ih pišemo 3..
to je sve kaj imam za reć
dea93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 16:01   #3
nista drugo ti ne preostaje nego zvat prosvjetnu inspekciju u skolu
__________________
504 Gateway Time-out

The server didn't respond in time.
ZTS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 16:18   #4
Ja se striktno pridržavam ovog pravilnika...pozorno pratim da ga slučajno ne prekršim, ali ono što me nervira je da glavnina učenika danas zna samo svoja prava, a obveze svi zaboravljaju...

Svi se sjete pozvati na pravilnik o ocjenjivanju, a onaj dio da su dužni izvršavati svoje obveze - to se odmah zaboravi...

Danas su zaštićeni ko lički medvjedi...tko je nas pitao koliko smo kontrolnih pisali? A bili smo pristojniji, znali smo svoje obveze i izvršavali ih...
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 16:42   #5
Quote:
dichy kaže: Pogledaj post
Ja se striktno pridržavam ovog pravilnika...pozorno pratim da ga slučajno ne prekršim, ali ono što me nervira je da glavnina učenika danas zna samo svoja prava, a obveze svi zaboravljaju...

Svi se sjete pozvati na pravilnik o ocjenjivanju, a onaj dio da su dužni izvršavati svoje obveze - to se odmah zaboravi...

Danas su zaštićeni ko lički medvjedi...tko je nas pitao koliko smo kontrolnih pisali? A bili smo pristojniji, znali smo svoje obveze i izvršavali ih...

Potpisujem od slova do slova
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 17:33   #6
Quote:
dichy kaže: Pogledaj post
Ja se striktno pridržavam ovog pravilnika...pozorno pratim da ga slučajno ne prekršim, ali ono što me nervira je da glavnina učenika danas zna samo svoja prava, a obveze svi zaboravljaju...

Svi se sjete pozvati na pravilnik o ocjenjivanju, a onaj dio da su dužni izvršavati svoje obveze - to se odmah zaboravi...

Danas su zaštićeni ko lički medvjedi...tko je nas pitao koliko smo kontrolnih pisali? A bili smo pristojniji, znali smo svoje obveze i izvršavali ih...
e zato sam i napisao ona pravila koja bi ucenici trebali znati, znaci da se odnose na njih i da u tom segmentu nemaju pravo oni, nego profesori. Ja sam ucenik i trudim se da svi izvrsavaju ono sto moraju, mi kao ucenici Drzavne skole, i profesori kao zaposlenici Ministarstva prosvjete.

To sto smo zasticeni je istina djelom, i moji roditelji mi govore, da dok su oni bili u skoli da su ih resetali kako je profesorima doslo i da su morali ucit, i da su znali kad su morali... siguran sam da je ucenje bilo puno kvalitetnije prije rata, opcenito generacije do 1985

A ovo sa pristojnosti i izvrsavanjem obaveza se odnosi nadam se na pojedince... jer ja na satu kazem ako je neki ucenik u krivu (pa ja dobijem po nosu ), i sto se tice nas par izvrsavamo svoje obaveze i odnosimo se potpuno korektno prema profesorima, ali ih ima stvarno nepravednih!

Istina je ipak, da danas ima puno bahatih i arogantnih klinaca od kojih nista u buducnosti, oko njih se ne treba ni truditi...
__________________
504 Gateway Time-out

The server didn't respond in time.
ZTS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 17:40   #7
E drago mi je da si učenik pa da mogu s tobom malo prodiskutirati. Naime, kad kreneš u takvu diskusiju u razredu...pričaju klinci...ali nikad zapravo nisam sigurna da li to stvarno misle...ili eto, kažu to zato jer misle da to ja ili ostatak razreda želimo čuti...

Sviđa mi se onaj dio...da se oko nekih ne treba truditi...

Vidiš, ja se s tim potpuno slažem... naime, najveći dio vremena, mi, profesori potrošimo oko onih koje nije briga ni za šta... a djeca koja se trude, rade...oko njih nitko ne vodi brigu, niti se njima bavimo...

I na našim se sjednicama, uvijek vodi rasprava oko nemogućih, onih s hrpom jedinica...a dobre nitko ne spominje...

Kada treba učenika izbaciti iz škole jer se s njim u razredu ne može raditi, jer ometa nastavu, uvijek se gledaju prava tog nemogućeg, a kad ja kažem da ostali u tom razredu imaju pravo nešto i naučiti i dobiti od svog profesora, koji se umjesto da radi svoj posao, bori s tim neodgojenim haharom, dobijem po nosu...

Kako ti gledaš na to?
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 19:31   #8
Quote:
dichy kaže: Pogledaj post
Ja se striktno pridržavam ovog pravilnika...pozorno pratim da ga slučajno ne prekršim, ali ono što me nervira je da glavnina učenika danas zna samo svoja prava, a obveze svi zaboravljaju...

Svi se sjete pozvati na pravilnik o ocjenjivanju, a onaj dio da su dužni izvršavati svoje obveze - to se odmah zaboravi...

Danas su zaštićeni ko lički medvjedi...tko je nas pitao koliko smo kontrolnih pisali? A bili smo pristojniji, znali smo svoje obveze i izvršavali ih...
Jesmo jesmo
Toliko smo zaštićeni da prof. mogu masovno kršiti zakon, bez sankcija
Aj ti meni reco ovo
Profa pita definiciju, učenik joj izdiktira.
Ona kaže da nije točna, a učenik je izdiktiro iz knjike koju rabe, a autor knjige je ta prof.

Vi si prof. umišljate da ste bog i batina!
Kršite zakon bez sankcija, šamarate nas, čupate za kosu.
Privatne probleme nosite na posao, sve generalizirate
Ja znam svoje obveze, i sve zadaće sam napiso na vrijeme, samo me hebe matematika
I onda pusti one koji su bahati, i nisu sve ispravili
Di je tu moral?
Vama prof. se ništa nesmije reći, odmah se uvrjedite!
qweasd is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 18:00   #9
Jedan lik iz mog razreda je usmeno ispravija ocjenu iz hrvatskog ali je profesorica stalno odgađala upisivanje ispravljene ocjene, na kraju je doslo do toga da je ona počela tvrditi da on nije ispravija ocjenu i da mora pisati(sa učenicima koji nisu usmeno odgovarali) pismeni ispravak tog gradiva. Ta profesorica je ovim činom izravno prekršila članak 20 (toliko o poštenim profesorima)!
jedan_tamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 18:08   #10
Quote:
jedan_tamo kaže: Pogledaj post
Jedan lik iz mog razreda je usmeno ispravija ocjenu iz hrvatskog ali je profesorica stalno odgađala upisivanje ispravljene ocjene, na kraju je doslo do toga da je ona počela tvrditi da on nije ispravija ocjenu i da mora pisati(sa učenicima koji nisu usmeno odgovarali) pismeni ispravak tog gradiva. Ta profesorica je ovim činom izravno prekršila članak 20 (toliko o poštenim profesorima)!
pa zasto se ne zalite razredniku/ici? samo nemojte pretjerivati...
__________________
504 Gateway Time-out

The server didn't respond in time.
ZTS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 18:11   #11
Quote:
jedan_tamo kaže: Pogledaj post
Jedan lik iz mog razreda je usmeno ispravija ocjenu iz hrvatskog ali je profesorica stalno odgađala upisivanje ispravljene ocjene, na kraju je doslo do toga da je ona počela tvrditi da on nije ispravija ocjenu i da mora pisati(sa učenicima koji nisu usmeno odgovarali) pismeni ispravak tog gradiva. Ta profesorica je ovim činom izravno prekršila članak 20 (toliko o poštenim profesorima)!


Dolje profesori!

stari topic o pravilniku
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 21:03   #12
Kod mene 70% profesora poštuje, ali ovi ostali kao da za pravilnik nisu čuli. Ne obrazlažu ocjene, nije ih briga za testove koje pišemo i sl. Vidjet ću sad kako se pravilnik poštuje na razini škole jer planiram polagati likovnu umjetnost pred komisijom jer je prof. jedna od tih koja ne poštuje pravilnik i ovo me je polugodište srozala na 4, a ne znam kak i zbog čega.
demarkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 21:26   #13
Quote:
demarkis kaže: Pogledaj post
Kod mene 70% profesora poštuje, ali ovi ostali kao da za pravilnik nisu čuli. Ne obrazlažu ocjene, nije ih briga za testove koje pišemo i sl. Vidjet ću sad kako se pravilnik poštuje na razini škole jer planiram polagati likovnu umjetnost pred komisijom jer je prof. jedna od tih koja ne poštuje pravilnik i ovo me je polugodište srozala na 4, a ne znam kak i zbog čega.
e pa lijepo se odi zali pedagogici, ravnateljici, razrednici, roditeljima, policiji, ma svima, ako te nepravedno uskrate
__________________
504 Gateway Time-out

The server didn't respond in time.
ZTS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 21:39   #14
Kaj se tiče više testova u jednom tjednu naši se profesori uvijek dogovaraju sa nama, je li nama odgovara ili ne.
Mislim da imamo dobru komunikaciju sa većinom profesora tako da nema ni problema baš previše. Osim kad dođu oni mladi, nadobudni.
__________________
'Be not afraid of life. Believe that life is worth living, and your belief will help create the fact.'
Aamy_11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 22:01   #15
Sto se tice mobitela, kod nekih profesora, samo pitas dal se smijes javit, vazan poziv, izadjes ispred ucionice, javis se i kad zavrsis razgovor, problem rijesen.
A ako slucajno zazvoni, ne poduzimaju nista, samo kazu da iskljucimo mob ili zvukove, a meni je ionako stalno na vibri mob, al uvijek mi slucajno ostanu upaljeni zvukovi kad pisemo test i uvijek mi netko bas tad posalje poruku
snake1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 22:04   #16
Moja jedna prijateljica odgovarala jedan predmet i dobila pet.. Sljedeći sat profa je nešto pitala i ona nije znala... Profa izbrisala korektorom peticu i napisala jedinicu... I to pravda... Što se tiče mojih profesora većina je blago rečeno katastrofa... Mislim, ima svakakvih učenika ali... Tako npr. profa iz matematike za prolaz daje zadatke koje inače se daju kad neko odgovara za pet... Po mom mišljenju trebalo bi za 2 dati nešto osnovno, a ne neko komplicirane zadatke... Jedna profa kad je kontrolni ne oduzima knjigu, nego je možeš listati, ono... Pita ona zašto listaš knjigu (na testu) kažeš joj, "ma tražim nešto"... Ima i dobrih profesora, nekažem ja, ali masa ih je...
__________________
Moj blog...
Tears-from-heven is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 22:07   #17
Quote:
Tears-from-heven kaže: Pogledaj post
Moja jedna prijateljica odgovarala jedan predmet i dobila pet.. Sljedeći sat profa je nešto pitala i ona nije znala... Profa izbrisala korektorom peticu i napisala jedinicu... I to pravda... Što se tiče mojih profesora većina je blago rečeno katastrofa... Mislim, ima svakakvih učenika ali... Tako npr. profa iz matematike za prolaz daje zadatke koje inače se daju kad neko odgovara za pet... Po mom mišljenju trebalo bi za 2 dati nešto osnovno, a ne neko komplicirane zadatke... Jedna profa kad je kontrolni ne oduzima knjigu, nego je možeš listati, ono... Pita ona zašto listaš knjigu (na testu) kažeš joj, "ma tražim nešto"... Ima i dobrih profesora, nekažem ja, ali masa ih je...
Ništa se u imeniku ne smije brisati korektorom! Trebali ste otići ravnatelju.
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 22:24   #18
ah...sudeći po ovom moji bi profesori bili osuđeni doživotno...čast izuzetcima...
one_girl_14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 23:06   #19
Quote:
one_girl_14 kaže: Pogledaj post
ah...sudeći po ovom moji bi profesori bili osuđeni doživotno...čast izuzetcima...
sto se bojite, dat cu vam ja broj od Ministarstva pa ih zovite neka posalju sluzbenike da vide dali je sve u skladu sa zakonom... ali morate i vi bit korektni u nekim stvarima
__________________
504 Gateway Time-out

The server didn't respond in time.
ZTS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 18:07   #20
ajme zakon je tu na papiru ali nemojste se zajebavati sa profesorima jer ipak oni drže pravi kraj noža u ruci na tebi je da načiš za pozitvno i bog a ako se želite žaliti imate upravu vodovoda koja radi od 8-12h s ti da je primanje stranka poslije 14h pa sve do početka radnog vremena tj. šuti radi i sve će da se dobro svrši
vidra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:00.