Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2015., 21:29   #121
Iskustva sa stanom na zadnjem katu

Pozdrav svima.

Podstanar sam i trenutno tražim veći stan u koji bi se preselio. Pronašao sam jedan, ali problem je što je na zadnjem katu. Svi mi kažu da je stan na zadnjem katu loša ideja zbog izolacije, no većinom se to odnosi na zgrade sa ravnim krovom.

Stan koji sam pronašao nema ravni krov već ima kosinu i pokriven je pločama. Stavio sam dolje slike kako bi se mogla vidjeti zgrada.

Trenutno sam u visokom prizemlju i ispod stana se nalaze podrumske prostorije i skladišta i zimi se jako puno topline gubi upravo zbog toga. Bojim se da bi u ovom slučaju gubitak topline bio zbog toga što iznad nema još jedan kat, pa nisam u ''sendviču''.

Ako ima tko kakvih iskustava dobro bi mi došla. Hvala!

http://i.imgur.com/VJMZgNN.jpg
http://i.imgur.com/JIEx37j.jpg
Igzy20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 23:22   #122
Znam kako je kad susjedi sumanuto skaču u stanu iznad pa čvrsto vjerujem da nema te mane zadnjega kata koja prevagne nad prednošću da nema susjeda s gornje strane. Bučni susjedi uvijek su gori kad su iznad, nego kad su ispod ili pokraj – zbog trčanja, skakanja, hodanja u štiklama/klompama, nasumičnog padanja stvari na pod itd. Gubitak topline se jednostavno riješi izolacijskim materijalom na tavanu ili unutar spuštenog stropa, a protiv vrućine je učinkovita klimatizacija. Što se tiče prokišnjavanja, u starim zgradama najprije se ulaže u novi krov pa ne bi trebalo biti problema. Jedino bi mogao biti problem stan na 4.+ katu uz prastari lift koji svako malo zataji. Kad čovjek ugane nogu ili ga zaboli koljeno pod stare dane, svaka dodatna stepenica predstavlja cijeli novi poduhvat.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 00:35   #123
Malo promislite i o mogucem požaru. To su katastrofalna stanja a kad si u prizemlju, samo lijepo odseces vanka. Po meni je 1. Kat zakon. Cisto iz tog razloga da od prizemnih stanova se dobija toplina, a po potrebi se opet moze kroz prozor skoknuti van ako je neka kriticna situacija u pitanju. A kaj se potresa tice. Opet je prednos nizih katova jer ako se osjeti podrhtavanje ili nekaj u tom stilu, lakse se izvuci iz zgrade. Ako se misli zgrada urušiti, oni na visim katovima pogibaju zbog prevelike brzine padanja i udarca u tvrdo. Princip avionskih nesreca.

Al da je zadnji kat (pogotovo u neboderu) jebena stvar i elegantna, je! Ko zivi od danas do sutra nek ga slobodno uzme. Ja bi ipak probal umanjiti rizik (nedaj boze ako se bi neka pizdarija desila) kad vec mogu birati
__________________
It’s a joke, not a cock. Don’t take it so hard.
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 01:40   #124
Ispada kao da u Hrvatskoj svaki drugi dan bude potres da se zgrada sruši.

Živio sam u Rijeci cca 2 godine na 9-om katu koji je bio zadnji, i najveći problem je bio to što je bilo užasno hladno, a preko ljeta jako toplo. Najveća prednost jest što ti nitko ne skače po glavi, a i pogled, znao sam u 2h ujutro uživati u tišinu i miru na terasi ...plus kako je netko rekao, roštilj možeš raditi. + nema komaraca, barem ih nije bilo kod mene, doslovno preko ljeta sa otvorenim prozorima spavati bez brige da ćeš se probuditi izboden od komaraca ..
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 09:32   #125
mi smo sad na zadnjem (14 katu) u neboderima u N.ZG i mogu reći da nam je veći problem loša drvenarija nego ravni krov

i k tome imamo 22 kvadrata terase s vrlo dobrim pogledom, tako da smo mi jako zadovoljni

brinuti o požaru ili potresu mi je osobno preparanoično tako da se ne zamaram s time, jer iskreno ne znam kad je bio veći potres s smrtno stradalima u HR ili veći požar u zgradi nekoj u zg, onda bi se više trebao brinuti kad izađem van iz stana
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 09:38   #126
Quote:
Armstrong kaže: Pogledaj post
Ako se misli zgrada urušiti, oni na visim katovima pogibaju zbog prevelike brzine padanja i udarca u tvrdo. Princip avionskih nesreca.
To je sad za raspravu. Je li bolje da ti se cijela zgrada uruši na glavu pa da u najboljem slučaju ostaneš živ, ali zakopan pod ruševinama, ili da padaš s veće visine na ostatak – gdje zapravo ne padaš dugo jer ispod tebe ima hrpa ostataka zgrade visoka skoro kao sama zgrada? U drugom slučaju taj pad nije slobodni pad pa ne vrijedi usporedba s avionom. Viši kat jednostavno "klizne" prema dolje, neki dijelovi ostanu na istoj visini, drugi se pomaknu nekoliko metara dolje, ne sravni se baš cijela zgrada sa zemljom. Vidi ovu sliku:

http://i.huffpost.com/gen/941539/ima...Y-facebook.jpg

Prizemlje totalno demolirano, a najviši kat relativno netaknut, samo je malo popucala fasada. Iako ima i obrnutih slučajeva. Šteta od potresa je previše nepredvidiva da bi se po tome biralo na kojem katu će se živjeti.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 10:01   #127
ne zamaraj se potresom I pozarom. najveci nedostatak je pojacano grijanje jer se iznad tebe I oko tebe nitko ne grije (a topline se dize prema gore) I preko neizoliranog krova izlazi van. sigurno neces stavljati izolaciju u stanu koji rentas. opet malo skuplje grijanje ces platiti mozda 3-4 mjeseca u godini.
jos jedan nedostatak je da zgrada mozda nema lift pa ako imas djecija kolica ili bicikl....
prednost ti je bolji pogled, mir od susjeda. pa nisu penthausi redovito na zadnjim katovima nebodera umjesto na prvom ili prizemlju.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 13:18   #128
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post

. pa nisu penthausi redovito na zadnjim katovima nebodera umjesto na prvom ili prizemlju.
što ti misliš da riječ "penthaus" znači?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 15:00   #129
Ja sam dugo živjela na zadnjem katu u solidnoj zgradi i taj mir mi sad beskrajno nedostaje. Sad sam na predzadnjem. Jedini razlog zašto i sada nisam na zadnjem je taj što je na zadnjem ogromna stančina koju nisam mogla platiti.

Taj zadnji kat ti stvarno da osjećaj da živiš izolirano, pogled je lijep, mir i tišina, ne čuješ buku sa ceste, još ako imaš veliki balkon, što sam ja imala - divota! Često su i malo uvučeniji od ostalih stanova pa to da dodatnu dozu privatnosti. Zbog te uvučenosti, ponekad imaju i više prozorskih stijenki pa su jako svijetli.

S hladnoćom nisam imala problema, stan je bio na toplanu i vječno je bilo prevruće u njemu čak i kad bih stavila regulator na najmanje (nije se dalo skroz isključiti). Ljeti je bilo toplije i dobro mi je došla klima.

Zadnji katovi znaju biti jako šarmantni ako je arhitekt bio dobre volje dok je projektirao.

Ako je stan na zadnjem katu identičan onima ispod, kupila bih stan za kat ili dva niže (ali još uvijek visoko), čisto zbog grijanja i hlađenja.
Spakstil šokok is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 20:49   #130
Sve ovisi o ukusu i kvaliteti zgrade.Ja imam dva stana i obadva su na 4. katu ,zadnji kat.Prvi stan je izgradjen 1986.g.,Industrogradnja,potkrovlje dvoetazno s velikom terasom.Stan je zimi toliko vruc da smo hodali bosi i u kratkim rukavima a ljeti je bio ugodan i rijetko je ukljucivana klima.Nitko nam nije stvarao buku ,nijedne zgrade ispred nas,pogled predivan.Deka debela,izolacija super.Nakon toliko godina ovih dana cu prvi put promjeniti jedan krovni prozor jer je gotov a opet zbog podstanara i njihove bahatosti.Nemam lift ali dok sam zivjela u tom stanu bila sam fit i sa tri kile manje.
Drugi stan,izgradjen 2006,ljeti se ne moze zivjeti sa zapadne strane,terasa je zatvorena sa strana zidom i pokrivena pleksiglasom pa klima ne moze rashladiti stan,po zimi imamo kondenzaciju i vlagu.Ima dana kada rucnicima kupim vodu s prozora.Velika kondenzacija,krov bez deke,no krov ima izolaciju sve po standardima.Stubiste ce rijesavati krov jer svi gornji katovi pate.Lijep je pogled,imam lift koji vodi u garazu,stubiste u inoxu i granitu ali...
Ipak ,uvijek bi birala zadnji kat jer ima mnogo prednosti.Trpim eventualno susjede pokraj stana (njih ponekad cujem)i na stubistu Kkad jedni izadju,ostalo neprecjenjivo....
goldfish is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 14:32   #131
Quote:
goldfish kaže: Pogledaj post
i na stubistu Kkad jedni izadju,ostalo neprecjenjivo....
Ovo isto. Što niži kat, to više ljudi svakodnevno prolazi kraj ulaznih vrata u teškoj obući za van, pogotovo u "užim" zgradama, gdje su svi ulazi koncentrirani oko stubišta. Osim toga, provalnicima i terenskim trgovcima se ne da penjati tako visoko.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 16:04   #132
Prednost su da imaš jako lijep pogled, nitko ti ne lupa iznad glave i nema leteće gamadi tak visoko :-)
Mane su da krepas ako rikne lift ili imas nešto preveliko za lift za donijeti doma pa to moras vuci gore. Po ljeti se przis pod betonskom dekom tak da ni klima ne pomaže a kad puse vjetar sve lupa, fijuče i zavija za poluditi.
Skin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 19:28   #133
Quote:
Skin kaže: Pogledaj post
Prednost su da imaš jako lijep pogled, nitko ti ne lupa iznad glave i nema leteće gamadi tak visoko :-)
Mane su da krepas ako rikne lift ili imas nešto preveliko za lift za donijeti doma pa to moras vuci gore. Po ljeti se przis pod betonskom dekom tak da ni klima ne pomaže a kad puse vjetar sve lupa, fijuče i zavija za poluditi.
Sve ovisi kakve je kvalitete stan.Vidi moj post gore...
goldfish is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 09:13   #134
Koji kat

Bilo je sličnih tema ali su otkad zatvorene...

Dakle imam mogućnost 1. ili 2. kat urbane vile. Prizemlje je već prodano. Što je bolje onda u sredini ili na kraju?

Hvala
ParaNO1d is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 10:45   #135
Ja bi stan koji nema iznad nekog dijela prohodnu terasu. Radije ravni krov iznad cjelog stana.
Znači, ako je 2 kat malo uvučen, pa iznad jedne sobe 1 kata je terasa, to bi rado preskočio.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 10:54   #136
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Ja bi stan koji nema iznad nekog dijela prohodnu terasu. Radije ravni krov iznad cjelog stana.
Znači, ako je 2 kat malo uvučen, pa iznad jedne sobe 1 kata je terasa, to bi rado preskočio.
Nisam sad baš shvatio. Evo slike pa mi molim te objasni.

http://i65.tinypic.com/2cdzo1k.jpg

http://i64.tinypic.com/1sfnms.jpg
ParaNO1d is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 10:59   #137
Ako je urbana vila vjerojatno je gore ravni krov.
Ako se ravni krov negdje ošteti, teško je naći mjesto ulaska vode jer procurenje ovisi o padu betonske ploče, a ne o mjestu ulaska vode.

Dakle ako dođe do procurenja ti si prvi na udaru ako si na 2.katu.
Pokušat će se nekoliko puta s parcijalnim rješenjima koja neće uspjeti i dok se dođe do sanacije cijelog krova ti ćeš godinu dana stavljati kante po stanu.

Definitivno 1. kat
Stickers is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 11:00   #138
Pojedine urbane vile su građene stepenasto. Imaš stan na 1 katu, a iznad tvoje sobe je nečija terasa jer je taj stan uvučen.

U ovom tvom slučaju toga nema.
Kupi ono što ti se više sviđa (dal ti je važniji pogled ili manje penjanja).
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 11:21   #139
Hvala svima na odgovorima.

I ja sam razmišljao što ako procuri krov pa sam onda prvi na udaru. Najveća prednost 2. kata je tišina jer ti nitko od gore neće lupati, a sad kakva je zvučna izolacija to ne znam. Imam i specifikacije o debljini zidova i slično ali pošto sam informatičar to mi apsolutno ništa ne znači
ParaNO1d is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 11:54   #140
Prdnost zadnjeg kata je tišina iznad. Udarna buka se uvijek čuje ako nisi sam sebi radio i ovisi tko je iznad tebe. Krov si siguran barem 15 godina ako je zgrada nova i napravljena barem prosječno. Ineče danas postoje sustavi kojima se detektira pucanje folija na ravnim krovovima i estrih za pad nije zadnji sloj ako nije prohodna terasa gore. Vjerojatno je vodonepropusna folija zadnji sloj i popravci su dobri i lako se izvode.
nekad je teško naći mjesto gdje je oštečenje ali kažem postoje specijalizirane firme koje to rade nekom plinom koji upuhuju valjda ispod folije i detektiraju curenje.
gym1307 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.