Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2007., 12:54   #21
Quote:
tijata kaže: Pogledaj post
Novi smo u zgradi i dobili smo izvještaj prihoda i rashoda za prošlu godinu.

Radi se o ulazu od 12 stanova sa god. prihodom od cca.30 000kn,a iz pričuve se isplaćuje naknada pretstavniku od 9,600kn.

Kad se to preraćuna ispada da mjesečno plaćam 66kn, a to je više od 50% prićuve (prićuva iznosi 120kn/mj)

Znam da je to dogovor između predstavnika i stanara ali meni je to čudno!!!!
Ima li tko slićnu situaciju??? Od svih mojih poznanika nitko ne plaća naknadu predstavniku iz prićuve.
svi plaćaju predstavika iz pričuve... uobičajeno je za male zgrade cca 200kn mjesečno neto odnosno cca 300 kn bruto... Najčešće u tako malim zgradama predstavik se odrekne naknade...
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 13:47   #22
Quote:
prle69 kaže: Pogledaj post
svi plaćaju predstavika iz pričuve... uobičajeno je za male zgrade cca 200kn mjesečno neto odnosno cca 300 kn bruto... Najčešće u tako malim zgradama predstavik se odrekne naknade...
točno tak, npr ja sam se odrekel (13 stanova u zgradi)
__________________
Camping for Dummies
strma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 14:35   #23
9600 je stvarno previše!
u mojoj je zgradi 200kn mjesečno.

a gle slučajnosti, 9600... to je taman gornja granica godišnjih prihoda a da se može suprugu/supruzi biti uzdržavani član na poreznoj kartici, dakle, porezna olakšica.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 16:07   #24
Mislim da se za svaki rad čovjeku treba platiti. Kada se čovjek plati, onda ga se može s više argumenata i kritizirati i tražiti rezultati. Sve je dogovor suvlasnika i predstavnika jer se bez privole većine nije niti mogla odrediti isplata naknade. Naravno, uvijek će biti onih koji misle da je to puno, onih koji misle da je malo....kada se pogleda tih 9600, kada se odbije porez to iznosi nekih pedesetak eura mjesečno što i nije neka lova.
Arion is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 20:24   #25
Tih 9600 nije oporezivo.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 22:00   #26
tnx na odgovorima!
Ja znam ljude koji tu naknadu plaćaju na ruke i to 10kn mjesečno pa mi nije bilo jasno zašto ide iz pričuve (mada ima logike jer dotićna osoba ne mora brinuti da li će joj ovaj ili onaj platiti).
Mislim da se taj posao svakako treba platiti ali netto 400kn/mj je ipak malo puno. Mislim nema tu nekog strašnog posla, ai znam da se nisu radili veliki radovi.
tijata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 23:22   #27
Quote:
tijata kaže: Pogledaj post
tnx na odgovorima!
Mislim da se taj posao svakako treba platiti ali netto 400kn/mj je ipak malo puno. Mislim nema tu nekog strašnog posla, ai znam da se nisu radili veliki radovi.
najbolji su mi ovi koji pljuju po nečemu kaj ne kuže..
skupi 51% potpisa suvlasničkih udjela površina i nominiraj sebe pa se obogati slobodno
najveći problem u svim zgradama je uvalit taj posao nekome, jer ga nitko ne će radit za taj kikiriki (ovih 400kn je još dobro), a i svi su najpametniji kad se ne moraju natezat s izvođačima i firmom upraviteljem zgrade
__________________
Camping for Dummies
strma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 23:44   #28
Teško je reći kolika bi bila naknada predstavniku optimalna. Ovisi o više čimbenika, a neki su već spomenuti (broj stanova, stanje zgrade, ....)

Jadan primjer. Zgrada stara 30-tak godina, usčuvana, većina stanara penzioneri, 58 stanova. Traži se adekvatan predstavnik dvije godine (javljali se neki ali dužni zgradi, problematični itd) Uglavnom, "pravog" čovjeka nema. BTW. Naknada 870 kn neto mjesečno. Nitko neće.

E sad, postavlja se više pitanja. Zašto penzioneri kukaju na penzije, a prihod od 870kn im ništa ne znaći? Da li je to puno ili malo? Odgovor može biti samo da je malo, jer da im se nudi više, recimo 1870 vjerojatno se ne bi tražio "pravi" dvije godine.

Znam da je priča malo duža, ali jasno odgovara na postavljeno pitanje. Naknada predstavniku je uvijek premala za predstavnika, a prevelika za stanare.
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 23:46   #29
Imate li vi kalkulatore?
9600 / 12 = 800

Ako je osoba nezaposlena, odnosno nema drugih prihoda od samostalnog i/ili nesamostalnog rada, onda to neće biti oporezovano, a ako ne prelazi 9600KN može biti prijavljena i kao uzdržavani član.
Inače, osoba ne podliježe porezu na dohodak ako joj dohodak u dotičnoj godini nije premašio 18000KN (ne znam jel se to možda mijenjalo, naime, radi se o iznosu jednakom godišnjem osobnom odbitku, a koliko znam godišnji osobni odbitak iznosi 12*1500=18000).
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 11:48   #30
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
Tih 9600 nije oporezivo.
Oporezivo je sve, taman da mu je naknada i jednu Kunu. To ako čovjek ima pravo na poreznu olakšicu s bilo kojeg stajališta to je njegova privatna stvar i to mu se ne može računati u plaću.
Primjerice meni moj poslodavac ne može reći..e ove godine nema povišice zato jer si uzeo stambeni kredit pa ćeš dobiti povrata xxxx Kuna....
Arion is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 13:13   #31
Quote:
strma kaže: Pogledaj post
najbolji su mi ovi koji pljuju po nečemu kaj ne kuže..
skupi 51% potpisa suvlasničkih udjela površina i nominiraj sebe pa se obogati slobodno
najveći problem u svim zgradama je uvalit taj posao nekome, jer ga nitko ne će radit za taj kikiriki (ovih 400kn je još dobro), a i svi su najpametniji kad se ne moraju natezat s izvođačima i firmom upraviteljem zgrade
Moja stara je pretstavnik svoje zgrade. Bez naknade i dogovor je da svake 3 godine netko preuzme taj posao. Ja znam da je to gnjavaža ali ako mi moramo sredit krov mi ćemo to otplačivat kreditom jer u prićuvi nemremo skupit dosta para.
A naš pretstavnik stanara uopće ne živi u našem ulazu i boli ga dupe za naš krov!!!!
Nije mi jasna raćunica ljudi koji ovdje žive npr. mi ne možemo promjeniti ventile na radijatorima iz prićuve jer nema novaca ali možemo dati duplo višu naknadu od prosjećne.
tijata is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 13:26   #32
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
Imate li vi kalkulatore?
9600 / 12 = 800

Ako je osoba nezaposlena, odnosno nema drugih prihoda od samostalnog i/ili nesamostalnog rada, onda to neće biti oporezovano, a ako ne prelazi 9600KN može biti prijavljena i kao uzdržavani član.
Inače, osoba ne podliježe porezu na dohodak ako joj dohodak u dotičnoj godini nije premašio 18000KN (ne znam jel se to možda mijenjalo, naime, radi se o iznosu jednakom godišnjem osobnom odbitku, a koliko znam godišnji osobni odbitak iznosi 12*1500=18000).
19200, ne 18000, ima već par godina kako je neoporezivi dio podignut na 1600 mjesečno.

Inače, 800 kn mjesečno, uh jebene li zarade, nema teorije da bih to radio za te novce...
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 13:27   #33
Quote:
lbucar kaže: Pogledaj post
Naknada predstavniku je uvijek premala za predstavnika, a prevelika za stanare.
Jel netko zna da ako sa vaše zgrade nekome padne fasada na glavu krivci su stanari koji tu žive i moraju platit golemu odštetu....

Kad su u zgradi u kojoj sam živjela nakon jednog incidenta sa fasadom to ljudi shvatili onda odjednom naknade nisu bile premale... Onda se sredio dio fasada i prestala plačat naknada predstavniku da se skupe pare za drugi dio.
Odjednom su svi shvatili da su to njihove pare i njihova zgrada i da to rade za sebe
tijata is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 13:28   #34
Quote:
tijata kaže: Pogledaj post
Moja stara je pretstavnik svoje zgrade. Bez naknade i dogovor je da svake 3 godine netko preuzme taj posao. Ja znam da je to gnjavaža ali ako mi moramo sredit krov mi ćemo to otplačivat kreditom jer u prićuvi nemremo skupit dosta para.
A naš pretstavnik stanara uopće ne živi u našem ulazu i boli ga dupe za naš krov!!!!
Nije mi jasna raćunica ljudi koji ovdje žive npr. mi ne možemo promjeniti ventile na radijatorima iz prićuve jer nema novaca ali možemo dati duplo višu naknadu od prosjećne.
naj se ljutit jer nije bilo niš osobno, al me malo zasmetalo kad si rekla da to i nije neki bogznakakav posel.. i ja sam predstavnik kod sebe u zgradi bez lipe naknade (na moj zahtjev jer ne ću da me neko j.. za tih par kuna) jer se niko nije htel primit tog posla, a sad su najpametniji kad treba filozofirat i svi znaju kak treba.. svima im velim da se iste sekunde odreknem te "časti" i samo nek oni preuzmu pa beže od mene ko od vraga posle
btw, super je ovo za cikličku izmjenu svake 3 godine, ali, na žalost, to nije svud moguće
strma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 13:36   #35
Quote:
tijata kaže: Pogledaj post
Jel netko zna da ako sa vaše zgrade nekome padne fasada na glavu krivci su stanari koji tu žive i moraju platit golemu odštetu....
Svaka zgrada mora biti osigurana i kod ovakvih slučajeva se ošteta naplaćuje iz police.
Nemaju stanari veze s oštetom ozlijeđene osobe. A ako su zgradu doveli do toga da im fasada pada po prolaznicima onda niti vrijede oni, a još manje njihov predstavnik.
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 14:49   #36
Quote:
strma kaže: Pogledaj post
naj se ljutit jer nije bilo niš osobno, al me malo zasmetalo kad si rekla da to i nije neki bogznakakav posel.. i ja sam predstavnik kod sebe u zgradi bez lipe naknade (na moj zahtjev jer ne ću da me neko j.. za tih par kuna) jer se niko nije htel primit tog posla, a sad su najpametniji kad treba filozofirat i svi znaju kak treba.. svima im velim da se iste sekunde odreknem te "časti" i samo nek oni preuzmu pa beže od mene ko od vraga posle
btw, super je ovo za cikličku izmjenu svake 3 godine, ali, na žalost, to nije svud moguće
Nema beda ja sam se zaletila sa izjavom znam da mi mama prića kak jedva ćeka da se tog riješi jer to joj je ko po kazni.
Ma ciklički bi bilo super, ali ljudi nikako ne shvaćaju da to rade za sebe isto kolko i za susjeda
tijata is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 19:23   #37
Quote:
tijata kaže: Pogledaj post
Nema beda ja sam se zaletila sa izjavom znam da mi mama prića kak jedva ćeka da se tog riješi jer to joj je ko po kazni.
Ma ciklički bi bilo super, ali ljudi nikako ne shvaćaju da to rade za sebe isto kolko i za susjeda
Točno, svijest stanara je još u onom bivšem soc-filmu. Ne shvaćaju da je to sada zajenička "velika kuća" svih stanara i da se svi moraju o njoj brinuti. Tada bi posao predstavnika bio mnogo jednostavniji.
Mislim da ciklička promjena nije najbolje rješenje. Dok se jedan prilagodi, skuži kako funkionira sistem, prođe mu mandat. Onda novi ispočetka. A bit je predstavnika da točno zna kako pregovarati s upraviteljem, pregledavati račune, prepoznati dobrog majstora i "držati ga" ....

Iako bih volio da nisam u pravu, tvoja majka bi mogla imati problema s novim predstavnikom. Mislim da se neće nitko javiti, a da će majka nastaviti još par mandata. A ako ona odustane, nitko drugi ne želi, onda Upravitelj po zakunu mora postati prinudni predsatavnik. A to onda nikako ne valja.
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 08:23   #38
funkcija:predstavnik stanara

strašno važna funkcija......
ajmo malo iz iskustva o njihovom radu,plaći..........
Omega A is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 13:17   #39
nas predstavnik nista nije na kraju zaradio hehhe.
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 13:21   #40
moj otec je obavljal tu funkciju kojih 4 godine. nikakvu naknadu nije dobila ok naša zgrada ima 18 stanova, al ipak...
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:47.