Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2009., 10:41   #81
Quote:
emili kaže: Pogledaj post
zaključak; kod kupnje pitati koje su godište sadnice, pa ako su stare 3 godine slobodno sadim uz ogradu i ništa ne obrezivam već rastuće grane zamečem
Tako nekako...ali moraš je obrezivati jer ti "brkovi" brzo rastu.
Sadnica mora biti sa dobro razvijenom stabljikom (većom od pola metra) a ne sa tankim prutićem na kojem se njiše jedno pero. Pogriješila sam što sam brzo
piknula svoju u zemlju a sad mi je već godinu dana nekakva kilava.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 11:10   #82
vidjela sam na placu mladu malu sadnicu i imala je već i jedan grozdić - počimao se otvarati, cvasti - znači da mora imati neku dob kad je uspjela i cvijet nabaciti, ali stvarno nije mi djelovala prevelikom cca 0,5 m
kada bi trebalo biti prvo obrezivanje, ako sad kupim i posadim mladu sadnicu
..i da ...još mi je nešto zapalo za oko, listići su joj bili (odnosi se na sadnicu) nekako žučkasti, nisu imali ono zdravo zelenu boju, jel to primjereno toj biljci ili nešto ne štima?
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 11:16   #83
Quote:
emili kaže: Pogledaj post
vidjela sam na placu mladu malu sadnicu i imala je već i jedan grozdić - počimao se otvarati, cvasti - znači da mora imati neku dob kad je uspjela i cvijet nabaciti, ali stvarno nije mi djelovala prevelikom cca 0,5 m
kada bi trebalo biti prvo obrezivanje, ako sad kupim i posadim mladu sadnicu
..i da ...još mi je nešto zapalo za oko, listići su joj bili (odnosi se na sadnicu) nekako žučkasti, nisu imali ono zdravo zelenu boju, jel to primjereno toj biljci ili nešto ne štima?
Moja je procvjetala kad je već bila formirana biljka ima drvo dolje a ne štapić...možda su ovoj cvjetići plastični
Žuta boja lišća samo ako su izbojci jako mladi...
ne znam
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 11:52   #84
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Moja je procvjetala kad je već bila formirana biljka ima drvo dolje a ne štapić...možda su ovoj cvjetići plastični
Žuta boja lišća samo ako su izbojci jako mladi...
ne znam
ok, malo smo razmjenili zapažanja, kad odem ovaj vikend na tržnicu porazgovarati ću s prodavačicom pa javim što će mi ona reči .... i da cvjet je bio pravi , tek se počeo otvarati
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 17:06   #85
Treba dobro gledati s tržnicom, jer iz iskustva znam da znaju zapiknuti u zemlju samo, pa prodati. I onda se čudim šta se dogodilo - dignem a ono uopče nema korijena
zato znam uzeti na tržnici samo od ovih ženica od kojih sam kupovala , s povjerenjem
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 11:09   #86
Trebam savjet (možda samo razna iskustva).Naime problem je moja glicinija koja je stara osam godina.Kupljena je u rasadniku,sa deklaracijom ,sorta glicinija floribunda,samo što je vjerovatno umjesto floribunda(velecvjetna)trebalo pisati necvjetna.Biljka je prekrasna,zdrava,zaista je pokrila ogromnu površinu iako je orezujemo dva puta godišnje i to po upustvu koje smo dobili sa njom.Sad me zanima dali da uzmem sjekiru i odsječem je ili da pričekam i koliko bi to trebalo čekati jer prijateljica je uzgojila jednu iz sjemena i već treću godinu je procvala. Zahvaljujem unaprijed na vašim iskustvima!
ivanka.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 14:16   #87
Quote:
ivanka.b kaže: Pogledaj post
Trebam savjet (možda samo razna iskustva).Naime problem je moja glicinija koja je stara osam godina.Kupljena je u rasadniku,sa deklaracijom ,sorta glicinija floribunda,samo što je vjerovatno umjesto floribunda(velecvjetna)trebalo pisati necvjetna.Biljka je prekrasna,zdrava,zaista je pokrila ogromnu površinu iako je orezujemo dva puta godišnje i to po upustvu koje smo dobili sa njom.Sad me zanima dali da uzmem sjekiru i odsječem je ili da pričekam i koliko bi to trebalo čekati jer prijateljica je uzgojila jednu iz sjemena i već treću godinu je procvala. Zahvaljujem unaprijed na vašim iskustvima!


I moja je jedna takva-roza. Ima sve uvjete a ne cvjeta a druga-plava ponekad ima par grozdova...da li je do tla ili čega...neznam...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 15:21   #88
Quote:
ivanka.b kaže: Pogledaj post
Trebam savjet (možda samo razna iskustva).Naime problem je moja glicinija koja je stara osam godina.Kupljena je u rasadniku,sa deklaracijom ,sorta glicinija floribunda,samo što je vjerovatno umjesto floribunda(velecvjetna)trebalo pisati necvjetna.Biljka je prekrasna,zdrava,zaista je pokrila ogromnu površinu iako je orezujemo dva puta godišnje i to po upustvu koje smo dobili sa njom.Sad me zanima dali da uzmem sjekiru i odsječem je ili da pričekam i koliko bi to trebalo čekati jer prijateljica je uzgojila jednu iz sjemena i već treću godinu je procvala. Zahvaljujem unaprijed na vašim iskustvima!
Imamo gliciniju 6 godina i sad cvate prvi put. Prekrasno krenula, uvija se oko željezne cijevi, puna lista....ali nikako da procvate. Mama ju je htjela izvaditi ali dala sam joj još jednu godinu....s velikim škarama sam joj zaprijetla doslovno.
I nakon pol godine procvala

Ne voli dušik, ni jako "dobru" zemlju. Ima neka fora kako joj smanjiti dušik, kopanjem kruga oko korjena i rezanja i tako nešto...čitala sam to na netu i sad ne mogu naći.
Probaj prisloniti ipak sjekiru na nju
__________________
Potpisanje
donja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 12:20   #89
gnojiti, gnojiti i samo gnojiti

sa stranice : http://www.gardenadvice.co.uk/advisor/plants/wisteria/

If you have had a wisteria for a number of years that has failed to flower, it is time for some drastic measures. In late autumn after the leaves have fallen you should prune the plant back by 50% removing all the thinner stems, only leaving the main plant structure. Test the soil to see if it is alkaline and if it is add a small dressing of iron sulphate to help counteract this and help turn the soil slightly acid. Finally, top dress with some organic matter around the base. In some cases you will find that even this drastic pruning will not result in flowering because the plant has been planted incorrectly in the first place with no organic matter, or it had been propagated from a parent plant that also lacked flowers. The only solution at this stage is to re-plant with a new plant, which you know to have been propagated from a prolific flowering parent

dakle -> drastično obrezati i redovno dodavati organsko gnojivo (kompost, jer pretpostavljam da ne želiš da ti smrdi stajski gnoj uz kućni zid )
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 21:09   #90
Hvala svima ,pokušat ću pognojit i priprjetit sjekirom pa što bude!
ivanka.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 15:21   #91
Obožavam wisterije, u kojoj sve boji mogu biti?
Marija sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 15:35   #92
Quote:
Marija sedmica kaže: Pogledaj post
Obožavam wisterije, u kojoj sve boji mogu biti?
plava bijela roza...ili zelena ak ne cvate
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 20:49   #93
Molim vas da mi netko pomogne bilo kakvim savjetom. Naručila sam iz rasadnika gliceniju. Dobila sam sadnicu visoku 1 cm. Neznam dali je u ovo hladno vrijeme posadim van ili je mogu ostaviti u pitaru i da prezimi u kući??? molim Vas
hitno mi je!
akila is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 09:52   #94
ja sam ju isto mislila zasaditi, al su me ovakvi naslovi na kraju
prepali.....http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...ka/422814.aspx
loptica 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 13:12   #95
Quote:
loptica 1 kaže: Pogledaj post
ja sam ju isto mislila zasaditi, al su me ovakvi naslovi na kraju
prepali.....http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...ka/422814.aspx
Loptice, mislim da te to nebi trebalo prestrašiti. Najobićniji oleander je također otrovan, puna ih je dalmacija ali nisam čula da se itko otrovao
akila is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 19:53   #96
Quote:
akila kaže: Pogledaj post
Molim vas da mi netko pomogne bilo kakvim savjetom. Naručila sam iz rasadnika gliceniju. Dobila sam sadnicu visoku 1 cm. Neznam dali je u ovo hladno vrijeme posadim van ili je mogu ostaviti u pitaru i da prezimi u kući??? molim Vas
hitno mi je!
Pozdrav! Ja ti savjetujem da je ostaviš u kući ali joj nađi neko hladnije mjesto da ne raste pretjerano jer bi se u toplom jako iscrpila .Bojim se da biljka veličine 1 cm nebi prezimila vani .Naravno da je ovo samo moje mišljenje bazirano na općem znanju o razvoju bilja pa sam možda u krivu,ali svakako javi u proljeće rezultat.
ivanka.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 20:19   #97
Quote:
loptica 1 kaže: Pogledaj post
ja sam ju isto mislila zasaditi, al su me ovakvi naslovi na kraju
prepali.....http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...ka/422814.aspx
Potpisujem sve što je akila napisala.Ja u vrtu imam više od polovice otrovnih biljaka,othranila sam dvoje djece (još su se i mnoga tuđa igrala sa njima) i nikad problema nije bilo-mala djeca do 3-4 godine ti ionako ne ostaju bez nadzora u vrtu a većoj ipak možeš objasniti da biljke ne služe za jelo.Ja ne vjerujem da djete od recimo 5 godina jede listove ili cvjetove. pa u dalmaciji se nijedno djete nebi othranilo jer nema kuće bez oleandera a dovoljan ti je jedan list da se otruješ.
ivanka.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 13:49   #98
sjeme

jel ima tko sjeme da mi posalje?...vec dugo vremena zelim imati ovakvu biljku ali gdje je nabaviti?! jel ima kakav rasadnik blizu bjelovara ili koprivnice???
sanjalica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 15:48   #99
Quote:
sanjalica4 kaže: Pogledaj post
jel ima tko sjeme da mi posalje?...vec dugo vremena zelim imati ovakvu biljku ali gdje je nabaviti?! jel ima kakav rasadnik blizu bjelovara ili koprivnice???
Trik je da od sjemenja do sadnje trebaju proći godine. Sjemenke se piknu u zemlju-teglu a biljka raste sporo. Moje su već pet godina u tegli....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 22:00   #100
Bok svima! Imam gliciniju koju sam posadila iz sjemenke. Stara je vec 5- skoro 6 godina, prosle sam je godine presadila iz tegle u vrt. Jos ni jednom nije cvala! Pa me zanima kada ce poceti cvasti? Nadam se da necu trebati cekati jos 6 godina!!! Toliko bas ipak nisam strpljiva!!!!
Aishaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:51.