Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2007., 13:00   #81
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
SVEKRVINE OČI
To jos nisam probala
Ivanøv is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 10:06   #82
Jedno pitanje za polly:

Kako sam skužila, ti si majstorica za kolače, pa bih te zamolila ako mi možeš smisliti koje kekse koje bi ja smjela jesti:
Ovo su sastojci koji su dozvoljeni: pirino brašno, rižino brašno, suho voće (grožđice, datule, smokve), orasi, lješnjaci, bademi (preferiram ova zadnja dva), eventualno jaje ili samo bjelanjak, može i bez. Sezam može, tahini može, pasta od badema može, suncokretove sjemenke, bučine sjemenke. Kokos brašno, kokos ulje, kakao prah - gorki. Vanilija, cimet.
Pretpostavljam da me mrvica praška za pecivo neće ubiti. Kvasac ne, šećer ne, pšenično brašno ne, kukuruzno brašno ne, zobene pahuljice bi možda i mogle, ali ne volim ih baš.

Eto, pa ako možeš nešto smisliti, bila bih ti vječno zahvalna

Naravno, ako neko drugi ima ideju, također je dobrodošla!
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 11:00   #83
Evo ja od jutros pecem kolace..sta se tice orahovih stangica, ja ti iman recept -cini mi se da je to ista stvar samo drugi naziv - iz knjige je Moji najbolji kolaci (inace preporucila bi ovu knjigu jer je imamo i mama i ja -stara vec godinama iz nje pravi kolace a sad kad san se udala kupila ih je i meni);
prepisat cu ovaj recept

ORAHOVI PRUTICI

TISTO:
20 dag brasna (ja stavljan glatko)
1/2 praska za pecivo
1 vanili cukar
10 dag cukra
1 jaje
7 dag margarina

-u brasnu pomisaj prasak za pecivo, dodaj cukar (ja u obicni cukar pomisan vanili), jajei razmrvi margarin. Umisi prhko tisto.Razvaljaj i tanko premazi marmeladon od marelice.

KREMA:
10 dag margarina
10 dag cukra
vanili
2 žlice mlika
15 dag mlivenih oraha
10 dag sickanih oraha
7 dag naribane cokolade

IZVEDBA
U zdilu stavin margarin i dodan cukar (prije obicni izmisan sa vanili),pa pocnen miksat. Onda dodan mliko.Miksan i na kraju dodan ostale sastojke koje isto tako izmiksan.
Sad tu kremu mazes na tisto. Peces sve skupa oko 35 min na 170 medjutim triba pripazit jer je svaka pecnica drukcija. Ja uboden cackalicon u sredinu i ako mi na cackalici nista ne ostane znaci da je gotovo.


A sad moj specijalitet recept je od moje mame a ona ga je dobila od ne znan koga - od jutros ih radin i evo upravo san gotova - inace ovi kolacici sta duze stoju to su bolji
vanili roscici - 1.tura je isla sa kokoson sad 2.tura je sa orasima

VANILI ROSCICI (KIFLICE)

TISTO:
- 35 dag brasna (glatko)
- 8 dag cukra
- 1 vanili cukar
- 10 dag orasi (ili 10 dag kokosovog brasna)
- 1 jaje, malo ruma (ako volite), limun.korica
- 1 margarin
- 3 zlice mlika

IZVEDBA:
Dodajen sve redon kako je napisano. Margarin na listice iskidan i onda ga umrvin u tisto, kad san sve to zamisila dodan jos 3 zlice mlika. Ukoliko van je tisto na kraju gnjeckavo onda slobodno uzmite u saku malo brasna i pospi te umisi tisto. Okidaj malo tista i pravi roscice. Stavi ih pec, gotovi su kad uvati odispod lipu zlacanu boju pazi da ne izgoru. Sta se moje pecnice tice meni su za oko 10 minuti gotovi.

GLAZURA:
- vanili od ORAHA - pomisaj obican cukar sa vanili i pospi ih
- mozes i samo u cukar u prahu (moj muz tako voli)

- vanili od KOKOSA - 10 dag cokolade
- 7 dag margarina
- 2 kapi ulja - samo da da sjaj
---to sve na pari otopi, ja cokoladu stavin u jednu casu i
onda umacen krajeve kiflica i stavljan na aluminijsku
foliju dok se ne stvrdne cokolada.


I za kraj cu napravit 2 kremasta kolaca - opet oba dva po receptu iz doticne knjige; inace samo da recen da su svi ovi kolaci provjereni i odlicno ispadnu
pravit cu Lambadu i Dunavski valovi....sad to ne spada pod ovu temu pa ako ima neko da je zainteresiran napisat cu mu recepte.

Eto napisala san detaljno postupke jer je tako meni i moja stara objasnila kad san tek pocela radit kolace.
Nadan se da san nekome pomogla.
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 11:26   #84
Quote:
bubica kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje za polly:
ovdje imaš dvije lijepe kuharice za skinuti
mislim da bi ti odgovarale
kukiji su baš zgodni


što se tiče recepata, ja bi uzela neki od "normalnih" i prilagodila ga
jel smiješ sodu bikarbonu? pa da njome zamijeniš prašak za pecivo, ona se i dodaje u zamjenu u kolače koji nemaju jaja u sebi
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 22:21   #85
Hvala za kuharice, vjerujem da ću naći nešto korisno

Trebala bi izbjegavati i sodu bikarbonu, pa i izbjegavam ju, ni ne jedem puno stvari koje bi je mogle imati. Neće me ubit, sigurno. Ako me posao ne ubije, ništa neće
Nego, kako idu omjeri sode bikarbone i pp? Koliko pp se zamijeni sa koliko sode bikarbone?
Da li je šećer važan u pravljenju kolača, za kreme znam, ako treba miksati jaja i šećer, to se baš i ne može nečim zamijeniti - ima li neku važnos u keksima, ili samo daje slatkoću?
Ako je sladilo tekuće pretpostavljam da djelomice i povezuje sastojke, ali možda bi ga mogla zamijeniti npr. jabučnim sokom, kao povezivačem??

Nisam baš vješta što se keksi tiče, kako nemam baš neku pećnicu, više sam se orijentirala na razne nepečene kuglice, ali sad sam se baš keksi zaželjela

Hvala!
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 00:00   #86
Smiješ li splendu? Kako ja ne koristim šećer, splenda mi je u kolačima idealna zamjena. Inače, ako u kolač stavljam jabučni sok (najbolji mi je Encianov), nema potrebe za dodatnim šećerom.

Što se tiče praška za pecivo, mijenjam ga sa sodom bikarbonom, u istom omjeru, ali mi se u kolačima pokazala dobrom zamjenom mineralna voda.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 10:10   #87
Vanilin kiflice

Pozdrav svima!
Tražim recept za vanilin kiflice (roščiće), ali one najobičnije,fine žute od jaja, bez dodatka kokosa, oraha i sličnog. Davno sam ih negdje jela, ali recepta nigdje. pa pomagajte...
__________________
28.04.2010. sreća najveća
moon83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 14:13   #88
Recept sta san ja stavila - kiflice ti ispadnu lipo meke (ne budu tvrde ko kamen ko iz nekih recepata) e sad ne znan kakve bi ti bile bez oraha / mozda da probas-kokos ili orah tu je samo radi okusa, ti dodaj limunovu koricu da ti bar malo "mirisu"...

e da samo napomena sta se orahovih prutica tice zaboravila san rec da se na kraju samo stavi 3 zlice mlika da se tisto umisi tj.poveze.
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 14:59   #89
Quote:
nela25 kaže: Pogledaj post
I za kraj cu napravit 2 kremasta kolaca - opet oba dva po receptu iz doticne knjige; inace samo da recen da su svi ovi kolaci provjereni i odlicno ispadnu
pravit cu Lambadu i Dunavski valovi....sad to ne spada pod ovu temu pa ako ima neko da je zainteresiran napisat cu mu recepte.
Nela25, mene zanima recept za lambadu i ako ti se da može staviti i dunavske valove čisto da usporedim recept sa svojim. Lambadu nisam još nikad radila, ajde da i to isprobam.
Audrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 15:31   #90
Bokic evo ti recepata -sad ja cu ti napisat tocno kako kremu u lambadi radin jer oko nje tribas pripazit da ne bi imala grudice..

LAMBADA-

TISTO:
6 jaja
15 dag cukra
15 dag brasna (glatko)
snig od 6 bjelanjaka

Pjenasto umuti zumanjke sa cukrom, postupno dodaji brasno.Na kraju lagano umisaj snig od bjelanjki i stavi pec biskvitno tisto. Ovako ne znan ti koliko ni temp. (ja to odoka) ali uglavnom ja ti provjerin svako malo biskvit (vidin kroz staklo) i kad se on pocne odlipljivat od skrovade (tepsije) gotov je (ili mos cackalicon ubost i ako ne bude nista na njoj biskvit je gotov).

ZUTA KREMA:
1l soka od narance
3 pudinga od vanilije
7 zlica cukra
keksi petit beure


Ovako: u malu posudicu ti istresen puding i cukar, promisan zlicon, onda ti tu ulijen 1 casu soka i to izmiksan. Ostatak soka ti stavin da uskuva, kad je uskuvalo maknen sa stednjaka i lagano umisan ovo smiksano iz male posudice. Misan te vratin na stednjak na minut - dvi (jos uvik misan). Vidit ces odma ti se zgusne pa ti nije potriba puno drzat da ti ne bi zagorilo.

PECENI BISKVIT PRELIJEN VRUCON KUHANOM ZUTOM KREMOM I NA NJU SLOZIN KEKSE KOJE SAN MALO NAMOCILA U MLIKU.
-->ne vicem nego da obratis pozornost da prelijes sa vrucon zuton kremon.



BIJELA KREMA:
6 zlica brasna
6 zlica cukra
5 dl mlika
25 dag margarina

- opet u malu posudicu pomisan brasno i cukar te umutin s malo mlika. Ostatak mlika stavin da uskuva. Onda maknen sa stednjaka i umisan to iz male posudice. Misan i vratin na stednjak. Misan 1-2 min i maknen sa strane da se oladi. Kad se to oladilo dodan pinasto izradjeni margarin (pinasto izradjen margarin- izmiksan ga i takvoga ga dodajen u kremu).


OHLADJENI KOLAC PREMAZI BILON KREMON I PRELIJ GLAZURON OD COKOLADE.

GLAZURA:
10 dag cokolade
7 dag margarina

- rastopin na pari (+ja uvik dodan kap ulja da da sjaj glazuri). E da - ja ti stavin dvi cokolade (moj muz obozava puuuno cokolade).


Znan da izgleda da ima puno posla, ali viruj mi prvi put mi je najduze bilo za napravit, drugi put u tren oka. Samo tribas pripazit na kreme da ne bi imale grudice i to je to. Ukoliko napravis ovako nece bit grudica - zato san ti detaljno sve opisala.







DUNAVSKI VALOVI-

TISTO:
3 jaja
15 zlica cukra u prahu
15 zlica ulja
15 zlica brasna
15 zlica mlika
2 zlice kakaa
1 prasak za pecivo

- istuces snig od bjelanjki, postupno dodajes cukar, zumanjke, ulje, mliko, brasno (brasno si pomisala sa praskon za pecivo). Smisu podili u 2 dila i u jedan dodas kakao. Namasti i pobrasni lim te ulij zutu smjesu (pecen oko 10 min), izvadin, pobacan visnje iz kompota i prelijen smedjon biskvitnon smjeson. Kolac ispecen do kraja.

VOCNI PELJEV
1 kompot od visnji
sok iz kompota
3 zlice cukra
3 zlice ruma

Pola tekucine iz kompota promisan sa cukron i rumon te prelijen priko precenog vruceg kolaca. Ostavin da se kolac oladi.

KREMA:
5 dl mlika
2 pudinga od vanilije
20 dag margarina
20 dag cukra u prahu

U malu posudicu puding stavin dodan malo mlika i izmiksan. Ostatak mlika uskuvan. Kad je uskuvalo maknen te umisan smisu iz male posudice. Ostavin da se oladi.
MARGARIN i CUKAR U PRAHU pjenasto izradin te dodan. Kremom premazen oladjeni kolac.

GLAZURA:
10 dag cokolade
7 dag margarina

Prelijen kolac glazuron.

To su ti recepti iz knjige Moji najbolji kolaci. Odlicna je.
ovo je na kraju ispalo preeeedugacko ali sta cu ja nadan se da ti nisan zakomplicirala trudila san se da sve opisen tocno kako radin.
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 15:36   #91
hvala ti na brzom odgovoru, planiram raditi lambadu za vikend !

i baš sam htjela pitati da li treba umočiti petit kekse u nešto da ne budu suhi, pa vidim da si napisala u mlijeko.

kolači mi se čine super, nisi ništa zakomplicirala, tnx na trudu !!!
Audrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 15:43   #92
Samo malo ih umoci i stavi (ja sam ti jednom pravila bez da ih mocin u mliko- namocu se oni jer se stavi na vruci biskvit ali opet nije to to ko kad ih malo u mliko umocis)...eto pa javi kako ti se svidja...ja ih isto u subotu pravin da odnesen svekrvi i rodbini za bozic. Suhe san sve jucer napravila.

P.S. ja ti ga nakon sta ga prelijen glazuron stavin u frizider da se stisne. I inace nakon sta ga narizen vratin ga u frizider (pokrivenog alu folijon).
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 15:49   #93
e da, prvo treba ispeći sve suhe kolače, a za kraj se rade ovi kremasti.
jedva čekam, javim kad napravim.

i probat ću opciju sa dodavanjem ulja u glazuru od čokolade radi sjaja.
Audrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 15:57   #94
Quote:
bubica kaže: Pogledaj post
...Nego, kako idu omjeri sode bikarbone i pp? Koliko pp se zamijeni sa koliko sode bikarbone?
Da li je šećer važan u pravljenju kolača, za kreme znam, ako treba miksati jaja i šećer, to se baš i ne može nečim zamijeniti - ima li neku važnos u keksima, ili samo daje slatkoću?
Ako je sladilo tekuće pretpostavljam da djelomice i povezuje sastojke, ali možda bi ga mogla zamijeniti npr. jabučnim sokom, kao povezivačem??
1/2 praška za pecivo ja mijenjam s oko 1/2 žličice sode bikarbone (ravno, tj. ne u vrh)

Mislim da šećer skuplja i vlagu iz smjese, a u pečenju se otapa pa nakon hlađenja povezuje, nisam sigurna da ga se može posve izbaciti. Predlažem da napraviš pola mjere nekog recepta bez šećera, tako nećeš previše biti na šteti ako ne uspije, a imati ćeš iskustvo iz prve ruke Čini mi se da postoje i zaslađivači u praškastom stanju - priznajem da ne mogu govoriti o njihovoj upotrebi jer nemam iskustva, sorry.
__________________
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea."
— Robert A. Heinlein
"If there's no game, isn't winning a pretty meaningless concept?" - Ivan Vorpatril
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 08:45   #95
Pomoć

Trebam pomoć

Ispekla sam spekuluse, al su mi ispali katstrofa uopce nemaju okus... ni slatki ,nit se osijeti cimet ,nesto malo muškstni rascic....ocito krivi recept

Kak da spasim situaciju?
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 10:05   #96
Polly, stvarno si si dala truda, svaka čast Neke recepte sam sejvala i danas krećem u akciju!

Nela25, za tebe imam par pitanjca Zanima me veličina protvona za oba kolača (dunavski valovi i lambada), imaš neki određeni sok od naranče koji stavljaš u lambadu, te mi nije baš jasan ovaj kompot u dunavskim valovima - imaš jedan kompot iz kojeg izvadiš višnje i one idu u biskvit, a od pola tekućine iz tog kompota napraviš preljev sa kojim preliješ pečeni kolač? Jesam ja to dobro skužila Thanx
majab2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 10:15   #97
Quote:
majab2 kaže: Pogledaj post
Polly, stvarno si si dala truda
imaš još topice sa kremastim kolačima, linkovi su na onom božićnom

za lambadu uzmi juice u tetrapaku, meni je najdraži onaj kaj ima u sebi i komadiće naranče, fora mi je to, zgleda prirodnije
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 12:46   #98
djevojke , dame, žene, sta je štaub šećer?
klomppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 13:20   #99
to nije šećer u kristalu, već šećer u prahu ...


vidim da je kod londonera napisano da se na tijesto namaže pekmez pa bjelanjci sa orasima pa zapeče, ali ja uvijek tijesto napola spečem pa izvadim iz pećnice pa namažem pekmez pa smjesu sa orasima i sušim. ne znam kako bi to odmah ispalo da se sve stavi na pečenje pa makar i sušiti na nižim temperaturama. tijesto se ne bi speklo.
Audrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 14:15   #100
Quote:
Audrey kaže: Pogledaj post
to nije šećer u kristalu, već šećer u prahu ...


vidim da je kod londonera napisano da se na tijesto namaže pekmez pa bjelanjci sa orasima pa zapeče, ali ja uvijek tijesto napola spečem pa izvadim iz pećnice pa namažem pekmez pa smjesu sa orasima i sušim. ne znam kako bi to odmah ispalo da se sve stavi na pečenje pa makar i sušiti na nižim temperaturama. tijesto se ne bi speklo.
okej, hvala

ja isto tako radim londonere , napola ih zapecem a onda ostalo
klomppa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:14.