Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2005., 00:33   #1
Kuhani paradajz

molila bi ko zna kako se pravi sos od paradajza pa se puni u flase kako su nekada nase bake radile
ako netko zna da mi napise kako se to radi
unaprijed puno zahvaljujem
 
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 00:56   #2
paradajz kuhati u velikom loncu oko 2 sata. ohladiti i pasirati. ništa lakše!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 01:03   #3
hvala ti puno
 
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 10:42   #4
ajde ixsić tak joj se sve bude pokvarilo, ja se sjećam da je moja baka još i pekla flaše zajedno s tim sokom u pećnici da joj se ne pokvare
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 11:01   #5
Ukuhane zrele rajčice
10 kg rajčice
25 dkg soli
1 glavica crvenog luka
1 kitica peršina (list)
1 kitica celera (list)
(luk, peršin i celer zaveži u čistu bijelu krpicu)
10 dkg šećera
Rajčice očisti i operi i rastrljaj na manje komade, osoli i metni u čistu platnenu vrećicu koju objesi na hladnom mjestu.
Pod vrećicu metni čistu posudu, da se voda u nju cijedi.

Drugi dan istresemo rajčice iz vrećice u zemljanu ili drvenu zdjelu, dobro izmiješamo rukama, a onda pasiramo i pristavimo zajedno sa svim ostalim primjesama na dobru vatru. Istodobno grijemo boce i kuhamo čepove u vodi. Rajčice kuhamo 30 minuta od časa kad su počele kipjeti, te ih vruće — još nad vatrom — lijevamo u boce, koje odmah zatvorimo u posudi, gdje su se ugrijale, samo ih maknemo sa štednjaka i pokrijemo krpom. Boce možemo, ako su začepljene, odmah izvaditi i zamotati u krpe ili papir i tako ohladiti.
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 11:46   #6
mi doma propasiramo pome, kuham 2-3 ure, savljamo u vrile dezinficirane boce. kad se ulije sug obavezno stavimo maslinovog ulja, da se stvoti "cep" a onda zatvorimo pravim cepom.
to sa uljem moze dugo stat, ali cim se otvori trebalo bi se potrosit u roku od 2 sedmice.
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 13:28   #7
Umjesto boca u plastične vrećice i zamrzivač.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 13:49   #8
ali bit je u tome da ostane tekuce a ne da se smrzava. jer ti ponekad treba samo 2 deca suga, a ti rastopis cili kesicu.
mi doma radimo salsu sa zacinima, ali obavezno i par boca napunimo samo sa kuvanim pomama- za pizzu, variva, i ostale sugove.
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 16:50   #9
Quote:
g2sl kaže:
ajde ixsić tak joj se sve bude pokvarilo, ja se sjećam da je moja baka još i pekla flaše zajedno s tim sokom u pećnici da joj se ne pokvare
pa naravno da se moraju zapeć flaše ko i za svaku zimnicu. e i zaboravio sam šećer i sol. a ovo s lukom i začinima mi zovemo kečap, s tim da dodajemo još i cimet, papar, malo gustina da se zgusne i ne znam kaj još.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 17:12   #10
Quote:
njasa kaže:
ali bit je u tome da ostane tekuce a ne da se smrzava. jer ti ponekad treba samo 2 deca suga, a ti rastopis cili kesicu.
mi doma radimo salsu sa zacinima, ali obavezno i par boca napunimo samo sa kuvanim pomama- za pizzu, variva, i ostale sugove.
Moja mama izlije u tepsiju, zamrzne i nareže na kocke.
Zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 23:46   #11
hvala vam svima, bas sam mislila tak nest ko sto su rekli x-tipe i njasa
ovo od g2sl mi izgleda isto fantasticno, probala budem napraviti i to
g2sl hvala ti puno
nije lose i ovaj savjet zamrznuti , ono kuhas nest i na kraju jedna zlica vegete i jednu kockicu paradajza
 
Odgovori s citatom
Old 04.09.2005., 12:09   #12
Quote:
Zoe kaže:
Moja mama izlije u tepsiju, zamrzne i nareže na kocke.
ovo mi pari super ideja!
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2005., 21:16   #13
najbolji paradajz za kuhanje je volovsko srce
radim ga onako isto onako kako su to radile moja mama, baka...
operem ga, izrežem na četiri dijela i ukuhavam ga u prastaroj gusnatoj rajngli uz dodatak soli. kad je ukuhan, odnosno kad se raspadnu ti komadi, pasiram ga pa opet kuham. pri kraju dodajem samo par grančica celera.
za to vrijeme operem flaše i zapečem ih u pećnici pa u kipuće ulijevam paradajz. zagrijem malo ulja i u svaku ulijem jednu malu žličicu tako da zacrvči. u hladnoj vodi operem svinjska crijeva izrezana na kvadrate i takvim (mokrim) zatvaram flaše.
pokrijem ih toplim krpama i pustim da se polako hlade do slijedećeg dana.
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2005., 00:21   #14
Quote:
nepta kaže:
najbolji paradajz za kuhanje je volovsko srce
volovsko srce je najbolji paradajz uopće, i za jedenje!
Quote:
nepta kaže:
u hladnoj vodi operem svinjska crijeva izrezana na kvadrate i takvim (mokrim) zatvaram flaše.
vau! pazi ovo! nikad nisam čuo za ovo! a kaj nije bad ak stoje n azraku, nikaj im se ne dogodi?

inače, mi koristimo flašice od infuzije s gumenim čepovima, te su nekak najcjenjenije u mojem kraju, a i fakat se nikaj ne kvari u njioma!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2005., 00:26   #15
Quote:
nepta kaže:
u hladnoj vodi operem svinjska crijeva izrezana na kvadrate i takvim (mokrim) zatvaram flaše.
pokrijem ih toplim krpama i pustim da se polako hlade do slijedećeg dana.

zashto zaboga crijevima zatvarati tegle


odakle vam uopce svinjska crijeva?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2005., 09:46   #16
Quote:
x-type kaže:
volovsko srce je najbolji paradajz uopće, i za jedenje!...
za kuhanje mi je najbolje volovsko srce ali za salate jabučar
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2005., 09:53   #17
Quote:
magic kaže:
zashto zaboga crijevima zatvarati tegle


odakle vam uopce svinjska crijeva?
svinjska crijeva se mogu kupiti u nekim mesnicama ili na Dolcu
najbolje prianjaju uz grlo flaše, gotovo se zalijepe
tog trena kad se stave vrućina ih malo potegne pa ostanu udubljeni (ne znam da li ste to ikad vidjeli)

jedino u čemu odstupam od originalnog recepta je u tome što su se flaše nekad hladile 2-3 dana zatrpane dekama, jastucima, tuhicama...

zaboravila sam napisati da se takav način pripreme paradajza može naći u nekim prastarim kuharicama iz početka prošlog stoljeća. imam ih par i oduševi me kako se nekad vodilo računa kad je najbolje koju namirnicu koristiti, kad je koja divljač najbolja, kako se servira koji obrok...
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 04:38   #18
Joj, da,......pa crevca su najbolja.
Naprave unutra vakuuuuum, traje godinama.
Skoro sam zaboravio taj trik,.......idem sutra radit tak paradajze.
d
tridi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 09:25   #19
Isto kao nepta, samo što flaše zatvaramo običnim čepovima koji se operu sa nekom rakijom (da se ne pokvari...).

I još nešto; kad se paradajz kuha, onda skidamo onu pjenu koja se stvara na površini...
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2005., 11:52   #20
Umjesto crijeva za zatvaranje boca se moze uredno koristiti celofan. Komad celofana se namaze alkoholom (to ga malo rastegne), stavi se preko otvora boce i ucvrsti gumicom. Kad se celofan osusi, zategne se i dobro zatvori bocu.
Naravno, najbolje je zatvoriti krunskim cepom (kao kod pive) ali treba strojcek (preša) za to.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:44.