Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Programiranje

Programiranje Za programere i one koji to žele postati ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2004., 18:36   #1
PROGRAMIRANJE MIKROKONTROLERA U C-u?

Pozdrav svima!
Studiram FER, ali smjer radiokomunikacije.Medjutim, posto su prve dvije godine zajednicke i obavezne za sve, u prvoj smo svi imali predmet PROGRAMIRANJE u C-u i ALGORITMI I STRUKTURE PODATAKA!
Ispit je bio na solidnoj razini, pa sam se morao pomuciti da polozim, te sam dosta stvari naucio (razumio), iako prije nisam znao nista.Medjutim, nemam siru viziju za primjenu toga (jer se moraju znati i nekie druge stvari)!
Recimo da znam cisto osnovne stvari u vezi C-a: tipovi podataka, polja, nizovi, pokazivaci, liste...

E sad me zanima: poceo sam malo proucavati programiranje mikrokontrolera (jako zanimljivo), ALI U SVIJETU ELEKTRONIKE STALNO FORSIRAJU ONAJ PROGRAM BASCOM-LT!
DALI MI SE ISPLATI TROSITI VRIJEME NA TAJ PROGRAM, ILI JE BOLJE POKUSATI UCITI U C-u, posto vec imam neke osnove iz C-a?

Puno hvala!!!!!!!!!
 
Odgovori s citatom
Old 06.06.2004., 19:19   #2
Koliko ja znam u C-u se ne mogu programirati mikrokontroleri.....

Mikrokontroleri se programiraju u "assemblerima", to je programski jezik koji je jedinstven za svaki mikrokontroler...znači, koliko mikrokontrolera toliko i assemblera...


Sretno s BASCOM-om
__________________
točno na današnji dan,prošle subote
Plug_in is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2004., 19:32   #3
Plug_in trkeljaš gluposti.

Dakle MINOTAURO, upiši pojam cross compiler u google i dobit ćeš finih rezultata. Ja sam prije (dok sam se time bavio) koristio Keil C51 za 8051 porodicu mikrokontrolera (SAB80535, AT89C2051 i slični).

mVision ti je njihov produkt s kojim možeš kod u C-u iskompajlirat za cijele hrpetine različitih mikrokontrolera. Jednom napisani kod uz sitne modifikacije može ići na više različitih mikrokontrolera.
Link

P.S. Skupo, veoma skupo, izuzetno skupo.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 06:32   #4
Re: PROGRAMIRANJE MIKROKONTROLERA U C-u?

Quote:
MINOTAURO kaže:
Pozdrav svima!
Studiram FER, ali smjer radiokomunikacije.Medjutim, posto su prve dvije godine zajednicke i obavezne za sve, u prvoj smo svi imali predmet PROGRAMIRANJE u C-u i ALGORITMI I STRUKTURE PODATAKA!
Ispit je bio na solidnoj razini, pa sam se morao pomuciti da polozim, te sam dosta stvari naucio (razumio), iako prije nisam znao nista.Medjutim, nemam siru viziju za primjenu toga (jer se moraju znati i nekie druge stvari)!
Recimo da znam cisto osnovne stvari u vezi C-a: tipovi podataka, polja, nizovi, pokazivaci, liste...

E sad me zanima: poceo sam malo proucavati programiranje mikrokontrolera (jako zanimljivo), ALI U SVIJETU ELEKTRONIKE STALNO FORSIRAJU ONAJ PROGRAM BASCOM-LT!
DALI MI SE ISPLATI TROSITI VRIJEME NA TAJ PROGRAM, ILI JE BOLJE POKUSATI UCITI U C-u, posto vec imam neke osnove iz C-a?

Puno hvala!!!!!!!!!
SDCC - Small Device C Compiler
,a mozes pogledati i da li GCC podrzava odredjeni target
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 08:25   #5
C je izbor broj 1 za pisanje firmware-a, a za vremenski kriticne dijelove koristis assembler (pod uvjetom da ga znas optimizirati bolje od c compilera). Dakle definitivno nastavi sa C-om.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 13:02   #6
Quote:
mestar kaže:
C je izbor broj 1 za pisanje firmware-a, a za vremenski kriticne dijelove koristis assembler (pod uvjetom da ga znas optimizirati bolje od c compilera). Dakle definitivno nastavi sa C-om.
Tnx!
Ali hm, nemam ja sto nastaviti!
Ja moram sada tek poceti pokusati to primjeniti, a sto se tice svega ostalog sto je vezano uz tu temu-mozda jos i gore, jer nisam neki freak za te stvari!
Jedino me zanima da taj C pocnem malo i primjenjivati, a sa svim ostalim stvarima jako slabo stojim!
Naravno, poceo bih od najjednostavnijih stvari (paljenje zaruljica, trcece svjetlo...)!

Ako mi jos mozete reci bitne stvari koje su vezane za to, bio bih vam jako zahvalan (recimo taj assembler, sto znaci optimizirati bolje od C compilera...)

Hvala svima!!!!!!!!!!!
 
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 15:58   #7
Quote:
Ako mi jos mozete reci bitne stvari koje su vezane za to, bio bih vam jako zahvalan (recimo taj assembler, sto znaci optimizirati bolje od C compilera...)
Ma zaboravi, smatraj to salom

Najveci problem kod C razvojnih paketa je, kao sto je MilkyWay spomenuo, visoka cijena. Keil C je bio oko 1500 EURa (ako me sjecanje dobro sluzi). Plus razvojna plocica, plus muke jezeve dok ti nesto ne proradi.

Mozda Bascom i nije tako lose rjesenje, pogotovo za pocetak
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 17:29   #8
Quote:
MilkyWay kaže:
Plug_in trkeljaš gluposti.

Pa šta češ,,,,,glup sam...
__________________
točno na današnji dan,prošle subote
Plug_in is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 17:43   #9
Ako mislis programirati mikrokontrolere asemblerom onda nemoj misliti da ce ti osnove programiranja u C-u i Strukture podataka nesto puno pomoci. Za to moras poznavati registre, nacine adresiranja, kodove.... bla bla bla
Nadji nekoga tko ide na smjer industrijska elektrotehnika ili racunarstvo pa nek ti malo objasni
Sretno!

dok13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 01:38   #10
jeli imate neku dobru knjigu na hrv ili eng za preporuciti, a da se odnosi na programiranje mikrokontrolera u C-u?
ned stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 08:25   #11
Imaš hrpu tutorijala na netu za programiranje Arduina. Za početak odlično.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 16:08   #12
Prije svega pozdrav. Koristim PIKLAB, sdcc, i pickit2 PIC18f2550. Imam problem sa delay.h. Compiler odradi svoje ali link mi izbaci grešku. Imate li ideju kakovu?
__________________
"neću se valjda smrznuti i ove zime"
matko2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 19:10   #13
Ima li netko ima štogod iskustva sa DAVE-om (firma Infineon) na ovom forumu ?
__________________
Texture like sun
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:19.