Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2009., 18:49   #41
JOVANOVIC RAJKO iz Jezestice

Ja sam Jovanovic Rajko od oca Milovana, rodjen sam 1932. godine u Jezestici i u tom selu koje je cisto srpsko zivio sam od rodjenja pa sve do 8. avgusta 1992. godine, koga dana je to selo unisteno paljenjem od strane ustaskih jedinica. Do navedenog dana, odnosno negdje do aprila mjeseca cijelo moje selo je zivjelo u dosta dobrim odnosima sa stanovnistvom susjednih sela, susjedne opstine Srebrenica, a ta sela su Jaglici, Brezova Njiva, Susnjari i Babuljica. Jezestica pripada bratunackoj opstini. Do mjeseca aprila smo zivjeli u prilicno dobrim odnosima kao susjedi i postojala je nekakva ravnoteza u tim nasim odnosima koja je postignuta tokom vremena, obzirom da je za vrijeme Drugog svijetskog rata moje selo Jezestica bilo spaljeno od strane ustasa iz pomenutih muslimanskih sela koja s nama granice. U proslom ratu glavne zlocince, koljace i palikuce na strani muslimana nas narod je prepoznao u clanovima porodice Kamenica koju je predvodio Kamenica Bekto, kao i u clanovima porodice Alispahic. Medjutim, posebno je zanimljiv slucaj i porodice Zukica jer je u proslom ratu Zukic Muharem jedan od predvodnika u Jezestici pobjegao u Bijeljinu i promijenio prezime Nukic, pa se nakon toga ponovo vratio ovamo u selo Brezova Njiva i opet je bio Zukic. Medjutim, 8.avgusta 1992. godine kao da se istorija ponovila, opet su clanovi istih porodica predvodili krvolocnu ustasku jedinicu, odnosno 200 ljudi, te su negdje oko podneva u toku dana napali Jezesticu. U Jezestici je bilo negdje oko 150 civila i desetak naoruzanih branilaca sela. Napad je usledio tako sto su ustase zasle iza ledja selu i iz pravca Kravice niz rijeku odakle ih nismo ocekivali sisli i poceli sa bjesomucnim napadom, tako sto su prvo iz rucnog bacaca gadjali kucu Mladjenovic Dragana i ranili ga a njegovog brata Andjelka su ubili, a takodje su ranili Mladjenovic Savku njihovu majku. U grupi koja je to izvrsila bili su sestrici Bekte Kamenice, Munib, Ramiz i Dzemail, sinovi Idriz Kamenice iz Jaglica. Takodje je tu bio i njegov sin Avdo, zatim sinovi Alispahic Omera iz Jaglica, kao i sinovi blizanci Alispahic Hamdije iz Jaglica, a ja sam njih vidio a poznajem ih iz vidjenja i znam ciji su, ali ovim malo mladjim ne znam imena ali dobro znam ciji su. Svi oni zajedno su se izivljavali nad Draganom Mladjenovic kome su usicama od sjekire zivom slomili lobanju i tako ga dotukli, u Savku su jos jednom pucali dok su Andjelku odsjekli glavu i odnijeli sa sobom, pri tom vristeci i galameci. Ja sam za to vrijeme bio sakriven u sumi na udaljenosti oko 40 metara i sve sam to dobro vidio, a njih sam prepoznao po glasu jer su nas zvali po imenu da izadjemo da nas pobiju. Znam da je toga dana poginulo jos petoro iz Jezestice i to Rankovic Srecko, Rankovic Milan, Stjepanovic Milosav, Stjepanovic Savka, Bogicevic Vojin, a bilo je i ranjenih, kao i Djuric Srbo koji je od zadobijenih rana izumro u bolnici.

Nakon prvog napada i kad su pobili sve te ljude, pocela je prvo pljacka hrane i ostalog sto je vrijedilo kao i stoke, a zatim su poceli paliti sve odreda i mislim da je zapaljeno oko 55 kuca. To je trajalo sve dok nam nije stigla pomoc poslije oko sat-dva vremena, nakon cega su se povukli a mi smo dosli u Bratunac da trazimo smjestaj jer nam je imovina opljackana a kuce popaljene, tako da nismo imali nista. I danas sam izbjeglica.

Ovu izjavu dajem svojom voljom kao svjedocanstvo zlocinima stanovnistva Jezestice i spreman sam ovu izjavu ponoviti pred bilo kojim organom ili organizacijom kako kod nas tako i svijetu.
mali cvrcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 18:52   #42
SARAC VESELIN iz Podravanja

Od rodjenja sam ziveo u selu Podravanje, opstina Srebrenica, gde sam imao i kucu, a bio sam zaposlen kao fizicki radnik u rudniku boksita Milici. U blizini moga sela se nalaze muslimanska sela Bijelo Polje, Kutezero i Bucje. Sve do prije godinu dana mi smo sa muslimanima radili skupa, a nismo imali nikakvih sukoba niti problema druge vrste do izbijanja rata. Na primjer, svi muslimani iz navedenih sela su moga sina Dusana volili i cijenili kao radnika dok su skupa radili. Nastankom stranackih izbora i povlacenjem jugoslovenske vojske iz Bosne, mi smo u selu osjetili da muslimani pocinju na odredjen nacin da se distanciraju od Srba. To je pocelo da se osjeca i na poslu. Na primjer, poslovodja pri izdavanju zadataka finije poslove je poceo da povjerava muslimanima, i sl.

Inace, 24. 9. 1992. godine kada je napadnuto moje selo Podravanje od strane naoruzanih muslimana u selu su se nalazili civili, tj. zene, djeca, starci, a bilo je nesto i branilaca sela, odnosno ljudi koji su cuvali selo kako muslimani ne bi upali u selo, pobili ljude i selo zapalili. No i pored toga nismo ocekivali da bi nasi dojucerasnji susjedi mogli pociniti u Podravanju ovo sto su pocinili.

Dana 24. 9. 1992. g. ja sam se nalazio sam u selu kada je oko 06,00 sati pocela pucnjava sa svih strana oko naseg sela. I ja, a i moje komsije, ubrzo smo shvatili da je selo napadnuto od muslimana. Obruc oko sela muslimani su stezali, pucajuci iz pjesadijskog oruzja po nasem selu i skoro golorukom narodu. Par branilaca sela se nije moglo oduprijeti mnostvu muslimana koji su bili naoruzani, a koji su u pozadini vodili mnogo civila ciji zadatak je bio pljacka srpske imovine, ubijanje i paljenje nasih kuca. Napad na selo je trajao takoreci cijeli dan. Nesto dalje u selu je taj dan poginuo moj sin Dusan i moj brat Milan, rodjen 1929. inace penzioner. Nasi mjestani, videci da ce izginuti, poceli su napustati selo ka rudniku Gunjaci u pravcu Milica. Muslimanski napad na Podravanje je bio najveci iz pravca rudnika, ali je vec pao sumrak pa su mjestani kroz manji prolaz poceli napustati selo spasavajuci se. Moglo je biti oko 17 casova kada sam usao u moju prizemnu kucu da se presvucem i uzmem nesto najosnovnije, te da napustim selo. Kada sam izasao iz kuce zacuo sam muski glas sa naredbom "Stoj, ruke u vis." Musliman - mladic je bio meni iza ledja sa kalasnjikovim u rukama. Nisam ga poznao. Drugi muslimani koji su naoruzani stajali par koraka dalje su govorili: "Fataj ga ziva, nemoj ga ubiti." Onaj koji je naredio da se predam je potom zatrazio da mu predam sav novac koji posedujem. Izvadio sam iz dzepa tu na licu mjesta u selu 103 milijarde i dao im. Potom su trazili brasno. Ja sam im dao svih 50 kilograma brasna, koliko sam imao u kuci. Nikoga od njih nisam poznavao, a ne bi ih mogao ni prepoznati. Rekli su mi da mi kucu nece paliti u mom prisustvu. Oko 17 casova su mi vezali ruke sa el. kablom. Tada sam prepoznao na seoskom putu u Podravanju, tj. blizu moje kuce Ibric Mehu iz Kutezera. Bio je bez oruzja naslonjen na ogradu i sa izvucenom kosuljom preko pantalona. Radi se o covjeku rodjenom 1937. godine. Ranije je radio na sumarnici rudnika kao fizicki radnik. Po vezivanju, mene su 4 muslimana poveli za Srebrenicu, tj. prema kopu " Sumarica ". Uz put iz sume je izlazilo jos muslimana u grupama. Bilo je naoruzanih sa kalasnjikovima, a bilo je i civila. Na sumarnici su me smjestili na karoseriju FAP-a zute boje, a bio je pun muslimanske vojske. Tu se naslo jos 4 zarobljena Srbina, a koje ja nisam odmah vidio i prepoznao na punom kamionu sve do Srebrenice. Na kamionu me neko puskom par puta udario u ledja.

Kamionom oko 19 sati sam dovezen u Srebrenicu i smjesten u zatvor koji se nalazi u zgradi SUP-a Srebrenica. U zatvoru je betonski pod i na njemu sam lezao. Tu su smjestili Brankovic Zorana, Nevenka, Radic Nedeljka iz Milica i jos jednog mladog Srbina koga su kroz par dana ubili na saslusanju. Mislim da je on bio iz Indjije i kod neke rodbine u Podravanju. Posle par dana u zatvor je doveden i stariji covjek Jovanovic Drago, ili slicno, a znam da je postar u Fakovicima, prezime nisam siguran. Bio je procelav, voli, kako kaze, popiti i pricao je da su ga zarobili dok je brao kukuruze u Fakovicima.

Sutradan su jednog po jednog vodili na ispitivanje. Ispitivano je na spratu SUP-a, a najvise ispituje Mirzet, nacelnik SUP-a. Mirzet je mladji, a moguce je da je sa Budaka ili Potocara kod Srebrenice. Bilo je i civila koji su ispitivali, a Mirzet je glavni u tome. Tukao me rukama i nogama i to nocu. Oko 5 - 6 puta sam ispitivan. Danju rijetko tuku. Kada ispituju bude ih i po 10, kako u uniformi, tako i u civilnoj odjeci. Znam da se oslovljavaju imenima Dule, Beli, Kemo. Kemo nosi bradu i on je iz sela Pale. U zatvoru me i Kemo tukao i nogama i rukama, isto tako i lica sa imenima, tj. nadimcima Dule i Beli. Uglavnom nas tuku nepoznati. Ljekaru nisam vodjen. Kroz par dana je ubijen mladic iz Indjije. Tacno se sjecam kada su me poveli u Podravanje 26. 9. 1992. da im pokazem gdje je oruzje, mada oruzja nije bilo u ovom selu, tog jutra su kod kopa Sumarica na kamion ubacili les mladica iz Indjije, jer su ga vec bili ranije ubili i sa kamiona su ga bacili nesto dalje pod put tj. kod same sumarnice. Pri bacanju lesa zarobljenog mladica jedan musliman je u mrtvo tijelo pucao iz puske. Odveli su me u zaseok Sarci u Podravanju - oruzja nije bilo, pa su me vratili opet u zatvor u Srebrenicu. U zatvoru sam tucen nocu. U zatvoru sam ostao do 16. 10. 1992. godine kada sam razmjenjen. U zatvoru su cesto trazili da dignemo dva prsta u vis, a potom bi po rebrima dobijali udarce nogama, rukama ili oblim drvetom. Tjeran sam rukama da cistim... U zatvoru smo jeli parce proje sa cajem skoro stalno i to obicno jednom, rijetko dva puta na dan.

Jedno vece tri muskarca iz moje sobe su odveli na sprat, a onda su dosli po mene. Kad sam usao nasao sam sva tri kako leze na podu pretuceni i vodom poliveni. Tu su i mene slomili udarajuci. Jos se lijecim nakon razmene od dobijenih preloma u bolnici Milici. Poslije ove vece tuce sutradan su nas uveli u WC kad smo malo dosli sebi, trazili su da se umijemo, saopstavajuci da idemo u razmjenu. U zatvoru me jednom udario pesnicom u slepoocnicu Naser, dobro znam Nasera, jer me pitao da li znam Ustic Akifa, njegovog zamjenika. Naravno to lice ja nisam znao. Dule i Kemo u zatvoru najvise tuku. Cuo sam da je pre dva dana iz ovog zatvora pustena Petrovic Dusanka, zena Save iz Podravanje, koja je takodje bila od muslimana zarobljena. Sjecam se da smo u zatvoru Srebrenica zatekli nekog mladica iz Zenice, a isti je bio u nekom drugom zatvoru, tj. prostoriji, a ne sa nama. U stvari kratko (2 sata) sam ga poznavao, a cuo sam da je isti iz zatvora pusten.

Posledice udaranja cu imati dugo, jer sam jos u bolnici. Poznato mi je da su muslimani popalili sve kuce u Podravanju, to se vidi sa obliznjih mjesta, mada poneko od Srba i udje u pozarom od muslimana unisteno selo. Vecina mjestana je imala novije kuce, sigurno 50% su nove kuce na sprat ili da su prizemne, jer su Podravanjci dobro zivjeli jer su vecinom bili zaposleni.
mali cvrcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 18:58   #43
PLJACKASI

To su bezmalo svi ucesnici ratnih pohoda na srpska sela. Medjutim, neki od njih, po svedocenju mestana koji su imali prilike da prate dogadjaje u svojim selima, nisu nosili oruzje i nisu ucestvovali u ubistvima. Te komsije iz susednih muslimanskih sela samo su odnosili imovinu: tehnicke uredjaje, delove namestaja, hranu, odecu, alate... I stoku. Istina, oni su iza sebe, pored pustosi, ostavljali i spaljene kuce, obore, ambare. To je, valjda, bio njihov posao i njihovo zaduzenje.

Avdic Borak, Ademovic Avdo (Potocari), Ademovic Dahmo, Ademovic Nedzad, Ademovic Nurija, Ademovic Haso, Ademovic Husejin (svi iz Potocara), Alelic Ramo, Alelic Hajrudin, Ahmetovic Bejda, Ahmetovic Nazif, Ahmetovic Ramiz, Ahmetovic Selim, Ahmetovic Izet.

Begic Enes, Babajic Abdurahman, Babajic Sefik, Babajic Refik (svi iz Glogove), Begalovic Mehmed, Begic Dalija, Begic Nusret, Begic Sufret, Begzadic Ibro, Begzadic Aziz, Begzadic Azem, Begzadic Nezi (svi Begzadici iz Pirica), Begovic Jusuf, Begovic Nedzad, Begovic Rusto, Begovic Bajro, Begovic Asim i Begovic Avdo (Begovici svi iz Potocara), Buljubasic Hamdija, Buric Ahmo, Buric Jusuf, Buric Mevlo, Buric Mujo, Begovic Ibro, Buljubasic Durmo, Buljubasic Suljo i Becic Hakija.

Vranjkovina Aziz, Vranjkovina Avdo, Vranjkovina Ramiz i Vranjkovina Fehim (svi iz sela Loznica).

Golic Avdo (Glogova), Gurdic Dahmo, Gurdic Junuz, Gurdic Jusuf i Garaljic Elez.

Dautovic Adem, Dautovic Azem i Delic Mahmut.

Djozic Abid, Djozic Asim, Djozic Edhem, Djozic Ekrem, Djozic Vehbija, Djozic Sefket, Djozic Enes, Djozic Nevzet, Djozic Rusto i Djozic Turabija.

Efendic Mesa i Efendic Dzemail (Potocari).

Zukic Mevludin i Zukic Semso (Biljaca).

Ibisevic Avdo, Ibisevic Nezir, Ibisevic Hasib, Ibrahimovic Abdurahman, Ibrahimovic Asim, Ibrahimovic Jozimir, Ibrahimovic Lutvo, Ibrahimovic Mustafa, Ibrahimovic Nazif, Ibrahimovic Osmo, Ibrahimovic Ramiz, Ibrahimovic Rahman, Ibrahimovic Saban i Ibrahimovic Hamed.

Jusic Enez, Jusic Jusuf, Jusic Sejdin (svi iz Pusmulica), Junuzovic Meho, Jaglic Nusret, Junuzovic Aziz, Jasarevic Sakib, Jahic Omer, Jukic Alija, Jusic Meho, Jaglic Kemo, Jaglic Ramiz, Junuzovic Kemal, Junuzovic Nezir, Jasarevic Ismet i Jahic Ibrahim.

Karamejic Ismet, Kaljevic Idriz, Kurtic Alija, Kapidzic Kele, Karic Enez, Karovic Rifet, Kamenica Abdulah, Kapidzic Meho i Karic Suljo.

Lonivic Kadrija, Lonivic Ibrahim, Lonivic Nezir i Lonivic Meho.

Mandjic Idriz, Mejric Avdo, Mejric Mujo, Mejric Saban (svi Mejrici iz Likara), Memisevic Sead, Merdzic Ismet, Merdzic Meho, Merdzic Nezir, Merdzic Refik, Merdzic Sefik, Mesic Omer, Mujic Bajro (Solocusa), Mujkic Esad, Mujkic Kadir, Mujkic Camil, Mulalic Mujo, Mulalic Salcin, Muminovic Hamed, Muratovic Ibran, Muratovic Sefkija, Mustafic Ragib, Mustafic Ibrahim, Mustafic Ismet i Music Nezir.

Nukic Sahin (Kamenica).

Omerovic Arif, Omerovic Aziz, Omerovic Bajro, Omerovic Idriz, Omerovic Ekrem, Omerovic Juso, Omerovic Meho, Omerovic Mujo, Omerovic Nurija, Omerovic Sahin, Omerovic Sukrija, Omerovic Dzemo, Osmanovic Bahrija, Osmanovic Edhem, Osmanovic Kemal, Osmanovic Munib, Osmanovic Mustafa, Osmanovic Nezir, Osmanovic Nurbeg, Osmanovic Smajo i Osmic Bajro.

Rizvanovic Alija, Rizvanovic Selmo, Rizvanovic Mujo, Rizvanovic Mesa i Ramic Mustafa.

Suljic Zudo, Salkic Meho, Salkic Hamed, Suljic Jusuf, Sejdinovic Jusuf, Salkic Nurif, Suljic Hamdija, Salcinovic Besir, Suljic Cane, Suljic Jusuf, Salihovic Semso, Salihovic Aziz, Salihovic Omer, Salihovic Meho, Smajlovic Mensur, Smajlovic Nurif, Smajlovic Atif, Sinanovic Mevko, Salihovic "Siljo", Smajlovic Adil, Smajlovic Osman i Smajlovic Haso.

Tupkovic Mehmed, Tepic Avdo, Tabakovic Hajro, Tajic Hamed, Taranovic Enez, Tepic Asim, Tabakovic Hasan, Tajic Avdo i Taranovic Samed.

Hajdarevic Mevludin, Hadzovic Azem, Halilovic Ibro, Halilovic Redzo, Halilovic Kadir, Halilovic Meso, Hasanovic Avdo, Hasanovic Azem, Hasanovic Arif, Hasanovic Bekir,Hasanovic Enes, Hasanovic Ibrahim, Hasanovic Nezir, Hasanovic Samed, Hasanovic Smajo, Hasanovic Hamdija, Hasanovic Havka, Hasanovic Hazim, Hadzovic Hajrulah, Hadzovic Nezir, Hirkic Avdo, Hodzic Nurif, Huremovic Osmo, Huremovic Esad, Huremovic Alija, Husejnovic Kemo, Hrvacic Meho, Husic Bego i Husic Tahir.

Dzanic Azem i Dzelic Fejzo.

Sacirovic Medo, Sacirovic Mujcin, Sacirovic Saban, Sabic Sacir, Sacirevic Nezir, Sabic Murat i Sabic Avdo.

***

Ovaj pregled pocinilaca najraznovrsnijih nedela koja su vrsili, i jos uvek vrse nad srpskim narodom u ovom kraju zasnovan je na autenticnom svedocenju prezivelih zrtava i mestana unistenih sela. Svako od njih je spreman da svoje svedocenje potvrdi kad god se za to ukaze potreba i pred svakim domacim ili medjunarodnim organom. Dobar deo dokumentacije o izvrsenim ubistvima, organizovanim zasedama, masakriranim licima, unistenoj imovini, tretmanu u zatvorima, pljacki i paljevini, poseduju nadlezni organi: stanice javne bezbednosti, domovi zdravlja i druge ustanove skupstina opstina, kao i komande i jedinice Vojske Republike Srpske.

Smatramo da smisao i svrha ovog prvog istrazivanja u opstinama Milici, Bratunac, Skelani i Srebrenica treba da bude u obavestavanju javnosti o stradanju i teroru koji se provodi nad srpskim narodom od pocetka rata. Laznim i nedokumentovanim informacijama iz muslimanskih i raznih svetskih izvora javnost je toliko obmanuta da se etnicko ciscenje pripisuje zrtvi, a zlocinci i pocinioci tog sramnog dela uzivaju sazaljenje i stalnu pomoc koja se sliva skoro sa svih strana. Izgleda apsurdno, ali je istina, da je Srebrenica pocela da dobija pomoc tek kad je to podrucje ocisceno od srpskog stanovnistva. Za nas Srbe se postavlja pitanje da li to Evropa, Arapi i SAD pomazu ugrozene ili nagradjuju muslimane za ono sto su ucinili Srbima.

Pri tom ne sumnjamo da ce mnogi od navedenih zlocinaca, poput zlocinaca iz proslih ratova, zastitu potraziti i dobiti u drzavama u kojima su zastitu dobijale i prethodne generacije zlocinaca. To su, uglavnom, drzave iz kojih stizu konvoji i avioni prepuni najraznovrsnije humanitarne pomoci i opreme za rat, do necijeg konacnog unistenja.
mali cvrcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 19:03   #44
Šta bi bilo da republika Srpska nije postojala možemo samo da zamislimo.
Kaži nešto funjaro mudžahedinska.
mali cvrcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 19:11   #45
Quote:
mali cvrcak kaže: Pogledaj post
Šta bi bilo da republika Srpska nije postojala možemo samo da zamislimo.
Kaži nešto funjaro mudžahedinska.
haha cuj naveo si mi lazi i 10 ljudi niti jedne slike niti dokaza samo cisto tekst ja govorim o 10.000 ubijenih i 30.000 protjeranih....

a jos nesto ostat ces ti bez te svoje RS bio je korpus 23 km od banja luke i koridor u Brckom je blokirao sve...trebali smo vas onda potamamiti kao sto su hrvatio SAO Krajinu
Grad_Soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 19:54   #46
Quote:
mali cvrcak kaže: Pogledaj post
Šta bi bilo da republika Srpska nije postojala možemo samo da zamislimo.
Kaži nešto funjaro mudžahedinska.
Nemoj više da sereš!
U Bosni ubiti:
7800 Hrvata, 24200 Srba i 64000 i nešto Muslimana ili Bošnjaka! To su odprilike brojke. Bio sam pre neki dan, drugi put posle 35 godina u sadašnjoj RS. Kuče Muslimana još stoje, samo da tamo žive Srbi kobajagi izbjeglice, koje domaćini, Srbi mrze! Jadno je to, da se djeli nacionalnost po religiji!
Pre 35 godina svi su bili komunisti i to tamnocrvene boje, sada su pravoslavci, da ne možeš verovat! Isto vidiš, kada se voziš po Hrvatski: Nova, rumena crkva, okolo kuče razbijene, više vrjedi Crkva, nego narod! U kuči mi na polici stoje zajedno Sv. Pismo, K uran, Marxov Kapital i Mein Kampf, kojeg ne znam da čitam, ali je milijune stajala života. Ideologija i vjera, za mene su glavni razlog za pobijanje ljudi!
__________________
Volim sve ljude, pa i one, pomalo lude.
franc1952 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 19:57   #47
Quote:
Genocidna Republika Srpska 2009
pitam se sta je onda BiH koja je prepolovila broj Hrvata...a u tom poslu su zajedno sudjelovali Srbi i muslimani....

BiH NEMA BUDUCNOST....treba se razbucati na tri drzave...Srbima, Hrvatima i mulsimanima po dio....
maleni gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 20:19   #48
Quote:
maleni gad kaže: Pogledaj post
pitam se sta je onda BiH koja je prepolovila broj Hrvata...a u tom poslu su zajedno sudjelovali Srbi i muslimani....

BiH NEMA BUDUCNOST....treba se razbucati na tri drzave...Srbima, Hrvatima i mulsimanima po dio....
Zašto? Ako ne mogu živjet zajedno, nek se pobiju! U kavezu je bila Srbija, Albanija i Bih, sada ostaje samo BiH. Mislim vize etc. Dobro Kosovo jest nešto specijalno! Je država, nije država, je samostalna, nije samostalna !
__________________
Volim sve ljude, pa i one, pomalo lude.
franc1952 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 08:24   #49
Quote:
mali cvrcak kaže: Pogledaj post
Da su muslimani iz Srebrenice svesno žrtvovani pokazuje i činjenica da je, uoči provociranog napada na Vojsku Srpske, povučen komandant 28. divizije brišdir Naser Orić sa oko 20 glavnih oficira. Dokumenta govore da muslimanska vojska uopšte nije imala plan odbrane Srebrenice i da je Vojska RS zauzela ovaj grad sa veoma malim snagama (200 vojnika i dva-tri tenka).

Stvarni cilj bio je stvaranje situacije da NATO, bez odobrenja Saveta bezbednosti UN, može bombardovati srpske položaje i od svetske javnosti prikriti etničko čišćenje Srba iz Republike Srpske Krajine, uz neposrednu pomoć SAD i NATO, početkom avgusta iste godine
Kakva ti je ovo glupa rečenica "svjesno žrtvovani..."Ispred tebe se može znači pojaviti osoba za koju znaš da je neće nitko braniti i ona je zato "svjesno žrtvovana" pa je možeš ubit i kao nisi kriv
Što se tiče Srba iz nekadašnje takozvane Krajine...nisi čuo za onu kako siješ tako ćeš i žeti i tako...I što je najbinije, opasno miješaš napad i obranu, jer htio ti to priznat ili ne rasplet situacije sa Srbima u Hrvatskoj je bio čista obrana...ili da objasnim zornije...ako nekog ubijaš, proganjaš, pališ itditd i na kraju mu sve otmeš i izbaciš ga iz vlastite zemlje i kuće, možeš očekivati:
1. da će se taj vratiti i braniti se,
2.da ćeš bez posljedica uživati u učinjenim nedjelima..
...a što je logično, probaj zaključiti sam
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 09:14   #50
Cvrčak džaba zakopavaš temu vlada tzv RS je priznala da broj srpskih civilnih žrtava iznosi ukupno oko 1 000 širom cijele BiH i to je razlog zašto nemaš slika a ti stavljaj i dalje kilometarske laži u nadi da će neko povjerovati.
BOSHNJAK is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 10:41   #51
Istina je vrlo dobro poznata i onima koji je bestidno ne mogu prihvatiti. Srebrenica je nažalost jedan od primjera najvećeg divljaštva i teško razumljivog iživljavanja na nedužnim ljudima. Međutim to divljaštvo je prisutno u glavama mnogih glava u manjem entitetu i danas dan.

Takva ideološka zaluđenost a naravno i sveopća zatucanost viđena je i na nedavnom koncertu No smoking orchestra u Banja Luci. Publika je u Boriku taj naboj savršeno registrirala i velikodušno nagrađivala. Stihove: Ta noć je bila gluha i hladna/ A hladna je bila i Miljacka/ Mufa je sredio varijantu noge/ Čekala se riječ četnika/ Pao je u blato i osjetio cijev/ Vidio je facu bradatu i drsku/ Vidio je smrt i čuo je riječi... vrišteća masa gromoglasno dopunjava: Dobrodošli u Republiku Srpsku!

Prije više od deset godina u magazinu XZ Petar Luković je napisao da ta pjesma svojim ključnim stihom (Noć pred paljenje naoružanog naroda/ zadnji put sjedili smo Mufa, Kiki i ja/ Tri jarana, a tri priče, tri strana jezika/ Rasli smo na istoj zemlji al’ iz raznih korijena/ Mufa je srao o ljudskim pravima/ Kiki je kuk’o da mu slabi vid/ Ispred nas je stajao isti pakao/ A između nas Kineski zid) potvrđuje “svaku od naučnih teorija zlotvora Karadžića: tri jezika, tri korena, tri Kineska zida !
__________________
Da biste birali između dva zla, morate isprobati oba.
CondoR is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 13:48   #52
Zvornik je 1991 imao ovaj procenat stanovnika
Nacionalni sastav stanovništva - općina Zvornik, popis 1991.

ukupno: 81.295

* Bošnjaci - 48.102 (59,16%)
* Srbi - 30.863 (37,96%)
* Hrvati - 122 (0,15%)
* Jugoslaveni - 1.248 (1,53%)
* ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 960 (1,20%)
----------------
Bratunac
godina popisa 1991.
Muslimani 21.535 (64,05%)
Srbi 11.475 (34,13%)
Hrvati 40 (0,11%)
Jugoslaveni 223 (0,66%)
ostali i nepoznato 346 (1,02%)
ukupno 33.619
--------------
Nacionalni sastav stanovništva - općina Vlasenica, popis 1991.

ukupno: 33.942

* Muslimani - 18.727 (55,17%)
* Srbi - 14.359 (42,30%)
* Hrvati - 39 (0,11%)
* Jugoslaveni - 340 (1,00%)
* ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 477 (1,42%)
----------
Srebrenica
Year of census 1991
Muslims 27,572 (75.19%) Serbs 8,315 (22.67%) Croats 38 (0.10%) Yugoslavs 380 (1.03%) others 361 (0.98%)


----------
općina Foča imala je 40.513 stanovnika[4], raspoređenih u 120 naselja.

Nacionalni sastav:Po posljednjem službenom popisu stanovništva iz 1991. godine

* Bošnjaci - 20.790 (51,31)
* Srbi - 18.315 (45,20)
* Hrvati - 94 (0,23)
* Jugoslaveni - 463 (1,14)
* ostali - 851 (2,12)
-----------------
općina Višegrad, popis 1991

ukupno: 21.199

* Muslimani - 13.471 (63,54%)
* Srbi - 6.743 (31,80%)
* Hrvati - 32 (0,15%)
* Jugoslaveni - 319 (1,50%)
* ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 634 (2,99%)

Danas su te općine sa Srpskom većinom
Muslimani su uglavnom ili poubijani ili protjerani

Zadnje uređivanje Grad_Soli : 10.12.2009. at 13:56.
Grad_Soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 13:53   #53
Quote:
franc1952 kaže: Pogledaj post
Zašto? Ako ne mogu živjet zajedno, nek se pobiju! U kavezu je bila Srbija, Albanija i Bih, sada ostaje samo BiH. Mislim vize etc. Dobro Kosovo jest nešto specijalno! Je država, nije država, je samostalna, nije samostalna !
https://www.cia.gov/library/publicat...k/geos/bk.html

Population:
Field info displayed for all countries in alpha order.
4,613,414 (July 2009 est.)
country comparison to the world: 119


Bosniak 48%, Serb 37.1%, Croat 14.3%, other 0.6% (2000)
note: Bosniak has replaced Muslim as an ethnic term in part to avoid confusion with the religious term Muslim - an adherent of Islam
Grad_Soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 13:57   #54
Zločin genocida u Srebrenici

Zločin genocida u Zvorniku

Zločin genocida u Bijeljini

Zločin genocida u Prijedoru

Ima toga koliko ti bog hoće možda sutra i ostale linkove postavim
BOSHNJAK is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 14:04   #55
BH je situacija jasna svakom dobronamjernom.
I nije rješiva po mom skromnom mišljenju.
E sad koje je rješenje - to nisam pročitao?
Ali održivo rješenje...
__________________
Ne dopusti da te zmija ugrize dvaput iz istog grma!
Domoljublje prozvali fašizam-tako brane njihov komunizam
zagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 14:26   #56
Podeliti, jedino. Izmedju sva tri naroda, da se vise ne kolju, igraju fudbal ljudskim glavama, upadaju jedni drugima u sela, siluju zene, ubijaju decu, stoku, pse, pale kuce i letinu. Zlocini su se na tom prostoru oduvek dogadjali srazmerno moci i oruzju jedne od zaracenih strana. Pod turcima, za vreme Prvog, pa Drugog svetskog rata, pa sad ovog poslednjeg, 90-tih.
Sta ih sprecava? Bosnjacka teza o jedinstvenoj BiH ispod koje se krije teznja za dominacijom. Tako to shvataju srbi, a tako i hrvati. I dan-danas, ko god ode tamo sa strane, kaze da se zivi kao u tri drzave, niko ni sa kim ne zeli nista da ima. Sta se ceka, jos jedno klanje? Interes medjunarodne zajednice je jasan, oni nece muslimansku drzavu u Evropi, ali po mom, skromnom misljenju, to nije u dobrom interesu sva tri naroda. Ovo sto sad postoji je varnica koja moze, ne daj boze, ponovo zapaliti bure baruta.
I jos jedan utisak: da li su na ovom forumu dozvoljene ovakve slike? Nemam ja nista protiv da se na sudovima utvrdjuje istina o zlocinima i da svako dobije svoje, ali ovaj forum posecuju i mladji od 18. godina. Razumem zelju pokretaca teme da manipulacijom mrtvima, naslovom na latinici i prevodom na engleski privuce paznju sto veceg broja ljudi koji bi jednostavnom pretragom dosla do podataka, ali nisam siguran da je bas na ovaj nacin to dozvoljeno. Treba li da spominjem da svaka od tri strane ima svoje dokaze i u sta bi se forum pretvorio kada bi svaka od njih pocela da kaci slicne slike?
Zuta voda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 14:31   #57
Quote:
Zuta voda kaže: Pogledaj post
Podeliti, jedino. Izmedju sva tri naroda
Nemoguće. Trebale bi bar tri Bosne da svi budu siti. Dakle ne ide.
Ja mislim da treba olabaviti, decentralizirati i napraviti dio etničkih a dio mješovitih županija/kantona.
Sve što se može podvesti pod hrvatsko/srpsko/muslimanski dio neka ima svoj dio a ono što ne može napraviti mješovito.
Pa da vidimo kako će ići dalje...
__________________
Ne dopusti da te zmija ugrize dvaput iz istog grma!
Domoljublje prozvali fašizam-tako brane njihov komunizam
zagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 14:36   #58
Otvorite temu o srpskim žrtvama i kačite, ovo je tema genocidnom četničkom Reichu

http://www.idc.org.ba/

Broj poginuli civila:

Bošnjaci: 33 000
Srbi: 4 000
Hrvati: 2 100
BOSHNJAK is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 19:01   #59
Nije kriva Republika Srpska što postoji. Krivi su oni koji su je potpisali (prije svega hrvatska i bošnjačka strana), a mogli su je sravnati sa zemljom. Tko će koga nego svoj svoga. I dok se pred našim očima ovo dešavalo po Podrinju i Bosanskoj Krajini, Hrvati i Bošnjaci su ko kakva mala djeca ratovali po Srednjoj Bosni i Mostaru zbog polovnih ideja poput paradržave HR Herceg-Bosne i kojekakvih Alijinih džamahirija. E neka sad nam se obilo od glavu! I trebalo je. Nikad se mi opametiti nećemo!!!
Brankovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 21:36   #60
ja kad vidim ove slike nemrem doć k sebi, sve žene zamotane kao da su Saudijskoj Arabiji ... sa kim mi graničimo.
HR_Mario is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:28.