Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2008., 03:29   #1
Tko me sve ima pravo legitimirati/zadržati?

Dakle, kome sve moram pokazati osobnu iskaznicu i pod kojim uvjetima?
Na koja sve pitanja moram odgovarati?

Znam da policajcu i komunalnom redaru moram pokazati osobnu iskaznicu, ali vjerojatno postoje i druge osobe kojima bih trebao pokazati osobnu iskaznicu. U ovom svijetu gdje te svaki dan netko traži osobnu me zanima kome sve ja to moram.

Hvala!
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 11:48   #2
Pa recimo, moraš pokazati osobnu u svim slučajevima u kojima se moraš legitimirati, odnosno potvrditi svoj identitet. Npr. ako želiš na šalteru banke podići nofce s računa, moraš dati osobnu na uvid, kako bi potvrdio da jesi koji jesi, odnosno vlasnik/opunomoćenik računa.

Nadalje, ukoliko si mlađahna izgleda, teta u dućanu te može tražiti osobnu na uvid prije nego ti proda cigarete ili alkohol. Nisi dužan pokazati, no u tom slučaju ni ona nije dužna prodati ti navedeno.

Sigurno ima još primjera, samo se ne mogu sjetiti.
Simba-OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 16:52   #3
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Pa recimo, moraš pokazati osobnu u svim slučajevima u kojima se moraš legitimirati, odnosno potvrditi svoj identitet. Npr. ako želiš na šalteru banke podići nofce s računa, moraš dati osobnu na uvid, kako bi potvrdio da jesi koji jesi, odnosno vlasnik/opunomoćenik računa.

Nadalje, ukoliko si mlađahna izgleda, teta u dućanu te može tražiti osobnu na uvid prije nego ti proda cigarete ili alkohol. Nisi dužan pokazati, no u tom slučaju ni ona nije dužna prodati ti navedeno.

Sigurno ima još primjera, samo se ne mogu sjetiti.
Oni nemaju pravo od tebe zahtjevati da im dokažeš svoj identitet/dob.
ALi te imaju pravo odbiti ako im to ne pokažeš....

dakle, teti na šalteru ili u dućanu možeš reći "ONda ništa..." i otići...
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 11:58   #4
Mene zanima jesmo li dužni pokazati osobnu iskaznicu kontroloru u tramvaju u slučaju vožnje bez poništene vozne karte i koje korake kontrolor ima pravo poduzeti u slučaju našeg odbijanja pokazivanja osobne iskaznice.

Ima li on doista pravo zatražiti policijsku intervenciju?

EDIT: Vidim da je identično pitanje postavljeno na drugom threadu, ali odgovor nije dan, pa ostavljam post.
wah is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 12:05   #5
Quote:
wah kaže: Pogledaj post
Mene zanima jesmo li dužni pokazati osobnu iskaznicu kontroloru u tramvaju u slučaju vožnje bez poništene vozne karte i koje korake kontrolor ima pravo poduzeti u slučaju našeg odbijanja pokazivanja osobne iskaznice.

Ima li on doista pravo zatražiti policijsku intervenciju?
Kao sto na recepciji na ulazu u neku firmu nisi duzan pokazati osobnu, ali onda neces niti uci u tu firmu, tako niti u tramvaju nisi duzan pokazivati osobnu, ali onda nemoj niti ulaziti u tramvaj. Ili radije umjesto osobne iskaznice koristi voznu kartu.

Ako zastitar u nekoj firmi / trgovini / banci moze zatraziti policijsku intervenciju ukoliko ne postupas po njegovim uputama, ne vidim zasto to ne bi vrijedilo i za tramvaj.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 12:07   #6
Pa, pitam zato što sam od nekoliko kontrolora čuo izjave poput "A, što ću mu ja ako mi on neće pokazati osobnu, zvat policiju?"

Osim toga, osobnu doista mogu i zaboraviti, a ne je odbiti pokazati. Zato pitam.
wah is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 15:06   #7
Quote:
wah kaže: Pogledaj post
Pa, pitam zato što sam od nekoliko kontrolora čuo izjave poput "A, što ću mu ja ako mi on neće pokazati osobnu, zvat policiju?"

Osim toga, osobnu doista mogu i zaboraviti, a ne je odbiti pokazati. Zato pitam.
Ah, stari thread.
Neki dan bio na TV slucaj (doduse iz Njemacke ili Austrije), tip krao novine (nedjeljom je za novine samoposluzivanje), komunalci zaustavili tipa, prebrojali koliko jeubacio, ubacio premalo, htjeli ga legitimirat a lik nije imao osobnu te im tvrdio da ce platit kaznu al da kasni na sprovod i moli da ga puste.
Komunalci ga ne pustaju te zovu policiju kako bi utvrdili njegov identitet.
Na kraju su objasnili da oni moraju evidentirat prekrsitelja (bez obzira na to sto placa na licu mjesta) kako bi mogli utvrdit jel netko recidivist ili nije.
Poanta price, nosit osobnu jer ti moze sjebat citav dan ako je zaboravis doma.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 12:11   #8
Sto se tice ZET-a, nije skroz tocno, naime ZET-ovi kontrolori imaju zastitarske ispite i ovlastenja, sto znaci da kao svaki zastitar imaju zakonsko pravo legitimirati osobe u objektima koji spadaju pod njihov nadzor, objekt je i zet-ov tramvaj, stoga duzni ste u tramvaju dati osobnu na uvid kontroloru, ali ukoliko izadjete iz tramvaja, kontrolor jedino smije zvati policiju kako bi vas legitimirala.
zelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 11:07   #9
Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Sto se tice ZET-a, nije skroz tocno, naime ZET-ovi kontrolori imaju zastitarske ispite i ovlastenja, sto znaci da kao svaki zastitar imaju zakonsko pravo legitimirati osobe u objektima koji spadaju pod njihov nadzor, objekt je i zet-ov tramvaj, stoga duzni ste u tramvaju dati osobnu na uvid kontroloru, ali ukoliko izadjete iz tramvaja, kontrolor jedino smije zvati policiju kako bi vas legitimirala.
Nemaju. Kontrolori nemaju nikakva ovlaštenja - niti da zatraže isprave, niti da nekoga zadrže. Oni nemaju svojstvo zaštitara po Zakonu o zaštiti osoba i imovine (u tom slučaju ni ne bi mogli biti ZET-ovi) i mogu jedino pozvati policiju da nekog legitimira. U biti, morao bi ići policajac s njima, je ovako je sve stvar dobre volje ljudi koji se voze.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 11:38   #10
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Nemaju. Kontrolori nemaju nikakva ovlaštenja - niti da zatraže isprave, niti da nekoga zadrže. Oni nemaju svojstvo zaštitara po Zakonu o zaštiti osoba i imovine (u tom slučaju ni ne bi mogli biti ZET-ovi) i mogu jedino pozvati policiju da nekog legitimira. U biti, morao bi ići policajac s njima, je ovako je sve stvar dobre volje ljudi koji se voze.
Onda sam ja dobio krivu informaciju od jednog kojeg znam iz zet-a, moja isprika!
zelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 19:20   #11
Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Onda sam ja dobio krivu informaciju od jednog kojeg znam iz zet-a, moja isprika!
nisi!
gledala na TV prije par dana Hrvatska danas ili tako nešto gdje je policajac bio gost i rekao da kontrolori ZETa imaju pravo zatražiti te osobnu iskaznicu,samo što je tvoje pravo da im ju ne pokažeš.A onda oni ako im se da zovu policiju kojoj moraš pokazati osobnu.ali mogu te naravno tražiti osobnu samo u busu,tramvaju,žičari i uspinjači.ali ne na cesti.
__________________
01.02
07.09
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 19:35   #12
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Nemaju. Kontrolori nemaju nikakva ovlaštenja - niti da zatraže isprave, niti da nekoga zadrže. Oni nemaju svojstvo zaštitara po Zakonu o zaštiti osoba i imovine (u tom slučaju ni ne bi mogli biti ZET-ovi) i mogu jedino pozvati policiju da nekog legitimira. U biti, morao bi ići policajac s njima, je ovako je sve stvar dobre volje ljudi koji se voze.
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Nemaju, za to možeš tužiti za protupravno lišavanje slobode. A za to se ide u zatvor.

Kontoroli nemaju praktično nikakva prava, i to ZET zna, ali im to valjda odgovara, jer bi inače morali plaćati ljude sa certifikatima za zaštitara, tj. angažirati specijaliziranu firmu.
Eto, upravo sam zato i pitao. Hvala na objašnjenju.

Quote:
pivka kaže: Pogledaj post
nisi!
gledala na TV prije par dana Hrvatska danas ili tako nešto gdje je policajac bio gost i rekao da kontrolori ZETa imaju pravo zatražiti te osobnu iskaznicu,samo što je tvoje pravo da im ju ne pokažeš.A onda oni ako im se da zovu policiju kojoj moraš pokazati osobnu.ali mogu te naravno tražiti osobnu samo u busu,tramvaju,žičari i uspinjači.ali ne na cesti.
Da, ali dok policija dođe, ti izađeš iz tramvaja (jer te očito nemaju pravo zadržati ni unutar područja svog djelovanja). U tom je poanta, zato sam i postavio pitanje.
wah is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 16:14   #13
Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Sto se tice ZET-a, nije skroz tocno, naime ZET-ovi kontrolori imaju zastitarske ispite i ovlastenja, sto znaci da kao svaki zastitar imaju zakonsko pravo legitimirati osobe u objektima koji spadaju pod njihov nadzor, objekt je i zet-ov tramvaj, stoga duzni ste u tramvaju dati osobnu na uvid kontroloru, ali ukoliko izadjete iz tramvaja, kontrolor jedino smije zvati policiju kako bi vas legitimirala.
mislim da te nemaju pravi niti legitimirati, mogu te zamoliti da pričekaš policiju s njima. Ne smiju primjenjivati silu, a kao rezultat toga je da te niti ne mogu zadržati. Jebena su stranka ti kontrolori. Em su u večini slučajeva totalno nekulturni kao i vozači, em nemaju nikakve ovlasti, a toliko su bahati da je to nemoguće.
covjek-od-leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 12:14   #14
Ok, thanx, dobro da znam.
wah is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 12:40   #15
mislim da te kontrolori ne mogu legitimirati ali te imaju pravo zadrzati do dolaska policije.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 20:11   #16
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
mislim da te kontrolori ne mogu legitimirati ali te imaju pravo zadrzati do dolaska policije.


Baš me zanima kako to namjerava izvesti? Lisicama? Sredstvima prisile? Ugodnim razgovorom?
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 20:33   #17
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post


Baš me zanima kako to namjerava izvesti? Lisicama? Sredstvima prisile? Ugodnim razgovorom?
Isto kao i zastitar u trgovini, banci...
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 11:10   #18
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
mislim da te kontrolori ne mogu legitimirati ali te imaju pravo zadrzati do dolaska policije.
Nemaju, za to možeš tužiti za protupravno lišavanje slobode. A za to se ide u zatvor.

Kontoroli nemaju praktično nikakva prava, i to ZET zna, ali im to valjda odgovara, jer bi inače morali plaćati ljude sa certifikatima za zaštitara, tj. angažirati specijaliziranu firmu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 13:35   #19
Imaju pravo legitimirati kao i zastitari na ulazu u razne objekte: banke, firme, tvornice, drzavne institucije.... No to vrijedilo pravi za objekte tj. prostore koje cuvaju, znaci zastitar koji cuva shopping centar ima ta ovlastenja u njemu no ne i na parkingu doticnog centra ukoliko nije privatno vlasnistvo.
zelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 13:55   #20
Tko me na ulici smije tražiti osobnu?

Ovo za žene na šalterima, zaštitare na ulazu, tete u Konzumu i kontrolore mi je skroz jasno. Mislim, njima ne moram ništa pokazivati, ali onda neću ni dobiti ono što tražim.
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:07.