Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2017., 13:09   #301
U teoriji možete ga isključiti iz suvlasničke zajednice..

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=22042
__________________
Potrebne su nam promjene!
snegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 16:02   #302
Quote:
GrayWolf kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Što učiniti kada suvlasnik ne plaća pričuvu? Naime isti nije upisao vlasništvo u gruntovnici pa Upravitelj nemože postaviti zabilježbu. Na "gazdu" ništa ne glasi, stan je na ženu koja valjda nema nikakvih prihoda. Drugi slučaj, stan je u gruntovni upisan, ali glasi na prethodnog vlasnika. Ovaj trenutni ne plaća ništa, ima čak i nagodba na sudu da će platiti, ali ne plaća ništa. Dug je u prvom slučaju nekih 12000, a u drugom 40000 kn. Prvi novaca sigurno ima (neznam otkud) za drugog neznam, ali vidim da za kavu ima.
Tužba protiv žene, zabilježba na stan, prodaja javnom dražbom.



Tužba protiv vlasnika koji je naveden u zemljišnim knjigama, zabilježba na stan, prodaja javnom dražbom.


U oba slučaja će oni sami pojuriti riješiti papire da se prenese na pravog/stvarnog vlasnika o onda dalje na isti način pritisak na njih.

Kako je uopće kod vas dozvoljeno slati uplatnice za pričuvu na osobu koja nije vlasnik/nije upisana u gruntovnici ?!?!?

Mogu oni imati ugovor ali vlasnikom se smatra onaj tko je upisan u gruntovnicu.

Ovo bi bilo možda izvanknjižno vlasništvo ali to vas nije briga...

Znači samo tužba/pritisak na one koji su upisani u zemljišne knjige a dalje će se riješiti samo.

Zastara za svaki račun je 3 godine. Paziti na to.

S obzirom na iznose, vrlo vjerovatno je dio već u zastari..
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 17:48   #303
Quote:
forumnickxy kaže: Pogledaj post
Tužba protiv žene, zabilježba na stan, prodaja javnom dražbom.



Tužba protiv vlasnika koji je naveden u zemljišnim knjigama, zabilježba na stan, prodaja javnom dražbom.


U oba slučaja će oni sami pojuriti riješiti papire da se prenese na pravog/stvarnog vlasnika o onda dalje na isti način pritisak na njih.

Kako je uopće kod vas dozvoljeno slati uplatnice za pričuvu na osobu koja nije vlasnik/nije upisana u gruntovnici ?!?!?

Mogu oni imati ugovor ali vlasnikom se smatra onaj tko je upisan u gruntovnicu.

Ovo bi bilo možda izvanknjižno vlasništvo ali to vas nije briga...

Znači samo tužba/pritisak na one koji su upisani u zemljišne knjige a dalje će se riješiti samo.

Zastara za svaki račun je 3 godine. Paziti na to.

S obzirom na iznose, vrlo vjerovatno je dio već u zastari..
Nisam napisao, žena je prvi vlasnik, nije upisana, kak onda postaviti zabilježbu na stan?
Uplatnice valjda idu jer su ugovorima dokazali kupovinu kod Upravitelja.
Ako je išla ovrha ili tužba onda nije 3 godine zastara?
GrayWolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 18:09   #304
Ako ste već poduzeli bilo koju prvanu radnju, zastara se računa od zadnje radnje. Ako je već doneseno pravomoćno rješenje o ovrsi, onda je zastara 10 god ako u međuvremenu ništa ne obnavljate postupak.

Upravitelj bi trebao službeno pribaviti podatak iz zemljišnih knjiga, koje su jedini zakonski i službeni pokazatelj vlasništva, i na osnovu tog podatka pokrenuti tužbu prema vlasnicima.
Pa onda oni neka idu prepisivati nekretninu ako mogu i žele pa tada krenete dalje. Ako upisani vlasnik i dalje ostane isti, teretite njega a oni neka se dogovaraju kako znaju.

Ako već imate pravomoćnu odluku na osnovu izvankjižnog vlasništva a kojom se ne možete naplatiti, nemam pojma kako bi sad prošla tužba prema upisanom vlasniku. Ako je i moguća sve prije 3 godine je prema njemu u zastari.

Razgovarajte sa odvjetnikom.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 15:04   #305
Pozdrav svima,

selim se u zgradu za koju nismo sigurni postoji li predstavnik stanara. Kupila bih stan i to mi je još jedina nepoznanica. Kako mogu saznati kakvo je stanje zgrade i tko je predstavnik?
IvonaBonbona is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 18:29   #306
Quote:
IvonaBonbona kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

selim se u zgradu za koju nismo sigurni postoji li predstavnik stanara. Kupila bih stan i to mi je još jedina nepoznanica. Kako mogu saznati kakvo je stanje zgrade i tko je predstavnik?
Probaš recimo ovako:

Staneš ispred ulaza pa fino pristojno upitaš nekoga kad izlazi.

Da bi željela kupiti stan u zgradi, da te zanimaju neki detalji oko
pričuve i upravitelja i da li bi ti mogli reći tko je predstavnik stanara.

Uz lijepu riječ i pokoji osmijeh saznati ćeš to brzo.

Nakon toga kontaktiraš čovjeka putem portafona ili telefonom ako
uspiješ nabaviti broj.

Naravno, on ti nema obavezu govoriti detalje ako ne želi jer nisi
suvlasnik ( detalji kao što su stanje sredstava na računu zgrade npr. )
ali možeš i iz uopćenog razgovora saznati kakva je otprilike situacija.

Budi snalažljiva
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 12:33   #307
Quote:
forumnickxy kaže: Pogledaj post
Probaš recimo ovako:

Staneš ispred ulaza pa fino pristojno upitaš nekoga kad izlazi.

Da bi željela kupiti stan u zgradi, da te zanimaju neki detalji oko
pričuve i upravitelja i da li bi ti mogli reći tko je predstavnik stanara.

Uz lijepu riječ i pokoji osmijeh saznati ćeš to brzo.

Nakon toga kontaktiraš čovjeka putem portafona ili telefonom ako
uspiješ nabaviti broj.

Naravno, on ti nema obavezu govoriti detalje ako ne želi jer nisi
suvlasnik ( detalji kao što su stanje sredstava na računu zgrade npr. )
ali možeš i iz uopćenog razgovora saznati kakva je otprilike situacija.

Budi snalažljiva
Hvala ti na odgovoru. Nebi vjerovao, ali to sam i napravila.
Pokušaš li ponovno pročitati moje pitanje možda ga shvatiš ovako: u zgradi ne postoji predstavnik stanara ili barem suvlasnici ne znaju tko je on..

*super su mi ljudi koji sve gledaju sa visoka..
IvonaBonbona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 12:51   #308
Quote:
IvonaBonbona kaže: Pogledaj post
Hvala ti na odgovoru. Nebi vjerovao, ali to sam i napravila.
Pokušaš li ponovno pročitati moje pitanje možda ga shvatiš ovako: u zgradi ne postoji predstavnik stanara ili barem suvlasnici ne znaju tko je on..

*super su mi ljudi koji sve gledaju sa visoka..


Prvo si rekla ovo :

"selim se u zgradu za koju nismo sigurni postoji li predstavnik stanara."

Znači niste znali postoji li i tko je.

I onda na moj dobronamjeran odgovor koji zaista ne bi trebao zvučati "sa visoka" kažeš da sam krivo protumačio tvoje pitanje.

Samo sam htio pomoći.

Pa eto, sada znate da ne postoji.


Ako je zgrada veća, po zakonu mora to imati.

Postoji zakon o vlasništvu i suvlasništvu gdje je točno propisano ako zgrada ima više od xy stanova da mora imati i predstavnika i upravitelja.

Meni se neda tražiti ali eto, potraži ti, možda pomogne.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 17:34   #309
Sto napraviti u slijedecoj situaciji?
1. Zgrada 6 katova, 45 stanova
2. Jedan stan totalno "prokisnjava" te se u jednoj sobi cak voda slijeva na dijelu gdje je uticnica (opasnost zbog struje)
3. Pricuva je premala, zgrada nema love jer se stalno nesto mora popravljati i nikako prikupiti nvce
4. Jedino rijesenje dizanje pricuve i kredita.
5. Pricuva se sa 3.2 treba dic na 5 kn ali suvlasnici su takvi da ne zele i odbijaju dizanje pricuve (iako kad je njihovo dupe u pitanju ocekuju svakakve popravke i ne zanima ih ima li se i moze li se)
6. Osoba kojoj curi vrsi pritisak na predstavnika, a predstavnik nemre nis ak ovi ne zele potpisat

Pitanje je kako to rijesiti?
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 06:09   #310
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
Sto napraviti u slijedecoj situaciji?
1. Zgrada 6 katova, 45 stanova
2. Jedan stan totalno "prokisnjava" te se u jednoj sobi cak voda slijeva na dijelu gdje je uticnica (opasnost zbog struje)
3. Pricuva je premala, zgrada nema love jer se stalno nesto mora popravljati i nikako prikupiti nvce
4. Jedino rijesenje dizanje pricuve i kredita.
5. Pricuva se sa 3.2 treba dic na 5 kn ali suvlasnici su takvi da ne zele i odbijaju dizanje pricuve (iako kad je njihovo dupe u pitanju ocekuju svakakve popravke i ne zanima ih ima li se i moze li se)
6. Osoba kojoj curi vrsi pritisak na predstavnika, a predstavnik nemre nis ak ovi ne zele potpisat

Pitanje je kako to rijesiti?
Po osobnom iskustvu, ostavi dok se situacija ne zakomplicira. Vjeruj mi, sami ce dolazit potpisat..

Poslano sa mog HUAWEI P9 koristeći Tapatalk
Fila2mad is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 10:06   #311
Da, ali nije bas tako jednostavno.
Ovi kojima curi su bijesni i ako se situacija ne rijesi napadat ce predstavnika i okrivljavati ga iako nije problem u predstavniku.

Nevjerojatno mi je da nema nekr varijante koja ce stanare prisiliti
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 19:08   #312
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
Da, ali nije bas tako jednostavno.
Ovi kojima curi su bijesni i ako se situacija ne rijesi napadat ce predstavnika i okrivljavati ga iako nije problem u predstavniku.

Nevjerojatno mi je da nema nekr varijante koja ce stanare prisiliti
Sazove se sastanak stanara. Vikendom kada su doma. Prikupis ih cim vise i rascistite to. Pa neka ovi koji su za popravak vide koga trebaju okrivljavati.

Poslano sa mog HUAWEI P9 koristeći Tapatalk
Fila2mad is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 11:32   #313
Pitanje za poznavaoce zakona i ostale...

Nedavno nam se u ulaz doselio novi stanar. Jedini stan u prizemlju. Iako zbilja nemam nikaj protiv bosanaca (imamo ih jos u ulazu. Sve kulturni ljudi.), ovaj je tipicni primjerak krkana. Cca 55-60 g, izrazito bahat i nekulturan. Iako smo tolerirali smece u ulazu dok je uredivao stan, sada drzi ormaric s cipelama, cvijece, flase i ostala sranja pred vratima. Sve to djelomicno blokira prolaz.

Postoji li neka sluzba kojoj bi se moglo prijaviti navedenu osobu?
Napominjem da je svaki pokusaj komunikacije sa doticnim zavrsio psovanjem i vrijedanjem s njegove strane.

Rata-ta-tira .....
Fila2mad is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 11:38   #314
Pobacaj mu sve to u smeće. S takvima nema milosti.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 11:45   #315
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Pobacaj mu sve to u smeće. S takvima nema milosti.
To je krajnja opcija. Ali s obzirom da nisam doma preko tjedna, bojim se odmazde. Susjedi je probusio gume na autu.

Rata-ta-tira .....
Fila2mad is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 16:46   #316
Ja kao predstavnik stanara smijem li u pojedinim situacijama sam popraviti nešto vezano uz zajedničke dijelove zgrade? Mislim, to sam već radio na svoju ruku...

Npr. u zgradi sam pregledao panik rasvijetu i našao da ne valja njih 10. Osao na net, googlao cijene, dobio povoljnu ponudu i preko Zavoda naručio. Sam ću ih i zamijeniti. Ipak ću uštediti dobar dio novca, bar što se tiče zamijene. Isto tako imamo firmu koja preko Zavoda dolazi po pozivu mijenjati neonke po katovima. Naplate dolazak, rastavljanje i sastavljanje a po cijevi uzmu 34kn (58W)... Kontam možda i to uzeti na "svoja leđa"...lagano preći na LED (to je već neka druga tema...). Prije koju godinu ošla nam jedna od elekt.jedinica od portafona...novo cca 3000kn. Kako sam elektroničar po struci, popravio za pola sata i dan danas radi

Dakle, smije li se to ili mora ići sve putem ovlaštenih servisa?
tomios is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 18:06   #317
Quote:
tomios kaže: Pogledaj post
Ja kao predstavnik stanara smijem li u pojedinim situacijama sam popraviti nešto vezano uz zajedničke dijelove zgrade? Mislim, to sam već radio na svoju ruku...

Npr. u zgradi sam pregledao panik rasvijetu i našao da ne valja njih 10. Osao na net, googlao cijene, dobio povoljnu ponudu i preko Zavoda naručio. Sam ću ih i zamijeniti. Ipak ću uštediti dobar dio novca, bar što se tiče zamijene. Isto tako imamo firmu koja preko Zavoda dolazi po pozivu mijenjati neonke po katovima. Naplate dolazak, rastavljanje i sastavljanje a po cijevi uzmu 34kn (58W)... Kontam možda i to uzeti na "svoja leđa"...lagano preći na LED (to je već neka druga tema...). Prije koju godinu ošla nam jedna od elekt.jedinica od portafona...novo cca 3000kn. Kako sam elektroničar po struci, popravio za pola sata i dan danas radi

Dakle, smije li se to ili mora ići sve putem ovlaštenih servisa?
možeš popravljati ali ne i naplatiti.....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 13:55   #318
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
možeš popravljati ali ne i naplatiti.....
Naravno :P
tomios is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 20:45   #319
Quote:
tomios kaže: Pogledaj post
Naravno :P
Pozdravljam vas sve na Forumu,i zamolila bih vas odgovora ako netko zna kako postupiti. Naime , zivimo u Dalamciji u jednoj zgradi sa 12 stanova . Moj suprug je predstavnik stanara .Muku mucimo svi sa jednim bahatim , neodgovornim mladim covikom. Posto naravno imamo jos septicku jamua on zivi na zadnjem katu sa svoje troje dice, Vec godinama od kad je uselio ne placa septicku jamu. sve novce koje mi uplatimo u pricuvu stanouprava uplati za odvoz septicke jame .
Na zivim smo mukama, cim se napuni pocne se vracati u stanove na donjoj etazi, Nitko nema rijesenja gdej god smo se obratili.kako balavca nauciti redu. On potrosi vise vode nego svi drugi stanari a nece da palati. Vec je preko 30 000 kn u minusu i mi sa njime .Sve nas zavlaci svaki dan sve vise u dug, Sto napraviti ?
ruth63 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 21:02   #320
Quote:
ruth63 kaže: Pogledaj post
Pozdravljam vas sve na Forumu,i zamolila bih vas odgovora ako netko zna kako postupiti. Naime , zivimo u Dalamciji u jednoj zgradi sa 12 stanova . Moj suprug je predstavnik stanara .Muku mucimo svi sa jednim bahatim , neodgovornim mladim covikom. Posto naravno imamo jos septicku jamua on zivi na zadnjem katu sa svoje troje dice, Vec godinama od kad je uselio ne placa septicku jamu. sve novce koje mi uplatimo u pricuvu stanouprava uplati za odvoz septicke jame .
Na zivim smo mukama, cim se napuni pocne se vracati u stanove na donjoj etazi, Nitko nema rijesenja gdej god smo se obratili.kako balavca nauciti redu. On potrosi vise vode nego svi drugi stanari a nece da palati. Vec je preko 30 000 kn u minusu i mi sa njime .Sve nas zavlaci svaki dan sve vise u dug, Sto napraviti ?
tužba, a ako ga to ne potakne, onda pokrenut ovrhu nad stanom pa će nakon toga dobro razmisliti da li platiti ili ne, bez puno filozofiranja

je li on ne plaća pričuvu uopće ili samo septičku jamu?
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:45.