Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2017., 21:14   #2341
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Da li imate kakav savjet kako da malcu olaksam ili pomognem da savlada L i R?

Ima 3 i pol godine, progovorio kasnije, sa 3. Sad nadoknaduje, rijeci mu idu ali ispravljamo padeze i glagolske oblike jel
Znam da im ta slova dodu sama,ali svejedno me zanima
za L neka vježba jezik tako da mu iznad gornje usnice namažeš malo nutele/pekmeza/meda, pa nek liže ispred ogledala.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 21:48   #2342
Haha, da on hoće bilo što takvo jesti, možda bi i išlo

Al i on govori nekad kao stranac, sad smo u fazi ićiti i obućiti Ja ga ne ispravljam, nego pitam "kako se kaže?" pa se on sam ispravi. Isto kao što često miješa ti i ja kad priča o sebi

Ime mu počinje sa L, pa ono, nadam se da će uskoro i to savladati. Super mi slušati njegovog vršnjaka kako već bez frke kaže to slovo
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 21:54   #2343
Quote:
verdena kaže: Pogledaj post
Sve dobro radis. Premala je jos da joj objasnjavas rod i padez u teoriji, upijat ce i ispravljati se spontano slusanjem. Pricajte sto vise hrvatski da ga ima od koga slusati i to je sve. Ne moras se osjecati jadno, to sto je zbunjena znaci da slaze kockice i kuzi razliku izmedu svog i tvog govora a tako ce i usvojiti pravilo Ako ti se cini da joj to smeta ili se suzdrzava govoriti, pohvali ju i reci da lijepo prica, to njima puno znaci
Znam deckica koji je jednakih problema imao, cak je padeze savladao ali rodove je do 7.,8. godine sustavno mijesao. Polako je eliminirao rijeci koje ga zezaju i sve vise je ispravno govorio ali nekoliko rijeci mu je ostalo do zadnjeg, izmedu ostalog i bas "mama". Ali njemu su s 8 godina vec mogli objasniti i u teoriji pa mu je svejedno trebalo dosta dugo da to usvoji.
Takve stvari se dvojezicnoj djeci toleriraju duze, pogotovo ako je to jedini problem a dijete se svejedno moze sluziti jezikom; vise se gleda na rjecnik, pravilno slaganje recenica, razumijevanje i sl. - do odredene granice, naravno.
hvala na misljenju i savjetu.
da, koliko ja primjecujem zaista je to jedini problem. sa izgovorom nema nikakvih problema. razumije sve, one rijeci koje ne razumije pita za njihovo znacenje, pravilno slaze recenice.
u komunikaciji doma ili sa ostalim "exyu svedjanima", zna ubaciti koju svedsku rijec jer shvaca da ju razumiju, dok u razgovoru sa rodbinom pita mene ako se ne moze sjetiti u tom trenutku.
npr. "baaaka, sagradila sam mami... (mama, kako se kaze slott?), sagradila sam mami dvorac"
dantea84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 05:58   #2344
Mogu reci spada se nakon 2 mj odlaska logopedu kod mog vide bas značajni pomaci, jako sam zadovoljna

Do sada su radili samo š a sad su prešli za ž ali on je već sam počeo koristiti i ž i č a i Lj se znatno pročistilo
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 22:02   #2345
Evo, mi smo nakon dugo čekanja krenuli s terapijama na Suvagu u sklopu rane intervencije. Logopedica je stvarno odlična, isplatilo se čekati, moje sve preporuke za one koji se dvoume.
Bili smo mi dosad i privatno, imali smo uspjeha, ali to se ne može mjeriti sa Suvagom. Baš imaju nekako cjeloviti pristup i vidi se da znaju što rade.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 08:06   #2346
Moja cura koja ima 2 g i 8 mj baš ne koristi veznike. Kaže: Idemo baki dedi.

Ja ponovim za njom ispravno ali ne znam je li to dosta. Inače, sve drugo priča - neke stvari nerazgovijetno, nekad izostavi prve slogove, ali usvaja hrpu novih riječi svaki dan i koristi ih. Osim veznika
__________________
Postujte bakterije - to je jedina kultura koju vecina ljudi ima u sebi.
Sanja :o) is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 09:12   #2347
Ja bi na tvom mjestu govorila neke vrlo kratke rečenice sa max 3-5 riječi i puno veznika.
Kad dođete kod bake i djeda skupi ih i reci joj i pokaži: ovo su baka i djed...
kad jedete samo joj kažeš i pokažeš: žlica i vilica.
Oni to brzo usvoje....
Wellisia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 21:21   #2348
Ja sam jedna jako zabirnuta mama. Moje dijete ima dvije godine i 2 mjeseca i ne priča puno.
To je dijete koje je motorički bilo i jest izrazito napredno, nema nikakvih problema sa sluhom, uspostavlja kontakt očima, igra se s drugom djecom, koristi pokazne geste, ali govori jako jako malo.
Svega nekih 20-30 riječi, ja ih zovem riječi, al to su uglavnom prvi slogovi ili ponavlja slogove: npr. kaže mama, tata, baba, deda, da, ne, daaa(dan), noo(noć) znači produžuje samoglasnike, koristi ma za sve čije ime počinje na ma(Mario, Marko, Matej..), papa - patka, va - van, vu - vuk i sl. , životinje su sve onomatopejske - muu krava, vau vau pas i sl. , sve te riječi koje koristi upotrebljava s različitim inotacijama ovisno o tome što želi reći.

Dijete razumije aposlutno sve i izvršava naredbe s razumijevanjem bez problema. Voli jako slikovnice i stalno me traži da mu čitam. Prati priču i ako namjerno pročitam krivo, ispravlja me.

Te riječi koje koristi spaja u rečenice od dvije, tri, čak nekad i više riječi, npr. mama vau vau njam njam nono (mama pas mi jede/liže nogu - to je rekla kad ju je poliznuo)
Također, umjesto da proširuje rječnik, prilogađava one riječi koje zna novim situacijama - npr.zna reći blja (bljak) za nešto prljavo i onda npr. za reklame kad gleda crtić kaže bljaa. Ili na slici su dvije žirafe, velika i mala, i pitam ju tko je to, ne zna reći, ali kaže za veliku da je mama, a mala bu (bu = beba). A ako npr. pitam pokaži žirafu, slona i sl, sve zna.

Ne gleda puno crtića. Neke dane ama baš ništa, neke jako malo.

Trebam li se brinuti? Čekam pregled kod logopeda inače, ali zanimaju me iskustva. U odnosu na dvogodišnjake i manju djecu s kojima se družimo, ima užasno siromašan vokabular.

Edit: u vrtić kreće tek u siječnju.

Zadnje uređivanje Velika_kokos : 04.09.2017. at 21:43.
Velika_kokos is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 23:25   #2349
Ako ima sve ove preduvjete za govor - dobro razumijevanje, pokazna gesta, kontakt očima, odazivanje na ime, združena pažnja, ja se ne bih baš brinula.

Govor je zadnje što dolazi kad je sve gore navedeno ispunjeno.

Samo ju i dalje potičite i bit će sve dobro. Govor obično krene u 2. polovici te 2. godine (tj. to je sad 3. godina).
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 08:00   #2350
Velika kokos moj je bio baš takav sličan
I ja sam se brinula i sa 2 godine otišli logopedici koja je napravila kompletnu procjenu i po njenom mišljenju nije bilo razloga za brigu, te rekla ako se za 6 mj baš ništa ne popravi, da dođemo opet
U roku tih 6 mj je on probrbljao turbo, naravno ne ispravno glasovno ali punim rečenicama, prepunim veznika i priloga, samo su mu glasovi štekali, dosta je fufljao
Pa sam zbog tog fufljanja išla sa 3 godine i nešto sitno opet kod logopedice koja mi je rekla da je on premali za takve glasovne vježbe i da ću bezveze baciti novac i neka pričekam, to sam bila privatno
Pa mi vrag nije dao mira pa sam se naručila na Suvag i tamo smo obavili procjenu sa 4 godine, do tada je ostalo samo l-v-č-ž-š i c i s fufljavo i naravno r, a ona je rekla da neka mu damo još vremena da sam ispravi
Cijelu zimu sam strpljivo čekala ali samo od sebe se popravilo samo r, i iza Uskrsa smo krenuli na vježbice za te glasove

Tako da nemoj puno brinuti, kod logopeda ionako idete, a vjerujem da će vam biti sličan slučaj našem - kad krene, neće se moći ugasiti
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 14:36   #2351
Hvala. Jučer sam baš radila popis i ako se broje onomatopeje i ti prvi slogovi umjesto cijele riječi onda ona barata s 49 riječi.
Velika_kokos is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 14:50   #2352
U njihovoj dobi se sve broji i to je dosta sta si nabrojala
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 15:16   #2353
Tješi me da sve kuži i svi oko mene su mi podrška jer baš vide da razumije sve, ali ipak bih rado da mogu "normalno" pričati sa svojim djetetom.

Bili smo u zoološkom i muž i ja smo krepavali od smijeha jer je bila kao mali neandertalac. Mama, muuu! Mama, meeee! Za krave i ovce, jelte. I trči od jednog do drugog i tako viče

Početkom listopada idemo na pregled.
Velika_kokos is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 15:36   #2354
MOj je sa 3 godine sve pričao na h
- tomica - homica
- tribunj - hibunj
- crkvica - hikica



Proći će

najbitnije je da sve kuži i da razumije naredbe, a ostalo bude došlo, pa makar i uz vježbanje
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 17:30   #2355
@Velika kokos: ista stvar kod moje, s tim da je ona malo mladja.
Uopce ne brinem.

U zadnje vrime cak slozi upitnu recenicu: babte, di je? (Di je mobitel? )
Nisam ponosna sta trazi bas to, al presmisno mi je kad naglasi "di je"

Skuzila je kako se zovemo muz i ja, pa me danas zvala imenom, tj.nekom njenom izvedenicom mog imena.

I nama su zivotinje: muuu, meee, vu vu, mjau itd
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 17:33   #2356
Evo da i ja javim, svojedobno sam tu pisala. Prije god dana, s 2i pol god, skoro nista nije govorio. Sve znao,al govor jaaako slabo.
U vrtic je krenuo i valjda mu i to pomoglo. S tri god je propricao. Sad ga s tri i pol tete u vrticu mole da prestane mljeti, ne gasi se

Doduse nekad se u recenicnim konstrukcijama vidi da mozda jos to nije super. I ne ide mu L, R, i ti suskavci, kako kada. Ali za to jos imamo vremena koliko sam citala.

S 2god smo bili kod logopedice,privatno. Tad je kasnio godinu dana. Radili smo neke vjezbice koje su isto pomogle.
Sad iz crtica i engleski prica, al obvezni ga ucimo prijevod, il nas on pita
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 21:11   #2357
Hvala vam svima. I u mojoj okolini svi znaju ili su svi imali nekoga tko je kasno propričao i obično svi komentiraju da takva djeca doslovno preko noći progovore. Nadam se da ću dočekati tu noć.

Taj Suvag, to je privatna poliklinika? Znači ne ide preko uputnice? Ili sam pobrkala lončiće? Se dugo čeka na pregled i sl?
Velika_kokos is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 23:40   #2358
Quote:
Velika_kokos kaže: Pogledaj post
Hvala vam svima. I u mojoj okolini svi znaju ili su svi imali nekoga tko je kasno propričao i obično svi komentiraju da takva djeca doslovno preko noći progovore. Nadam se da ću dočekati tu noć.

Taj Suvag, to je privatna poliklinika? Znači ne ide preko uputnice? Ili sam pobrkala lončiće? Se dugo čeka na pregled i sl?
Suvag nije privatan, ide preko uputnice, ali se duuugo čeka da se obave svi pregledi (psiholog, logoped, neuropedijatar, testiranja za sluh). Nakon toga ide timska konzultacija svih stručnjaka i onda dijagnoza. Za one koji imaju poteškoće, isplati se čekati.

Ja se nadam da ćemo ići na terapije do škole da se sve to dobro izbrusi. Govor nam je sad dobro krenuo, pažnja nam je malo zaštekala.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 17:04   #2359
Quote:
Velika_kokos kaže: Pogledaj post
Hvala. Jučer sam baš radila popis i ako se broje onomatopeje i ti prvi slogovi umjesto cijele riječi onda ona barata s 49 riječi.
Quote:
Velika_kokos kaže: Pogledaj post
Hvala vam svima. I u mojoj okolini svi znaju ili su svi imali nekoga tko je kasno propričao i obično svi komentiraju da takva djeca doslovno preko noći progovore. Nadam se da ću dočekati tu noć.
moj je u toj dobi isto govorio 50-ak riječi. isto se raspričao preko noći.

zbilja nemaš razloga za brigu.
kim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 23:39   #2360
Da li netko zna koliko se ceka za vjezbice u suvagu? Napravili smo obradu na Goljaku i uputili su nas na privatnu praksu?! buduci se oni bave tezim slucajevima i kod njih bi dosli na red za cca godinu dana, sto nam je dugo za cekati. Trebali bi ispraviti CZS i R. Ili ima netko ideju gdje se jos mogu odraditi vjezbice preko uputnice. Hvala!
ja.sam.xyz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:38.