Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2017., 14:31   #61
Božo Pavlović, zvani Božo Zmaj, Vrbovec

A ekipa sa FSBa je bila domačin Air Cargo Challenge u 2017.
jer su napravili dobru bespilotnu po performansi... na osnovi
jednog dizajna ne mozes napraviti takav zakljucak...
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 15:44   #62
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Božo Pavlović, zvani Božo Zmaj, Vrbovec
E, to je taj.

Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
A ekipa sa FSBa je bila domačin Air Cargo Challenge u 2017.
jer su napravili dobru bespilotnu po performansi... na osnovi
jednog dizajna ne mozes napraviti takav zakljucak...
Ma dobro su krenuli, to nije upitno. Ali jedno su takve bespilotne takvog tipa, a drugo su sustavi tipa Hermes 900 ili 450 kojeg Hrvatska već koristi neko vrijeme. Sigurno će im ovo otvoriti vidike da vide na čemu treba raditi i kako se razvijati u budućnosti.

I ĐĐ je za vrijeme Juge uzeo dobar ruski tenk T-72 i napravio bolju stvar, domaći M-84 a kasnije i neovisno M-95. Tu vidim budućnost naših FSBovaca i FERovaca. Izraleci idu dalje, ima već par jačih projekata i nije im problem prodati generaciju Hermesa (to je ipak 20 godina stara tehnologija) da osiguraju dio sredstava za bolje dronove.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 10:55   #63
Evo da se više ne mučite Hermes-om 450/900
https://www.defender.hr/naslovnica-i...omocu-lansera/
__________________
#TOTAL PACKAGE 999 mil., #DO DESET GODINA, #AESA, #OSF, #DDM, #METEOR, #SCALP, #EXOCET
fishfinder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 11:41   #64
I sva birokracija i dokumentacija dostupna u DOC. formatu na službenim stranicama Ministarstva poljoprivrede.

Dakle zahtjevi su polijetanje sa lansera (pomoću gumice?)

Doseg 120 km.

Autonomija 6 sati (gdje nestade još onih 9-14 sati do traženih ''minimalnih'' 15-20 sati?)
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 11:43   #65
Mislim da takvih ima i na Aliexpresu
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 12:30   #66
Evo slike sa Izraelskim proizvodima, pa vidite sami koji od njih zadovoljavaju naše minimalne T-T zahtijeve (120 km i 6h).

(klik za sliku pune veličine)
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 12:53   #67
Orbiter 3 Aeronautics Ltd.

https://aeronautics-sys.com/orbiter-3-landing-page/

Sparrow UVision

http://www.israeli-weapons.com/weapo...ow/Sparrow.htm

Ispunjavaju uvijete obadvije
__________________
Tuđman: "Ako izgubimo rat, svi idemo izginuti na prvu liniju. Ako nećemo imati Hrvatsku, imati ćemo nove Zrinske"

Zadnje uređivanje Black Point : 20.09.2017. at 13:10.
Black Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 15:53   #68
Ili ovo
http://elbitsystems.com/products/uas/hermes-90/
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 16:08   #69
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
To bi bilo u odnosu što danas imamo skok od 77 koraka.
Multifunkcionalna za tri misije, dakle adaptibilna što se zadaća tiče, te pokriva cijeli spektar vojnih potreba na moru i kopnu.
Da se nadograđivati i „ pojačavati“ glede modelnog broja.
Osobno preferiram, a nadam se i MORH.
Glavno je da je to vrijeme došlo.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 16:19   #70
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
To bi bilo u odnosu što danas imamo skok od 77 koraka.
Multifunkcionalna za tri misije, dakle adaptibilna što se zadaća tiče, te pokriva cijeli spektar vojnih potreba na moru i kopnu.
Da se nadograđivati i „ pojačavati“ glede modelnog broja.
Osobno preferiram, a nadam se i MORH.
Glavno je da je to vrijeme došlo.
Da, slažem se ali svakako bi razmislio i o Orbiter 3. Pored ostalog i elektro pogon.
__________________
Tuđman: "Ako izgubimo rat, svi idemo izginuti na prvu liniju. Ako nećemo imati Hrvatsku, imati ćemo nove Zrinske"
Black Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 16:20   #71
12 mil € za 6 komada. Plus PDV....
Nece bas biti "na gumicu", ali sigurno nece biti H 450 ili 900 ocito... Osin ako se ne radi o polovnoj opremi.. Onda je moguce.....
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.
SaleRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 16:28   #72
Nadam se nadogradnji brojeva i sposobnosti a koja će biti dragom Bogu svejedno.
Ja se nadam vojno-tehničkoj suradnji i ne daj Bože Join venture sa jednim renomiranim proizvođačem u doglednoj budućnosti glede besposadnih.
Ovo su fantastične vijesti za razvoj sposobnosti i nadzor i zaštitu resursa i ljudi u RH.
Očito da netko pametan napokon slaže funkcionalan i umrežen sustav.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 18:19   #73
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Nadam se nadogradnji brojeva i sposobnosti a koja će biti dragom Bogu svejedno.
Ja se nadam vojno-tehničkoj suradnji i ne daj Bože Join venture sa jednim renomiranim proizvođačem u doglednoj budućnosti glede besposadnih.
Ovo su fantastične vijesti za razvoj sposobnosti i nadzor i zaštitu resursa i ljudi u RH.
Očito da netko pametan napokon slaže funkcionalan i umrežen sustav.
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.
SaleRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 19:19   #74
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Nadam se nadogradnji brojeva i sposobnosti a koja će biti dragom Bogu svejedno.
Ja se nadam vojno-tehničkoj suradnji i ne daj Bože Join venture sa jednim renomiranim proizvođačem u doglednoj budućnosti glede besposadnih.
Ovo su fantastične vijesti za razvoj sposobnosti i nadzor i zaštitu resursa i ljudi u RH.
Očito da netko pametan napokon slaže funkcionalan i umrežen sustav.
/Oprosti, tvoj post koristim samo kao povod/

Ma fantastične su vijesti moj kurac.
25 godina nakon što su naši ljudi sklepali taktičke bespilotne od dijelova s otpada, posuđenih komandi od maketara i stiropora s građevinskog skladišta, nama su fantastične vijesti da ćemo pljunit 15 milja ojera na slične prdekalice, samo s nešto sofisticiranijom opremom.
One prve su koštale vojničke plaće operatera-samograditelja, i nešto epoxi smole što bi oni nažicali za krpljačinu ogrebotina.
Što se opreme tiče, vrijeme nosi svoje: u to vrijeme su za Gotovinom vucarali satelitski telefon veličine kofera za Hilti štemalicu, a baje su imale pager. Danas se djeca igraju u pijesku s prošlogodišnjim modelom iPhonea, koji je jači od ondašnjeg solidnog računala.

Ja sam stvarno mislio da ćemo napravit jedan poduuuži korak, da malo uhvatimo taj korak s vremenom u kojem živimo, a mi režemo vene za nečim što bi Ministarstvo poljoprivrede, Policija ili HGSS trebali imati nezavisno o vojsci već duže vrijeme.

Ili smo toliko tupasti da baš moramo napraviti svaki pojedinačni korak u razvoju bilo čega, bez obzira koliko prevaziđen bio (ovo pišem općenito), pa smo osuđeni na vječno isti zaostatak za "normalnim" zemljama. Pardon, ne isti, nego sve veći, jer ni sa odmakom nismo u stanju pratiti tempo.
Čudo živo kako nismo krenuli u povijesni iskorak, pa raspisali natječaj za onu stolariju braće Wright, pa postepeno dalje, da nam ne promakne nešto bitno.

Ili smo, poput famoznih Krstičevićevih King ICT "računala za odlikaše", tako sklopljeni da se "resetiramo" sami od sebe svakih par godina, pa bootaj ispočetka.

Joint venture?
Kakav joint venture za taktičke UAV-e, kakvi se danas sklapaju rutinski u klubovima studenata. Puni interneti NACA profila, proizvođača pogonskih grupa (jedino da još Rimac napravi Concept One UAV...),... šta nama ostaje za joint venture?
Da ponudimo AD Plastik, tamo su ionako svi omamljeni od smola, pa neće znat jel rade jedrilicu ili UAV.

Ne, po meni ovo nisu fantastične vijesti. Ovo su tragične vijesti, kriminalne, kojima upravo priznajemo da smo uludo protraćili 20-ak godina bilo kakva razvoja bilo čega, nama je bilo bitnije gradit trgovačke lobije, monopole, skidat i stavljat ploče, svađat se oko onog unatrag, umjesto unaprijed...
Ovo je priznanje da je zanemarena bilo kakva gospodarska vrijednost BI radi elementarnog resursa, zemljišta, da imamo brilijantnih znanstvenika na Ruđeru, koji su prisiljeni čeprkat po otpadu i od dijelova sami izmišljat aparaturu za svoje radove, a u protuvrijednosti goriva koje Kolinda ili Zoki sprže za jednodnevni izlet.
Da je konačno uvedena kazna za nedolazak saborskog zastupnika u visokom iznosu od 150 Kn/dan, što će on s radošću platiti od putnih troškova za cijeli mjesec i još mu ostaje netaknuta plaća i svi ostali dodaci...

Ovo je samo priznanje da smo u stanju sami napravit ništa i da znamo samo izvadit novac i kupit doslovno sve, u rangu krumpira...

Zašto?
Zamislite samo na trenutak da je ovih 15 milja bilo uloženo u domaći razvoj prije 20 godina, nije čak moralo biti uplaćeno jednokratno, moglo je i godišnjim obrocima, u nekoga poput Hucaljuka, ili malo jaču znanstvenu ekipu... mi bismo danas prodavali izraelcima Hermes 9000, i Amerima Reaper 101.

Ovo nije ulaganje u budućnost, ovo je kupovanje propuštene prošlosti.
I sve dok budemo imali istu praksu, i ne počnemo djelovati kao društvo proaktivno, ja nikome neći aplaudirati.
Mogu s interesom pratiti nabavke zanimljive opreme, jer volim tehniku, ali aplaudirati neću, niti glorificirati odgovone za to. Ne zaslužuju, ni za naknadnu pamet.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 20:46   #75
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
/Oprosti, tvoj post koristim samo kao povod/

Ma fantastične su vijesti moj kurac.
25 godina nakon što su naši ljudi sklepali taktičke bespilotne od dijelova s otpada, posuđenih komandi od maketara i stiropora s građevinskog skladišta, nama su fantastične vijesti da ćemo pljunit 15 milja ojera na slične prdekalice, samo s nešto sofisticiranijom opremom.

Ovo nije ulaganje u budućnost, ovo je kupovanje propuštene prošlosti.
Ne zaslužuju, ni za naknadnu pamet.
Sve zeko potpisujem. Sve smo to zanemarili zadnjih 20 godina. Ali ne samo besposadne, nego tenkovi, podmornice, instituti, podvodne tehnologije.
Ali gledati samo u prošlost i kukati ne rješava sadašnje i buduće potrebe.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 21:11   #76
Zeko je u pravu.... ali pp jel možeš ti zamisliti da će Bagi kao novi
šef HKZP odobriti civilni koridor za testiranje UAVa za te sadašnje
i buduće potrebe?!
Ja ne mogu, jer se radi o liku koji je (između ostalog) direktno sabotirao
2009. obnovu remontne sposobnosti za Mig 21/23 u RH...
Sorry, ali u naknadnu pamet ne vjerujem
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 21:42   #77
Tko će njega pitati za tu stvar, to mora funkcionirati, jednostavno je to prevažno?
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 21:47   #78
Moraš prihvatiti činjenicu da nas u toj grani vode mediokriteti koji
se trude biti što bliže onom "idealu" sa kojim sam se ja na početku
šalio a šala je postala tužna istina:
Spaljena zemlja i prazno nebo
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 22:44   #79
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Mislim da takvih ima i na Aliexpresu
potaknut ovom primjedbom, odlučio sam pogledati i na aliexpressu nisam našao ništa odgovarajuće ali na alibabi....

https://www.alibaba.com/product-deta...60338fb7p4ec2R
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 22:45   #80
Zeko je samo dijelom u pravu . Tj. je točno reko

Jedno je sklepati airframe. Ima (več sam par puta spomenuo na temi ) u mom gradiću ekipa aviomodelara koja radi godinama BPL veličine ptice jastreba...ima tu dijelova od starih laptopa, aktuatora od ko zna čega, možda i dijelova frižidera i sl...
No ti dečki su na to malo čudo ugradili pred par godina (danas su još manje i lakše) idiot foto kamere , spojili ih bežićno sa laptomom na zemlji - i snimili cijeli grad i okolicu.

Tada još dronovi nisu bili u igri.

U domovniskom ratu mi jesmo sklepali "Bojnik" ali sve što na tome vrijedi je uvozno i NE prozvodi se u RH. Koliko ja znam.
Govorim o specfičnim kamerama, zaštićenim link vezama i sl.

To je i tada bio uvoz. Biti će i sada. Govorimo još jednom - ne o amaterskoj več profi razini.(Vojnoj profi).

Mi možemo eventualno nešto od airframe- opće pokretačke elektronike i komandi sklepati. "mozak i oči" morali smo i morati ćemo - uvesti.
A ako se to radi - najbojlje od najjboljih onda.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:47.