Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2018., 23:22   #4941
Quote:
lulallay kaže: Pogledaj post
ANESA I NEDICA ..Hvala puno na informacijama . Ali može li samo još jedna mala info. ukoliko npr nemam nikoga takvoga za imenovati direktorom ..i kako sam u problemima i jedini ja radim dali onda ipak mogu isplaćivati minimalac sebi kao direktor ,a da ne koristim 50%-tno umanjenje doprinosa ....jer to i nije neka velika razlika (samo ide minimalno zdravstvo ,zapošljavanje i zaštita na radu ..ukupno ..razlika je negdje možda 200 -250kn mjesečno ..)mislim...da li sam u pravu? I još nešto .Da li umirovljenik može biti Direktor ?

DODATAK : Malo sam tražio po internetu i nisam ništa pametnoga našao .Naime treba proučiti i Zakon o obveznim radnim odnosima jer naspram poslodavaca on štiti zaposlene; i direktore i radnike.Štiti ih visinama minimalaca. Eh sad u ovom mom slučaju koji je bezveze ,ja sam i poslodavac i direktor ( jer netko mora potpisivati ) i radnik .Dakle po novom direktorski minimalac u 2018 još je veći ..negdje preko 5 tisuća ,ja ukoliko nemam za njega mjesečno na računu moram firmu u blokadu ,ali ukoliko nađem nekog zaposlenog za direktora onda ne moram . To je isto bezveze ,ali valjda tako mora biti .
Ne može, direktor je osnovica 5.213 kn bruto1.

Ono što možeš je prijaviti se na pola radnog vremena recimo i onda je osnovica 2.606,50 kn bruto1, jedino što onda i staž ide upola...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 07:58   #4942
Hvala

Devilgirl hvala na trudu i info !!
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 13:06   #4943
Molim Vas odgovor, malo me buni ovo umanjenje doprinosa na plaću za 50% na mimimalnu plaću, da li se to odnosi na sve osobe koje su imale minimalnu plaću u 2017. godini i koje su radile 12 mjeseci i koje nisu?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 08:26   #4944
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Molim Vas odgovor, malo me buni ovo umanjenje doprinosa na plaću za 50% na mimimalnu plaću, da li se to odnosi na sve osobe koje su imale minimalnu plaću u 2017. godini i koje su radile 12 mjeseci i koje nisu?
Itko?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 08:52   #4945
Anesa,Nedica ,Devilgirl hvala vam na odgovorima i savjetima ? Htio bih se još samo informirati .ukoliko znate kako ide sljedeće

Naime ako radim Ispravak i slanje nekoliko prošlih pogrešnih JOOPd-ova (glede pogrešnih i manje obračunatih doprinosa ) - kako sa plaćanjem razlike i zateznih kamata Kada pošaljem ispravljene JOPPdove . da li čekam na PPK promjene (pa uplatim pojedinačno po mjesecima ili čak zbirno ) ili moram uplatiti odmah razlike (isto kao i kod originalnog JOPPD-a ) dakle unutar 24 sata i obrazac i uplata . Ne bih još da uznemiravam PU pa sam htio biti preventivno što informiraniji od Foruma kao nezavisnog izvora .Dakle kako platiti te razlike ,kakva je rutina i što mislite da je pravilno .Jako zahvalan na bilo kakvom info !
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 11:10   #4946
Quote:
lulallay kaže: Pogledaj post
Anesa,Nedica ,Devilgirl hvala vam na odgovorima i savjetima ? Htio bih se još samo informirati .ukoliko znate kako ide sljedeće

Naime ako radim Ispravak i slanje nekoliko prošlih pogrešnih JOOPd-ova (glede pogrešnih i manje obračunatih doprinosa ) - kako sa plaćanjem razlike i zateznih kamata Kada pošaljem ispravljene JOPPdove . da li čekam na PPK promjene (pa uplatim pojedinačno po mjesecima ili čak zbirno ) ili moram uplatiti odmah razlike (isto kao i kod originalnog JOPPD-a ) dakle unutar 24 sata i obrazac i uplata . Ne bih još da uznemiravam PU pa sam htio biti preventivno što informiraniji od Foruma kao nezavisnog izvora .Dakle kako platiti te razlike ,kakva je rutina i što mislite da je pravilno .Jako zahvalan na bilo kakvom info !
uplate napravi zbirno za sve JOPPD i onda preko SNU povežeš (dosadan posao al što se može)
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 16:41   #4947
Ima li netko iskustva s isplatom otpremnina konkretno neto 100 000 kn. Zanima me koliki je bruto iznos. Ne znam da li se prilikom isplate otpremnina gleda najviša mjesečna osnovica za za plaćanje doprinosa ili godišnja.Hvala
barbi 25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 19:03   #4948
Hvala Nedica puno ! Želio bih znati još sljedeće .(pliz ukoliko netko zna) ....moram ponovo pronaći taj podatak ,ali negdje je napisano da se JOPPD može za isti OIB slati samo jedan dnevno .Da li je to slučaj sa ispravcima .Dakle da li netko zna mogu li poslati sve ispravke odjednom ( jer imati ću ih nekoliko ) ili moram i njih slati po jedan dnevno . Što je sa plaćanjem zateznih kamata , ima li tko iskustva ? Da li čekam te iznose da osvanu na PKK ? Ustvari svaki profi savjet bi mi dobro došao .Hvala unaprijed !!
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 19:56   #4949
Quote:
barbi 25 kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustva s isplatom otpremnina konkretno neto 100 000 kn. Zanima me koliki je bruto iznos. Ne znam da li se prilikom isplate otpremnina gleda najviša mjesečna osnovica za za plaćanje doprinosa ili godišnja.Hvala
Gleda se zadnja 3 mjeseca plaće.
Tu imaš kalkulator https://www.moj-posao.net/Kalkulator-Otpremnina/
__________________

RADIMO POSLOVNE PLANOVE ZA DOBIVANJE 55,000KN+ U SVRHU SAMOZAPOŠLJAVANJA.
http://www.astrid-knjigovodstvo.hr https://www.facebook.com/samozaposlj...nasredstvaHZZ/
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 18:57   #4950
Quote:
barbi 25 kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustva s isplatom otpremnina konkretno neto 100 000 kn. Zanima me koliki je bruto iznos. Ne znam da li se prilikom isplate otpremnina gleda najviša mjesečna osnovica za za plaćanje doprinosa ili godišnja.Hvala
S obzirom da isplaćujete tako veliku otpremninu, pretpostavljam da ju isplaćujete prema Zakonu o radu. (kad poslodavac otkazuje ugovor o radu).
Iz tog neta izračunaj bruto iz nekog od kalkulatora koje imaš na netu.
Ali dio ti je neoporeziv (onaj dio koji propisuje ZOR je neoporeziv ), a sve iznad toga je oporezivo , o tome vodi računa.
https://www.obracun-placa.com/index....e-obrazac-otp/
Šifre za JOPPD ne znam , al vjerujem da ih imaš na stranicama porezne uprave.

Edit: ne znam koji program za obračun plaća imaš. Al svi bolji programi ti to izračunaju bez problema. Ako nemaš program, zamoli nekoga tko ima da ti izračuna . Za neoporeziv dio je bitan podatak o prosjeku plaća pa taj podatak moraš dati.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 12:39   #4951
Isplata plaće na tekući

Molio bih cijenjene kolega za informaciju.
Koje godine je ukinuta isplata plaće u gotovini tj. od kad je obvezna isplata plaće na tekući račun ?
Bio bih zahvalan na datum kad je donesen Zakon i Pravilnik.
Hvala !
__________________
Ponekad, nakon razgovora sa nekim ljudima, čovjek osjeti potrebu da prijateljski pomiluje kamen, osmjehne se drvetu i sa puno poštovanja skine kapu pred magarcem....
MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 13:02   #4952
Quote:
MDamir kaže: Pogledaj post
Molio bih cijenjene kolega za informaciju.
Koje godine je ukinuta isplata plaće u gotovini tj. od kad je obvezna isplata plaće na tekući račun ?
Bio bih zahvalan na datum kad je donesen Zakon i Pravilnik.
Hvala !
mislim od 01.07.2013

NN 79/13
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 11:48   #4953
Hvala svima na savjetima . Dakle promjenila se osnovica i za direktorske plaće u 2018-toj. No još se nešto pojavilo što bih trebao provjeriti .Naime svi mi govore kako je minimalna osnovica za doprinose kod direktorske plaće pravnih osoba u odnosu na 2017-tu skočila sa 5.020,37 na 5.213,35 . Ali u Naredbi PU o osnovicama za 2018-tu ne stoji tako ; već koliko vidim da je osnovica 8.020,00. Možda da i vi provjerite ovu tabelu strana 4 /članak 7 ..ja se potiho nadam kako je ovo samo greška

http://www.porezna-uprava.hr/Dokumen...011%202017.pdf
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 12:53   #4954
ispravka

Ispravka . Zvao sam Savjetnike u Zagreb .rečeno je da je to o 8.o2o kuna ustvari greška jer nisu naveli precizno za kakve članove :da li su članovi uprave ujedno i
radnici ili ne ?
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 14:17   #4955
Quote:
lulallay kaže: Pogledaj post
Ispravka . Zvao sam Savjetnike u Zagreb .rečeno je da je to o 8.o2o kuna ustvari greška jer nisu naveli precizno za kakve članove :da li su članovi uprave ujedno i
radnici ili ne ?
hej, ne brini se ovo 8.020kn je za one članove uprave koji nisu nigdje prijavljeni, ni u svom društvu niti negdje drugo, oni sami kao fizičke osobe trebaju plaćati doprinose na ovu osnovicu
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 19:45   #4956
Hvala Nedica...nemojte zamjeriti na takvim stvarima ali čovjek sred ovih silnih promjena ( svakih nekoliko mjeseci , a najmanje jedanput godišnje ) mora biti oprezan . To je stoga jer doista ne znaju kako bi i na koji način više izvukli novac iz već tako osiromašenog tuzemnog fonda fizičkih lica i pravnih osoba . Pokušavaju suptilno ( razglase kojekakve pogodnosti na jednoj strani , a na drugoj nešto drugo onda dvostruko naplate) .Uglavnom moraš biti lud da možeš sve to pratoti i gutati. No ako dobro pogledate naredbu za 2018 ovdje se doista radi o nemarnoj grešci gdje u opisu tabele na strani 4 ( mislim da je pod brojem 10 ) nije decidirano navedeno da se radi o takvim članovima uprave. Hvala puno još jednom na svakom komentaru i savjetu .Pozz
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 12:22   #4957
Ljudi, molio bih za pomoc (first time poster, no mozda me netko od biciklista zna )

Uglavnom, dobio jucer "cestitku" zvanu privremeno porezno rjesenje, u kojoj pise da je moj bivsi poslodavac u 11/2016 napravio izmjenu JOPPD za 2 mjeseca 2015, temeljem cega bih trebao uplatiti razliku poreza i prireza u iznosu od 700 i nesto kuna.

Za 2015.
Kod poslodavca kod kojeg vise ne radim.
S ugovorom na netu placu.

Moje pitanje je - kako je to moguce bez obavijesti radnika (u 11.2016. sam jos radio tamo) i koji je "pravni lijek" za ovakvu svinjariju (jer se nismo rastali u dobrim odnosima zbog tipicnog debilizma HR poslodavca), no uplacivani su mi svi doprinosi, mirovinsko i slicno.

Jedina razlika, koju je moje laicko oko uocilo na JOPPD obrascima za ta 2 mjeseca, je da mi je kategorija zaposlenika promijenjena iz 0010 u 0003.

Da stvar bude bolja, daljnjim kopanjem po JOPPDu za 2016. vidim isti obrazac promjena u 1/2/3/4 i 5. mjesecu 2016...

Ali da bude najbolja, javilo mi se nekoliko bivsih kolega sa istim problemom i punom vecim iznosima za uplatu od ovog moga

Ako itko ima ikakvu ideju ili savjet sto napraviti (zvao poreznu, prave se grbavi i prebacuju sve na poslodavca), bio bih jako zahvalan, a moze i na PP.

Hvala
dUG1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 13:47   #4958
Nedica, Devilgirl ,Astrid i ostali ..hvala još jednom na mišljenjima ...želim informirati kako uplate za zakašnjele doprinose nisam mogao uplaćivati po vrstama doprinosa zbirno već pojedinačno svaki HUB sa oznakom JOPPda u modelu .Ali ima još nešto pomalo neuobičajeno koje je od 01.01. 2017 iznjedrila
promjena osnovice za direktorske minimalce sa zadržavanjem mogučnosti isplate minimalne netto plaće. Tiće se podataka netto plaće na JOPPDu i na obračunskoj listi mog programa Synesis . Naime u nedoumici sam glede sljedećeg:

JOPPD NE MOŽE PROĆI KONTROLU AKO NA B STRANI NISU ZADOVOLJENI SLJEDEĆI USLOVI ( Pišem podatke za 2017, iako su se u 2018 promijenili iznosi ...odnosi su ostali isti )Osnovica za obračun doprinosa je bila 5030,35 ,a bruto plaća 3276,00 ...sublimat je netto plaća ,(i u koloni 17 B strane iznos za isplatu) 2.269,93 . Ali računovodstveni program na obračunskoj listi ne izbacuje takav podatak već realan netto u odnosu na bruto plaću koja je 3276,00 a to je negdje oko 2600,00,pa kad izvoziš JOPPD (kojeg Program čita iz Obračunske liste ) vidiš kako netto iznosi nisu ustvari isti . Ja imam program Synesis i u parametrima mi ne dopušta takvo namještanje .Dobro obračunska lista se može ručno ispisati po onom prvom nettu od 2269,93 ,ali ostajke dvojba koji je iznos ustvari realan i što se i koliko je dopušteno isplatiti .
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 16:00   #4959
Quote:
dUG1 kaže: Pogledaj post
Ljudi, molio bih za pomoc (first time poster, no mozda me netko od biciklista zna )

Uglavnom, dobio jucer "cestitku" zvanu privremeno porezno rjesenje, u kojoj pise da je moj bivsi poslodavac u 11/2016 napravio izmjenu JOPPD za 2 mjeseca 2015, temeljem cega bih trebao uplatiti razliku poreza i prireza u iznosu od 700 i nesto kuna.

Za 2015.
Kod poslodavca kod kojeg vise ne radim.
S ugovorom na netu placu.

Moje pitanje je - kako je to moguce bez obavijesti radnika (u 11.2016. sam jos radio tamo) i koji je "pravni lijek" za ovakvu svinjariju (jer se nismo rastali u dobrim odnosima zbog tipicnog debilizma HR poslodavca), no uplacivani su mi svi doprinosi, mirovinsko i slicno.

Jedina razlika, koju je moje laicko oko uocilo na JOPPD obrascima za ta 2 mjeseca, je da mi je kategorija zaposlenika promijenjena iz 0010 u 0003.

Da stvar bude bolja, daljnjim kopanjem po JOPPDu za 2016. vidim isti obrazac promjena u 1/2/3/4 i 5. mjesecu 2016...

Ali da bude najbolja, javilo mi se nekoliko bivsih kolega sa istim problemom i punom vecim iznosima za uplatu od ovog moga

Ako itko ima ikakvu ideju ili savjet sto napraviti (zvao poreznu, prave se grbavi i prebacuju sve na poslodavca), bio bih jako zahvalan, a moze i na PP.

Hvala
Prema ovim šiframa koje si naveo poslodavac je za tebe koristio neku od olakšica , al je krivo obračunavao i slao krive joppd obrasce koje je poslije ispravljao.

Pogledaj , možda ti piše u ugovoru o radu koji si tada potpisao, a pogledaj si i isplatne liste. Ako isplatne liste više nemaš, kontaktiraj tog poslodavca da ti ih ponovo pošalje.

Osobno nemam nikog zaposlenog sa šifrom 0003, ali imam s 0010.
0010 je šifra za osobu mlađu od 30 godina, koju je poslodavac zaposlio na NEODREĐENO vrijeme i, stoga je, 5 godina, oslobođen doprinosa na plaću.
http://www.porezna-uprava.hr/Lists/V...t.aspx?ID=1139

Možda se netko od kolega javi vezano za šifru 0003.

Kod šifre 0010 , poslodavac ne plaća doprinose na plaću 5 godina, i to, u principu ne dira poreznu osnovicu i porez .
Moja je pretpostavka, da je prilikom tih obračuna poslodavac još nešto tu krivo obračunao (ili bruto, ili pravo na osobni odbitak..).
To mi ovak na prvu pada na pamet. Možda kolegicama i kolegama još nešto padne na pamet.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 11:54   #4960
Zahvaljujem na informacijama

Koliko sam vidio, 0003 je prvo zaposlenje il tako nes, a radio sam preko godinu dana u trenutku te izmjene

Lud zbunjenoga, morat cu naci nekog normalnog u poreznoj.

Ali sve u svemu - Hrvacka
dUG1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:27.