Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2018., 15:58   #4601
Quote:
Max Rockatansky kaže: Pogledaj post
Za JOPPD-a od isplata kamata ili dividende ... da li priložiti PDF dokument ili se podrazumijeva da Porezna već ima uvid u to ? (eventualno u napomeni napisati broj JOPPD-a)
Samo joppd je dovoljan.
__________________

RADIMO POSLOVNE PLANOVE ZA DOBIVANJE 55,000KN+ U SVRHU SAMOZAPOŠLJAVANJA.
http://www.astrid-knjigovodstvo.hr https://www.facebook.com/samozaposlj...nasredstvaHZZ/
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 17:25   #4602
Da li vi nakon predaje DOH obrasca za obrtnika koji ima više plaćenog poreza po predujmu od porezne obveze tražite povrat poreza ili ostavite taj iznos za predujam u sljedećoj godini?
jana5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 17:53   #4603
Ovisi o željama obrtnika i količini poreza. No generalno se ostavi za predujam a onda se sam predujam umanji za taj iznos

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
arguson is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 08:24   #4604
Quote:
jana5 kaže: Pogledaj post
Da li vi nakon predaje DOH obrasca za obrtnika koji ima više plaćenog poreza po predujmu od porezne obveze tražite povrat poreza ili ostavite taj iznos za predujam u sljedećoj godini?
ja sam za pretprošlu godinu ostavila za obvezu za 2017.g.
Napisala sam zahtjev Poreznoj da se koristi za budući predujam i kad su obradili prijavu su to uzeli u obzir..
lea30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 15:22   #4605
Pozdrav
Pitanje dali trošarinu koju plaća obrtnik je priznati izdatak ili ne?
rebecca2014 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 19:59   #4606
E- prijava DOH-a,

U poglavlju 4.3 Dohodak od samost.djelatnosti, obrta...

pod 4.3.3.se upisuje Ukupno dohodak, uplaćeni porez i prirez.

Je li se pod " uplaćeni porez i prirez " misli na akontacije koje smo plaćali u 2017.god ?

Za 2017. nemam nikakvu obvezu poreza, a plaćala sam akontacije tijekom godine.
Je li sve ono uplaćeno od 01.01. do 31.12. 2017. upisujem pod 4.3.3. ?

Hvala,
holli is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 02:14   #4607
Quote:
holli kaže: Pogledaj post
E- prijava DOH-a,

U poglavlju 4.3 Dohodak od samost.djelatnosti, obrta...
Da, to je predujam poreza i prireza, odnosno dio koji si unaprijed uplatila pa ćeš ga dobiti u povratu (ako ovo što si napisala da nemaš obveza za 2017. znači da si već obračunala pa je ispalo 0,00). Dakle, rubrike 4.3.3., ako nemaš gubitaka u 4.3.2., su iste kao i 4.3.1

Što se tiče priloga, na padajućoj listi od obaveznih postoji samo Obrazac KD (Komorski doprinos), pa sam ga dodao u PDF-u (koristio sam predložak od HOK-a za Excel, popunio i "isprintao" u PDF). Za TZ i DI nisam našao jasnu uputu pa sam dodao i njih za svaki slučaj pod "Ostalo", iako sam ih već unio na uobičajen način u e-Poreznu.

Usput, da nadopunim svoj prošli post na koji je odgovorila Astrid, u vezi dohotka od kapitala ... nije mi bilo baš jasno pa sam malo istraživao i koliko sam uspio pronaći, toga u DOH-u više nema jer je to sad "konačni dohodak" odnosno porez i prirez su plaćeni prilikom isplate pa se time postupak oporezivanja smatra završen, odnosno za poreznu prijavu ne trebaju ni JOPDD-ovi. Nisam još uspio pronaći da li to onda znači da će Porezna to sama "prebiti" sa podacima iz DOH-a, odnosno ako netko ima manji dohodak da će onda na kraju ipak dobiti povrat.
Max Rockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 10:50   #4608
Quote:
Astrid & Co. kaže: Pogledaj post
Nakon što je DOH potpisan i poslan idete u poslane obrasce i kliknete na malu zeleno/plavu kućicu i otvori vam se opcija priloži dokument u padajućem izborniku. mora biti PDF.
hvala puno!
lea30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 16:57   #4609
Max, hvala na odgovoru, puno si mi pomogao. Sad sam zapela na obrascu P-PPI.

Javlja mi grešku na III 9 Ukupni izdaci (Iznos ne odgovara simi od III1 do III3 umanjenoj za pdv u izdacima III7 i izdacima koji se porezno ne priznaju...)

Mislim da je problem u amortizaciji- gdje se upisuje?
Jeli pod 3, - izdaci u naravi ili 4.- izdaci otpisa?

Ja sam je upisala pod izdatke otpisa ( 4), ali to matematički ne štima jer su ukupni izdaci 1+2+3-7-8. Zašto su preskočili 4,5,6?
Po nekoj logici kad bi amortizaciju upisala pod 3 ( izdaci u naravi) sve bi bilo ok.

Je li se možda amortizacija upisuje u oba polja i pod 3 i pod 4 ( neki takav primjer sam našla na stranici rrifa - nisam u to sigurna)?
Hvala,
holli is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:02   #4610
Quote:
holli kaže: Pogledaj post
Je li se možda amortizacija upisuje u oba polja i pod 3 i pod 4 ( neki takav primjer sam našla na stranici rrifa - nisam u to sigurna)?
Hvala,
Prije 2 godine u ovoj istoj temi ...
https://www.forum.hr/showthread.php?t=437986&page=187

Par postova ispred ovog linkanog sam našao i pitanje za V.1 (broj zaposlenih) gdje je preporuka upisati "0" međutim e-Porezna ne prihvaća, samo 1.
Max Rockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:42   #4611
UKUPNI IZDACI je napisano
Quote:
Max Rockatansky kaže: Pogledaj post
Prije 2 godine u ovoj istoj temi ...
https://www.forum.hr/showthread.php?t=437986&page=187

Par postova ispred ovog linkanog sam našao i pitanje za V.1 (broj zaposlenih) gdje je preporuka upisati "0" međutim e-Porezna ne prihvaća, samo 1.
Prošle godine , p ppi za 2016 je bio drugačiji.
Pod 9 UKUPNI IZDACI je pisalo 1+2+3+4+5+6-7-8, tako da ne znam kako je netko prošle godine imao problema.
Ove godine p ppi je izmijenjen i pod 9 UKUPNI IZDACI je 1+2+3-7-8.
Mislim da bi amortizaciju trebalo navesti i po III3 i III4.

A štom se tiče broja radnika, što onda stavlja obrtnik koji sam radi?
holli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 22:14   #4612
Da li je netko mozda ostavio 0,00 kod upisivanja djeteta kao uzdrzavanog clana? Te nule su na onoj kucici postotak osobnog odbitka,i ja sam ih ostavila iako zelim dijete koristii kao olaksicu za 2017 i nisam sa nikeim dijelila osobni odbitak. Sad mislim da sam pogrijesila. Moze savjet? Hvala
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 07:55   #4613
Jel može netko napisati kako ispuniti onaj dio za osobni odbitak. Sa weba sam skinuo HOK obrazac i sa Erste banke njihov, međutim niti jedan mislim ne izračunava kako bi trebao taj dio. Ja kao vlasnik obrta samo za sebe trebam taj odbitak. Koliko sam shvatio, u zadnjem polju ukupan mjesečno odbitak meni treba biti 3800 kn, međutim kako ispuniti polja 2,3 i 4 da bi to na kraju bilo tako.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 12:02   #4614
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Jel može netko napisati kako ispuniti onaj dio za osobni odbitak. Sa weba sam skinuo HOK obrazac i sa Erste banke njihov, međutim niti jedan mislim ne izračunava kako bi trebao taj dio. Ja kao vlasnik obrta samo za sebe trebam taj odbitak. Koliko sam shvatio, u zadnjem polju ukupan mjesečno odbitak meni treba biti 3800 kn, međutim kako ispuniti polja 2,3 i 4 da bi to na kraju bilo tako.
Pod 2 pisati 3.800,00 za svaki mjesec i pod 5 treba biti 3.800,00 za svaki mjesec.
Na kraju je zbroj 45.600,00 pod 9.1 i 9.3 doh obrasca.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 12:14   #4615
Da, ali što ide u polja 3 i 4 ?
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 15:09   #4616
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Da, ali što ide u polja 3 i 4 ?
Ako nemate uzdržavane članove onda ne ide ništa. Nula.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 11:46   #4617
Nekretnina, renoviranje, obrt, PDV

Pozdrav,

molim iskusne da me upute da li bi se isplatilo otvarati obrt u sljedećem slučaju. Radim kod poslodavca puno radno vrijeme, imam staru nekretninu. Nju bi renovirali za iznajmljivanje (kuća za odmor), povećali kvadrate, sagradili bazen, sve to bi bilo financirano kreditom. S obzirom da nisam nikad radila knjigovodstvo vezano za nekretninu, pogotovo kad se vrijednost mijenja kroz investiciju, molim iskusnije da mi kazu da li se isplati otvarati obrt za to, s obzirom na probleme kod kasnijeg izuzimanja nekretnine iz obrta, ulaziti u sustav PDV-a zbog investicije (kredit uzimam kao privatna osoba, a investirala bi u nekretnina koja bi bila unesena u obrt). Znam da moram biti u sustavu PDV-a min. 5 godina, kroz tih 5-6 godina bi knjigovodstveno smanjila vrijednost nekretnine za 50 %, i pretpostavljam da bi uspjela prebiti veliki dio PDv-a iz investicije sa izlaznim računima, isto tako pretpostavljam da bi dobar dio prihoda od iznajmljivanja prebila sa amortizacijom. I u trenutku zatvaranja obrta morala bi prebiti preostalu vrijednost nekretnine sa tržišnom vrijednosti, na to bi morala platiti porez na dohodak, a što sa PDV-om u trenutku izlaska iz sustava PDV-a ili u trenutku zatvaranja obrta, ako sam u tom trenu još u sustavu? Molim Vas za mišljenje, znači treba mi samo mišljenje što se dešava sa nekretninom za sve to vrijeme, i što mislite koji bi optimalni trenutak bio za izlazak iz sustava PDV-a da bi se takvo što isplatilo?
Da li uopće ima smisla ulaziti u takav aranžman ili je bolje uzeti kredit i sve to odraditi privatno, pa se registrirati kao iznajmljivač i gotovo?
Konačni cilj sa tom nekretninom mi je da se sama isplati kroz neke godine, a ne da trenutačno zaradim na njoj, a tek da nam za 15-ak godina kada više ne budem radili punom parom, bude nekakav financijski oslonac.
spooklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 11:12   #4618
pozdrav,

imam pitanje vezano uz dugotrajnu imovinu.
Ako može netko objasniti - ured ima u popisu DI garažu koja je otpisana u cijelosti prošle godine. E sad, moj šef bi tu garažu ili prodao ili darovao supruzi..Ja ne znam kako se to radi, kako to provesti u knjigama i sl.

hvala na pomoći
lea30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 17:11   #4619
Quote:
lea30 kaže: Pogledaj post
pozdrav,

imam pitanje vezano uz dugotrajnu imovinu.
Ako može netko objasniti - ured ima u popisu DI garažu koja je otpisana u cijelosti prošle godine. E sad, moj šef bi tu garažu ili prodao ili darovao supruzi..Ja ne znam kako se to radi, kako to provesti u knjigama i sl.

hvala na pomoći
Fakturira supruzi po tržišnoj cijeni........., knjižiš prihode od prodaje DI i isknjižavaš iz popisa DI......
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2018., 12:41   #4620
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Fakturira supruzi po tržišnoj cijeni........., knjižiš prihode od prodaje DI i isknjižavaš iz popisa DI......
znači, izlazna faktura s pdv-om i proknjižiti ju u IRA.
Kako odrediti tržišnu vrijednost?
Isknjižiti iz popisa - samo izbacim van iz popisa i to je to?
lea30 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:46.